در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > علمی و دانستنی > دانستنی > چرا پنجره‌های هواپیما به جای مربع، گرد است؟
کانال تلگرام کوروش

چرا پنجره‌های هواپیما به جای مربع، گرد است؟

why aircraft windows instead of square round چرا پنجره‌های هواپیما به جای مربع، گرد است؟

اگر برای شما هم این سوال پیش اومده این مطلب جالب رو در آسمونی دنبال کنید:

اگر تا به حال با هواپیما مسافرت کرده باشید، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که پنجره تمامی هواپیماها دارای طراحی مدور، چه دایره‌ای شکل و چه بیضی است. لازم است بدانید که این ساختار گرد تصادفی نیست و یک توجیه مهندسی بسیار جذاب برای استفاده از شکل گرد در پنجره‌های هواپیما وجود دارد. به طور خلاصه دلیل اصلی انتخاب این ساختار، ایمنی هرچه بیشتر مسافران در سفرهای هوایی است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پنجره هواپیماها از ابتدا گرد نبوده‌اند. با فراگیرتر شدن پروازهای هوایی در میان مسافران، هواپیماها مجبور بودند در ارتفاع بالاتری پرواز کنند. ارتفاع بیشتر به معنی کشش کمتر، سوخت کمتر و آسایش بیشتر مسافران حین پرواز بود. در هر حال برای پرواز در این ارتفاع هواپیما به تغییر طراحی نیاز داشت. اول اینکه کابین باید تحت فشار قرار می‌گرفت تا مسافران حین پرواز در سلامت به سر ببرند. دوم اینکه کابین باید دارای بدنه سیلندری شکل می‌بود تا بتواند در مقابل فشار مقاومت بیشتری داشته باشد. اما اصلاح نشدن یک تغییر در طراحی موجب بروز مشکلات متعددی شد. در دهه 1950 اولین هواپیمای جت تجاری که Havilland Comet نام داشت، چندین بار سقوط کرد و پس از تحقیقات گسترده، دلیل این سقوط‌ها به ساختار مربعی پنجره‌های این هواپیما نسبت داده شد.

استفاده از پنجره‌های مربعی در کابین تحت فشار احتمال ترک خوردن را افزایش می دهد. این در حالی است که گوشه‌های گرد می‌توانند این فشار را در تمامی سطح بدنه توزیع کرده و درنتیجه از شدت فشار کاسته می‌شود، در صورتی که استفاده از پنجره‌های مربعی موجب متمرکز شدن فشار در گوشه‌های پنجره می‌شود. دلیل وجود این فشار نیز این است که وقتی هواپیما اوج می‌گیرد، فشار جوی بیرونی کاهش پیدا می‌کند. زمانی که ارتفاع هواپیما بیشتر می‌شود، فشار داخلی هواپیما باز هم از فشار خارجی بیشتر می‌شود و در نتیجه اختلاف فشار موجب می‌شود بدنه هواپیما کمی منبسط شود. زمانی که ماده به این صورت تغییر شکل می‌دهد، فشار بیشتر می‌شود و با منبسط شدن بیشتر ماده، فشار نیز افزایش پیدا می‌کند و این افزایش فشار در نهایت موجب شکستن ماده می‌شود.

فاکتورهای زیادی وجود دارند که موجب کاهش فشار در ماده می‌شوند که یکی از آنها شکل ماده است. در هواپیماها شکل پنجره تاثیر بسیار زیادی بر افزایش یا کاهش فشار دارد. زمانی که ماده خالص باشد، فشار به صورت مساوی در تمامی بخش‌ها تقسیم می‌شود، اما وجود پنجره در بدنه هواپیما موجب تغییر جهت فشار موجود می‌شود و در نتیجه فشار در برخی از نقاط متمرکز می‌شود. همان طور که در ویدیوی زیر مشاهده می‌کنید، استفاده از ساختار گرد در پنجره‌های امروزی موجب می‌شود که فشار به صورت یکنواخت‌تری پراکنده شود در حالی که پنجره‌های مربعی به دلیل وجود زاویه‌های 90 درجه موجب متمرکز شدن فشار و در نتیجه ترک خوردن بدنه هواپیما می‌شود.

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=131074
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

خواندنی ها و اتفاقات سال خروس

سال 1396 با سمبل خروس از راه خواهد رسید و پیشگویان چینی طالع و اتفاقات …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. علي علي اوغلو

    ضمن تبریک برجام موفقیت دولت تدبیر وتیم قهرمان
    علم هندسه ثابت کرده مساحت هردایره ای بیشتر از هرمربع ویا مستطیلی است که که دردرون دایره قرار بگیرد ویا حتی اشکالی با میلیونها کثرت اضلاع ازدایره محاط خود باندازه عدد { پی }کوچکتراند پس نتیجه میگیریم 1 فشار درونی وبیرونی ومحیطی وارد بران درتمام نقاط سطوح پیرامون دایره اولا مساوی ودوما به نقاط بیشتری تقسیم میشود لذا استحکام ان بیشتر است 2 – منفذ گیری یا به اصطلاح اب بندی اشیاء دایره ای شکل اسان وبطور کامل انجام پذیر است وبرای همین است که مثلا پیستون وسیلندر ورموتورها مقطع دایره کامل هستند همچنین گلوله های سلاحها بخاطر برخورد کمتری با هوا انرژی اولیه پرتاب کمتری مصرف میکنند 3 ازهمه مهمتر ساختن دقیق یک مربع یا استوانه دریک اندازه مطلوب بسیارمشکل تر است وبه ابزار وکاربر متبحر نیازدارد اما هر دانش اموز میتواند با یک پرگار دایره دلخواه را ترسیم کند درطبیعت نیز اشکال کروی ودایره ای بسیار بیشر ار چند ضلعی نمود دارد ازجمله قطرات باران سر بیشتر حیوانات مانند ماهیها پرندگان وکرات اسمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی