در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
کانال تلگرام کوروش

ژئوپارک چیست؟

Geopark ژئوپارک چیست؟

براساس تعریف یونسکو، ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار گرفته باشد و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع اطراف خود نقش موثری ایفا کند.

ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی، میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.

ژئوپارک محدوده ای است که ویژگی اصلی آن وجود ژئوسایت های پر اهمیت، طبیعت و محیط زیست غنی، ویژگی های فرهنگی جذاب و از همه مهمتر مشارکت و حضور فعال جامعه محلی در برنامه های توسعه، حفاظت و پایداری است.

بر خلاف انواع مناطق حفاظت شده طبیعی ژئوپارک ها نه تنها ورود و حضور بازدید کنندگان را محدود نمی کنند بلکه برای حضور مردم طراحی شده اند که همین حضور موجب رونق اقتصادی پایدار جوامع محلی خواهد شد.

شرط مهم موفقیت یک ژئوپارک، وجود برنامه و راهبردهای مناسب و دقیق در مدیریت آن است، راهبردهایی برای حفاظت، بهره برداری صحیح، توانمند سازی جامعه محلی و توسعه پایدار ژئوپارک طراحی می شوند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=149290
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

درخت چیست و چه فوایدی برای محیط زیست دارد؟

یکی از فواید مهم درختان و فضای سبز در شهر ها و دیگر مناطق، نمای …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. ببین در شوخی هیچکی به گرد من یکی نمیرسه اینا که مال دیروز بوده , ” اینم جالبه !؟ اگر خورشید چرا از اسم آفتاب استفاده نشده اعتراض وارد است . اینم مال دیروزه و عمر زمین با محاسبه سن من و زمین آفتاب و سنگ و لاخ و مه و
    ستاره و …….. از خدا سئوال کنی شاید جواب بده این جالبه . نیس ؟ پولتونو به حساب بنده واریز فرمائید امنه امنه . شهاب حسنی واقع” حالا خودمونیم خطرش , ناکه یا خطر ناکه طفلی . اینم مثه اینستاگرام و ….. همش از سر و کله هم یا ناسزاو شایعات و…. داره فوران میکنه بابا همه برمیگرده به فرهنگ , اون ور آب هم همینه چش ندارن همدیگه رو ببینن اما
    خارجی ها و کشورای دیگه نه هر کی میاد بالا کاری به کارش ندارن حتی باهاش اجرا دارن چه رسد به استفاده خوب این
    اندروید مندروید و……. تا فرصت دیگر و دیدن جوابهای در پاسخ های خود. راستی اگه یه روز آفتابو یافتم بگم بیاد دوباره ؟واه.. چی گفتم مثه بمب منفجر شد یعنی اینقد ازش متنفرید ؟ نه بابا شوخی بود به دل نازک و لطیفتون بد نیارید.

    روز آفتابی خورشیدی مهری شمسی داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی