تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > حیوانات > زندگی جالب سنجاب ها
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  زندگی جالب سنجاب ها

  all-about-squirrels1

   سنجاب حیوانی است نیمه اهلی ،این حیوان در کشورهای اروپایی جزو حیوانات اهلی محسوب نمی شود ولی چند سالی است که نگهداری آن در ایران رایج شده است.
  در طبیعت با توجه به توانایی خود در بالا رفتن از درخت اغلب در جنگلها ودر سوراخهایی که خود در درخت ایجاد می نماید زندگی میکند.سنجابها گیاهخوار بوده ومیوه ها ودانه ها عمده غذای طبیعی آنها را تشکیل می دهند. سنجاب درختی یک حیوان بسایر خاصی می باشد. او یکی از کمترین حیوانات وحشی است که با انسانها وفق داده شده و یاد گرفته که با انسانها زندگی کند.
  سنجاب هم می تواند از غذای طبیعت استفاده کند و هم از غذایی که توسط انسانها درست شده است. سنجاب یک ژیمناستیک کار شگفت انگیز است . دم بلند آن باعث می شود که آو را از بقیه پستانداران روی زمین به راحتی تشخیص داد. قدمت سنجاب طوسی به ۵۰ میلیون سال می رسد ، از فسیلهای بدست آمده از آنها در آمریکای شمالی. سنجاب از خانواده جوندگان می باشد.
  اسم سنجاب برگرفته شده است از یونان باستان ، جایی که ارسطو کلمه (Skiouros) را به کار برد ، Skia به معنی سایه می باشد و همچنین Oura به معنی دم می باشد. بنابراین معنی آن می شود (کسی که زیر سایه دمش می نشیند). قرنها بعد فرانسویها یک اسم به نام (esquirel) برای وصف این حیوان ساختند. و هم اکنون او را (Squirrel) می نامند. ۳۶۵ نوع سنجاب در سراسر دنیا وجود دارد.

   all-about-squirrels5

  سنجاب ها به دسته های زیر تقسیم شده اند:

  سنجاب درختی که در عموم مردم شناخته شده است ،

  سنجاب زمینی و سنجاب پرنده.

  سنجاب طوسی یکی از شناخته شده ترین نوع درختی می باشد. اکثر آنها در نیمکره شمالی ساکن هستند.طول سنجاب طوسی بطور متوسط به ۳۸ سانتیمتر و وزن آن به ۴۵۳ گرم می رسد. غذای آنها آجیل ، دانه و میوه می باشد. طول عمر سنجاب تقریباً ۶ سال می باشد. اکثر سنجابهای شهری کمتر از یکسال زندگی می کنند.

  همچنین سنجاب قرمز هم وجود دارد ، آنها از نوع طوسی خود کوچکتر هستند. ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر طول. رنگ موی آنها از قرمز تا مشکی در متغیر است. اکثر آنها دارای شکم سفید و دم پُرزدار بلند قرمز رنگ می باشند . بعضی از زیر مجموعه های آنها می توانند دارای گوش مشکی رنگ باشند . آنها بیشتر در فصل زمستان رشد می کنند.
  سنجاب قرمز در جنگلهای کاج و صنوبر یافت می شود. سنجابها متعلق به خانواده جوندگان هستند و دارای ۱۶۵۰ نوع مختلف هستند. آنها بزرگترین گروه از پستانداران هستند. 

  سنجابهای طوسی رنگهای متفاوتی دارند. طوسی های آنها بیشتر در عموم مردم راقب دارند تا قهوه ای آنها. همچنین سنجابهایی به رنگ مشکی و سفید یکدست وجود دارد.ولی آنها از تغییرات روی سنجاب طوسی بوجود آمده اند. سنجاب قرمز می تواند پوشش مشکی داشته باشد. در حالیکه سنجاب کایباب دارای بدن مشکی و دم سفید می باشد هر دو آنها در جنگلهای کاج یافت می شوند.

   خریداری

  با توجه به اینکه اغلب سنجابها در ایران بوسیله تله گذاری گرفته شده و در شرایط بهداشتی مناسبی نگهداری نمیشوند ،هر سنجابی را قبل از خرید بهتر است نزد دامپزشک ببرید.
  لاز به ذکر است که خرید و فروش سنجاب چون حیوان خانگی نیست در کشور ایران ممنوع است.

   all-about-squirrels3

   نر و ماده

  در سنجابهای نابالغ نر ، فاصله بین مقعد حیوان از برآمدگی ادراری تناسلی بیش از ماده میباشد.(مانند بچه گربه)در سنجاب نر بالغ نیز آلت تناسلی قابل مشاهده است. طول عمر سنجابهای نر در اسارت اغلب بیشتر از ماده می باشد.

   رابطه با انسان

  سنجاب به نسبت خرگوش و همستر خیلی دیرتر اهلی شده وتمایل بیشتری به گاز گرفتن دارد. سنجاب را بهتر است در قفس نگهداری نمود .قفس باید به اندازه کافی بزرگ بوده (ابعاد ۱متر) ودارای میله های فلزی با ضخامت کافی باشد.دندانهای سنجاب دائما در حال رشد است وبرای سائیده شدن طبیعی آنها، حیوان باید اغلب اوقات در حال جویدن باشد.
  بنابراین میله های قفس باید دارای استقامت کافی بوده ودر عوض میتوان داخل قفس شاخه های ضخیم درخت را قرار داد. کف قفس رامیتوان با پوشال ،کاغذ یابرگ درخت پر کرد. برای لانه نیز میتوان یک لوله یا کوزه کوچک سفالی در گوشه ای از قفس تعبیه کرد. قرار دادن شاخه های ضخیم درخت وثابت کردن آنها به دیواره قفس شرایط مناسبی راجهت بازی و فعالیت سنجاب پدید می آورد. بهتر است درب قفس دارای ۲ چفت باشد زیرا سنجاب راه باز کردن آن را خیلی زود یاد می گیرد.
  سنجابها اغلب به خواب زمستانی می روند.در صورت بروز این پدیده نباید مزاحمتی برای حیوان ایجاد شود بلکه باید آذوقه کافی در دسترس آن قرار داده شود.

  all-about-squirrels4

   تغذیه

  سنجاب طیف وسیعی از دانه ها،میوه ها و سبزیجات را می خورد.دانه ها شامل (غلات:گندم ،ذرت)و دانه های روغنی (مثل تخم آفتابگردان)و میوه ها شامل میوه های خشک(گردو،فندق،بلوط)و میوه های دیگر مثل سیب،انگور وسبزیجاتی نظیر کاهو وکلم همگی میتوانند مورد استفاده سنجاب قرار گیرند. نکته بسیار مهم در تغذیه سنجاب تنوع غذایی است .
  نباید تنها یک نوع غذا به سنجاب داده شود زیرا هر کدام ایجاد عوارضی گوارشی خواهند نمود. بهتر است در ۳-۲ ظرف غذا از انواع مختلف در اختیار حیوان باشد تا انتخاب کند. برای سنجاب نیز تغییر جیره غذایی باید به آهستگی صورت گیرد.

  تغذیه سنجاب طوسی ، آجیل ، دانه و میوه می باشد همچنین آنها تخم پرندگان ، حشرات ، حتی اگر غذای دیگری پیدا نکنند لاشه حیوانات را نیز می خورند. سنجاب طوسی مقداری نمک در رژیم غذایشان نیاز دارند ، و ممکن است بتواند این نمک را از خاک جاهایی که برف و یخ در آنجا بوده تأمین کند. سنجابها شاخه های درخت را برای تمیز کردن و تیز کردن دندانهایشان می جوند.
  به همین دلیل شما ممکن است شاخه های زیادی بر روی زمین اطراف درختهای بزرگ ببینید. همچنین آنها سیمهای برق را به همین جهت می جوند و اینکار موجب قطعی زیاد برق در کشور می شود. مغز سنجابها انداره گردو می باشد. یک سنجاب بالغ احتیاج دارد برای زنده مانده و فعالیت کردن در هفته ۴۵۳٫۵۹۲ گرم غذا مصرف کند.
  سنجابها با یک سری صدای جیر جیر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. اندازه فرکانس معمولاً بین ۰۱٫ کیلوهرتز و۱۰ کیلوهرتزمی باشد. این صداها توام با حرکات دم انجام می شود. اگر سنجاب محل زندگی خود را در اطاق زیر شیروانی شما تغیر داد ، تنها راه عملی که بتوانید آنها را از آنجا دور کنید فقط از راه تله گذاری امکان پذیر می باشد.
  سنجاب پوشش آجیل را با دندانهایش می جود. سپس آجیل را با لیسیدن یا مالیدن به صورتش قبل از دفن کردن تمیز می کند. این عمل یک بوی خاصی را به آجیل اضافه می کند که این کار به سنجاب کمک می کند بعداً آن را براحتی پیدا کند ، حتی زیر ۳۰ سانتیمتر برف .

  all-about-squirrels8

   تولید مثل

  سنجابها بیشترین فعالیت را دراواخر زمستان دارند ،وقتی که فصل جفتگیری فرا می رسد ، نرها به دنبال ماده ها می افتند ، وقتی که دنبال کردن به پایان می رسد زمان عشقبازی شروع می شود. مراسم دنبال کردن ، بر روی درختان با سرعت بالا اتفاق می افتد.
  مدت زمان بارداری در گونه های کوچک ۳۳ روز و در گونه های بزرگتر مانند سنجاب طوسی و نوع روباهی آن (Fox Squirrels) بالای ۶۰ روز طول می کشد. سنجابها معمولاً در اوایل بهار به دنیا می آیند.
  مینانگین زایمان سنجابها در هر دوره ۴ تا نوزاد می باشد. این میانگین با تغییر آب و هوا عوض می شود. وهله دوم زایمان در اواسط تابستان رخ می دهد ، اگر غذای کافی وجود داشته باشد. سنجاب ماده قوی ترین نر را در فصل جفتگیری انتخاب می کند.
  اما بعد از جفتگیری دیگر با آن نر نخواهد جفت خورد. این طبیعت برای کاهش زاد و ولد و نگاه داشتن گونه ها می باشد. وزن سنجاب نوزاد هنگام زایمان ۳۱/۱۰۳۵ گرم‌ و بالای ۲٫۵۴ سانتیمتر طول دارد ، آنها در این زمان مو و دندان ندارند و تا ۶ تا ۸ هفته اول قادر به دیدن نمی باشند.

   نگهداری از بچه ها

  سنجاب زمینی زمستان ها در لانه های زیرزمینی خود می خوابد و در ماه اردیبهشت در سطح زمین ظاهر می شود. پس از خواب زمستانی به زودی آماده تولیدمثل می شود. نرها در نگهداری از نوزادان هیچ کمکی به ماده ها نمی کنند و آنها را در پرورش و نگهداری نوزادها به حال خود می گذارند. ماده ها در اطراف لانه شان قلمرویی را به وجود می آورند و در طول نگهداری از نوزادان از این قلمرو محافظت می کنند. ماده ها هر بار ۳ تا ۶ بچه به دنیا می آورند. که این بچه ها در ۳ تا ۴ هفتگی از شیر می گیرند در این هنگام نرها به سرعت کلنی را ترک می کنند، ولی ماده های جوان در زادگاه خود باقی می مانند. اگر نرها محل را ترک نکنند مورد حمله ماده ها قرار می گیرند. اما ماده ها یا مادران بچه ها هیچگاه با یکدیگر بر سر قلمرو و یا لانه با همدیگر نمی جنگند. در واقع آنها با کمک و همکاری یکدیگر از قلمرو و بچه های یکدیگر دفاع می کنند. در این هنگام اگر نری و یا ماده غریبه ای به قلمرو و کلنی آنها نزدیک شود مورد حمله مادران قرار می گیرد چرا که در آنها بچه کشی توسط نرها زیاد دیده می شود. معمولاً حدود ۸ درصد از بچه ها توسط سنجاب های زمینی نر از لانه ها بیرون کشیده شده و کشته می شوند. این قاتلان از نرهای خویشاوند یا به عبارت دیگر پدران بچه های این کلنی نیستند بلکه ممکن است آنها نرهای ولگرد جوانی باشند که در جستجوی انتخاب ماده هستند یا اینکه ماده هایی در جستجوی حفره ای برای تولیدمثل می باشند و معمولاً این ماده ها در کوشش خود برای تصاحب حفره ، هر بچه ای را که ببینند می کشند تا قلمرو را از چنگ مادران بچه ها پاک کنند. این نوع رفتار در میان جانوران همان چیزی است که می توان آن را انتخاب طبیعی دانست چرا که سنجاب ها با این رفتار سعی می کنند ژن های خود را به نسل های بعدی انتقال دهند و طبیعت نیز آن دسته را انتخاب می کند که قدرت و شانس بیشتری دارد.

  all-about-squirrels7

  فعالیت

  در تابستان بیشتر فعالیت سنجابها ۲ تا ۳ ساعت بعد از طلوع خورشید می باشد، سپس آنها در بعد از ظهر استراحت می کنند ، و دوباره ۲ ساعت قبل از غروب آفتاب شروع به فعالیت می کنند. سنجابها قبل از اینکه هوا کاملاً تاریک شود برای خوابیدن به آشیانه های خود می روند ، و به ندرت آشیانه های خود را در تاریکی ترک می کنند.
  در زمستان سنجاب فعالیتهای خود را در آغاز و و سط روز به اتمام می رساند و در آشیانه خود تا روز بعدی می ماند. هنگام توفان زمستانی یا سرمای طاقت فرسا ، سنجاب ممکن است روزها آشیانه خود را ترک نکند. اما سنجاب درختی در فصل زمستان به خواب زمستانی فرو نمی رود.
  برخی از سنجابهای زمینی در زمستان به خوابی عمیقی در آشیانه هایشان فرو می روند. سنجاب بالغ بطور معمول به تنهایی زندگی می کند اما در سرمای شدید آشیانه خود را با سنجابهای دیگر ،برای نگه داشتن گرمای بدن خود تسهیم می کند. وقتی که درجه حرارت بالا رفت ، میهمانها آشیانه را ترک می کنند.

  all-about-squirrels2

   تمیز کردن و نظافت

  سنجاب نیز (مانند همستر)اغلب در گوشه خاصی از قفس ادرار یا مدفوع می کند. این قفس را میتوان به تناوب تمیز کرد.البته سنجاب مدفوع خواری نیز داردو فرصت این کار نباید به او داده شود. لانه سنجاب وظروف غذا نیز باید بطور مرتب تمیز شده وباقیمانده های سبزی و میوه هر روز جمع شوند.
  کل قفس را میتوان سالی ۳-۲بار تمیز کرده و بستر را تعویض نمود.
  سنجاب ایرانی‌ از پستانداران‌ خاص‌ ایران‌ میباشد جثه ای متوسط با طول‌ سر و تنه‌ ۱۹۲ تا ۲۳۰ میلی‌ متر ، دمی‌ بلند و پشمالو به‌‏‎ ‎طول‌ ۱۲۸ تا ۱۳۸ میلی‌ متر دارد‏‎ . موهای‌ پشت‌ به‌ رنگ‌ خاکستری‌ ‎متمایل‌ به‌ قهوه‌ای‌ و زیر بدن‌ زرد رنگ‌ است‌‏‎ . رنگ‌ موهای‌ سرو سطح پشتی‌ دم‌ قرمز حنایی‌ و سطح‌ زیرین‌ دم‌ روشن‌تر است .
  بطور کلی‌ هرچه‌ ‎از نواحی‌ شمالی‌ جنگلهای‌ زاگرس‌ به‌ طرف‌ جنوب پیش‌ برویم‌ از رنگ‌‏‎ حنایی‌ کاسته‌ می‌گردد‏‎ بطوری‌ که‌ در قسمت‌های‌ جنوبی‌ رنگ‌ به‌ زرد‏ نخودی‌ تغییر می‌یابد‏‎ . بطور کلی‌ رنگ‌ قرمز سر و دم‌ ، این‌ سنجاب را از سایر سنجابهای‌ ایرانی‌ مشخص‌ می‌سازد‏‎ 
  all-about-squirrels9

   خلق و خو

  غده عرق سنجابهای درختی در زیر پاهایشان است. بین پهنه پا و روی پنجه ها بین انگشتان می باشد. وقتی که گرم هستند و یا تحرک دارند جای پای خود را روی سطوح خشک می گذارند. این بو همچنین برای علامت گذاری درختان در قلمرو آنها استفاده می شود. اگر آشیانه سنجاب با هجوم کک ها یا مزاحمهای دیگر مواجه شود ، سنجاب از آنجا رفته و آشیانه جدید می سازد.
  برای همین است که درمحوطه ای که آنها زندگی می کنند تعداد آشیانه ها از سنجابها بیشتر می باشد. سنجاب طوسی در خیلی از جاهای غیر عادی لانه می سازد. در اطاق زیر شیروانی بیشتر از بقبه جاها آنها همچنین آشیانه های خود را در اتومبیلها ، دودکش ها ، کباب پزها و در ایوانها می سازند. وقتی که سنجاب احساس خطر کند ، حس طبیعی او ایجاب می کند که درجایی که هست بدون حرکت بماند.
  اگر روی زمین باشد به طرف نردیکتری درخت می رود یا دیگر اشیاعی که بتواند برای فرار از آن بالا رود. اگر در درخت باشد با فشار محکم بدنش به پوست درخت به دور کنده درخت می چرخد. آراستن سنجاب نر درختی دو برابر آراستن ماده هایشان می باشد. آنها تمیزترین حیوانات در گروه جوندگان می باشند. دندان سنجابها مداوم رشد می کند. دندانهای جلویی آنها هر سال ۱۵ سانتیمتر رشد می کند ، اما بعلت ساییده شدن منظم کوتاه می مانند.
  یکی از بیشترین مواقعی که سنجابها گاز می گیرند زمانی است که با دست به آنها غذا می دهیم. هیچ وقت غذا را بین انگشتانتان نگه ندارید ، چون امکان اینکه انگشتانتان گاز گرفته شود زیاد است. چشمان سنجابها همیشه به دنبال شکارچی است و آنها بندرت بر روی چیزی که می خورند تمرکز می کنند. دست کم ۵۰ نوع سنجاب پرنده وجود دارد که اکثر آنها در آسیا زندگی می کنند. آنها درای آستر نرمی می باشند.

  all-about-squirrels6

   بیماری های مهم

  در سنجابهای خانگی پوکی استخوان ،انگل خارجی وبیماریهای تنفسی و مسمومیت بیشتر مشاهده شده است.
  پوکی استخوان
  یک اختلال تغذیه ای است که در اثر کمبود کلسیم وفسفر یا ویتامین Dیا اختلال در نسبتکلسیم به فسفر جیره بوجود می آید.در سنجابهایی که در ایران در منزل نگهداری میشوندبدلیل نوع تغذیه وکمبود منابع کلسیم وفسفر در جیره این عارضه زیاد دیده میشود.جهت پیشگیری از این امر ،باید نوزادان به اندازه کافی شیر مادر را خورده وپس از آن نیز مکملهای کلسیم دار به تناوب به جیره اضافه شود.

   

  انگل های خارجی

  انگلهایی از قبیل کک،شپش وکنه در موارد زیادی مشاهده شده اند.انگلهای خارجی علاوه بر خونخواری می توانند موجب انتقال بیماری شوند. درمان اینها بوسیله دارو های اختصاصی میسر میباشد. در مصرف این داروها که سمی هستند باید دقت زیادی نمود زیرا در صورت بلعیده شدن توسط سنجاب میتوانند موجب مسمومیت شوند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3٫78 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=46990
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آشنایی با جانوران عصر تریاسه

  عصر تریاسه اولین دوره زیستی جهان است که در این دوره حیوانات عجیب و مخوفی …

  90 دیدگاه

  1. سلام وقت همه بخیر من ازهمه عزیزان خواهش می کنم که فکر خریدن ونگهداری هرحیوانی رو از سرشون بیرون ببرن نه به وابستگیش میارزه نه بعدش به عذاب وجدانش الان من سه روزه متوجه شدم بنل قشنگم سنجاب کوچلوی نازنینم سه چهار روز بعد ازاینکه از من جدا شده مرده اخه خیلی به من عادت داشت من خودمو سرزنش میکنم که مسبب مرگشم دارم دیوانه میشم خیلی سختمه ترا بخدا هیچ حیوانی رو اسیر علایق خودتون نکنید

  2. من یه سنجاب نازنین داشتم اسمش بنل بود خیلی به هم عادت کرده بودیم کنار میخوابید هرچی که میخواست با حرکاتش بهم می فهموند وقتی اب میخواست دهنشو مزه مزه میکرد قهرکردنش خیلی شیرین بود وقتی ازچیزی میترسید میومد بغلم سرش رو میذاشت زیر گلوم کف کف میکرد هفت سال باهمبودیم به دلایلی مجبورشدم بسپارمش به خانمه مهربون هرازگاهی هم همدیگه رو ببینیم ولی اون خانم بعد از4رو. رفت کلاردشت حتی یه عکس هم ازش برام نفرستاد یه ساله که رفته ولی همچنان نبودش ازارم میده واشکمو درمیاره باوجوداینکه خبررسوندن جاش خوبه ولی خیلی دلم براش تنگه همش باهاش حرف میزنم وحتی گریه میکنم ازتون خواهش میکنم اصلا سنجاب یاحیوانای دیگه نگهداری نکنین پرا که بعد از جدایی هم خودتون اذیت میشد هم اون زبون بسته

  3. یه سنجاب کچولو خریدارم

  4. سلام
   متن پر از غلطه و یکی از عکس ها غیرواقعیه…
   سایت پر بازدیدی مثل شما باید بیشتر دقت کنه! از منابع معتبر در مورد موجودات زنده بنویسید.
   ممنون

  5. سلام. من یه سنجاب دارم(سنشو نمی دونم) فقط بلوط و گردو میخوره حتی بهش بادوم یا شیر و پسته بهش دادم اما نخورده تو خیلی از سایت ها هم خوندم که اگه سنجاب غذاش متفاوت نباشه آسیب می بینه لطفا به من جواب بدید. و اگر ممکنه جواب رو به شمارم بفرستید چون من به اینترنت دسترسی ندارم این شمارم هست 09182648655 لطفا جواب رو به شمارم بفرستید خیلی برام مهمه

  6. سلام من ی سنجاب 4 ساله دارم امروز یکم زیاد پسته خورده یکم بالا میاره حالش بده ،کسی میتونه کمکم کنه چیکارکنم براش ؟لطفا سریعتر جواب بدید

  7. من دارم ۳۰۰تومان خریدم میفروشم کوچیکه۲ماهه
   اهلی وبازی گوش
   خوشگل کانادایی
   نر

  8. تورو خدا نخر من میخوام ازادش کنم گناه داره

  9. خیلی ممنون از اطلاعات کاملتون

  10. من میخوام ی سنجاب بخرم اونایی ک خریدن قیمت بزارن لطفا……اگرم نکته ای هست ممنون میشم راهنمایی کنید

   • تورو خدا نخر من میخوام ازادش کنم چون واقعا دلم براش میسوزه ولى نمیدونم کجا

   • 400 هزار تومان سنجاب ترکمنستانی از جنگل های ترکمنستان درضمن نخر بهتره سگ بهتر از سنجابه سنجاب ها خیلی گاز میگیرند من دارم . وپشیمونم.

   • سنجاب قیمن مناسبش150هست. بالاتر اصلا ارزش نداره بخرین. من خودم دوتا خریدم دونه ای 140خیلی هم خوبن. بعد 4روز قشنگ باهات خوب میشن و اروم. اولش یکم چون میترسه جنب و جوش داره .بعدش کامل اروم میشه. قیمت فقط 150نرماله. بعضیا خیلی گرون میدن نخرین.

  11. من میخوام ی سنجاب بخرم اونایی ک خریدن لطفا قیمت بزارن………….اگر نکته ای هم هست بگن

  12. ی سنجاب شیش ماهه دارم
   فروشی 250000تومن

  13. سلام من یه سنجاب دوماهه میخوام بخرم شرایطشو نمیدونم ولی میترسم بیماری داشته باشن خواهشا کمکم کنید دوستان

  14. سلام کسی هست در مورد سنجاب حرف بزنیم لطفا

  15. سلام ببخشید من ۲ تا خرگوش دارم الان میخوام یک سنجاب هم بخرم مشکلی پیش نمیاد؟
   و اینکه سنجاب بیماری های خطرنامی مثل ایدز و هپاتیت دارن یا نه؟

   • نه این بیماریاییو ک شما گفتیدو ندارن و بزرگ ترین بیماریشون همون بیماریهاییه ک توضیح داده شد

  16. سلام
   من یه سنجاب نر بومی ۴ ماهه خریدم تازه هم واکسیناسیون شده ولی چند روزه رنگ ادرارش قرمز شده، علتش چی میتونه باشه، لطفا راهنمایی کنید چون یه بچه ٣ ساله دارم که باهاش بازی میکنه میترسم بیماری داشته باشه که واگیردار باشه ممنون

  17. با سلام ما به تازگی به منزلی در دماوند منتقل شدیم که در مجاورت باغی است که روی درختان آن سنجاب وجود دارد و متاسفانه توری پنجره مارا سوراخ می کنند و وارد خانه می شوند هر چه در اینترنت گشتم چیزی که آنها را فراری دهد و به پشت پنجره ما نیایند پیدا نکردم اگر ممکن است راهنمایی کنید متشکرم

  18. یه دختر تخس

   اخ خداااااا این سنجابا خیلی خوشگل و با نمک ان

  19. فوق العاده بود ممنون از اطلاعات مفیدتون

  20. سلام انواع سنجاب رو با قیمتشون رو میشه لطف کنید بگیند.

   • سنجابهایی ک میشه تو خونه نگهشون داشت دونوعن یکی کانادایی یکی ایرانی ک قیمتشون از 80 تومان تا 200 تومان هستش

  21. سلام من سنجابی چهار ماهه دارم که تو بدنش حشاراتی شبیه به حیره میبینم که نگران کننده است.لطفا بگید چکار کنم ممنون

  22. تروخدا بگین مدفوعش بوداره یانه .بیماری خطرناکی برای انسان داره یا نه.من از کجا تحیه کنم

  23. تروخدا بگین مدفوعش بوداره یانه .بیماری خطرناکی برای انسان داره یا نه.من از کجا تحیه کنم

  24. سلام. من 2روزه سنجاب خریدم. توی بدترین شرایط بود چون دلم براش سوخت خریدمش ولی نمیدونم باید براش چه کار کنم تا رام بشه تا نزدیکش میشم دمشو میکشه روی سرش وجمع میشه.
   بردم دامپزشکی ولی کمکی بهم نکرد، دکتره میترسید بهش دست بزنه.
   الان یه قلمرو به شعاع ۱.۵ متر براش درست کردم. لطفاً کمک کنید، من باید چه جوری تربیتش کنم.
   کمک
   کمک
   کمک

  25. باسلام.ماساختمونمون 3طبقه هست وباتیرچه وفوم کارشده .درست 2ساله که مادیگه ازسروصدای سنجابانه روزخواب داریم نه شب.فوماروجویدنوواسه خودشون روسقف خونمون لونه درست کردن روسقفارامیرن ازهمه مهمترانقدی جیغ جیغ میکنن ک خدامیدونه.ازشماراهنمایی میخوام ک بگیدچیکارکنیم اوناکوچ کنن برن؟مرسی

  26. همش چرته سنجاب کاملا اهلی نه نیمه اهلی

  27. سلام.من یه سنحاب نر خریدم ولی ازم میترسه و غذا هم نمیخوره همش هم میخواد دستمو گاز بگیره.من خیلی باهاش مهربونم ولی یکم بخاطر گازی که گرفته نا خوداگاه میترسم.لطفا منو راهنمایی بفرمایید.ممنونم

   • تو قرنطینه نگهش دارید ینی غذای خیلی کمی واسش بزارید تا از دستتون غذا بگیره

   • در مقابل سنجاب نباید بترسی ویا ترستو بهش انتقال بدی چون بسیار باهوش وسریع درک می کنه و سو استفاده می کنه از ترس شما و گاز می گیره و واکنش نشون می ده بخصوص نر ها اگر جدی باشید با شما راحت و مهربانانه تر بر خورد می کنه درضمن لوس بازی رو به هیچ عنوان دوست ندارند

  28. سلام خواهش میکم جوابمرا تا هفته ی دیگه بگید من از پرشین پت یک سنجاب سفارش دادم و میخواستم بدانم که اگه به یک سنجاب واکسن هاری زده بشه و تا حالا طرف را گاز نگرفته باشه ممکن هار بشه و طرف را گاز بگیره ؟ خواهش میکنم زودتر پاسخ را بدید چون من تازه در مورد هاری سنجاب فهمیدم اگه زود تر بگید و اگه چنین اتفاقی توی جهان افتاده باشه من سفارش رو کنسل میکنم که دیگه سنجاب نیارن

   • اگه واکسناشو زده باشه مشکلی نداره.اصلا این حیوون بیاذار هار نیس ک بخواد انتقال بده.بعدشم از جایی ک سفارش دادید جایه خیلی خوبیه و هیچ مشکلی نداره

  29. سلام خسته نباشی…سایتتون عالیه
   ی سوال داشتم.من ی روزه یه سنجاب گرفتم ولی از دیشب ک خوابیده الان ساعن 9 هست هنوز بیدار نشده و بیدارش هم ک میکنم ی کم میلرزه و باز میخوابه… مشکلی نداره ایا؟

   • هیچ مشکلی نداره
    فقط کمی میترسه
    منم یکی داشتم یکی دوماه اینجوری بود
    ولی الان اهلی شده

  30. سلام من چند روزه یه سنجاب خریدم که فروشندش میگفت تازه داره غذا میخوره…. میخواستم بدونم سرگرمی هاشون چیه؟ ؟ ؟ ؟

  31. سلام مرسی ،آموزنده بود،سن سنجاب رو از کجا باید تشخیص داد؟؟؟

  32. سلام من دو تا سنجاب یه ماه دارم بهشون شیرمعمولی میدم ولی یکیشون مرد فک کنم تخصیر شیره س شما نمی دونید چه نوع شیری باید بدم بهش؟

  33. سلام سنجاب من دوروه هیچی نخورده.جیکار کنم. امروز هم یکم کنار گردنش زخمی شده باید ببرم دامپزشکی؟

  34. سلام , می خواستم بپرسم سنجاب ماده رو چجوری میشه رام کرد ،؟ و اینکه سنجابم الان فرار کرده تو زیر زمین خونه هستش ، هر کاری می کنم نمی تونم بگیرمش ، چجوری می تونم اون بگیرمش؟ ممنون ، خواهش می کنم به پیام من پاسخ بدین ، خیلی مهمه ،

  35. سنجابف ایا دوران قاعدگیم داره؟

  36. سلام
   من 7ساله یه سنجاب ماده دارم
   امروز متوجه شدم داخل چشمش تقریبا به رنگ طوسی شده
   میخواستم علتش رو بدونم
   و اینکه درمان داره؟

   لطف کنید جواب رو واسم ایمیل کنید
   ممنون میشم

  37. ازکجا باید سنجاب بخرم

  38. حدیث جون

   من یه سنجاب دارم اسمش سی سی است اهلی هم است تا بهش بگی سی سی بیا میاد 2سالشه خدافس حدیث جون

  39. خیلی زیبا بود

  40. من عاشق بنرم بودم الان 2ماهه مرده من افسردگی گرفتم باور کنید بنر من خاص بود لا من میخوابید میخورد میخندید حتی اشکامو پاک میکرد ازم در مقابل خطر یا مشاجره دفاع میکرد و سپر من میشد لحظه مردنشم گریه کرد دلم براش خیلی تنگ شده تورو خدا اگه سنجاب کوچیک هست که دندون نداره هنوز بهم معرفی کنین شاید با بغل کردنش یکم اروم شم و بتونم شبا بخوابم ممنون

  41. از کجا بخریم

   • --> آسمونی

    معمولا در مراکز فروش حیوانات، مانند سالن فروشی که اتوبان آزادگان وجود دارد

  42. من توشمال ایران درخت فندق وگردو دارم متاسفانه بیشتر محصول را سنجابها ار بین میبرند راه مقابله با این حیوانات چیست ؟چکارکنم محصولات را ازبین نبرند لطفا راهنمائی بفرمائید

  43. سلام من یه سنجاب نر ٣ ساله دارم،حدوده١ سال و نیمه واسش جفت خریدیم !! اولش با هم خیلى بد بودن ولى کم کم بهتر شدن،ولى اخیرا گوشهاى سنجاب ماده رو کنده،در صورتیکه با هم خوبن!!! مشکلش چیه ؟ چیکار باید کنیم ؟

  44. من یه سنجابک درختی دارم میخواستم بپرسم مشکلات استخوانی سنجابها قابل درمان نیست؟همه چیز در جیره غذاییش استفاده کردم

   • --> آسمونی

    سنجاب ها علاقه زیادی به خوردن دانه های روغنی مثل تخم آفتابگردان، گردو، فندق، پسته وبادام دارند ولی این دانه ها به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی فسفر و چربی هستند، باعث به وجود آمدن مشکل میشود
    به همین دلیل مصرف این دانه ها باید در حد تنقلات و هفتهای یک بار محدود شود و هر بار نیز یک دانه با پوسته سخت آن در اختیارش قرار داده شود تا تلاش برای باز کردن پوسته سخت به ساییده و کوتاه شدن دندانها نیز کمک کند
    توصیه میشود به دامپزشک مراجعه کنید

  45. من چه جوری میتونم سنجابم رو رام کنم؟

  46. امیر محمد

   خوب بود . لطفا بگید چشم سنجاب ها چه رنگ هایی را تشخیص می دهد؟

  47. خیلی کامل بود ممنون

  48. محمدرضا

   من الان 2 ماهه یه سنجاب نر دارم
   امروز رفتم یه جفت براش گرفتم با همون نژاد
   ولی اذیت میکنه
   برای رام کردنش باید چیکار کنم؟

   • --> آسمونی

    با تاسف باید بگیم که برای رام کردن سنجاب باید اونو گشنه کرد تا کم کم از دستت غذا بگیره بعد اونو نوازش کنی تا بهت اعتماد کنه اگه دیدی خوب شد آروم قلادشو بگیر بیارش بیرون بزار رو سینت اگه بترسی کارت بجایی نمیرسه

  49. من میخام سنجاب بگیرم. لطفآ به من بگید کدوم بهتره؟

  50. ممنون آسمونی عزیز خیلی جالب بود.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.