تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > نجوم و ستاره شناسی > روزهای قمر در عقرب سال 96
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  روزهای قمر در عقرب سال 96

  moon-in-scorpio-5

  قمر در عقرب یعنی چه

  قمر در عقرب پدیدهٔ نجومی عبور کره ماه از زمینه صورت فلکی عقرب (کژدم) و یا از امتداد برج فلکی عقرب است که هر ماه قمری یک بار رخ می‌دهد و معمولا دو تا سه روز طول می‌کشد. در ستاره‌بینی از قدیم آمیخته به بعضی باورهای خرافی، پدیدهٔ قمر در عقرب نشان از واقعه‌ای شوم دانسته می‌شده‌است.

   

  توضیح نجومی

  در هر ماه قمری، قمر زمین یک دور کامل به دور آن می‌گردد و به همین خاطر، یک بار از برج عقرب گذر می‌کند. با این حال، این زمان همیشه با چشم‌های غیر مسلح قابل رویت نیست. در ماه‌هایی نظیر آبان، آذر و دی، به خاطر این که خورشید در برج عقرب قرار دارد، عبور ماه از آن در روز اتفاق می‌افتد که به علت روشنایی خورشید، تنها ماه دیده خواهد شد. در مقابل، در ماه‌هایی نظیر خرداد و تیر، ماه در شب از صورت فلکی عقرب عبور می‌کند و در چنین شب‌هایی، از زمان غروب آفتاب تا طلوع آفتاب روز بعد می‌توان هم ماه و هم صورت فلکی عقرب را رویت کرد.

  در بعضی موارد پدیدهٔ قمر در عقرب با گذر ماه از برابر ستاره قلب‌العقرب همراه است که این اتفاق تقریباً هر سال یک بار رخ می‌دهد و در همهٔ جهان قابل مشاهده‌است اما ناظر در هر نقطه‌ای از زمین با اختلاف درجه و ساعت این واقعه را مشاهده می‌کند.

   

  باورها

  صورت فلکی عقرب به دلیل حضور ستارهٔ سرخ قلب‌العقرب در آن، در افکار پیشینیان خوش‌یمن نبوده و پدیدهٔ قمر در عقرب در باور تاریخی واقعه‌ای شوم محسوب می‌شده‌است. به همین خاطر، پیشینیان در زمان عبور ماه از میان این صورت فلکی معمولاً از انجام کارهای مهم و اثرگذار پرهیز می‌کردند. در مقابل، عبور سالانهٔ خورشید از صورت فلکی اسد (که در ماه مرداد رخ می‌دهد) نیک و خوش‌یمن دانسته می‌شد.

  پدیدهٔ نجومی قمر در عقرب در سنگ‌نوشته‌ها و حجاری‌های باستانی به نمایش در آمده است. شاعران و دانشمندان ایرانی مانند ابوریحان بیرونی، رازی و شرف‌الدین مسعودی به این واقعهٔ نجومی در آثار خود اشاره کرده‌اند.

  moon-in-scorpio-2

  روش محاسبه روزهای قمر در عقرب

  عقرب برج هشتم از دایره البروج است که خورشید سالی یکبار (آبان ماه) وارد آن می شود. ولی ماه هر 27 روز یکبار از آن می گذرد و به مدت حدود 2 روز در آن قرار دارد. طبق روایات نقل شده، برخی امور از قبیل مسافرت و ازدواج در هنگام قمر در عقرب مکروه می باشد اما این مسئله از لحاظ علمی هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. برای محاسبه زمان قمر در عقرب می توانید از فرمولی که در کتاب نجوم مقدماتی آورده شده استفاده کنید:

  فرض کنید امروز 2 مهر مصادف با 15 شوال است.

  1-روزها را یک واحد اضافه کنید (روز شمسی برابر 3 و روز قمری برابر 16)

  2-روز قمری را در عدد 12.2 ضرب کنید و حاصل را با روز شمسی جمع کنید.

  3-حاصل جمع را بر عدد 30 تقسیم کنید.

  4-حاصل تقسیم را با عدد برج شمسی (مهر=7) جمع کنید.

  5-اگر عدد بدست آمده بیشتر از 12 باشد منهای 12 کنید.

  عددی که نهایتاً بدست می آید تعیین کننده موضع ماه در برجهای دوازده گانه است. اگر این عدد برابر 8 باشد نشان دهنده زمان قمر در عقرب است.

  moon-in-scorpio-9

  بیشتر بدانید

  قمر در عقرب چیست و چه اعمالی در ایام قمر در عقرب منع شده است ؟

  قمر در عقرب به این معنا است که برای ساکنین زمین ، کره ماه برابر صورت فلکى عقرب‌‌ واقع شده است ، ماه (قمر) در طول یک سال قمری ، که حدود ۲۹٫۵ روز است، یکبار به طور کامل دور زمین می چرخد! که به دوازده قسمت تقسیم شده و برج هایی نیز برای هر یک از این دوازده صورت فلکی انتخاب شده ؛ حمل، ثور، جوزاء، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، حوت، دلو، جدی.

