تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > اختراعات > اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

  در مطلب اخیر با عنوان “رکوردهای اول کشور ایران در کتاب گینس و جهان” به برترین رکوردهای ایرانی ها در جهان اشاره کردیم ، اما این بار می خواهیم به گذشته برویم

  بله ایرانیان از دیرباز نیز به نبوغ و خلاقیت مشهور بوده اند، در این مطلب آسمونی به برخی از اختراع ها و ساخته های ایرانیان اشاره می کنیم:

   

  آیا میدانید: اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که حیوانات خانگی را تربیت کردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که مس را کشف کرد ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ایرانیان بودند در شهر سیلک در اطراف کاشان.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدندایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که اسب را به جهان هدیه کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین ارتش سواره در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با 115 سرباز.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که حروف الفبا را ساختند در 7000 سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کرد ایرانیان بودند.

  آیا میدانید: اولین مردمانی که کشتی یا زورق را ساختند به فرمان یکی از پادشاهان زن ایرانی بوده است.

  و…

  پاینده باد ایران و ایرانی

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3٫67 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=9788
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  کتاب رکوردهای جهانی گینس

  رکوردهای جهانی گینس کتابی مرجع و دارای مجموعه ای از رکوردهای بین المللی است. این …

  33 دیدگاه

  1. عشق فقط ایران

  2. مرگ بر آمریکا

   • بهتر اینکه بگوییم زنده بادایران وقوی شویم انگاه به امریکا که درمقابل ما ضعیف است بعنوان ایرانیان بشردوست کمک کنیم وازواژه مرگ استفاده نکنیم به امید انروز

  3. یعنی اینا درسته؟
   یهو بگو اولین ادمایی که به دنیا اومدن ایرانیا بودن دیگه والا!!!!!!!!!!!!!

  4. صحبت از چند هزار سال قبل می کنی!
   این نسل بارها عوض شده
   تازه آن موقع کسی نبوده خیلیها را هم دیگران اختراع کارده اند.
   الان را بگو که چقدردر اختراع و تمدن جهان نقش داریم
   همش در توهم گذشته موهمم»؟

  5. درود بر ایران و ایرانی

  6. واقعا واسه یه عده باید تاسف خورد با اینکه ایرانین واقعیات گذشتگان پر افتخار ما رو نمیتونن ببینن.درسته الان چندین سال از دنیا عقب افتادیم ولی گذشته باشکوهی قبل ورود اسلام داشتیم.

   پاینده ایران واریایی هاش

  7. کمی فکر کنید … ما بهترینیم… با شعورترینیم…. با علم ترینیم… مکتشف ترین… زیباترین … اصلا ما ایرانی ها همه چی تمومیم… ولی نمی دونممم…… چرا 400 سال از کشورهای جهان اول عقب موندیم…؟؟؟؟؟؟؟؟ و الان جهان سومی تلقی می شیمم….؟؟؟!!!! نمیدونم والا با اینهمه خود ستایی چرا اینقدر گداییم؟؟؟!!!! از قدیم گفتن کاسه و لیوان هفت دست شام و نهار هیچی!!! اونهایی هم که تو کشورهای خارجی در بلندترین و رفیع ترین جایگاه ها هستند به علت علم و دانشی هست که همین کافران و موش خورها در اختیارشون قرار دادن وگرنه اگه تو ایران بودن پهن بارشون می کردن … و اگه حرفی هم بزد آقایان میزدن از زندگی ساقطشون می نمودن…!!!!!
   بدا به حال ما ایرانی ها…

  8. دروغ سنج

   با این دروغ فقط کاری میکنید که همه به ما بخندن

  9. سرباز کوروش

   جهان هرچی داره از ایران و ایرانیان داره

  10. اختراع خط

   خط تصویری ـ انسان ها در ابتدا برای ثبت وقایع از قبایل خویش یا انتقال پیام تصاویری میکشید مثلآ تصویر آفتاب به معنی روز و مهتاب به معنی شب بود.
   خط هجایی یا خط صورت نگار که برای هر صدایی علامتی را با کشیدن تصویر یا علامتی یا نقوش خاصی بکار گرفته در واقع هجی کردن کلمات صوت شروع شد.
   خط الفبایی ـ مرحله تکامل خط است که امروزه با تغیراتی مورد استفاده قرار گرفته است مصری ها بابلی ها مخترعان این کتابت میباشند که بعدآ توسط یونانی ها تکمیل و رواج یافته است و در واقع ریشه خط لاتین را تشکیل میدهد.

