در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > علمی و دانستنی > زمین و محیط زیست > دانستنیهای جالب درباره کره زمین
پیش بینی فوتبال

دانستنیهای جالب درباره کره زمین

earth دانستنیهای جالب درباره کره زمین

1- خورشید را 9 سیاره احاطه کرده‌اند که در بین آنها کره زمین از نظر فاصله با خورشید، سومین کره است و از چهار سیاره داخلی بزرگ‌تر است.از پنج سیاره بیرونی، چهار تای آنها از کره زمین بزرگ‌تر هستند. زمین در مداری گردش می‌کند که هیچ وقت از 5/91 میلیون مایل به خورشید نزدیک‌تر نمی‌شود و از 5/94 میلیون مایل دورتر نمی‌شود.

جالب‌تر اینجا است که این مدار تقریباً دایره مانند است و اگر غیر از این بود زندگی روی کره زمین غیر ممکن می‌شد زیرا حیوانات و گیاهان در زمستان از سرما یخ می‌زنند و در تابستان از گرما کباب می‌شدند. ‏

2- زمین در مقایسه با کائنات یک کره جوان و جدید است با این حال زمین حدود 5/4 هزار میلیون سال عمر دارد. کشف این موضوع از بررسی‌های انجام شده توسط رادیواکتیو که در تعیین عمر سنگ‌ها از آن استفاده می‌شود، به دست آمده است.تمامی عناصر رادیواکتیو همانند اورانیوم که برای عکس العمل تعیین شده به کار می‌رود، به عناصر مختلف در میزان ثابتی، تغییر شکل می‌دهند.

به وسیله اندازه گرفتن این دو، یعنی مقدار عنصر رادیواکتیو اصلی و عنصر رادیواکتیو تغییر شکل یافته، می‌توان عمر تشکیل سنگ را حساب کرد. قدیمی‌ترین سنگ‌هایی که تا کنون به دست آمده‌اند حدود 3 هزار میلیون سال عمر داشته‌اند ولی به طور یقین زمین سال‌های طولانی قبل از این که سطح سنگ‌ها شروع به تشکیل یافتن کنند، وجود داشته است. ‏

3- داگر چه ستاره شناسان و سیاره شناسان چندین تئوری درباره چگونگی بوجود آمدن زمین و بقیه سیارات منظومه شمسی ارائه داده‌اند ولی هنوز شک و تردید فراوانی در رابطه با مبدأ تشکیل زمین وجود دارد.

هر کدام از این تئوری ها باید شامل این واقعیت باشد که تمامی سیاره‌های بزرگ‌تر در مدار دایره مانندی در اطراف خورشید گردش می‌کنند و این مدارها تقریباً در یک سطح نزدیک هم قرار می‌گیرند. حقیقت دیگری که باید توضیح داده شود این است که تمامی کرات در یک جهت به دور خورشید می‌چرخند و آن در جهتی است که خورشید به تناوب دور می‌زند.

4- حتی عجیب‌تر این که فاصله کرات مختلف از خورشید از نظر ریاضی به وسیله یک معادله ساده با هم نسبت دارند و به نام قانون «باد» نامیده می‌شود. البته ممکن است این فقط یک تصادف و اتفاق باشد یا احتمال دارد رابطه با مبدأ اصلی منظومه شمسی داشته باشد.

5- در اینجا دو تئوری اصلی به وجود می‌آید یکی این که یک رشته طولانی از بخار داغ به وسیله نیروی جاذبه سیاره دیگری که از نزدیکی خورشید می‌گذشته از خورشید جدا شده و پایین افتاده است سپس به تدریج بخار داغ، خنک و منقبض شده و تبدیل به گلوله‌های جامدی شده است که همان کرات هستند.

تئوری دیگر که احتمال بیشتری دارد عبارت است از این که در اصل یک توده بخار و غبار وجود داشته که در حال چرخش دایره مانند بوده است.چرخش‌ها و گردبادهای این توده تکامل حاصل کرده و هسته‌های مرکزی کرات ایجاد شده است.

هر کدام از این هسته‌ها به تدریج بزرگ‌تر شدند زیرا نیروی جاذبه آنها هر زمان بیشتر و بیشتر اجسامی را که در فضای لایتناهی اطرافشان پراکنده بودند به طرف خود جذب می‌کردند.خورشید در مرکز این دایره‌ای که بخار و غبار به صورت ابر تیره در آمده واقع شده بود، زمین یکی از گرد بادها بوده است.‏

earth1 دانستنیهای جالب درباره کره زمین

6- کره زمین با سرعت 5/18 مایل در ثانیه به دور خورشید در حال حرکت است. همانند تمامی اجسام دیگری که در مدارهای هیأت، حرکت و راهشان از قوه میل به مرکز پیروی می‌کنند درست همانند پوست حلزون بسیار بزرگی که روی یک نخ نامریی قرار داشته باشد.همان طور که کره دور می‌شود نیروی میل به مرکز به وسیله کشش نیروی جاذبه زمین بین خورشید و کره زمین ایجاد می‌شود. اگر کره زمین از دور زدن باز بایستد روی خورشید سقوط خواهد کرد. ‏