  قمر در عقرب حدود دو و نیم روز ( ۶۰ ساعت )می باشد ، اما با توجه به اینکه در روایات عبارت “قمر در عقرب” آمده و مشخص نشده که آیا منظور قمر در صورت فلکی عقرب است یا این که قمر در برج عقرب است؟ لذا بهتر است مراعات احتیاط گردد و دو روز به آن افزود و جمعاً چهار روز و نیم محاسبه کرد ، البته روزهای قمر در عقرب در هر سال متفاوت است و باید هر سال محاسبه شوند.

  moon-in-scorpio-4

  بر اساس روایات و نیز علم نجوم و اخترشناسی ؛

  خواندن عقد ازدواج

  مسافرت

  اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)

  افتتاح کار و کسب و تجارت

  حجامت

  تعیین و تغییر نام

  گذاشتن سنگ بنای کارهای مهم

  و بطور کلی انجام هر یک از کارهای اساسی در روزهای نحس و قمر در عقرب هم از نظر علماء دینی و هم از نظر منجّمین توصیه نمیگردد بلکه علما فتوی به کراهت اعمال بالا در ایام قمر در عقرب داده اند.

  در روایتی امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «هر کس در هنگامی که قمر در عقرب باشد مسافرت یا ازدواج نماید ، خیری نمی بیند»

  هر چند حرکات و صور فلکی و اجرام آسمانی بر زندگی بشر تاثیرات فراوانی دارد لکن از آموزه های اسلامی استفاده می شود که نباید به این امور بیش از حدّ مجاز اعتنا کرده و کل برنامه های زندگی خود را بر اساس آن تنظیم نمود اما به هر صورت احتیاط ، شرط عقل و نیز شرع است . به عنوان نمونه در چندین روایت ذیل ، ائمه به این موضوع اشاره کرده اند.

  شخصی به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد: «من به گونه ای در نجوم غرق شده ام که هر گاه بخواهم کاری انجام دهم، آن را با اطلاعات نجومی خود می سنجم، اگر برای آن طالع شر و نحسی دیدم آن را انجام نمی دهم و هر گاه طالع خیر و خوبی برای آن دیدم، شروع به اقدام می کنم. امام فرمود: آیا به آن چه به دست آورده ای اعتقاد داشته و بر طبق آن عمل می کنی؟ عرض کرد: بله، امام فرمود: همه کتاب هایت (کتاب های نجومی) را نابود کن و به این علم عمل نکن».

  رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : هر کس برخدا توکل کند و هیچ گاه ملاحظه سعادت و نحوست روزها را ننماید خداوند او را یاری خواهد نمود و عهده دار او خواهد شد به ویژه اینکه صدقه نیز بپردازد زیرا صدقه نحوست را از بین میبرد.

  البته این مطلب را هم نباید نادیده گرفت که به اعتراف خود منجمین، این گونه برداشت های غیر مادی و حکم های غیبی از حالات نجوم و ستارگان، دقیق و قطعی نیست و فقط مجرد ظن و احتمال است.

  اما بعد از آن که اسلام، مسلمانان را از افتادن در خرافات باز داشت، در برخی از موارد به اموری اشاره کرده است که نوعی اعتراف به دخالت اجرام آسمانی در برخی از امور زندگی انسان ها است (البته این دخالتها اموری خارق العاده و غیر طبیعی نیستند بلکه نا شناخته و ناملموسند که به نظر برخی روشنفکر مآبها شاید خرافات باشد که انشاء الله در پستهای آینده در مورد این موضوع بیشتر بحث خواهد شد!) ، البته روشن است که در این گونه امور فقط باید به مقداری که شرع بیان کرده است، اکتفا شود ، مانند ایام قمر در عقرب و ماه صفر.

  moon-in-scorpio-5

  نتیجه

  بنابراین با توجه به مطالبی که ذکر شد می توان چنین نتیجه گرفت که موضوع قمر در عقرب امری است حقیقی و واقعی ؛ و تاثیرات آن در زندگی بشر قطعی و مسلم است چنانکه علمای دینی بر طبق آن فتوا نیز داده اند و بهتر این است که در این ایام از کارهای مهمی که در صدر کلام ذکر شد پرهیز شود لکن صدقه و خواندن آیه الکرسی در دفع نحوست این ایام بسیار مفید می باشد.

  ساعات و ایام قمر در عقرب مربوط به سال 1396 و زمان ورود و خروج از آن، بر اساس محاسبات آسترولوژی، مطابق با جدول ترسیم شده زیر است:

  در ادامه تقویم جدولی محاسبه روز های قمر در عقرب سال 96 را مشاهده فرمائید:

  ماه های سالورودخروج
  تاریخروزساعتتاریخروزساعت
  فروردین23چهارشنبه03:1125جمعه14:56
  اردیبهشت19سه شنبه09:3021پنج شنبه21:28
  خرداد15دوشنبه15:1518پنج شنبه03:29
  تیر11یکشنبه21:2814چهارشنبه09:37
  مرداد8یکشنبه04:5210سه شنبه16:30
  شهریور / مهر4شنبه13:227سه شنبه00:16
  شهریور31 شهریورجمعه21:093 مهردوشنبه07:30
  مهر28جمعه05:1030یکشنبه15:26
  آبان25پنج شنبه11:4827شنبه22:28
  آذر22چهارشنبه17:2825شنبه04:38
  دی19سه شنبه23:3422جمعه10:23
  بهمن17سه شنبه07:2619پنج شنبه17:22
  اسفند14دوشنبه16:5217پنج شنبه01:32

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 3٫46 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=57334
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  خورشید چیست؟ سن ، دما و روش تشکیل خورشید

  خورشید یکی از ستارگان کهکشان راه شیری و تنها ستارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در …

  12 دیدگاه

  1. سلام خوب هستین میخواستم بپرسم راسته تو روزای قمر در عقرب کاری بکنی نتیجه عکس میده

  2. سلام علیکم . خوشا به حال غربی ها یا بهتر بگم بنده های دیگر خد ا که یک روز عزاداری حضرت عیسی مسیح را دارند و مابقی ایامشون جشن و شادی . قربون خدا که هر روز کار خیر کنی لبخند شو حس کنی نه شومه بلکه عیده . خوشا به
   احوال خودم که با علم و دانش بدور از خرافات و مبهمات دیگران قدمهام به سمت درک و مفهوم نجوم و…. پیش میبرم . و
   صد البته احترام به عقاید دیگران واجب الامره
   طاعات و عبادات عزیزان قبول حق

   • سلام

    خوشم میاد همه کارشناسن…

    بابا علم نجومه، می فهمی علم نجوم..

    سعد و نحسش هم به خاطر تغییرات حالات ستارگان و سیارات و ساتع شدن اشعه های مختلف..که رو انسان ها تاثیر می زاره..مثل ماه که رو جزر و مد دریا تاثبر می زاره..

