صفحه اصلی > علمی و دانستنی > جانوران > زندگی قورباغه ها

زندگی قورباغه ها

 قورباغه جانوری دوزیست از راسته بی‌دمان (Anura)

رایج‌ترین دوزیستان جهان قورباغه‌ها و وزغها هستند. نوع بالغ قورباغه‌ها عموما بدون دم و چمباته زده هستند، آنها پاهای بلند عقب برای پریدن و زبان بلند چسبناک برای گرفتن طعمه، دارند. معمولاَ قورباغه‌ها بدن نرم و مرطوب دارند و در نزدیکی آبها زندگی می‌کنند. وزغها  پوست خشک و زگیل مانند دارند و عمدتاً روی خشکی زندگی می‌کنند.

 

frog

 

تولید مثل

قورباغه‌ها و وزغها هر ساله به محل تولید مثل  (محل تولد) خود باز می‌گردند. عموما نرها زودتر از ماده‌ها به آبگیرها می‌رسند و محدوده جفت گیری خود را مشخص می‌کنند. هنگامی که ماده‌ها به محل می‌رسند، نرها به‌وسیله آوازهای مخصوص آنها را به درون آبگیر دعوت می‌کنند. در صورتی که ماده‌ها به آواز نرها جواب بدهند، نرها به‌وسیله پاهای جلویی آنها را می‌گیرند. وقتی ماده‌ها تخم ریزی می‌کنند، نرها به‌وسیله اسپرم تخمها را بارور می‌کنند.
نحوه بغل کردن برای جفت گیری که به نام اتصال معروف است، به این شکل است که نر در سمت راست قرار می‌گیرد تا بتواند تخمها را بارور کند. این حالت ممکن است چند روز طول بکشد.

 

قورباغه درختی

بعضی از قورباغه‌های مناطق گرم با زندگی روی درختان و بوته‌ها سازگاری پیدا کرده‌اند. بعضی از گونه‌ها هرگز درختان را ترک نمی‌کنند و حتی روی درختان، تولید مثل می‌کنند. بیشتر قورباغه‌های درختی دارای انگشتان بلند و دست و پا هستند که روی آنها صفحه‌های چسبناکی برای گرفتن شاخه‌ها و برگهای نرم وجود دارد. بعضی از قورباغه‌ها با استفاده از انگشتان پرده دارشان که به عنوان بال پرواز به کار می‌برند، از این درخت به آن درخت می‌پرند. این قورباغه درختی جنگلهای بارانی آمریکای مرکزی، یک قورباغه پرنده‌است که از این درخت می‌پرد. او در حالی که روی شاخه‌ها راه می‌رود، حشرات را شکار می‌کند.

 

دانستنی‌ها

وزغ  نیزار متعلق به آمریکای مرکزی و جنوبی در سال ۱۹۳۵ برای کنترل سوسک‌های نیشکر که آفت ساقه‌های نیشکرهستند، به نواحی شمال‌شرقی استرالیا برده شده. متاسفانه وزغ نیزار در محیط زیست خود بیش از حد سازگاری پیدا کرد. این وزغ به سرعت افزایش پیدا کرد و تعداد بیشماری از گونه‌های حشرات محلی و حیوانات استرالیا را خود. بعضی از این گونه‌ها در حال حاضر در معرض خطر قرار دارند. این وزغ به دلیل سمی بودن و غیر قابل خورده شدن، شکارچیان کمی دارد.
نمونه‌های اندکی از قورباغه‌هایی که شش ندارند نیز یافت شده‌است.

 

گونه‌ها

قورباغه طلایی

گونه‌ای قورباغه سمی 

۳۷۰۰ گونه  از قورباغه‌ها و وزغها در دنیا وجود دارد که به غیر از جنوبگان (قاره قطب جنوب) در همه نقاط دنیا می‌توان آنها را یافت. برخی از آنها عبارت‌اند از:

قورباغه سبز

وزغ سبز

وزغ بیلچه‌پای

قورباغه نیزه سمی

 

تغذیه قورباغه

غذای اکثر قورباغه ها انواع حشرات و کرم ها هستند.

همچنین غذای اصلی قورباغه درختی چشم سرخ ، جیرجیرک، زنجره، بید، پروانه، مگس، ملخ و حتی قورباغه های کوچک است، البته هر نوع جانداری که از لحاظ جثه در دهان قورباغه درختی چشم سرخ جای شود، می تواند خوراک این نوع دوزیست باشد. غذای بچه قورباغه درختی چشم سرخ اغلب مگس میوه و جیرجیرک های کوچک است.

 

ساختار پوست 

در دوزیستانی مانند قورباغه که از انواع مهم این گروه است، اپیدرم به صورت چند لایه‌ای بوده و به صورت دوره‌ای در هر ماه یکبار تعویض می‌شود. علاوه بر غدد مخاطی در بعضی از دوزیستان مانند وزغها ، غدد مولد سم هم وجود دارد که این جانوران را بر علیه دشمنان مصون نگه می‌دارد. پوست رنگی است. تغییر رنگ به کندی انجام می‌شود به این دلیل که سیستم عصبی کنترل مستقیمی روی سلولهای رنگی ندارد

 

ساختار اسکلت بدن

جمجمه یک جعبه استخوانی است که مغز و اندامهای حسی را نگهداری می‌کند. ستون مهره‌ها از مهره‌های جدا از هم تشکیل شده این مهره‌ها شامل مهره‌های گردن ، پشت ، ناحیه کمری ، خاجی و ناحیه دمی در دوزیستان دم‌دار است. بعضی از سمندرها تعداد مهره‌هایشان به بیش از 100 عدد می‌رسد و در قورباغه فقط 9 مهره بدون دنده وجود دارد.

 

جهت اطلاع از تفاوت قورباغه و وزغ اینجا را کلیک نمایید

 

کانال تلگرام آسمونی
فن بیان
تقویت حافظه

اینم جالبه !

wildcat(3)

گربه وحشی

مقدمه گربه وحشی به تیره گربه سانان (Felidae) تعلق دارد. گوشتخوارانی هستند که برای شکار …

15 نظرات

 1. کیمیا کارگر

  من کلاس سوم دبستان هستم ممنون از مطالب مفیدتون استفاده کردم

 2. عبدالله

  با عرض سلام ودعای خیر

  دوست عزیز خیلی خیلی ببخشید.
  عرض کنم خدمت شما که پشت خونه ما نیزار و یه برکه ای وجود داره که از صدای بلند نکره قورباغه ها آس آس شدم. دوستان میگن جهت فراری قورباغه گازاییل بریزید . قابل توجه شما هم فضا زیاد و هم نیزار بلند و هم تعدادشون هم خیلی بالاست نظر شما چیه؟؟؟ فقط یه طوری ما رو از شرشون نجات بده!!!! با تشکر فراوان

 3. ارسلان

  با سلام
  من برای ابیاری درختان باغ یه استخر ساختم که ابیاری تحت فشار قطره ایه با قورباغه ها مشکل دارم و نمیتونم از اهک استفاده کنم راهنمایی لطفا

 4. ممنون از لطفتون .فدایی داری

 5. سلام من 9سالمه و برایه یه تحقیق ازاین سایت استفاده کردم واقعا ممنونم..باتشکر بازم میام..

 6. ناشناس

  میشه در این سوال پاسخ بدهید؟
  1: وظیفه مواد شحمی درجلد ذوحیاتین چیست ؟
  2: چرا توسط جلد تنفس میکند؟
  3: چرا ازنگاه وظایف وساحتمان بین ماهیان وخزندگاه قرار دارد؟
  4: در مورد پلک ذوحیاتین معلومات دهید؟

  • ناشناس

   1- کریمها، مواد روغنی و پماد ها را اجازه عبور میدهد
   2- سوال نامفهوم
   3- به لحاظ قرارگیری در آب و جهش
   4- دارای دو سوراخ بینی اند که به خلای دهن ارتباط دارد ، چشم ها دارای پلک های متحرک می باشند پرده گوش در کوربقه ها و بقه ها خارجی میباشند

 7. سلام قورباغه با کدام عضو بدنش غذا را می خورد؟ لطفا جواب دهید.

 8. بایدتغذیه ان هاراهم بگذارید

 9. بچه که بودم برای سیزده بدربا خونواده به منطقه سبزی رفته بودیم درکناردشت وآبگیر چاله های کوچکی بود که ماهیان سیاه کوچکی درحال شنابودند بعدها فهمبدم که بچه قورباغه بوده مطالبی که توضیح داده شد عالی بودبسیارمعلومات دیگر روبه آنچه که دیده بودم اضافه کرد بسیارممنونم 😉

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.