خوشبختانه در فضا بخار آن قدر وجود ندارد که گردش زمین را آهسته کند و فقط از اندازه مدار زمین به طور بسیار ملایمی کاسته می‌شود.‏

7- زمین در فضا به شکل مارپیچ در حال حرکت است به علاوه این که کره زمین از مغرب به مشرق روی محور خودش هر بیست و چهار ساعت یک بار می‌چرخد.‏‎ ‎اندازه گیری‌های جدید صورت گرفته نشان می‌دهند که محور شمالی جنوبی کره زمین جنبش نسبتاً مختصر و نامنظمی دارد.

همچنین ساعت‌های بسیار دقیق نشان می‌دهند که طول روزها به طور بسیار ملایمی تغییر می‌کند.

البته به عقیده بسیاری از صاحب نظران این طولانی شدن ملایم روزها به دلیل زیاد شدن جزر و مدهای انرژی محرک گردش زمین است. البته اساس جزر و مدهای دریا به واسطه کشش نیروی جاذبه ماه است.‏خوشبختی بشری که روی زمین زندگی می‌کند در این است که زمین تندتر نمی‌چرخد وگرنه وقتی که نیروی گریز از مرکز از نیروی جاذبه بیشتر می‌شد زمین و تمامی متعلقاتش در فضا پخش می‌شدند. ‏

8- یک نکته جالب در مورد زمین این است کسی که روی خط استوا زندگی می‌کند در واقع از کسی که در هر یک از قطب‌های زمین است تندتر حرکت می‌کند. حرکت زمین در خط استوا تندتر از دو قطب است.‏

اندازه گیری‌هایی که روی حرکت و جنبش ستاره‌های کوچک مصنوعی که به وسیله راکت به فضا پرتاب شده‌اند نشان می‌دهند که نه فقط زمین در دو قطب کمی پهن‌تر است بلکه کمی هم به شکل گلابی است.

9- زمین یگانه کره‌ای است که روی آن اقیانوس وجود دارد و دارای هوایی به نسبت چهار پنجم ازت و یک پنجم اکسیژن است. همچنین زمین شامل هسته مرکزی مذابی است به قطر 3 هزار مایل و به طور قطع حرارت مرکز آن چندین هزار درجه سانتی گراد است.به احتمال زیاد قسمت بزرگی از این حرارت از رادیواکتیو معادن داخل زمین حاصل می‌شود.‏

10- قشر زمین یا ورقه رویی آن حدود 25 مایل ضخامت دارد. فاصله بین قله اورست تا «ماریاناز ترانش» گودترین نقطه اقیانوس آرام، حدود 12 مایل است و نیز تقریباً 78 درصد سطح زمین از آب پوشیده شده است.‏

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=82592
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

دوچرخه ، یار همراه محیط زیست

همه ما می‌ دانیم که بشر به طرق مختلف به محیط زیست آسیب می رساند …

2 نظرات

 1. احمد فتحی

  زمین و سیارت کوچک می شوند…
  ژرف ترین نقطه کُره زمین در کف اقیانوس آرام و در منطقه ای به نام گودال ماریانا به عمق یازده کیلومتری می باشد. کف این گودال به صورت شیاری از شمال به جنوب طوری شکل گرفته است که زمین شناسان آنجا را در پی نظریه تکتونیک صفحه ای ،محل به زیر هم رفتن صفحات زمین می دانند.علیرغم فشار زیاد آب در آنجا ،کارشناسانی به آن محل فرستاده شده اند و این تحقیقات کماکان ادامه دارد ولی با این همه وجود،این گودال مرموز که می توانست رمز گشای بسیاری از ناشناخته های طبیعت باشدهمچنان نقاب بر چهره و روی واقعی خود را نشان نداده است .
  اگر بخواهیم زمین را بشناسیم باید نظریه تکتونیک صفحه ای و به زیر رفتن صفحات زمین را برای همیشه کنار بگذاریم و واقعیت تحلیل رفتن و کوچک شدن زمین را بپذیریم.
  زمین از مناطق زلزله خیز به تحلیل می رود و اشتقاق قاره ها و بالا آمدن سطح آب دریاها و اقیانوسها هم به همین خاطر است.زلزله ها و تحلیل رفتن های کُره زمین لازم و ملزوم یکدیگرند.زیر پوسته جامد زمین خالی می شود و سپس می شکند و بر سطح مذاب زیرین خود فرو می افتد و این شکستن و قرو افتادن ، زلزله است و تداوم تدریجی این امر به تحلیل رفتن های تدریجی کُره زمین می انجامد که در این فرایند،کُره زمین ضمن کوچک شدن و بر هم خوردن توازن بین نیروی جاذبه و نیروی دافعه اش با خورشید ،مدار انتقالی آن تنگ تر ،به خورشید نزدیک تر ،حرکت انتقالیش سریع تر وحرکت وضعی اش کند تر می شود و علت بلند شدن ساعات شبانروز و کوتاه تر شدن سال کُره زمین که اختر شناسان را یسار نگران کرده است همین تحلیل رفتن های کُره زمین می باشد حال نه تنها کره زمین بلکه همه سیارات و قمرها مشمول این قانون طبیعت یعنی تحلیل رفتن ها هستند به هر حال زمین از نقاط زلزله خیز به تحلیل می رود و بیشترین تحلیل رفتن ها هم در منطقه اقیانوس آرام است چون این اقیانوس بیشترین زلزله ها را دارد و کمر بند آتش یعنی بیشترین کوههای آتشفشان به صورت کمربندی اطراف این اقیانوس را احاطه کرده است و این اقیانوس ژرفاترین اقیانوسهای زمین هم هست .
  گودال ماریانا محل تلاقی فرو رفتن صفحات زمین به زیر یکدیگر به هیچوجه نیست بلکه باید آنجا را اصلی ترین و بیشترین منطقه تحلیل رفتن های کُره زمین دانست . کف گودال ماریانا ذر اثر زلزله ها مرتب و بی وقفه می شکند و پایین می رود و از طرفی کُره زمین بخاطر حرکت چرخشی وضعی خود مجبور است که در فضا ،شکل هندسی کُروی بودن خود را حفظ کند و به طریقی نقط تحلیل رفته کف گودال ماریانا را جبران کند و بپوشاند اینجاست که کمبود و جایگزینی مواد تحلیل رفته کف گودال ماریانا را از قاره آمریکا طلب می کند و این قاره با کَنده شدن از غرب اروپا و افریقا به سمت و سوی غرب خود یعنی به طرف مناطق تحلیل رفته کف گودال ماریانا در حرکت است تا کمبود مواد گریخته شده را جبران کند.
  در اینجا ممکن است سوالی پیش آید که چرا گودال ماریانا مواد گریخته شده و تحلیل رفته خود را از سمت شرق خود یعنی قاره آمریکا طلب می کند و چرا مثلاً ژاپن که سمت غرب آن قرار دارد به سویش حرکت نمی کند که تحلیل رفتنش را جبران کند؟!در جواب باید گفت حرکت قاره آمریکا به سوی غرب خود و به سوی اقیانوس آرام و گودال ماریانا بخاطر چگونگی جهت حرکت چرخشی وضعی کُره زمین است.
  حرکت وضعی چرخشی زمین از سوی شرق به سوی غرب است به همین مناسبت ،طلوع خورشید را از سمت شرق و غروبها را در سمت غرب می بینیم و این کشش وضعی چرخشی و فشار مداومی پوسته جامد زمین به سمت و سوی غرب مزید بر علت حرکت قاره آمریکا به سوی غرب خود است در خاتمه باز هم متذکر می گردد که در روند تحلیل رفتن و کوچک شدن زمین و دیگر سیارات و قمرهای این جهان سرمدی و بیکرانه ،ذرات جاوید و نامیرای درون آنها هیچگاه نابود نمی گردند بلکه طبق قانون مهم طبیعت که تا کنون از نگاه دانشمندان هسته ای مخفی و پنهان مانده و ضرورت اثبات آن از ضروریات مهم برداشتن گامهای تصاعدی در امر شناخت واقعی جهان است ،از حالتی به حالت دیگر در می آیند یعنی به یکدیگر تبدیل می شوند …ذرات و محتویات درون زمین در اثر شرایطی که بعداً توضیح خواهم داد به ذرات نامیرای نور شفق تبدیل می شوند که به صورت ذرات انوار نامیرای شفق های قطبی از قطبین سیارات به پهندشت فضا ساطع می شوند تا ملات و مصالح زایش کهکشانها و ستارگان آینده باشند.
  قمرها چون فاقد حرکت وضعی محسوس هستند ،قطبین مغناطیسی هم ندارند و انوار شفق های تحلیل رفتن آنها از هر سمت و سویی از سطح آنها ساطع می گردند که این مورد در قمر ماه توسط تلسکوپها قابل بررسی است .
  احمد فتحی مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی »

 2. ممنون ازاطلاعات شوما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی