تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > زمین و محیط زیست > آشنایی با جنگل های ایران
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  آشنایی با جنگل های ایران

  introduction-iran-jungles

  منطقه وسیعی پوشیده از درختان، درختچه ها و گونه های علفی است که همراه با جانوران وحشی نوعی اشتراک حیاطی گیاهی و جانوری را تشکیل داده و تحتتأثیر عوامل اقلیمی و خاکی قادر است تعادل طبیعی خود را حفظ کند.

  جنگل بسته به نوع پیدایش آن و خصوصیات ساختاری به جنگل بکر، جنگل طبیعی، جنگل مصنوعی یا جنگل دست کاشت طبقه بندی میشود.

  امروزه سعی بر این است که جنگل های بکر باقی مانده بر روی کره زمین را حفظ و زا آنها به عنوان ذخیره گاههای اطلاعات ژنتیکی و تنوع زیستی استفاده شود. امروزه تبدیل جنگلهای بکر به جنگلهای صنعتی قابل توجیه نیست و نگهداری آنها حتی از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیر است.

  جنگل طبیعی، جنگلی است که بدون دخالت انسان به وجود آمده است ولی انسان به طور مستقیم یا غیرمستقیم در آن دخالت (بهره برداری) کرده است. جنگلهای بکر، دست خورده و بهره برداری شده تبدیل به جنگل های طبیعی می شوند.

  علاوه بر سه نوع جنگلی که تعاریف آن ذکر شده در کشور ما از اصطلاح بیشه هم استفاده میشود. ما بیشه را معمولاً برای پوشش گیاهی به کار میبریم که اطراف رودخانه و شیار دره ها در مناطق خشک ظاهر می شوند. این واژه به تجمع درختچه ها و نیزارها نیز اطلاق میشود.

  تجربه تلخ چند دهه اخیر نشان می دهد که در غیاب مدیریت علمی، منابع طبیعی چگونه سیر قهقرایی به خود گرفته اند بسیاری از عرصه های طبیعی کشور رو به نابودی نهاده است. طبیعت نابسامان منابع طبیعی در کشورمان ایران همیشه یکی از مهم ترین نگرانی هایی است که ذهن طرفداران و کارشناسان محیط زیست را به خود مشغول ساخته است.با آسمونی همراه باشید.

  ایران دارای 5 ناحیه رویشی به شرح زیر است:

  1- ناحیه رویشی هیرکانی (کاسپینی) به مساحت 1967316 هکتار
  2- ناحیه رویشی ایرانی- تورانی به مساحت 4032747 هکتار
  3- ناحیه رویشی ارسبارانی به مساحت 200000 هکتار
  4- ناحیه رویشی زاگرسی به مساحت 6000000 هکتار
  5- ناحیه رویشی خلیج – عمانی به مساحت 2119000 هکتار

  introduction-iran-jungles(1)

  جنگل های شمال ایران شامل جنگل های کاسپینی و ارسباران:

  این جنگل ها ازنظر جغرافیای گیاهی در منطقه هیرکانی واقع شده است و گونه های تشکیل دهنده آن جزء گونه های پهن برگ خزان کننده هستنتد. مساحت این جنگل ها در گذشته حدود پنج میلیون هکتار بوده که براساس آمارها در حال حاضر مساحت جنگل های شمال کشور حدود 2 میلیون هکتار و جنگل های ارسبارانی معادل 164000 هکتار است. اما در طی سالیان اخیر چرای مفرط دام و همچنین قطع به منظور مقاصد اقتصادی باعث کاهش این جنگل ها شده است. نقطه قابل توجه اینکه این جنگل ها جزء قدیمی ترین جنگل های دنیاست و این منطقه دارای 80 گونه درختی است که از گونه های کم نظیر آن می توان به لیلکی، لرگ، انجیری و سفید پلت اشاره کرد.

  جنگل‌های ارسباران که سال 1355 از سوی یونسکو به عنوان منطقه حفاظتی و ذخیره‌گاه معرفی شده، حدود 50 سال پیش دارای 250 تا 300 هزار هکتار وسعت بوده است. تخریب به گونه‌ای پیش رفته که امروزه وسعت جنگل‌های این منطقه به 164 هزار هکتار کاهش یافته است. سازمان جنگل‌ها اعلام کرده سالانه 100 هزار هکتار جنگل احیا می‌شود. ولی کارشناسان معتقدند، این رقم در مقایسه با تخریب‌های انجام‌شده در سال‌های گذشته بسیار ناچیز است.

  وسعت جنگل های شمال کشور که به جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی یا کاسپینی شهرت دارد را یک میلیون و 847 هزار و 886 هکتار می باشد، این جنگل ها در نیمرخ شمالی البرز از آستارا در غرب تا گلیداغی در شرق بطول تقریبی 800 کیلومتر و عرض 20 تا 70 کیلومتر را پوشش می دهد. تصویر ماهواره ای سال های 1354 و 1380 از جنگل های شمال نشان می دهد که مساحت جنگل های شمال از 2640000 به 2050000 هکتار معادل 22 درصد کاهش یافته است. 78 درصد جنگل های شمال جزو جنگل های تولیدی، 12 درصد حفاظتی و 10 درصد حمایتی و ذخیره گاهی هستند. جنگل های هیرکانی شمال ایران که بیشتر از نوع پهن برگ و دارای تنوع بسیار است، جزء جنگل های منحصربه فرد بوده و شهرت جهانی دارد. از جمله درختان موجود در این جنگل ها می توان به گونه های: افرا، بلوط، ممرز، راش و… اشاره کرد. این گونه های پهن برگ، وابسته به آب و هوای معتدل اقیانوسی است.

  از جنگل های جلگه ای مازندران به جز مساحت اندکی که به صورت ذخیره گاه جنگلی، پارک جنگلی و اثر طبیعی ملی اداره می شود، بقیه تماما از بین رفته و به اراضی مزروعی، ساختمان ها و تاسیسات مسکونی و صنعتی و … تبدیل شده است. جنگل های کوهستانی این مناطق نیز اکنون تحت شدیدترین فشارهای تخریبی قرار دارد.

  introduction-iran-jungles(2)

  جنگل های غرب و جنوب غرب ایران شامل جنگل های زاگرس:

  این جنگل ها در امتداد رشته کوه زاگرس قرار دارند و رطوبت را از دریای مدیترانه جذب می کنند. مساحت این جنگل ها در گذشته حدود ده میلیون هکتار بوده که به دلیل قطع بی رویه و غیر اصولی به کمتر از شش میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است و مهمترین (گونه غالب) گونه درختی این ناحیه بلوط ایرانی می باشد .یازده استان کشور در حوزه رویشگاه زاگرس قرار دارند.

  جنگل های زاگرس بالغ بر 42 درصد جنگل های کشور را تشکیل داده که در محدوده ای 30 میلیون هکتاری پراکنده است. بیش از 40 درصد آب شیرین کشور و 80 درصد جمعیت عشایری در زاگرس واقع شده است. در این جنگل ها تاکنون بالغ بر 180 گونه درختی و درختچه ای شناسائی شده که خود نمایانگر ارزش ژنتیکی این جنگل هاست. شاخص منطقه زاگرس، درخت بلوط است، اما سایر گونه های درختی نظیر بنه، بادامک، ارژن، کیکم، گلابی وحشی و … نیز در این ناحیه دیده می شود.

  تهدیدات جنگل های زاگرسی:

  در حال حاضر جنگل های زاگرسی با مشکل زوال و نابودی تدریجی مواجهه شده اند که بنا بر آمار سازمان جنگل ها حداقل 1100000 هکتار را تحت تاثیر قرار داده است. همچنین بیش از 60 درصد جنگل های زاگرس در کلاسه انبوهی جنگل تنک (تاج پوشش 5 تا 25 درصد) قرار دارد. ضمنا جنگل های دانه زاد زاگرس، متشکل از درختان کهنسال است و در معرض خطر پوسیدگی و باد افتادگی قرار دارند.

  چرای مفرط و کوبیدگی خاک در اغلب مناطق جنگلی زاگرس، زراعت دیم، کشت زیر اشکوب، فعالیت های راهسازی و معادن، تغییرات اقلیمی، بیماری خشکیدگی، بهره برداری ناپایدار از منابع آب سطحی و زیر زمینی و فرسایش از مهمترین عوامل زوال اکوسیستم زاگرسی محسوب می شوند. در اغلب اراضی جنگلی، مانع بقاء هر گونه زادآوری درختان است.

  نابودی پوشش گیاهی در منطقه زاگرس به حدی است که بنا به اذعان برخی مسئولین، تجدیدپذیری طبیعی در این جنگل ها، عملا غیرممکن است و بالغ بر 186 گونه گیاهی نایاب در معرض نابودی قرار دارند. در لرستان طی سال 1373 تا 1382 و در یک دوره 10 ساله سی هزار هکتار از جنگل های استان از بین رفتند که این نرخ معادل 5/2 درصد سالیانه است و این را می توان به سایر نواحی رویشی زاگرس بسط داد.

  introduction-iran-jungles(3)

  جنگل های جنوب ایران شامل سواحل خلیج فارس و دریای عمان:

  این جنگل ها اغلب به صورت پراکنده و کم پشت وجود دارند که با عنوان گرم سیری و نیمه استوایی قید شده اند. مساحت این جنگل ها حدود 500 هزار هکتار است و از گونه های معروف آن می توان به گونه حرا اشاره کرد که به افتخار دانشمند بزرگ ایرانی ابو علی سینا نامگذاری شده است. از جمله جوامع گیاهی ناحیه رویشی سواحل جنوب کشور جامعه حرا و چندل (جنگل های مانگرو) است. وسعت جنگل های دریائی (مانگرو) در 25 سال گذشته حدود 200 هزار هکتار بوده که در حال حاضر این میزان به 18 هزار هکتار رسیده است و به عبارتی دیگر سالیانه حدود 2500 هکتار از وسعت آن کم شده است.

  جنگل های فلات مرکزی ایران (ایران و تورانی) شامل جنگل های بیابانی و کوهستانی:

  فلات ایران جزءمناطق خشک و نیمه خشک غیر جنگلی محسوب می شود که نیمی از سطح کشور را می پوشاند و دلایل آن خاک شور، بارندگی کم وگرمای زیاد است. وسعت این جنگل ها حدود سه میلیون هکتار برآورد شده است که از مهمترین گونه های آن می توان به تاغ، گز، گون، پسته و بادام اشاره کرد.

  introduction-iran-jungles(4)

  امروزه طبق آخرین آمار و اطلاعات در سال 1379 سطح جنگل های ایران حدود 12.4 میلیون هکتار و معادل 7.4% سطح کل کشور است. (گزارش سازمان فائو F.A.O در سال 2001).
  بر اساس اطلاعات ارائه شده به FAO در سال 2010 که بر مبنای تصاویر ماهواره ای سال 1998 تهیه شده سطح جنگل های کشور 11075000 هکتار است.

  همچنین مطلب زیر را ببینید:

  اقدام پژوهی

  علت آتش سوزی در جنگل ها

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=115259
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  فعال ترین آتشفشان جهان

  آیا می دانید فعال ترین آتشفشان جهان در کدام کشور قرار دارد؟ اگر می خواهید …

  12 دیدگاه

  1. سعید پرهیزگار

   درود بر شما فرهیخته گرامی سرکار خانم نسترن
   با آرزوی بهترین ها برای همه، خدمت با سعادت شما عرض کنم موردی را که شما به آن اشاره کردید کاملا متین می باشد.به هر صورت این را همه می دانیم که روشهای متفاوت علمی بسیار نیکو می باشد. من دانشنامه مختصر ولی مفیدی را در اینجا منتشر کردم تا همه در سراسر کره زمین مورد استفاده زندگی خود قرار دهند…. موفق باشید….. بدرود .

  2. اطلاعاتتون بسیار جامع و کامل هستش ولیکن که از نظر من مطالب طبقه بندی و مجزا نیست مثلا توپ همه مطالبش دسته بندی شدس. مرسی که اجازه می دین نظرامونو باهاتون در میون بزاریم

  3. سعید پرهیزگار

   درود بیکران،
   جملات علمی تقدیم به شما همراهان ارزشمند **
   در سالهای آینده، کشورهای موفق از لحاظ اقتصادی، آنهایی خواهند بود که جوامع یادگیرنده را خلق کنند. جامعه ای که در آن همه از طریق آموزش و تعلیم مؤثر، رشد و توسعه می یابند. ** نقش فناوری های اطلاعاتی در توسعه سازمان ها، مناطق و کشورها بسیار حیاتی است. چنین فناوری هایی نَه تنها اجازه عمل و اقدام در یک محیط مجازی را ممکن می سازد، بلکه محیط ابداعی مجازی را نیز خلق می کند. ** دانشگاه های ژاپن در 100 سال گذشته با هدف جست و جوی دانش در جهان، انتقال مؤثر دانش به جامعه ژاپن و کمک به جذب و ترویج آن در داخل کشور تأسیس شدند. اگرچه بهسازی و تفکر استقلال دانشگاه ها در ژاپن تاریخی طولانی و همزاد با تأسیس آنها دارد ولی پس از جنگ جهانی دوم ساختار دانشگاه ها زیر نظر کشورهای پیشرفته تغییر کرد. در ژاپن مطالعه تجربه های کشورهای پیشرفته صنعتی مورد توجه قرار دارد و معمولا هریک از مؤسسات تحقیقات آموزشی کرسی تدریس و پژوهش برای استادان مدعو از دانشگاه های خارجی برای انتقال تجربه های خود به ژاپن دارند. ** دقت نکردن و پایین بودن توانایی علمی موجب سرگردانی و آشفتگی می شود، پس هوشمندانه عمل کنید. ** موفق باشید.

  4. سعید پرهیزگار

   درود بر شما همراهان گرامی*
   جملات علمی تقدیم به شما بزرگواران ؛
   استدلال عبارت است از پردازش و سازماندهی افکار علمی و نتیجه گیری از آنها. جواب بسیاری از پرسش ها از طریق استدلال به دست می آید. می گویند استدلال دو صورت دارد: استدلال استقرایی – استدلال قیاسی. *** برای تحلیل داده ها، پژوهشگر باید کاملا در آنها غوطه ور شود. غوطه وری یا مسکن گزینی در داده ها به تعهد کامل پژوهشگر به فهم اطلاعات و نیز تخصیص، زمان قابل ملاحظه برای خواندن، درک مستقیم، تحلیل و ترکیب داده ها نیاز دارد. این امر موجب بصیرت پژوهشگر نسبت به پدیده ای که در داده ها جریان دارد، می شود. در این فرآیند، پژوهشگر به فلسفیدن، اندیشیدن و تلاش برای برقراری ارتباط بین داده ها و کشف جنبه های ناپیدای آنها می پردازد. *** تحلیل محتوا یک فرآیند دقیق و مستحکم است که برآیند آن ایجاد معانی مقدماتی برای مفهوم مورد نظر است. تحلیل محتوایی به دو دسته کلی: تحلیل ادراکی یا مفهومی و تحلیل ارتباطی تقسیم می شود. *** دانشگاه کارآفرین سه مفهوم اساسی را در بردارد: خود دانشگاه به عنوان یک سازمان کارآفرین می شود – کادر دانشگاه به سمت کارآفرینی سوق داده شده و تبدیل به کارآفرین می شوند – تعامل دانشگاه با محیط، پیوند ساختاری بین دانشگاه و منطقه از الگوهای کارآفرینی پیروی می کند. *** کارکرد نظام آموزش عالی تحت تأثیر سه عامل قرار دارد: تغییرات اقتصادی و اجتماعی – تغییرات فناوری – حرکت به سوی جهان انسانی. *** باید گفت که در اغلب دانشگاه های جهان، کانون های تفکر در حوزه های تخصصی شکل گرفته اند که با هدف ایده پردازی و ارائه مشاوره به بخش های مختلف جامعه به فعالیت می پردازند. *** پاینده باشید.

  5. سعید پرهیزگار

   درود بر نیک اندیشان،***** جملات علمی تقدیم به فرهیختگان، بنابر نظر بعضی از اندیشمندان مفهوم پارادایم در علوم اجتماعی به چهارمعنا به کار می رود:جهان بینی-معرفت شناختی-باورداشت مشترک علمی-نمونه های مدل. **** پرسشهای هستی شناختی دربرگیرنده سئوالهایی است که به حوزه واقعیت،جهان و هستی معطوف هستند.سئوالهایی نظیر:شکل و ماهیت واقعیت چیست؟ چه چیزی وجود دارد که می توان در مورد آن شناخت حاصل کرد؟ **** در روش شناختی،اهداف تحقیق اجتماعی می تواند با این موارد باشد: کاوش-تشریح-تفهم-تبیین-پیش بینی-تغییر و یا ارزیابی برخی از جنبه های اجتماعی جهان. **** پروژه عاقلانه بر این اصول استوار می شود: خِرَد چون مشخصه جهان شمول انسانها-معرفت مرتبط با تجربه و خواست بنیان هاوتعین«خِرَد-تجربه و اثبات گرایی علمی»-پیشرفت اجتماعی و اخلاقی-اهداف منطقی انسان گرایانه- باور به تغییرپذیری مثبت بشر- باور به کمال پذیری ذهن و ظرفیت انسانی. **** موفق باشید.

  6. سعید پرهیزگار

   تفکر انتقادی و روشهای آن                                          

   علاقه به توسعه توانایی های تفکر انتقادی «بررسی و ارزیابی» در محافل آموزشی پدیده جدیدی نیست. دانشمندان معتقد هستند که منشأ چنین علاقه­ای به آکادمی افلاطون بر می­گردد. الگویی که دانشگاههای مدرن امروز، از آن برخواسته ­اند اما بتدریج از این روش دیرینه فاصله گرفته و بیشترین توجه خود را به ارائه اطلاعات معطوف کرده­اند. ریشه های خردمندانه تفکر انتقادی قدمتی دیرینه دارد، روش تدریس و دیدگاه سقراط در گذشته های دور مؤید این مطلب است. سقراط این حقیقت را بیان کرد که شخص نمی تواند برای دستیابی به دانش و بصیرت عقلی به کسانی که دارای اقتدار هستند متکی باشد. او نشان داد که افراد ممکن است دارای قدرت و موقعیت بالایی باشند اما عمیقا سرگردان، گمراه و غیر منطقی هم باشند. سقراط اهمیت پرسش سئوالات عمیق را که موجب می شوند انسان قبل از پذیرش ایده ای به تفکر در آن بپردازد و نیز اهمیت جستجوی شواهد، آزمایش دقیق، استدلال، فرضیه ها و تحلیل مفاهیم اساسی را نشان داد. روش او که اینک به پرسش و پاسخ سقراطی معروف است بهترین راهبرد آموزشی تفکر انتقادی می باشد، که در آن سقراط نیاز به تفکر را برای روشنی و استحکام منطق به طور مشخص نشان می دهد. به هر حال باید گفت که زندگی در جامعه پیچیده امروزی نیازمند افرادی است که قادر هستند با تکیه بر تفکر و اندیشه خود بر پیرامون خویش فائق آیند و در کنار آن به دیگران هم کمک کنند. در حقیقت افراد برای مواجهه با مسائل زندگی و اتخاذ تصمیم های اساسی نیازمند مهارت ها و صلاحیت های تفکر انتقادی هستند. ما در اینجا به صورت خلاصه روش های تفکر انتقادی را مطرح می کنیم که عبارتند از: 1- تفسیر: به معنی درک و بیان معانی و شکل دسته بندی و برجسته کردن طیفی از تجربه­ها، اطلاعات، باورها، قضاوت­ها و نقش­ها می­باشد. 2- تحلیل: به معنی تشخیص هدف و مقصود مطالب ارائه شده و همچنین پی بردن به ارتباطات استنباطی واقعی در بین جلسات، سئوالات، توضیحات و دیگر اشکال مورد استفاده در بیان باورهای علمی است. 3- ارزشیابی: عبارتست از: ارزیابی درجه صحت و اعتبار اطلاعات جمله ها، مطالب ارائه شده، همچنین میزان ارتباط آنها با استنباط ها و نتیجه گیری های بعمل آمده است. 4- استنباط: تشخیص دادن و به دست آوردن عناصر و شواهد لازم برای یک استدلال براساس نتایج حاصل شده و همچنین حدس ها و فرضیه ها برای نتیجه گیری نهایی. 5- تبیین: توضیح روشن و دفاع از استدلالی که با استفاده از آن به تصمیم های شخصی در زمینه ای خاص دست یافته است. 6- خودتنظیمی: عبارتست از نظارت دایمی بر تفکر خود با استفاده از ملاک هایی مثل روشنی، دقت، درستی، منطق، معنی دادن و اصطلاح مناسب آن می باشد در آخر چنبن می توان نتیجه گرفت که با استفاده از چنین روشهای علمی می توان فرهنگ نقد، بررسی و ارزیابی را در جامعه به وجود آورد.** موفق باشید.

  7. سعید پرهیزگار

   توسعه تحقیقات اساسی                                          

   امروزه تحقیقات مهمترین موتور و محرک توسعه در جوامع بشری شناخته می شود تا جایی که میزان سرمایه گذاری ملی در تحقیقات، نسبت تعداد محقق به جمعیت و ویژگیهای از این دست، شاخصهای مهم توسعه یافتگی جوامع بشری به شمار می روند. در این میان تحقیقات دانشگاهی را می توان نوک پیکان تحقیقات در جامعه شناخت. در حقیقت وظیفه سرپرستی تحقیقات در جامعه به عهده دانشگاه است، چراکه دانشگاهها از نظر جایگاه و وظایف خود معمولا به تحقیقات در مرزهای دانش پرداخته و وظیفه توسعه علمی جامعه را به عهده دارند. توسعه تحقیقات دانشگاهی، یقینا در گرو تأمین نیازهای مالی، ایجاد ساختارهای پژوهشی لازم و نیز ورود نتایج تحقیقات به جامعه و بهره برداری از آن است. پارکهای تحقیقاتی: پارکهای تحقیقاتی مجموعه هایی هستندکه از طریق فراهم آوردن و ارائه فضاهای عالی، تأسیسات زیربنایی، آزمایشگاهها و تسهیلات قانونی، عوامل اجتماع واحدها و مؤسسات تحقیقاتی را دریک فضای متمرکز فراهم می نمایند و به عنوان یک ساختار وظیفه تکمیل حلقه تحقیقات را تا تولید به عهده دارند. این گونه پارکها که در بیشتر موارد در مجاورت دانشگاهها شکل می گیرند، دروازه ارتباطی دانشگاه با جهان بیرون و تسهیل کننده ارتباط تحقیقاتی دانشگاه با صنعت و سایر بخشهای اقتصادی تلقی می شوند. به هرحال این چنین می توان نتیجه گرفت که ایجاد یک پارک تحقیقاتی به چهار طریق می تواند موجب توسعه تحقیقات در دانشگاه گردد: کمک به ایجاد ساختارهای تحقیقاتی در دانشگاه و تسریع انتقال ازتحقیقات فردی به تحقیقات سازمان یافته – تجاری سازی نتایج تحقیقات و کمک به تأمین اعتبارات تحقیقاتی – تسهیل حضور تحقیق، رشد و توسعه صنایع و مؤسسات تحقیقاتی در مجاورت دانشگاه و توسعه همکاری بین آنها – توسعه مؤسسات زایشی و خلق فناوری های دانش مدار.تحقیقات اساسی زمانی شکل می گیرد که به اصول علمی توجه شود.پژوهش بر سه اصل آنالیز- پردازش ونظریه پردازی می باشد.ترجمه فقط باید در راستای مطالب جدید باشد،ترجمه های تکراری صرفا ازبین بردن زمان و سرمایه ها می باشد.مطالعه بدون اندیشه هیچ فایده ای ندارد.درک و شناخت انسانها ازمحیط پیرامون خود باعث می شود که تفسیرآنان از زندگی،حوادث وتغیراتی که اطراف آنها اتفاق می افتد،اهمیت داشته باشد.انسانها نه تنها تابع تام و بی چون وچرای محیط نیستند،بلکه آنرا می سازند و معنا می بخشند.این را باید بخاطر داشته باشیم که راه و روش درست اندیشیدن و درست زیستن را باید به بشر آموزش داد.همراهان گرامی مدرک ملاک نیست،این سواد علمی هست که ملاک است.علوم،برداشتی می باشد باید برداشتهای متفاوت مطرح شود تا به نتایج شگرفی رسید.درآخر به این موضوع اشاره کنم که اقدام پژوهی یک رویکرد تحقیقاتی می باشد وکلماتی مانند چرا،چه چیز،چگونه،چه کسی،کجا و چه وقت آغاز کننده پرسشهایی هست که در تحلیل مطالب به شما کمک می کند.**  پاینده باشید.

  8. سعید پرهیزگار- مشاورعلمی

   جملات علمی تقدیم به اندیشمندان نیک سرشت

   نظام ارزشیابی آموزش عالی می تواند از دو جنبه مورد بررسی قرار گیرد: 1- ارزشیابی برنامه های علمی «آموزشی» 2- ارزشیابی مراکر آموزش عالی «پژوهشی – کارآفرینی»       * *       ارزشیابی تدریس می تواند 5 هدف را محقق سازد: 1- بهبود کیفیت تدریس 2- شناخت توانایی استادان در تدریس و میزان یادگیری دانشجویان «البته باید دانشجویان علاقه و توانایی علمی داشته باشند». 3- معیاری برای ارتقا و بازآموزی استادان 4- فراهم نمودن اطلاعات برای انجام تحقیقات آموزشی 5- کمک به دانشجویان برای انتخاب استادان             **        انجمن علمی سازمانی است که براساس توافق گروهی از متخصصان رشته های متفاوت تشکیل می شود و به کنش بین متخصصان و رویارویی اندیشه های آنها منجر می شود و آنها را به سوی هدف های معلوم راهنمایی می کند.            **            فرآیند اصول فرهنگ ها می تواند به این مسائل منتهی شود: 1- الگوی نوسازی با افزایش ارتباطات 2- ریشه های فرهنگ در اقتصاد با فناوری های جدید 3- روند تکامل فرهنگ ها 4- اشاعه ابعاد چند فرهنگی در کشورها برای استقرار صلح و آرامش 5- ظهور فرهنگ های جدید که موجب پیشرفت علم و زندگی می شود.         **        چرخه یادگیری شامل مراحل کشف مطالب، ابتکار و ابداع مفاهیم، کاربرد آنها و توسعه عرصه های ادراک است که خود به کشف مطالب جدید منجر می شود.        **        برای پرورش تفکر هوشمند و خلاق در دانشجویان، استادان باید چارچوب های حل مسئله و تحلیل خود را از محتوای منابع درسی در پایان هرمبحث معین کنند و به صورت گفتمان با فراگبران خود در میان بگذارند.      **        در هنگام گفتگو نباید دیگران را محکوم کرد بلکه باید آموزش های علمی داد.   **        سرعت تحولات محیطی در جوامع به میزانی است که کسب دانش در یک دوره کوتاه تحصیلی قادر به پاسخگویی نیاز در زمان اشتغال فرد نخواهد بود، ایجاد جوامعی پویا و دانا برای پاسخگویی به نیازها احتیاج به آموزش مادام العمر دارد.         **        در بیانیه کنفرانس جهانی علم که در سال 1999 میلادی در بوداپست منتشر شد بر این مسائل تأکید شده است: 1- علم باید در قرن 21 به ارزش مشارکتی و همبستگی به نحوی که دربرگیرنده منافع تمامی مردم باشد، تبدیل شود 2- علم باید نقش اساسی درتدوین سیاست­ها و راه حل ها ایفا کند 3- ایجاد رابطه نوینی بین علم و جامعه برای حل مسائل جهانی و فوریت هایی همچون فقر، تخریب محیط زیست، ناکافی بودن مراقبت های بهداشت عمومی، عدم امنیت و … ضروری است 4- علم باید در خدمت پیشرفت، صلح و توسعه قرار گیرد.             **        تلاش های روابط عمومی آموزش عالی در کارکرد موفقیت آمیز هر مؤسسه آموزش عالی واجد اهمیت حیاتی است. روابط عمومی را می توان حرکتی مبتکرانه جهت ایجاد ارتباطات مستمر با افراد و گروهایی که وجودشان برای بقاء و موفقیت سازمان لازم است توصیف کرد          **        مطالبی که در این دنیا منتشر می شود اکثرا علمی و منطقی نیستند، پس عقل سالم حکم می کند که فقط مطالب علمی منتشر شود.            **        کاربرد فناوری اطلاعات فرصت های درخشانی را برای تحقیقات فراهم کرده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1- افزایش دسترسی به مطالب علمی 2- وجود سایت های علمی 3- امکان همفکری گروهی 4- جمع آوری سریعتر اطلاعات علمی 5- ارزیابی دقیق تر داده های مربوطه.             **        سازمان ها به منظور تقویت مدیریت دانش، باید مجموعه ای از وظایف، نقش ها و مهارت هایی را برای دریافت، تحلیل، توزیع و استفاده از دانش ایجاد کنند. از این رو، با شناخت مؤلفه های مدیریت دانش می توان به سازمان دهی آن دست یافت. مجموعه وظایف مدیریت دانش باید در چارچوب فرآیندهای خلق، ذخیره سازی و انتشار آن باشد.       ** {{  ساکنان کره زمین، بجای جنگ کردن،لطفا شهرک سازی کنید تا افراد با امثال خودشان زندگی کنند تا مشکلات برای همیشه حل شود امیدواریم- سازمان ملل- به این مسئله دقت کند.  }} **  موفق باشید.

  9. سعید پرهیزگار

   درود بر شکوه آفرینش، درود بر راز و نیاز، درود بر پیدا و پنهان، درود بر علم و منطق.***** اقدام پژوهی،رویکردی پژوهشی است،که در آن مردم تشویق می شوند تا با شرح وضعیت خود و استفاده از ابزارهای منظم کنش،برای بررسی و حل مسائل اجتماعی تلاش کنند.***** پژوهشگران برای فراهم آوردن اطلاعات حین پژوهش،باید کلمات پرسش ها را طوری طراحی کنند«همراه با احترام» که انگیزه پاسخ کامل و درست را به مصاحبه شونده بدهد تا بدین وسیله بتوانند اطلاعات ضروری را کسب کنند. موفق باشید.*

  10. سعید پرهیزگار

   درود بیکران: با آروزی بهروزی و موفقیت برای همگان، خدمت شما همراهان گرامی که به “تازگی” مطالب علمی مرا مطالعه می کنید عرض کنم، یکسری مسائل در رابطه با آموزش و پژوهش وجود دارد که به صورت خلاصه به آنها اشاره می کنم: سیستم آموزشی که بر مبنای – امروز از حفظ کن و چند روز دیگر آن را به فراموشی بسپار – کاملا اشتباه است. اصول علمی بر سه گزینه استوار است: 1- تجزیه و تحلیل 2- پردازش 3- نظریه پردازی. ما باید علاوه بر رشته خودمان چندین رشته دیگر را که همپوشانی رشته ای دارد را مطالعه کنیم. تولید علم یعنی رسیدن به مسائل جدید، بهتر و کامل تر ولی متأسفانه در این دنیا به دنبال تکرار علم هستند. مدرک بازی، مقاله بازی و کتابسازی اینها روش های غیر علمی می باشد. افراد باید بتوانند در رشته خودشان راه حل و راه کار ارائه کنند. در کتابی می خواندم که نوشته بود این روش از حفظ کردن مربوط به دویست سال پیش در فرانسه بوده. اگر هر انسانی در معنای واقعی به آن درجه از تکامل عقلی و وجودی رسیده باشد دیگر چیزی به نام حسادت و خشونت در وجودش پیدا نمی شود. تست زدن کاملا غیر علمی و غیر منطقی است چون علوم، برداشتی می باشد و باید با برداشت های علمی متفاوت به نتایج شگرفی رسید. علم بدون مکاشفه هیچ ارزشی ندارد. ما باید حتما راه و روش درست اندیشیدن و درست زیستن را به بشر بیاموزیم. و موضوع مهم دیگر اینکه اکثرا لغات را غیر علمی و غیر انسانی معنی می کنند مثلا به موردی اشاره کنم که کلمه سیاست هست که متاسفانه آن را به معنای درگیری – کشمکش و بحران می دانند ولی در حقیقت اینچنین نیست، سیاست به معنای – پاس نگاه داشتن هستی – می باشد. ما باید از خواندن مطالب ایده بگیریم. انسانیت یعنی « برابری – راستی – عدالت» که همه انسان ها در پرتو آن بتوانند که هرتوانایی مثبتی که دارند را به رشد و شکوفایی برسانند. خلاقیت و نوآوری اساس علم آموزی هست. قرار نیست انسان ها، همه مسائل را یاد داشته باشند ولی باید روان شناسی را به صورت کاربردی بیاموزند تا در زندگی – جامعه و جهان دچار مشکل نشوند. پاینده باشید.بدرود.

  11. سعید پرهیزگار

   درود بر همراهان گرامی،درود برعظمت و شفقت،درود بر واقعیت وحقیقت،درود بر مناظر زیبای طبیعت.***** بزرگواران با مطالعه مطالب علمی،ذهن شکوفا می شود. همراهان محترمی که سالهای قبل مطالب علمی مرا دنبال می کردند امیدوارم همیشه سلامت باشید.*****….. فرآیند حل خلاق مسائل:حقیقت یابی-مساله یابی- ایده یابی-راه حل یابی-پذیرش یابی.***** ویژگی یک مصاحبه گر خوب:شناخت-یاری دادن-وضوح-ادب-فعالانه گوش دادن-بازبودن ابعاد موضوعات-هدایت کردن-انتقادی(بررسی وارزیابی)-یادآوری-تفسیر..**** پاینده وسرفراز باشید. بدرود.

  12. سلام ا. من عاشق جنگل و هر چه سبزه هستم گرچه با کشورای دیگه غیر قابل مقایسه است مثه آلمان یا هر جا که بودم . تاسف که توان ندارم تا چنگلای فلات رو هم مثه جنگلای مناطق دیگه میساختم . ببینید من اولین باره در یک سایت
   ایرانی میام و اول فکر کردم چطوره که اسمم درج شده اما بعد هوش زیادم گفت : به بالا سمت چپ نگاه کن متوجه میشی
   والا تافته جدا بافته نیستی . بهرحال امیدوارم دست اندرکاران وطن به این مهم که هر بار میشنویم قسمتهایی زیر هجوم
   آتش از بین میرن ,بپردازند و موفق باشند. یک نکته این دیدگاه ها برای شما عزیزان مهم است ؟ احتمالا” بعله .
   بپردازم به مطلب دیگر. مرسی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.