تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > دانستنی > کاهش وزن حافظه شما را قوی می‌کند
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

کاهش وزن حافظه شما را قوی می‌کند

like-boat-buildingsohrab-seweight-loss-is-your-memory-strongpehri


محققان می‌گویند مبارزه با چاقی نه تنها باعث بهبود سلامتی شما می‌شود، بلکه می‌تواند حافظه شما را نیز تقویت کند! به گفته دانشمندان دانشگان UMEA سوئد، خانم‌هایی که وزنشان را از طریق خورد و خوراک سالم کاهش می‌دهند، بخش‌هایی از مغزشان که بر حافظه تاثیر گزار است می‌تواند دستخوش تغییرات شود.

بعنوان بخشی از این تحقیق، ۲۰ خانمی که اضافه وزن داشتند، به مدت شش ماه یکی از دو رژیم غذایی سالم مورد نظر را اجرا کردند. ۹ خانم، رژیم غذایی «پارینه سنگی» را دنبال کردند که از ۰۳ درصد پروتئین، ۳۰ درصد کربوهیدرات و ۴۰ درصد چربی‌های اشباع نشده تشکیل شده بود. ۱۱ شرکت کننده‌ی باقیمانده هم به توصیه‌های غذایی «شمال اروپا» پایبند شدند، که شامل ۱۵ درصد پروتئین، ۵۵ درصد کربوهیدرات، و ۳۰ درصد چربی بود.

پیش از اجرای این رژیم، شاخص توده‌ی بدنی هر خانم، اندازه گیری شد، و حافظه آنها با نمایش نام و چهره‌هایی که روی صفحه نمایش به آنها نشان داده شد آزمایش گردید. پس از ۶ ماه میانگین شاخص توده‌ی بدنی تمام شرکت کنندگان از ۳۲ به ۲۹ و میانگین وزنی شان از ۸۶ به ۷۸ کیلوگرم کاهش پیدا کرد.

به خانم‌ها دوباره همان تصاویر بهمراه ۳ حرف نشان داده شد و اینبار وظیفه‌ی آنها این بود که حرف صحیح که مشخص کننده‌ی حرف اول کلمه‌ی مرتبط با چهره است را مشخص کنند. محققان هم قادر بودند تا از طریق اسکن MRI فعالیت مغز هر خانم را در حین انجام این آزمایش بررسی کنند. نتایج نشان داد که حافظه‌ی هر خانم پس از کاهش وزن به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. فعالیت مغز در مناطق مورد نیاز برای شناسایی چهره افزایش و در مناطق مرتبط با بازیابی خاطرات کاهش پیدا کرد که باعث کارامد‌تر شدن بازیابی حافظه گردید.

دکتر آندریاس پترسون می‌گوید که: تغییر فعالیت مغز پس از کاهش وزن نشان می‌دهد که، مغز هنگامی که خاطرات جدیدی را ذخیره می‌کند فعال‌تر می‌شود، بنابراین برای بازیابی اطلاعات ذخیره شده به منابع کمتری از مغزتان احتیاج پیدا خواهید کرد. یافته‌های محققان نشان داده است که اختلالات عملکرد حافظه که مرتبط با چاقی هستند قابل برگشت است، که این خود انگیزه‌ای برای کاهش وزن محسوب می‌شود.

همچنین مطلب زیر را در آسمونی ببینید:

چرا انگشتان شما بعد از حمام، چروکیده می شوند؟

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=115837
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  اموال عمومی چیست؟

  اموال عمومی منابع عمومی، منابع مشترک یا مشترکات عمومی، گونه‌ای از کالا، که شامل منابع …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.