   عدد
   گفتنی است که عدد پیش از الفبا و خط بوجود آمده است چو ن هزاران سال پیش وقتیکه مردم از یک دیگر می پرسیدند چندتا؟ یا چقدر؟ جواب دادن به این پرسش ها آسان نبود. نیاز به عدد داشتند تا بتوانند جوابی درست به این گونه پرسشها بدهند.
   کسی درست نمی داند که عدد ها اولین بار در چه زمانی اختراع شدند، ولی این را به درستی می دانیم که اختراع عدد قبل از اختراع الفبا و نوشتن بوده است.
   زمانی رسید که مردم ضرورت پیدا کردند تا در صدد شیوه ی باشند تا بتوانند نشانه های نوشتاری بوجود بیاورند که جا نشین کلمه گفتاری شوند.
   در حدود ۵… سال قبل مردم سر زمینی که امروزه بخشی از آنرا عراق می نامیم، به چنین روشی دست یافتند. این مردم سومری ها بودند.

   محققان امریکایی و کانادایی به تازگی موفق به کشف نشانه‌هایی شدند که ثابت می‌کند انسان‌های نخستین حداقل یک میلیون سال پیش از آتش برای پخت غذا استفاده می‌کردند.

   کاوش‌های این گروه در غار «واندر ورک» افریقای جنوبی منجر به کشف استخوان‌های سوخته حیواناتی همچون موش‌های صحرایی و میمون با خاکسترهایی از گیاهان خود رو و برگ درختان شد که کاربرد آتش در رژیم غذایی آن‌ها را به اثبات می‌رساند.

   سکه عبارت از یک تکه فلز است که وزن و عیار مخصوص دارد، با علامت مخصوص یا مهر کسانی که آن را ضرب می کنند.اولین سکه هائی که در دنیا ساخته شد هفت قرن قبل از میلاد مسیح بود که توسط لیدی ها ساخته شد، آنها قوم ثروتمند و با قدرتی بودند که در آسیای صغیر می زیستند. این سکه های اولیه از جنس مخصوصی که الکتروم نام داشت ساخته می شدند.

   هنر عطر سازی در زمان باستان از میان رودان و مصر شروع شده و درایران و روم باستان توسعه پیداکرد. اولین شیمی‌دان ثبت شده در دنیا زنی بنام تاپوتی می‌باشد، یک عطر ساز که طبق لوحه‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد در میان رودان می‌زیسته‌است.[۱]او گلها، روغنها و اگیر ترکی را با دیگر مواد معطر چندین بار متوالی تقطیر و صاف می‌کرده تا عطر مورد نظر را تولید نماید.[۲]

   در سال ۲۰۰۵،[۳]باستان شناسان آنچه که تصور می‌شود قدیمی ترین عطر جهان می‌باشد را در پیرگوس، قبرس کشف کردند. این عطرها قدمتی بیش از ۴٬۰۰۰ سال دارند. در این مجموعه حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر، کاسه برای مخلوط کردن، قیف و بطری عطر در یک کارگاه ۴۳٬۰۰۰ فوت مربعی (۴٬۰۰۰ متر مربعی) کشف گردید.[۴] در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند بادام، گشنیز، گل تلفونی (مورد سبز)، رزین رسته مخروطیان، ترنج، و همچنین انواع گل عطر تولید می‌کرده‌اند.[۵]

   «در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد در سیلک کاشان ….. غیر از ظروف سفالین بعضی تُنگ‌های کوچک از مرمر، که گویا مخصوص نگهداری عطر بود در حفریات سیلک پیدا شده است و همچنین مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده است.»[۶]

   مس برای تعدادی از تمدن‌های قدیمی ثبت شده، شناخته شده بود و تاریخ استفاده از آن حداقل به 10000 سال پیش می‌رسد. در طول دوره‌ی ماقبل تاریخ کالکولیتیک (Chalcolithic) [برگرفته از کالکوس (Chalkos) کلمه یونانی معادل مس] انسان دریافت که چگونه مس را استخراج کند و از آن تزئینات و ابزارآلات بسازد (نزدیک به 5000 سال، مس تنها فلز شناخته شده توسط بشر بود. مس بعد از طلا، اولین عنصری است که توسط بشر کشف شد و ابزارآلات مسی کشف‌شده قدمتی در حدود 5000 سال پیش از میلاد مسیح را نشان می‌دهند ( کشف مس در پایان عصر حجر و با شروع عصر مس همراه بود، عصری که در آن بشر از طریق کوبیدن برروی مس طبیعی، ابزارآلات مورد نیاز خود را تهیه می‌کرد. کشف مس از نظر تاریخی به 18000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در مصر، این عنصر از 12000 سال قبل از میلاد و در اروپا از 4000 سال قبل از میلاد شناخته شده است

   شهر سوخته بقایای ابر شهری است باستانی که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر پیشرفته ترین شهر تمدن کهن به شمار می آید که با دوره برنز تمدن جیرفت همخوانی دارد. شهر سوخته از سیستم آبرسانی و تخلیه فاضلاب برخوردار بوده که در مقایسه با امکانات شهرهای آن زمان نشان دیگری بر پیشرفت و شکوه این شهر باستانی می باشد. قدیمی ترین تخته نرد جهان نیز در این شهر یافت شده است.

   برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی پیدا شد.

   برای اولین بار در جهان اهلی کردن گیاهان و کشت هدفمند برای تامین خوراک اسنان، در منطقه هلال حاصلخیز که از ترکیه آغاز و پی از عبور از بین النهرین و حاشیه رودخانه های دجله و فرات، به خوزستان ختم می شود آغاز گردید.

   این هلال بواسطه وجود رودخانه های بزرگی همچون دجله و فرات ، کارون، دز و کرخه سرمنشا تمدن بشری و یکجا نشینی انسان پس از هزاران سال گردید.

   در ایران نشانه های گندم، جو، ماش، عدس اهلی شده همزمان با عراق در منطقه چغابنوت دزفول با قدمتی به 11 هزار سال پیش شماسائی گردید.

   به موازت پیشرفت کشاورزی و نیاز انسان به زمینهای بیشتر برای کشت و از طرف دیگر عمیق شدن رودخانه ها که امکان آبیاری را از انسانها می گرفت مهاررودخانه ها و استفاده از نیروی آب در خوزستان پیش از سایر مناطق جهان مورد توجه واقع شده که نشانه های آنرا در کهن ترین سازه های تاریخی آبی می توان یافت.

   محوطه تاریخی شوش دارای شهرداری، مدرسه ، میدان و سیستم دفع فاضلاب شهری یود و قدمت آن بین سالهای 2500 تا 2200 پیش از میلاد مسیح می باشد. در این میان سیستم دفع فاضلابی که برای هر خانه تعبیه شده بود شامل یک خط لوله بود که از تنبوشه های سفالی تهیه می شد و جهت جلوگیری از نشست فاضلاب و یا شکستگی در زیر خاک مدفون می گشت که در نهایت یه یک چاه بزرگ جذبی(سپتیک) ختم می شد. هر چند خانه به یک چاه وصل می گردید، این سیستم قدیمی ترین نمونه دفع فاضلاب در جهان می باشد.

   کهن ترین تصفیه خانه فیزیکی جهان معبد و تصفیه خانه چغازنبیل و ظورف استفاده از آب مقدس

   کهن ترین کانال آبیاری فعال جهان

   نهر داریون:

   نهر داریون کانالی تارخی است که در شهر شوشتر و در شاخه شطیط( که زیر شاخه رودخانه کارون است)، قرار دارد و آب رودخانه کارون از این طریق به دشت میاناب می رسد. سر آب این کانال در زیر خرابه های قلعه تاریخی سلاسل ساخته شده که در طول تاریخ با توجه به تغییر مسیر رودخانه و یا فراز و نشیب آب سر آب های متعددی برای آن تعبیه شده است.

   کهن ترین پل قابل تردد جهان

   پل-بند دزفول

   کهن ترین تونل آب جهان

   تونل بلیتی:

   مجموعه آبشارها و آسیاب های شوشتر
   http://ganjineh.kwpa.gov.ir/Default.aspx?tabid=607

   جامعه Cucuteni-Trypillian بزرگ ترین زیست گاه دوره نوسنگی را در اروپا بنیان نهاد که 1500 نفر از مردم را درون خود جای می‌داد. فرهنگ Cucuteni-Trypillian سیستم مادرسالارانه داشتند و زنان راس خانه بودند، آنها کار کشاورزی را بر عهده داشتند و سفال، پارچه و منسوجات را می‌ساختند. مردها به شکار می‌رفتند، ابزار می‌ساختند و وظیفه نگهداری از حیوانات اهلی‌شان را نیز داشتند

   ساکنین تمدن دره سند ( ۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، دوره اوج ۲۶۰۰ تا ۱۹۰۰ قبل از میلاد ) با استفاده از وزن ها و اندازه‌ها سیستم پیچیده ای از استاندارد سازی ایجاد کردند. بدیهی است که این پیشرفتها در نتیجه حفاری های مکان دره سند حاصل شد. این استانداردسازی اختصاصی ساخت وسیله‌های اندازه گیری را فراهم ساخت که به نحو موثری در اندازه گیری زاویه ای و اندازه گیری برای عمارت‌ها و سازه ها استفاده می شد.

   چغامیش شهری از دوران پیش از اختراع خط است و قدمت آن به حدود ۳۴ قرن پیش از میلاد می‌رسد.
   ولین سند دریانوردی جهان در چغامیش
   در میان اشیای مکشوفه، قدیمی‌ترین سند دریانوردی را که ریشه فرهنگی آن به ۶ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد کشف شده است. این مهر گلین، یک کشتی را با سرنشینانش نشان می‌دهد.

   در این کشتی یک سردار پیروز ایرانی، بازگشته از جنگ، نشسته و اسیران زانوزده در جلوی او دیده می‌شوند. همچنین در این مهر یک گاو نر و یک پرچم هلالی شکل هم دیده می‌شوند.

   نظریهٔ زمین گرد یا کروی در اصل به زمان یونانیان باستان باز می‌گردد. تمدن یونان در حدود سال ۹۰۰ قبل از میلاد ظهور یافت و در طول هزار سال بعد، کمک بزرگی به ستاره‌شناسی نمود. ابتدا، در قرن ششم قبل از میلاد یونانیان دریافتند که زمین کروی است وﺍولین بار فیثاغورث دﺍنشمند یونانی کروی بودن زمین رﺍ ﺍظهار دﺍشت.

   حدود 700 تا 800 سال پیش از گالیله 71 دانشمند مسلمان به رهبری خوارزمی که به فرمان مامون، خلیفه عباسی گرد هم آمده بودند، در یک طرح علمی کشف کردند که زمین کره‌ای شکل است.

   India[edit]
   India has had some of the earliest armies in the world. During the Indus Valley Civilization however, there was just a small guard force as they didn’t fear invasion at the time. After the Aryan invasion, kingdoms and city-states started forming armies to protect their cities. One of the first known recorded battles, the Battle of the Ten Kings, happened when a Hindu king defeated an alliance of ten kings. During the Iron Age, the Maurya and Nanda Empires had large armies, the peak being approximately 639,100 soldiers.
   اولین ارتش منظم در هند

   The history of glassmaking can be traced back to 3500 BCE in Mesopotamia. Archaeological evidence suggests that the first true glass was made in coastal north Syria, Mesopotamia or Ancient Egypt.
   تاریخچه ی استفاده از شیشه-در سوریه یا مصر

   The ancient-Roman historian Pliny (AD 23-79), describes how Phoenician merchants transporting stone, actually discovered glass accidentally, in the region of Syria around 5000 BC.
   5000 سال پیش ازمیلاد، رومی ها شیشه را میشناختند
   http://vision2form.nl/glass_history.html

   Coal was one of man’s earliest sources of heat and light. The Chinese were known to have used it more than 3,000 years ago.
   کشف زغالسنگ، سه هزار سال پیش در چین

   … سومریان نخستین کسانی بودند که ساعت را به شصت دقیقه و دقیقه را به شصت ثانیه بخش کردند

   منم دوست دارم اولین باشیم اما لطفا دروغ نسازیم و دورغ رو اشاعه ندیم و خودمون رو مورد تمسخر دیگران قرار ندهیم
   ما در خیلی چیزها اول بودیم و بهت راست همان ها را بازگو کنیم

   . داریوش بزرگ در راستای پیشبرد اهداف اقتصادی هخامنشیان برای نخستین بار در تاریخ دستور حفر کانال سوئز را داد؟

   اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد ایرانیان بودند

   فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود در زمان داریوش بزرگ به ایران پناه آورده بود؟

   اولین مردمانی که مس را کشف کردند ایرانیان بودند

   اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش بزرگ ساخته شد؟

  11. من ایرانی هستم

   واقعا که به نظر من اینایی که میگن اختراعات ایران نیست واقعا باید برن به جهنم متاسفم براتون که نمی تونید از این نعمت الهی عقل و شعورتون بدرستی استفاده کنید
   من به نمایندگی از وطنم ایران و همه ی ایرانیان نه اونایی که تظاهر میکنن با افتخار میگم که من یک ایرانی هستم

  12. میهن پرست

   درود بر شما،بسیار زیبا بود و عین حقیقت

   متاسفم واسه کسایی که به نظرم اصلا ایرانی نیستند وگرنه این اراجیف رو تحویل نمیدادن.من افتخار میکنم که ایرانی هستم.

   با سپاس از سایت خوبتون

  13. از کجا فهمیدی جواب میخوام

  14. سلام تمامی مطالب بالا چرت و پرت بود

   هیچکدامش پشتیوانه علمی نداره

   مردم جوگیر تر از ایرانی نیست

   درود به جوگیری

  15. کی گفته ایرانی ها اتیش و کشف کردن؟:| اصلا اگه کشفم کردن شما از کجا فهمیدین ایرانی بودن؟:|
   دیگه این الله وکیلی خیلی چرتوپرت بودا:|

   • اگه اینطوریه شما از کجا فهمیدی مثلا گالیله تلسکوپ رو ساخت؟ تازه اگه ساخته از کجا فهمیدن؟شاید چرت و پرت بوده ؟
    دوست عزیز لطفا یه نظری بده که با عقل جور در بیاد

   • بابا واقعیت داره من تو 10 تا سایت سرچ کردم درسته

  16. اینارو ننویسین باز ترکا وعربا میرن یک حالی میدن بنام خودشون ثبت میکنن

  17. ببخشید 2500 سال پیش به غیر از حکومت ایران و روم و چین کس دیگه ای رو زمین بود که ازش چیز یاد بگیریم؟؟
   خوبه که دنیا هنوز که هنوزه تو فرهنگ ما موندن و این حرفارو میزنید وگرنه چی.!!

  18. ایرانیا هرچی که اختراع کردن همش کپی برداری از کشورای دیگست

   • آخه عزیز من حالا خوب که الآن داره تو دانشگاه های اروپایی هنوز کتاب های ابوعلی سینا تدریس میشه و شما اینطور میگی بعدشم اون موقع که ایرانی ها داشتن اختراع میکردن بهش میگن عصر جهالت و سیاهی اروپا اون موقع مردم اروپا هنوز نمیدونستن شهر یعنی چی! اختراع یعنی چی؟
    کمی تاریخ هم بخونی بد نیست ها!
    بعدشم اصلا گیریم حرف شما درست الآن آلمان امروز ژاپن امروز روسیه ایمروز همه یک روزی مال ایرانی ها بوده!

   • کشور های دیگه هر چی کشف کردن و کپی کردن هم از قبل از روی ایرانیا کپی کردن

  19. حیف هیچ کدو م اینا هیچ جای ثبت نشده ……چندتاشم بلف بود خودمونیم

  20. علی شیرانی

   مطالب بسیا زیبا و جالبی بود/ دمتون گرم/ لطفا درباره ی دانشمندان و افراد ایرانی که در شرکت ها و برند های مطرح جهان مانند apple کار می کنند هم بنویسید.

  21. مطلب کمی داره!!!

  22. ایرانی=نابغه

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.