تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > حیوانات > چرخه زندگی کرم ابریشم
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  چرخه زندگی کرم ابریشم

  the-life-cycle-of-silkworms(1)

  آسمونی : کرم های ابریشم در طول زندگی خود، ۴ مرحله از تکامل را طی می کنند که در بیشتر حشرات قابل مشاهده است :

  1- تخم

  2- لارو

  3- شفیره

  4- حشره بالغ

  چرخه زندگی کرم ابریشم

  حالت بالغ این حشره، پروانه است. در حالی که لارو آن، کرم ابریشم بوده و شفیره آن، در داخل پیله ای که می تند قرار می گیرد تا در نهایت به صورت پروانه از پیله خارج شود. به تدریج با رشد کرم، ۴ بار پوست اندازی توسط این حیوان انجام می شود.
  امروزه کرم های ابریشم فقط در محیط اسارت زندگی می کنند. آنها قرن ها پیش، به خانه های انسان ها منتقل شدند و پس از مدتی، دیگر توان زندگی در طبیعت را از دست دادند. این مورد بخصوص از زمانی که آنها توانایی پرواز را از دست دادند شدت بیشتری یافت. تمامی کرم های ابریشم در طبیعت منقرض شده اند. یکی دیگر از دلایل اصلی منقرض شدن این حیوانات در طبیعت این است که آنها فقط توانایی خوردن برگ درخت توت سفید را دارند.

  کرم ابریشم

  این کرم ها توسط دانشمندان برای بررسی فرومون ها مورد استفاده قرار گرفته اند. حشرات ماده از خود فرومون ترشح کرده و حشرات نر، به وسیله آنتن های روی سر خود، این فرومون ها را دریافت می کنند. این پروسه به پروانه نر اجازه می دهد که بتواند حشره ماده ای را برای جفتگیری پیدا کند. آنتن روی سر پروانه (بید) ماده از تعداد بسیار زیادی از موهای ریز تشکیل شده که احتمال دریافت فرومون های بسیار ناچیز را نیز برای این حیوان حتی در فواصل زیاد، افزایش می دهد.

  the-life-cycle-of-silkworms

  مراحل پرورش کرم ابریشم

  تفریخ

  خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.
  رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند.

   

  کرم جوان

  کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.

   

  کرم بالغ

  سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

  the-life-cycle-of-silkworms(2)

  عادت غذایی کرم ابریشم

  کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.
  یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد.
  سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

   

  تشکیل پیله

  ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس ازجفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد که طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم 3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.

  کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کندپیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داشته باشد.
  اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود .
  دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود .
  شفیره (پوپ)در حشرات با استحاله (دگردیسی)کامل لارو پس از طی آخرین سن(Instar)لاروی وارد مرحله شفیرگی می‌شود. در این مرحله حشره فاقد حرکت و تغذیه و هرنوع فعالیت دیگری است. شفیره گاهی بدون پوشش ولی معمولاً در داخل پیله یا کپسول یا محفظه‌های دیگراین مرحله را طی می‌کند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 3٫74 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=63365
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آشنایی با جانوران عصر تریاسه

  عصر تریاسه اولین دوره زیستی جهان است که در این دوره حیوانات عجیب و مخوفی …

  20 دیدگاه

  1. ...............

   ببخشید من کرمم پروانه شد چقدر زنده میمونه و چه چیزی میخوره

  2. باسلام.ما پیله رو شکاف دادیم،آیا شفیره از بین میرود یازنده میماند

  3. باسلام ماکمی کم طاقت بودیم برای همین یکی از پیله هارو با چاقو شکاف دادیم،این کار باعث ازبین رفتنش میشود؟

  4. یکی از کرم های من بعد چند روز دو خودش یک مقدار هیلی کمی تار پیچید به طوری که میشد دیدش اما هیچ حرکتی انجام نمیداد و پاهاش رو هوا بود .اخه هر کاری میکنم بلند نمیشه صافش که میکنم دوباره میوفته و باهاش میره بالا.از کجا بفهمم زندست یا نه

  5. با سلام
   کرم های من نیم تنه ی پایینشون سیاه شده و بعد از یک روز کردند میشه دلیلش را بفرستید؟

  6. از کجا می تونم بخرم؟

  7. اون مدتی که در پیله اس علائم حیاتی هم داره وزنده اس کاملا؟

  8. امیرحسین

   پیله بسه شده خریداری میشه درسته ؟ چطور پروانه رو داخل پیله از بین ببریم ؟

   • اینکاری که شما میکنی اشتباهه نباید به پروانه داخل پیله آسیبی زد واقعا دوست داری یک نفر تو رو در حالی تو خوابی بکشه

  9. امیرمحمد ایزدخو

   خیلی عالی بود.

  10. سلام خیلی خوب بود ممنونم. با إرزوی موفقییت برای خودتون و ساییتتون??????????

  11. سلام
   تخم و چطور و با چه شرایطی باید به کرم تبدیل کرد؟

  12. از منم اول نخورد بعد دور خودش پیچید و مرد

  13. من یه کرم ابریشم داشتم که بعد از این که بزرگ شد چند روز هیچی نمیخورد و کم تکون میخورد بعد هم شروع کرد به بستن پیله دور خودش ولی توی پیله مرد و بیرون نیومد
   یعنی اصلا تبدیل یه شفیره نشد

   چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  14. حسن غنودی

   کتابی که از شما خریداری کردم پولش از حسابم کسر شد ولی فایل pdf نیامد لطفا بررسی کنید

   • --> آسمونی

    دوست عزیز ما فایلی برای فروش نداریم، از همان آگهی که تبلیغات نموده درخواست نمایید
    همچنین این بخش مربوط به زندگی کرم ابریشم است نه سوالات نامرتبط
    سپاس

  15. اقا به مدت چند روز ازپیله در میاید؟ واقعا
   عاااااااااااللللاللللللایییییی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.