    یه کم تفکر

   • سلام علیکم خسته نباشید استاد عزیز اینحقیر 65 سال سن دارم ودر مدت عمرم تا جائی که در توانم بوده عبادت واجبه خویش را کم وبیش انجام دادهام نه اهل خرافاتم زیاد نهمیتوانم همه چیز را رد کنم البته بنظر اینحقیر انسان واقعا موجودیست نا شناخته در عالم اینحقیر در خانوادهای بزرگ شدهام که کم وبیش به دعا ونفرین کم وبیش معتقد هستم عرض کردم انسان موجودی ناشناختهاست از نظر تجربه که برایم پیش امده ودیدهام نمیتوانم همه نظرهای مردمان قدیم را رد کنم چند تا از پیشامدها را اگر حوصله کنید وبخوانید بد نیست برای شما عزیزان بخصوص اشخاصی که در علوم نجوم سرکار دارند من در سال 1351 در جوشقان قالی روبروی میمه اصفهان سرباز ژاندارمری بودم متاسفانه رئیس پاسگاهمان 4 کلاس ابتدائی سواد داشتند اکثریت برای بازجوئیها اینحقیر با گروهبانها ویا رئیس به بخشهای روستائی جوشقان میرفتم وچون مردم واقعا تا حدودی ایمان به قسم قران داشتند اخرین حقیقت راست ودروغ را طرفین را قسم میدادیم انهم بندرت پیش میامد در روستای قالهر که بخش جوشقان قالی بود دعوائی مابین سپاه دانش و پدر یک شاگرد سوم دبستان پیش امده بود وپدر شکایت کرده بود که سپاهی پسرم را با چوب ولگد زده ومن برای پرسش رفتم بامنهم دعوا کردند و با چاقوی ضامندار به من حمله کرد ومن جا خالی دادم وکتم پاره شد ناگفته نماند قانون مجازات چاقو کشی بیشتر از چاقو خوردن بود خلاصه رفتیم ومنزل کدخداها میرفتیم وبهمراهی ایشان بدر خانه مردمی که اخطار واحضار یا نامه نظام وظیفه داشتند میرفتیم خانه مردم البته بیشترش را کدخدا صدا میکردند ودر منزل کدخدا سئوال جواب میشدند خلاصه ما ان روز رفتیم منزل پدر شاگرد شخص هم چوپان بودند و27 سال داشتند کدخدا فرستادند چوپان وسپاهی امدند منزل پدر چوپان سپاهی یک جوان بسیار زیبا وبا معرفت تمام بچه تهران خیابان شاه پور تهران بودند با ماهم اشنا بودند هروقتی به پاسگاه سری میزدند با سپاه بهداشت وترویج خلاصه مطلببازجوئی شروع شد سپاهی گفتند اصلا من چاقوئی در عمرم بجیب نگذاشتهام چه رسد ضامندار ویا چاقو کشی کنم ولی ان جوان پیش کدخدا وپدر ویکبرادرش وخانوادهاش اسرار داشتند که ایشان چاقو کشیده خلاصه کار به قسم قران رسید هردو طرف رفتند حیاط ووضو گرفتند وامدند داخل اطاق ان اطاق هم اطاق پزیرائیشان بئود البته با تیر چوبی ساخته شده بود جوان چوپان واقعا جوانی خیلی قوی هیکل وبلند قد حقیقتا 190 قد داشت با وزن صد وخوردهای خلاصه به سپاهی وچوپان گفتم دست بگذارید روی قران وحرفهای خودرا با قسم بقران تکرار کنید اول سپاهی دقیقا اینکار را کردند ودست بروی قران گفتند قسم باین کلام خدا من بهیچ وجه چاقو نداشتم وچاقو بطرف فلانی هم نکشیدم فقط مشاجره زبانی داشتیم انهم سر درس پسرشان که درسش را خوب نمیخواند یک چک ودو سه تا چوب بدستشان زدم وسلام بنده هم هر چه میگفتند در پرونده مینوشتم عین گفتهایشان نوبت به جوان 27 ساله رسید دست روی قران گذاشتند وهمان گفتهای قبل را تکرار کردند وانرا هم مشغول نوشتن بودم حدودا بعد 30 ثانیه بیشتر نشد که چوپان رنگش زرد شد وچنان شروع به استفراق خون کرد که باور فرمائید مانند یک پمپ اب با فشار از دهن ایشان خون میریخت بیرون خلاصه تا برادر ان جوانرا باند کند داد میزد غلط کردم دروغ گفتم خلاصه دعوا خاتمه دادهشد وان جوان را نزد سپاه بهداشت بردیم ولی سه ماه بیشتر انهم تمام بدنش فلج شده بود ومرد جناب این قضیه را با چشمان خودم دیدم حالا از ترس درونیش بوده از ترس قران چون ایمان واقعی بقران داشته نمیدانم چی بود ان البته غیراز اینرا هم دیدهام وشنیدهام واشخاصی هم بودند با دو پا دروغ روی قران میرفتند وچیزشان ان ساعت نمیشد ولی بعضیها بلاهائی بسرشان میامد بنظر اینحقیر همه چیز درون انسان است وبس برون چیزی نیست الله اعلم لذا خواهشمندم برایم بفرمائید اینحقیر مثلا برای کسی نفرین میکنم صد درصد برمن بر میگردد نمی خواهم بگویم بدروغ نفرین میکنم نه یقین دارم مثلا در فلان کار فلانی حتما مقصرند وکلا هم دعا هایم بلعکس جواب میدهد برای خودم پیش میاید نه جوابی هم نگیرم حتما جوابش را میبینم اما بلعکس ایا درست است دعا کردن یا دعا نوشتن باید طبق موازین اساتید باشد ویا در ساعاتی دعا نوشتهام که بلعکس جواب میدهد باید نزد کی بروم تا از این عذاب درونیم رهائی یابم ممنونم اگر زودتر جوابی بفرمائید واینحقیر را راهنمائی فرمائید وسلام مهدی

   • اقایی به نام گن حدود 70 سال پیش تونسته بوده 95 درصد نوسانات بازار های کالا در بورس رو بگیره.تحقیق کردن متوجه شدن ایشون از علم نجوم در معاملات خودش استفاده میکرده.حتی در اواخر عمرش کتابی هم نوشته که تفسیر آون کار بسیار سختی بوده و خیلی مفسر تلاش کردن تا کتاب ایشون رو راز گشایی کنن. و نکته جالب این وسط میدونین چیه؟ منبع اولیه ایشون کتاب التفهیم ابوریحان بیرونی هس که خیلی از ما حتی اسم این کتاب رو متوجه نشدیم.غربی ها علم ما رو میگیرن استفاده میکنن ما فقط مسخره میکنیم در صورتیکه علم واقعی همین هندسه و نجومه.برا اشنایی سرچ کنید گن کیست یا سرچ کنید تحلیل گن

  3. منبع تون واسه اینکه میگید منجمین اینو گفتن رو بگید !!

  4. علی علی اوغلو

   گفته میشود که شعر( تا قمر در عقربه کارما چنینه ) ازسروده های ناصرالدین شاه میباشد ( درغیر اینصورت دوستان تصحیح فرمایند )

  5. با سلام و خسته نباشید لطف کنید حساب کردن قمر در عقرب را با چند نوع بیان ساده و روان به قول معروف همه فهم توضیح دهید سپاسگزارم اجرکم عندالله

  6. سلام
   ممنون ار فرمولبرای خروج از قمر در عقرب هم همین فرمول استفاده میشود؟

  7. سلام روایت اسلامی هم در این مورد هست؟

   • --> آسمونی

    بله جستجو کنید

   • قمر در عقرب در روایات
    1. عقرب یکی از برجها(صورتهای فلکی) دوازده گانه منطقه البروج است. و منطقه البروج نواری (کمربندی)دایره شکل در آسمان است که در راستای خط استوار قرار گرفته و محل حرکت نزولی و صعودی ماه و خورشید است. خورشید در کوتاهترین روز زمستان ، نزدیکترین مدار نسبت به افق جنوب را طی می کند لذا در این روز ، اشیاء روی زمین ، بلندترین سایه را دارند. همچنین در بلندترین روز تابستان ، خورشید دورترین مدار نسبت به افق جنوب را می پیماید. در بقیه روزهای سال ، مدار خورشید بین این دو مدار قرار دارد. بنا بر این ، حرکت ظاهری خورشید در فصول مختلف ، روی یک نوار فرضی بر طاق آسمان است. این نوار فرضی را منطقه البروج می نامند. در طول این نوار فرضی ، دوازده صورت فلکی قرار گرفته است که هر کدام آنها را یک برج می نامند. خورشید در هر ماه شمسی در مقابل یکی از این برجها قرار می گیرد ؛ لذا هر ماه شمسی با یکی از این برجها نامگذاری می شود. اسامی این برجها به ترتیب چنین است: حمل‚ ثور‚ جوزا‚ سرطان‚ اسد‚ سنبله‚ میزان‚ عقرب‚قوس‚ جدی‚ دلو‚ حوت. در حقیقت منطقه البروج نمود ظاهری دو حرکت زمین است . حرکت انتقالی زمین به دور خورشید و حرکت زاویه ای زمین. که اوّلی پدید آورنده سال و دومی پدید آورنده فصول است.(توضیح مفصّل مطلب را در کتب نجومی و کتب هیئت ملاحظه فرمایید.)
    بنا بر آنچه گفته شد پدید قمر در عقرب زمانی رخ می دهد که از نگاه اهل زمین کره ماه بر روی صورت فلکی عقرب قرار می گیرد. تقویمهای ویژه ای وجود دارند که مواقع قمر درعقرب را مشخص نموده اند. دیگر سیارات قابل رویت با چشم غیر مصلّح نیز بر روی این صور فلکی قرار می گیرند ؛ که در این حالت از تعابیری چون زحل در عقرب ، مشتری در عقرب و … استفاده می شود.
    2. آیا علم نجوم(علم احکام نجوم) صحّت دارد؟
    از روایات اهل بیت(ع) چنین استفاده می شود که علم احکام نجوم علمی الهی است که توسط فرشتگان و انبیاء(ع) به بشر تعلیم داده شده است ؛ ولی کسانی که به آن احاطه داشته باشند اندکند.
    در برخی روایات تصریح شده که علم نجوم را جز دو خاندان به درستی نمی دانند ، خاندانی در هند و خاندانی در عرب. و گویا مراد از خاندان عرب ، اهل بیت (ع) هستند. در روایات زیادی از ترتیب اثر دادن به گفته های منجّمین نهی شده است ؛ ولی نه از آن جهت که این علم نادرست است بلکه از آن جهت که اوّلاً اکثر مدّعیان علم نجوم به خاطر پیچیدگی فراوان آن ، در محاسبات خود دچار اشتباه می شوند. و ثانیاً در گذشته به دعای حضرت داود (ع) خورشید مدّتی از حرکت باز ایستاده لذا حساب نجوم به هم ریخته است. در جریان ردّ الشمس نیز حساب نجوم درهم شده است ؛ لذا محاسبات منجمین فعلی همه بر ظنّ و گمان است و تنها کسی قادر به محاسبه درست است که مقدار استادن و بازگشت خورشید عالم است. ثالثاً زیان این علم برای مردم بیش از سود آن است.
    « قیس بن سعد، گفت: بسیار می شد که با أمیر المؤمنین علیه السّلام در هر سفرى که می رفت همراه بودم، چون به جانب مردم نهروان تاخت و به مدائن رسیدیم و من آن روز همدوش او بودم، مردمى از دهقانان به پیشواز او آمدند، و چند استر پیشکش آوردند و آنها را پذیرفت، و یکى از دهقانان مدائن بنام «سرسفیل» که پارسیان رأى او را در گذشته حجّت دانستند و در مورد آینده به او مراجعه می کردند وجود داشت. چون امیر المؤمنین علیه السّلام را دید گفت: از مقصد خود برگرد، فرمود: اى دهقان براى چه؟ گفت: یا أمیر المؤمنین ستاره‏ها که بر آمدند نظر بد به هم دارند سعدها نحس شدند و نحسها سعد شدند، و در چنین روزى باید نهان شد و بر جاى نشست، این روز تو کشنده است، و در آن ستاره جنگجو قِران کردند، بهرام در برج میزان شرف یافته و از برج تو آتش فروزد و براى تو جاى نبرد نیست. أمیر المؤمنین علیه السّلام لبخندى زد و فرمود: اى دهقانِ خبرگزار و بیم ده از مقدّرات ، دیشب در آخر برج میزان چه فرود آمد، و کدام ستاره در سرطان ورود کرد؟ گفت: من آن را بررسى کنم، و از آستین خود اسطرلابى و تقویمى برآورد. امام علیه السّلام به او فرمود: تو ستاره‏ها را سیّاره می گردانى؟ گفت: نه، فرمود: تو بر ثوابت حکمفرمائى؟ گفت: نه، فرمود: به من خبر ده از طول برج اسد و در وی اش از مطالع و مراجع ؛ زهره چه نسبتى دارد با توابع و جوامع؟ گفت: من نمی دانم فرمود: چیست میان سرارى و درارى ، و میان ساعات تا معجرات ، و چه اندازه است پرتو مبدرات؟ و چه اندازه حاصل مى‏شود سپیده دم در بامدادان؟ گفت:نمیدانم. فرمود: اى دهقان می دانى که امروز پادشاهى چین ، از خاندانى به خاندانى منتقل شد و برج ماجین وارو شد، و خانه‏هائى در زنج سوخت، و چاه سراندیب جوشید، و دژ اندلس ویران شد، و مورچه شیح به هیجان آمد، و مراق هندى گریزان شد، و پیشواى یهود در ایله مفقود گردید ، و سردار روم در رومیه نابود شد، و راعب عموریه کور شد و کنگره‏هاى قسطنطنیه فرو ریخت، تو این حوادث را می دانى ؛ و چه چیز آنها را پدید آورده شرقى یا غربى فلک؟ گفت من اینها را نمی دانم، فرمود:به کدام اختر بالاى قطب قضاوت می کنى، و به کدام نحس شود آنچه نحس شده؟ گفت:من آن را نمی دانم. فرمود: می دانى امروز 72 عالم خوش شدند که در هر عالمى هفتاد عالم است برخى در خشکى و برخى در دریا، و بعضى در کوهها، و بعضى در بیشه‏ها، و بعضى در آبادیها، و چه خوش کرد آنها را؟ گفت: من آن را ندانم، فرمود: اى دهقان به گمانم با قِران مشترى و زحل قضاوت کردى که در آغاز شب برایت روشن شدند و درخشانى مریخ و شرقى بودنش در سحر بر تو پدید شد، و سیر کرد و جرمش بجرم تربیع ماه پیوست، و این دلیل است که امروز یک ملیون آدمى زادند و مانند آنها بمیرند، و با دستش اشاره کرد به جاسوس معاویه که در لشکر او بود، و فرمود این هم می میرد، زیرا از همانها است و چون آن را فرمود: آن مرد گمان کرد که فرمود: او را بگیرید، و دلش گرفت و نفسش در سینه‏اش بند آمد و همان وقت مرد. امام فرمود: اى دهقان به تو ننمایم نمونه‏هاى تقدیر را در صورتى کامل؟ گفت: چرا یا امیر المؤمنین، فرمود: اى دهقان، همانا ما پدیدار قطبیم، و آنچه دیشب پنداشتى که از برج من آتش فروزد بایدت که به سود من قضاوت کنى، زیرا روشنى و تابشش نزد من است و شعله‏اش از من می رود، اى دهقان این قضیه‏ای است دشوار، آن را حساب کن و از آن نتیجه بگیر اگر دانائى به اکوار و ادوار، فرمود:اگر این را بدانى می دانم که بندهاى نى این نیزار را شماره توانى کرد.امیر المؤمنین علیه السّلام گذشت و خوارج نهروان را شکست داد و کشت و با غنیمت و پیروزى برگشت، و دهقان گفت: این دانشى نیست که در دست مردم زمان ما است، این دانش مایه‏اش از آسمانست. »( آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار، ج‏2، ص: 196 و 197)
    از این روایت بر می آید که علم نجوم واقعیّت دارد ولی پیچیدگی آن فراتر از آن است که افراد عادی بتوانند به طور کامل از آن مطّلع گرددند. لذا خطا در وادی به مراتب بیشتر از صواب است.
    زندیقی به امام صادق (ع) گفت: در علم نجوم چه فرمائى؟ فرمود: آن دانشى است کم سود و پر زیان زیرا جلو مقدّر را نگیرد و از ناگوارى پرهیز ندهد، اگر منجم به بلائى خبر دهد از قضایش رهائى نبخشد، اگر به خیرى گزارش دهد، نتواند در آن شتاب ورزد، و اگر بدو بدى رسد، دفعش نتواند، منجم با علم خدا در مبارزه است که پندارد قضاى خدا را از خلقش می گرداند.»( آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار ؛ج‏2 ؛ص191)
    « به على بن ابى طالب علیه السّلام گفته شد: آیا براى علم نجوم پایه‏اى هست؟ فرمود: آرى، پیغمبرى بود که قومش به وى گفتند ما به تو ایمان نیاریم تا آغاز آفرینش هر کس و مدت عمر آنها را به ما بیاموزى، و خدا عز و جلّ به ابرى فرمود تا بدانها بارید، و در گرد کوه آبى زلال جمع شد و خدا به خورشید و ماه و اختران فرمود تا بر آن آب روان شدند.(تصویر آسمان آب افتاد) سپس خدای عزّوجلّ به آن پیغمبر وحى کرد که با قومش بر کوه بالا روند بالا رفتند و بر سر آن آب ایستادند تا آغاز آفرینش و مدت عمرها را از مجارى خورشید و ماه و اختران و ساعات شب و روز شناختند و هر کدامشان می دانست کى می میرد و کى بیمار مى‏شود، و چه فرزندى برایش زاده مى‏شود و چه زاده نمی شود، و روزگارانى بدین وضع بودند تا به حضرت داود کافر شدند و با آنها جنگید، و در هر روز نبرد کسانى که عمرشان بسر نرسیده بود به میدان مى‏آمدند و آنان که عمرشان بسر رسیده بود در خانه جا می گذاشتند، و از یاران داود کشته می شد و از آنها کشته نمی شد. داود علیه السّلام گفت: پروردگارا من به فرمان تو با آنها پیکار می کنم، و آنها به نافرمانى تو پیکار کنند، از یارانم کشته مى‏شود و از آنها کسى کشته نمی شود، خداى عزوجل جریان را به او وحى کرد و فرمود: هر که مرگش رسیده به میدان نمى‏آورند تا کشته شود، داود علیه السّلام گفت: خدایا به چه وسیله بدانها آموختى؟ فرمود: از مجارى خورشید و ماه و اختران و ساعات شب و روز . گفت: داود به درگاه خدا دعا کرد تا خورشید را بر آنها بازداشت و روزشان بلند شد، و شب و روزشان در هم آمیخت و اندازه فزونى را ندانستند، و حسابشان در هم شد، على علیه السّلام فرمود: از این رو است که مطالعه در نجوم بد است. »( آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار؛ ج‏2 ؛ص199)
    برای مطالعه بیشتر مراجعه شود به کتاب « آسمان و جهان ؛ ترجمه کتاب السماء و العالم بحار الانوار ؛ ج‏2 ؛ص 185 به بعد»
    3. آیا سعد و نحس ایّام و ساعات صحّت دارد؟
    از مطالب بالا روشن می شود که این مطلب نیز به خودی خود صحیح است ؛ ولی راه فهمیدن آن علم نجوم یا علم غیب است ؛ علم غیب که به اذن خدا مختصّ انسانهای خاصّی است ؛ احکام علم نجوم نیز چنان که دانسته شده قطعی نیست. لذا در حال حاضر جز آنچه معصومین (ع) گفته اند بقیّه سخنان در این باب گمانه زنیهایی بیش نیستند.
    با نظر به روایات معصومین (ع) در این باب ، به نظر می رسد که حضرات معصومین (ع) آنچه را که در این باب قطعی و به حال مردمان مفید بوده را بیان نموده اند.
    روایات این باب بسیار فراوان است لذا ذکر آن در این نامه نمی گنجد. برای مطالعه روایت این باب مراجعه فرمایید به کتاب« « آسمان و جهان ؛ ترجمه کتاب السماء و العالم بحار الانوار ؛ ج‏2، ص: 285 تا آخر کتاب و ج3 از صفحه اوّل تا 97 و بحار الانوار ج 56»
    4. آیا پدیده قمر در عقرب بر حوادث زندگی مؤثّر است؟
    در رویات زیادی آمده است که هر که در هنگام قمر در عقرب ازدواج کند یا سفر رود روی خوشی را نبیند.
    امام صادق علیه السّلام فرموند: «هر که قمر در عقرب سفر کند یا زن بگیرد خیر نبیند». و امام کاظم علیه السّلام فرمودند: «هر که در محاق ماه زن‏ گیرد دل نهد به افتادن بچه و سقط جنین»(آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار، ج‏2، ص: 173)
    ظاهراً مراد از قمر در عقرب بودن قمر در صورت فلکی عقرب است نه بودن آن در برج عقرب ؛ چون اوّلی یک روز است ولی دومی یک ماه. همچنین مراد از محاق ، آخر هر ماه قمری است که ماه دیده نمی شود.
    روایات قمر در عقرب را در ضمن منابع قبلی می توانید ملاحظه فرمایید.
    5. آیا لازم است که در زندگی روزمرّه به احکام نجوم اعتنا شود؟
    آنچه قطعاً از معصومین (ع) رسیده مناسب است که رعایت شود. لکن تا آن اندازه که زندگی را مختلّ نکند ؛ چون دین برای این نیست که انسان خود را به سختی بیندازد. لذا در اموری که در طول زندگی کم رخ می دهند مثل ازدواج و سفرهای طولانی ، بهتر است که با افراد عالم ، متّقی و وارد در این گونه امور مشورت شود. چون به صرف دیدن یک روایت نمی توان به آن عمل نمود.چرا که روایات صحیح و سقیم و خاصّ و عامّ و مطلق و مقیّد دارند لذا کسی که در این گونه امور اظهار نظر می کند باید عالم به احادیث باشد.
    البته راههایی برای بر حذر بودن از نحوست ایّام نیز وجود دارد. راه حلّی که اهل بیت (ع) برای این امر ارائه نموده اند صدقه دادن است. روایات فراوانی از حضرات معصومین (ع) وارد شده که نحوست ایّام با صدقه دادن برطرف می شود. « عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع ):مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَهٍ إِذَا أَصْبَحَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ نَحْسَ ذَلِکَ الْیَوْم‏. ـــ هر کس صبح صدقه دهد خدا نحوست آن روز را از دفع می کند. »( بحار الأنوار ؛ج‏56 ؛ص31 )
    « حضرت صادق فرمود: بین من و مردى منجم زمینى مشترک بود براى تقسیم او پیوسته تأخیر می انداخت تا ساعتى را انتخاب کند که به نظر خودش برایش سعید باشد و براى من نحس. بالاخره تقسیم کردیم به من قسمت خوب افتاد ؛ منجّم از ناراحتى دست بر پشت دست دیگر زده گفت مثل امروز ندیده بودم. گفتم مگر از علم خود استفاده نکردى؟ گفت من با اطلاع از علم نجوم براى شما ساعت نحس انتخاب کردم و خودم در ساعت سعد خارج شدم باز قسمت بهتر به شما افتاد. گفتم میل دارى حدیثى که پدرم از پدر خود برایم نقل کرده برایت بگویم. پدرم گفت: پیامبر اکرم(ص) فرموند: هر کس مایل است نحوست آن روزش برطرف شود اول صبح صدقه بدهد خداوند با این صدقه نحوست آن روز را برطرف می کند و هر که مى‏خواهد نحوست شبش برطرف گردد شب را با صدقه شروع کند. گفتم من وقتى خارج شدم صدقه دادم . این صدقه نفعش براى من از علم نجوم تو بهتر بود.»(زندگانى حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، ص: 41)
    « عبد الملک بن اعین نقل کرده که به حضرت صادق علیه السّلام گفتم:من به این دانش (نجوم) مبتلا شده‏ام، کارى را قصد مى‏کنم و وقتى به طالع مى‏نگرم و آن را بد مى‏بینم مى‏نشینم و دنبال آن امر نمى‏روم و وقتى طالع را خوب دیدم دنبال مقصود روانه مى‏شوم. حضرت صادق (ع) به من فرموند: انجام مى‏دهى؟ عرض کردم: بلى، فرمود: کتابهایت را بسوزان.»(درر الأخبار با ترجمه؛ص419 )
    «از ابن عمیر روایت شده که من به نجوم نگاه مى‏کردم و حکم آنها را مى‏شناختم و طالع را مى‏دانستم از این لحاظ چیزى نظیر ترس و غیره در دلم راه مى‏یافت در این موضوع به حضرت على بن موسى بن جعفر علیه السّلام شکایت کردم. حضرت فرمود: اگر به خاطرت چیزى رسید به اوّلین مسکینى که برخورد کردى صدقه بده و سپس دنبال کارت برو ، که خداى عزّ و جلّ [شرّ را] از تو دفع مى‏فرماید.» (درر الأخبار با ترجمه ؛ص419 )
    « حلبى از حضرت ابا عبد اللَّه الصادق علیه السّلام پرسید که: آیا سفر در ایّامى که کراهت دارند مانند چهارشنبه و غیره مکروه است؟ حضرت فرمود: سفرت را با صدقه شروع کن و در آغاز سفر آیه الکرسى بخوان‏.»( درر الأخبار با ترجمه ص421)
    « از عبد اللَّه بن سلیمان از حضرت امام باقر یا حضرت امام صادق روایت شده که حضرت فرمود: پدرم وقتى در روز چهارشنبه، یا روزى که مردم آن را بد مى‏دانستند مثل اواخر ماه یا غیره به سفر مى‏رفت، صدقه‏اى مى‏داد و بعد بیرون مى‏رفت.»( درر الأ

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.