تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > حیوانات > جانوران و حیوانات منقرض شده و در حال انقراض ایران
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • جانوران و حیوانات منقرض شده و در حال انقراض ایران

  شیر ایرانی (گونه ای منقرض شده) 
  شیر از نیرومندترین و مشهورترین پستانداران ایران و جهان، مدتی است که نسلش در سرزمین ایران از میان رفته استT با امید به اینکه با هوشیاری و آگاهی نگذاریم که چنین سرنوشتی برای سایر گونه های جانوری ایران رقم زده شود در این بخش سایت آسمونی یادی از شیر از دست رفته ایرانی خواهیم داشت.
  ـ Order: Carnivore
  ـ Family: Felidae
  ـ Panthera Leo Persicus

   

  ▪ مشخصات:

  موها کوتاه، رنگ بدن زرد و بدون لکه یا نوارهای راه راه است. شیر نریال نسبتاً کوتاهی (در مقایسه با زیر گونه آفریقایی ) با موهای سیاه وزرد دارد. دم شیر ایرانی بلند با دسته ای از موهای سیاه در انتهای آن است.اندازه طول سر و تنه ۱۵۰ تا ۱۹۰ سانتی متر، دم در حدود ۱۰۰ سانتی متر و وزن آن ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم می باشد. مناطق جنگلی ف بوته زارها و علفزارهای نزدیک به آب واقع در نواحی جنوب زاگرس و خوزستان زیستگاه شیر ایرانی بوده است.در گذشته پراکندگی وسیعی در مناطق جنوب و جنوبغربی ایران ، از جنگلهای اطراف رودخانه کرخه ، دز، کازرون به طرف مسجد سلیمان ، رامهرمز ، بوشهر ، کازرون تا دشت ارژن واقع در غرب شیراز است.
  شیرها از نظر ویژگی فیزیکی و رفتاری شباهت زیادی به سایر گربه سانان دارند؛ سر کوچک ، پوزه کوتاه ، گوشهای نسبتاً کوچک و چشمهای درشت از جمله این ویژگیها هستند. دستها پنج انگشت و پاها چهار انگشت دارند که به ناخن های بلند و تیزی ختم می شوند. بالشتک های کف دست و پا به آنها کمک می کند که به آرامی به طعمه خود نزدیک شوند. سبیلها به عصب ارتباط دارند و برای عبور از زیر یا کنار مواقع بویژه در شب اهمیت دارند.آنها حیواناتی شب گرد هستند و از حس بویایی قوی برخوردارند.حس شنوائی آنها بسیار قوی ولی حس بویائی متوسطی دارند به همین دلیل بر خلاف سگ سانان کمتر بواسطه بوئیدن طعمه خود را تعقیب می کنند. شیرها طعمه خود را از طریق کمین کردن در مسیر پستانداران و پرش ناگهانی و دویدن صید می کنند شیرها بصورت اجتماعی زندگی می کنند و قلمرو خود را بوسیله ادرار، مدفوع و خراشیدن درختان متمایز می کنند. در فصل جفت گیری ف نر و ماده در کنار هم دیده می شوند و در باغ وحش جفت گیری شیر با ببر و شیر ماده با پلنگ نر نیز به ندرت دیده شده است.
  تا سال ۱۳۲۲ ، دسته های ۲ تا ۵ تایی شیر ایرانی در بیشه زارهای جنوب شوش دیده می شده است. ولی از سال ۱۳۲۱ خورشیدی که آخرین شیر ایرانی در شمال غربی دزفول شکار شده است ، اطلاعات دیگری مبنی بر مشاهده این حیوانات ثبت نشده است. اگر چه بواسطه شکار ، طعمه های مسموم ، قطع درختان جنگلی و… اکثر زیستگاههای طبیعی شیر ایرانی در ایران از میان رفته است اما زیرگونه ای از آن همچنان در قرق جنگلی « گیر» در شمالغربی هندوستان به حیات خود ادامه می دهد.
  متاسفانه شیر ایرانی که نقش آن زمانی نماد هویت ملی و زینت بخش پرچم کشور ایران بوده است امروز چنان از سوی ایرانیان با بی مهری مواجه شده است که علاقمندان شیر در هندوستان به خود اجازه داده اند تا نام علمی شیر ایرانی را از Panthera Leo Persica به شیر هندی Panthera Leo Indiaca تغییر دهند.

   

   

  ● ببر ایرانی (ببر مازندران)

  ببر ایرانی یا ببر مازندران در جنگلهای مازندران نژادی از ببر ٬ که به نام ببر ایرانی شهرت دارد ٬ می زیسته که امروزه نابود شده است . آخرین ببر که در مازندران به آن شیر سرخ می گفتند در سال۱۳۳۸ ه ش در جنگل گلستان ٬ در منطقه گرگان ٬ به دست یک شکارچی محلی شکار شد.
  از ببر مازندران تنها یک نقاشی رنگی و چند عکس و چند پوست بجا مانده است . عکسها و پوستها نشان می دهند که رنگ ببر مازندران از ببر بنگال روشنتر ٬ و تا
  اندازه ای نارنجی مایل به قرمز و نوارهای عرضی آن باریکتر و منظمتر و به تعداد بیشتر بوده است . موهای بدن ببر مازندران بلندتر و پرپشت تر از ببر بنگال و کوتاه تر از ببر سیبری و جثه آن بزرگتر از ببر بنگال و کوچکتر از ببر سیبری بوده است . ببر مازندران مرال ٬ گراز ٬ شوکا ٬خرگوش ٬پرندگان ٬ خزندگان گربه وحشی و هنگام گرسنگی کمبود غذا ٬ گاو و گاومیش اهلی شکار می کرد . شکار بی رویه ٬ خشک کردن نیزارها و مردابها برای کشاورزی ٬ باغداری و خانه سازی ٬ از میان رفتن جنگلهای جلگه ای سبب نابودی نسل ببر در ایران شده است.

   

   

  ● یوزپلنگ ایران (در حال انقراض)

  طبق گفته کارشناسان یوز ایرانی که جزو تیره ای خاص از یوزپلنگ در غرب آسیاست رو به انقراض می باشد به طوری که طبق نظریه کارشناسان محیط زیست تخمین زده می شود کمتر از ۶۰ قلاده یوز ایرانی در تمام ایران زیست می کند. برای کسب آمار دقیقی از تعداد این نوع جانور نایاب دوربینهایی در محلهایی که احتمال حضور این جانور وحشی می رود کار گذاشته شده تا آمارگیری دقیقتری صورت گیرد.

   

   

  ● پلنگ ایرانی (خطر انقراض)

  هنگامی که نام پلنگ ایران (Persian Leopard) برده می شود منظور زیرگونه Panthera pardus saxicolor است. اعتبار این زیرگونه در سال های اخیر تایید شده است. اعضای این زیرگونه عمدتاً در ایران به سر می برند اما در کپه داغ و ترکمنستان، قفقاز، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بخشی از ترکیه، افغانستان و شاید کردستان عراق نیز حضور دارند. البته دامنه پراکنش کامل آن را به طور دقیق نمی دانیم زیرا به رغم آنکه پلنگ از بسیاری جهات جانوری مهم به شمار می آید، متاسفانه اطلاعات لازم درباره پراکندگی و تغییرات درون گونه ای آن وجود ندارد. فقط می دانیم گسترش جغرافیایی نسبتاً وسیعی دارد که ایران در مرکز آن قرار می گیرد اما محدود به ایران نمی شود. آن طور که رکوردهای شکارچیان نشان می دهد پلنگ ایران اگر بزرگترین زیرگونه نباشد یقیناً یکی از بزرگ جثه ترین زیرگونه های پلنگ در دنیا است.
  اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) گاهی در فهرست سرخ خویش برای بعضی زیرگونه ها رتبه ای بالاتر از گونه مربوطه در نظر می گیرد، برای مثال گونه پلنگ را آسیب پذیر (vulnarable) و زیرگونه پلنگ ایرانی را در خطر انقراض (endangered) طبقه بندی می کند.

   

   

  ● سیاه گوش ایران (خطر انقراض)

  تنها نمونه سیاه گوش موجود در اسارت به عنوان گونه ای کمیاب و در خطر انقراض و فاقد هر گونه آمار و شناسنامه علمی معتبر در ایران و تنها نمونه در دسترس و قابل مطالعه، به مثابه گنجینه یا ذخیره ژنتیکی باارزش در شرایطی غیراستاندارد در پارک ملی پردیسان تهران رها شده و مورد بی مهری مسوولان و کارشناسان حیات وحش قرار گرفته است و در صورتی که بی توجهی نسبت به حفظ و مطالعه این گونه ادامه یابد، آینده ای نامعلوم و به دنبال آن نابودی در انتظار این گونه خواهد بود.
  سیاه گوش یا لینکس با نام علمی Euracian lynx از راسته گوشتخواران و در زمره ۴گربه سان کوچک ایرانی است و دست و پایی بلند و دمی بسیار کوتاه با توک پهن و سیاه رنگ و یک دسته مو به طول ۴سانتی متر روی گوشها دارد که به دلیل داشتن جثه ای بزرگ و خالهای روی بدنش ، معمولا با پلنگ اشتباه گرفته می شود.
  غذای مورد علاقه آن معمولا بچه های گراز، شوکا، مرال و پستانداران کوچک است. این گونه به صورت انفرادی زندگی می کند و به دلیل روزگرد بودن ، برخلاف دیگر گربه سانان شبگرد، بیشتر در معرض تهدید و خطر قرار دارد. پراکندگی آن در ایران ، در مناطقی از آذربایجان شرقی و غربی شروع می شود و تا نواحی زنجان ، قزوین و جنوب گرگان ادامه می یابد.
  حضور سیاه گوش در این مناطق بر اساس مشاهدات تصادفی محیطبانان و یا گزارش های ثبت شده است و تا به حال مطالعات علمی و دقیقی از سوی کارشناسان چه خارجی و چه ایرانی روی این گوشتخوار ایرانی صورت نگرفته است.
  کارشناسان حیات وحش و مدیر طرح بین المللی یوز ایرانی ، درباره اطلاعات موجود در زمینه سیاه گوش می گوید: این اطلاعات به صورت پراکنده و از طریق گزارش های مشکوک مردمی حاصل شده است و هیچ کار کارشناسی و علمی درباره مطالعات رفتاری ، ژنتیکی و پراکندگی این حیوان که با گونه های مشابه خود در امریکای شمالی و اروپا متفاوت است ، صورت نپذیرفته است و تنها به بررسی های مختصر روی پوست تاکسیدرمی شده این گونه در یک یا ۲موزه اکتفا شده است.
  انجام نشدن مطالعات تحقیقی و طرحهای پژوهشی در خصوص این گونه ، در حالی ادامه می یابد که زیستگاه این حیوان به دلیل مدیریت ناصحیح حفاظتی و پیشروی مناطق مسکونی و کشاورزی در حال تخریب است و طعمه های قابل تغذیه آن نیز به واسطه این تخریب ها و شکارهای بی رویه کاهش یافته است.
  به طوری که پس از گذشت زمانی نه چندان دور، نام این گونه نیز همانند ببر و شیر ایرانی در فهرست حیوانات منقرض شده قرار خواهد گرفت ، بدون این که حتی مطالعه ای روی آن صورت گرفته باشد!

   

   

  ● گربه پالاس (خطر انقراض)

  نام این گربه نیز در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است.
  به نسبت جثه اش از تمام گربه های دیگر موهای بلندتر و پرپشت تری دارد. به اندازه یک گربه اهلی اما از آن پرتر و دست و پاهایش کوتاه تر است. رنگ بدن خاکستری روشن که ممکن است به زردی یا قرمزی بزند. نوک موها سفید است که به آن ظاهری یخ زده می دهد. روی گونه های موهای بلند و دو نوار تیره واضح دارد. دارای سری گرد و پهن با گوش های خوابیده و کوچک در بیشترین فاصله از هم است. روی پیشانی خال های نامنظم دارد. در نیمه انتهایی پشت و روی پاها چندین نوار عرضی تیره دارد. چشم ها کاملاً رو به جلو هستند که نشان می دهد برای شکار وابسته به بینایی است و همین ظاهری جغدمانند به آن می دهد. مردمک چشمش برخلاف سایر گربه های کوچک به صورت دایره ای منقبض می شود. موی بلندش سازشی است برای زندگی در سرما و کوچک و پایین بودن گوش هایش برای آن است که در مناطق باز با پوشش گیاهی اندک کمتر دیده شود. به راحتی از صخره ها بالا می رود. تا ارتفاع ۴۸۰۰ متری دیده شده و به ندرت در نواحی جلگه ای حضور می یابد. تک زی و شب گرد است اما به هنگام غروب و صبح زود نیز فعال است. روز ها می خوابد و نقش و نگار و رنگبندی اش اجازه می دهد که به آسانی با محیط اطرافش یکی شود.زیرگونه ایرانی آن در تهدید است. در ایران تاکنون از مشهد و سرخس و خوش ییلاق شاهرود و نیز سواحل رود ارس در آذربایجان غربی گزارش شده است.

   

  ● گوزن زرد ایرانی (خطر انقراض)

  خطر انقراض نسل گوزن زرد ایرانی، دوست داران محیط زیست و حیات وحش را بشدت نگران کرده است. به گزارش سرویس حوادث ایسکانیوز، شوری آب جزیره اشک دریاچه ارومیه، پساب سمی شرکت‌های نفتی در چغازنبیل، تخریب زیستگاه‌ها در دشت ارژن و زباله‌های شهری و بیمارستانی بابل، از مهم‌ترین دلایل در خطر انقراض قرار گرفتن نسل گوزن زرد ایرانی به شمار می‌رود. گوزن زرد ایرانی شاخ‌های بلند و پهن، ۱۵۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر بدن و ۱۶ تا ۲۰ سانتی‌متر دم دارد.

   

   

  ● روباه بلانفوردیا شاه روباه (در آستانه انقراض)

  ▪ نام علمی:Vulpes cana

  کمی از روباه قرمز(معمولی)کوچکتردر صورت دو نوار سیاه وبسیار مشخص دارد که از چشمها به طرف بینی امتداد یافته اند دمی بسیار بلند وپرمو که رنگ موهای انتهای آن به سفیدی دم روباه معمولی نیست. گوشها بزرگ ودر قاعده بسیار پهن هستند. رنگ پشت گوشها قهوه ای مایل به خاکستری است. موهای بدن انبوهندرنگ موهای پشت خاکستری-نقره ای با سایه قهوه ای ، در ناحیه ستون مهره ها کاملا قهوه ای وروی دم سیاه.زیستگاهش استپ های کوهستانی و مناطق نیمه بیابانیست.در ایران در مناطق شرق خراسان،کرمان،فارس،رباط پشت بادام یزدو اصفهان مشاهده شده است.
  و پراکنش جهانی آن بلوچستان پاکستان ، افغانستان ،ترکمنستان.
  عادات این حیوان احتمالا شبیه سایر روباهها ست. این روباه بسیار بازیگوش وباهوش است. میتواند مدتها باسرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بدود.شب فعال (nocturnal) است.وباآنکه تنها یک جفت انتخاب میکند(MONOGAMOUS)ولی تنها به شکار میرود.همه چیزخوار است. معمولا ازحشرات ومیوه ها تغذیه میکند.
  وضعیت فعلی:کمیابترین روباه ایران است. بعلت داشتن پوست زیبا وگرانبهامورد توجه شکارچیان پوست میباشد. در سالهای اخیر نسل آن بشدت کاهش یافته وخطر انقراض نسل آن را تهدید میکند.

   

   

  ● روباه کرساک یا روباه ترکمنی (خطر انقراض)

  جثه آن کوچکتر ولی دست وپا بلند تر از روباه قرمز است. مشخصه اصلی این روباه دم نسبتا کوتاهی است که برخلاف سایر گونه ها به زمین نمیرسد.رنگ موهای انتهائی دم برخلاف روباه معمولی وروباه شنی ،قهوه ای تیره یا سیاه است.گوشها نسبتا کوچکند و رنگ پشت انها دارچینی روشن است.در فصل زمستان موها بسیار بلند و برنگ خاکستری متمایل به سفید است بطوری که فقط نوک گوشها دیده میشود. پوشش تابستانی کوتاه وبرنگ نخودی متمایل به قرمز است.
  زیستگاهش مناطق استپی خشک ونیمه بیابانی .معمولا وابسته به نقطه خاصی نبوده واکثرا در حال حرکت هستندو از لا نه های سایر جانوران که در راه می بینند استفاده میکنند.در ایران فقط در نواحی ترکمن صحرا زندگی میکنند.پراکنش جهانی:ترکستان ،مغولستان ،افغانستان،شمال منچوری،چین تا تبت.
  اغلب شب گرد است.در گروههای کوچک یا جفت جفت دیده میشود.ولی به تنهایی شکار میکند.معمولا در لانه متروک جانورانی نظیر گورکن ساکن میشود. بسیار چابک وبازیگوش است و میتواند از درختان بالا رود در گذشته شکار ان با عقاب متداول بوده. بعضی نیز ان را بعنوان حیوان خانگی نگهداری میکرده اند.
  از جوندگان کوچک،خرگوش،خزندگان ،پرندگان ،قورباغه،حشرات و لاشه حیوانات تغذیه میکند.معمولا پوست خارپشتهایی که توسط این حیوان شکار شده اند در نزدیک لانه اش مشاهده میشود.سایر خصوصیات شبیه روباه قرمز .
  به علت با ارزش بودن پوستش، شکارچیان بااستفاده از وسیله نقلیه موتوری انرا تعقیب وشکار می نمایند به همین علت بشدت کاهش یافته و خطر انقراض انرا تهدید میکند.

   

   

  ● روباه شنی یا روباه روپل (آسیب پذیر)

  ▪ نام علمی:Vulpes rueppellii

  کوچکتر از روباه قرمزولی گوشها بزرگتر است.رنگ پشت گوشها برخلاف روباه قرمز سیاه نیست ومعمولا برنگ پشت بدن یعنی زرذ متمایل به نارنجی است.در دو طرف صورت دو نوار قهوه ای متمایل به سیاه دیده میشود که از دو طرف چشمها به گوشه دهان امتداد یافته اند.رنگ موهای دم زرد متمایل به قهوه ای وانتهای ان سفید است در بین پنجه های دست وپا موهای بلندی وجود دارد که مانع فرورفتن حیوان در شن میگردد.زیستگاهش بیابانهای سنگی و زمینهای بایر، از استپها تا خارستانها و بیشه زارهای پراکنده میباشد.
  در مناطق حاشیه کویر مرکزی،سیستانو بلوچستان ،فارس ،خوزستان، بندر عباس وجزیره قشم زندگی می کند.
  در شمال افریقا،عربستان،افغانستان نیز پراکندگی دارد.
  شب گرد است،معمولا در روز دیده نمیشود،بصورت انفرادی یا در دسته های کوچک دیده میشود.
  ازحشرات،پستانداران کوچک ،خزندگان،لاشه حیوانات،ومواد گیاهی نظیر برگ،دانه های ابدار،وصیفی جات تغذیه میکند(در منطقه رباط پشت بادام یزدتعدادی روباه شنی در حال خوردن هندوانه دیده شده اند)
  طول عمر در اسارت حدود ۵/۶ سال است.
  بعلت زندگی در مناطق بیابانی ودور از دسترس به نظر می رسد خطر چندانی نسل این حیوان را تهدید نمیکند در سالهای ۱۳۵۹ و۶۰ اکثر روباههای شنی پارک ملی کویر بعلت نامشخصی که احتمالا طعمه های مسموم کار گذاشته شده توسط دامداران برای کشتن گرگها بوده نابود گردیده اند.

   

  – همچنین بخش های زیر را ببینید:

  تصاویر حیات وحش ایران

  آشنایی با جانوران

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4٫17 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=46335
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آسمونی - شیر دریایی

  تفاوت فک ، شیر دریایی و والروس

  فک، شیر دریایی و والروس؛ سه پستاندار دریایی با خویشاوندی نزدیک و ظاھری شبیه به …

  115 دیدگاه

  1. گروه تیزهوشان

   من با ذکر منبع استفاده می کنم

  2. هر روز این خبرها را می خونم و غمگین تر می شم افسوس

   • اگه این خشکسالی ها ادامه پیدا کنه یوزپلنگ که هیچ همین گاو و گوسفندامونم منقرض میشن و بعد فکر می کنین نوبت کیه که نسلش منقرض بشه؟

  3. ای کاش میشد بگم ایکاش لیاقت داشتن اما حالا که ندارن دیگه کار زیادی از کسی بر نمیاد

  4. زرافه و فیل هندی هم تو ایران بوده ولی الان نیس

  5. این ملت بیخیال لیاقت این حیوانات رو نداره.خلایق هر چه لایق.گناه این حیوانات این بود که در سرزمین مردمان بی خیال زاده شدند..!

  6. من حازم بمیر ولی یوز ایرانی نمی ره

  7. تا چند سال دیگر هم یوزپلنگ و پلنگ فقط آزمون 4 تا عکس میمونه و چندین پوست…وقتی یک عرب امارات تو خونش یوز آسیایی داره همین میشه… شما یه پاندا از چین قاچاق کن بفهمند میان هم پاندا رو میبرند هم تورو چون محیط زیست براون مهمه نه مثل ما بی بخار

  8. خیلی بده ک این جانوران منقرض شده یا دارن میشن ولی شمام شاید اگه یه جایی ببینیدشون و به طرفتون بیان به احتمال زیاد تیر اندازی میکنید….

   • بابک سیگارودی

    دوست عزیز حیوانات وحشی به سمت انسان نمی أیند بلکه تجربه به اونها نشان داده که باید از انسان دوری کنند ـ
    ـ
    اگر قبول ندارید کافی است به این مساله دقت کنید که پراکندگی و جمعیت گونه انسان بسیار زیاد است و کافی است تا یک پلنگ یا خرس و ـ ـ ـ اراده کند تا به یک کلونی انسانی برسد و لی از آن دوری می کند و جالب این است که این دوری کردن به دلیل بدست آوردن تجربه بد شخصی حیوان هم نیست ـ

  9. خوب بود.ولی اگه میشه همه ی گونه های در حال انقراض را بزارید

  10. عالی و کامل بود ممنون به خاطر مطالب مفیدتون

  11. زیاد خوب نبود

  12. اقای روحانی تورو.خدا یه قانونی بزارید که این حیوانات رو نجات بدید بخدا قلبم به درد اومد اگه واقعا ما مسلمانیم پس انسانیتمون کجاست ببینید دنیا چه کارایی برای طبیعت کشورشون انجام میدن .

  13. چرا حیوانات دیگری که روی خط قرمز انقراض هستن توی این لیست نیست ؟
   مثل سمندر های اذری ،کردستانی و لرستانی که به عنوان مارمولک رنگی خرید و فروش میشن
   مثل لاکپشت فراتی ، کفتار ایرانی …
   لطفا اضافه کنید

  14. اول تشکر میکنم از مدیر این وبلاگ. دوم آقای مدیر اگه بخواهیم به کانال ما در تلگرام یه سری بزنید تا شماره ادمین کنیم و بچه ها هم از اطلاعات خوب شما استفاده کنن و بچه های این سایت اگه بخواهید شما هم عضو کانال ما باشید نام کانال ما هست (انجمن حیوانات) ممنون و خدا حافظ

  15. محمدرضا

   مرس از مطالب مفید و خوبتون من در تحقیقم با ذکر منبع و سایتتون از اطلاعت استفاده کردم با سپاس فروان

  16. باسلام و خسته نباشید

   مطالب بسار به درد بخور و جامع و کامل بود

   ممنون

  17. واقعا خیلی ناراحت شدم

  18. گربه با اون روباه ها واقعا برا ایران ؟

  19. عالی بود ممنون

  20. پس بیاید با حیوان ها مهربان باشیم.

  21. اره من ام خیلی ناراحت شدم

  22. ممنون باهاش اسلاید ساختم راضی باشید البته با ذکر منبع.

  23. واقعا یه انسان خیلی باید بی فرهنگ باشه که اینا رو از بین ببرن واقعا ناراحت کنندست ?

  24. فقط به خاطر ما انسان هاست که این حیوانات دارند منقرض می شوند شکارچی ها چطور می تونن این حیوانات رو شکار کنن براشون متاسفم واقعا

  25. من خودم اهل مازندراننم وبرای ببر و شیر که در مازندران می زیستن والان وجود ندارد واقعا متاسفمات

  26. من با حرف شما مخالفم خود این خارجیا کلی گونه رو منقرض کردن نمیشه گفت ایرانی ها متوجشن و برای این دیدگاهتون متاسفم:|

  27. واقعا مزخرف بود و بد بود خندم نگرفت.

   • کجاش مزخرف بود؟واقعا برات مهم نیست که این حیوانات به خاطر بیتوجهی بعضیا از بین برن؟ولی بدون ما آدما هیچ حقی نداریم که رو زمین راه بریم و این گونه ها رو منقرض کنیم.

   • شما اسلا احساس دارید خمین ادمایی مثل شما وقتی به جایی میرسن مارو بدبخت میکنن با بی لیاقتیشون خدا کمک این حیوانات کنه ما که شرمساریم نفرین به دشمنای ایران زمین

  28. خیلی خوب بود من برای همه حیوانات به خصوص یوز پلنگ به ای قشنگی ناراحت شدم.

  29. مرگ بر این شکارچیان بی ناموس عالی بود ولی بسیار ناراحت شدم که نسل شیر ایرانی تمام شده است این شکارچیان هم بیناموسن همم بی پدر و مادر

  30. سلام- من رشته ام معماری است و طرحی در باره حفظ جان جانداران دارم.
   اما برای دفاع از کارم نیاز به این دارم که بصورت علمی (نه ادبی و احساسی) اهمیت حفظ جان موجودات دیگر (از پشه گرفته تا …..) را ذکر کنم -متاسفانه منبعی نیافتم که در مدت کوتاهی بتوانم پاسخم را دریافت نمایم.لذا از همه دوستان در خواست کمک دارم:
   جیمیل:
   rahimrahimi2009@yahoo.com
   لطفا مطالب با منابع باشند.

  31. پرنده های کم یاب رومیبرن برای کشورهای عربی باقیمت میلیونی میفروشند؛لعنت برکسانی این پرنده هارومیبرن که عربهای کثیف وپست فطرت کوفتش بکنندکه نسلشون منقرض بشه

  32. باسلام وخسته نباشی خدمت همه محیط بانان عزیز؛به نظرمن بایدنیروهای محیط بانی رابیشترکنندتاکنترل تمام مناطق دردستشون باشه که این حیوانات نایاب منقرض نشن

  33. ================================

   سلام خووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووب بوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

  34. من که وحشت کردم

  35. دانشمند کوچک

   عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود . محشر بود واقعا . خیلی با حال بود . خالا مطمئنی این پیشی پشمالوئه واقعیه عایا ؟؟؟؟

  36. جناب نویسنده سلام . عالیییییییییی بود

  37. هما خانوم مشکل از خودمون هستش که اهمیتی به حیوانات خودمون نمیدیم و با شکار بی رویه باعث نابودیشون میشیم، مشکل اصلی ما ایرانی ها هستیم که عامل یا وسیله نابودی حیات وحش کشورمون هستیم حالا هر چقدر دیگران ذینفع در این مسئله باشند

  38. عالی بود ولی ناراحت کننده

  39. با درود. اونوقت میگن چرا خارجی ها حق توحش می گرفتند

  40. خاک بر سر ایرانیا که لیاقت هیچی رو ندارن

  41. کاش متن میگذاشتید

  42. خیلی خیلی خوب بود

  43. علیرضا جعفری

   وقتی ذیدم که نوشتید شیر ی زمانی نزدیکی ما بوده اشکم در اومد .

  44. لعنت بر عربای عربستان و امارات… مرگ بر عربستان سعودی، مرگ بر امارات و بحرین و عمان و قطر و اردن و هر چی کشور عرب زبان و عربی هست …

  45. عالی بود من در پروژه ای که به دست مسولین می رسد ازش استفاده می کنم

  46. محمد حسن

   عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی ای وللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل

  47. همش تقصیر بعضی از ادم هاهست که این حیوانات منقرض یادر حال انقراض هستن

  48. منم دیگه سوال داره!

   لعنت.لعنت لعنت لعنت لعنت به اونایی که شکارشون کردن!

  49. زیست شناس

   با ذکر منبع از مطالبتون در پروژه ام استفاده کردم
   ممنون

  50. ای کاش توی زندگیامون این فرهنگ رو به کار ببریم که باید از محیط زیست
   حفاظت کنیم
   اگر این همه نعمت خدا نباشند ماهم نیستیم…

  51. سلام واقعا ی بود هم مطالب هم عکس ها ممنون
   🙂

  52. عالی بود من تابحال سایتی به این خوبی ندیده بودم

  53. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی.

  54. بیچارحیونا…لیاقت نداریم که..

  55. تازه جالب این جاست ما از کشور های خارجی ایراد میگیریم

  56. ببر مازندران واقعا
   شیر
   و
   یوز پلنگ

  57. برای این ملت متاسفم

  58. علی آماده

   با سلام.سایت خیلی خوبی دارید.
   ما هم در مورد محیط زیست و حیوانات مطلب میزاریم.
   به ما سر بزنید.
   ممنون میشیم تبادل لینک کنید.

  59. شما اشتباه فکر کری که فکر کردی مسولان ما از نسل کورش هستن اونها افتخار میکنن که از نسل عرب هستن همون قوی که افتخر میکنه ایران و اروپا رو ویران کردن حالا یه کم مسئله براتون روشن میشه

  60. واقعا که اگه مسولای محیط زیست یه ذره به محیط زیست توجه میکردن این وضع افتضاح
   به وجود نمی اومد.

  61. از شما متشکرم

  62. امیرمهدی

   من میگم . ما نباید واسه کشورای خارجی متاسف باشیم ، چون اونا اینقدر مسول و افراد عاشق حیوونا رو دارن که دیگه نگران حیات وحش خودشون نیستن . اما توی کشور ما ، افرادی وجود دارن که اینقدر وضع مالی شون خوبه که مثلا اگه بخوان شکار کنن و مجوز نداشته باشن میگن این پولو بگیر و بذار ما شکار کنیم . کارکنای حیات وحش هم ، هم از سادگی شون و هم بخاطر اینکه حقوق کمی میگیرن و وضع مالی شون خوب نیست با یکم چک و چونه قبول میکنن . در کل خواستم بگم که اگه خودم یه روزی به سنی برسم که بتونم از حیات وحش دفاع کنم حتما وارد رشته ای میشم که مربوط به این موضوع باشه . امیدوارم دولت محترم هم فکری کنه و بودجه سازمان حفاظت از محیط زیست رو افزایش بده و اینقدر ریلکس ، نرن ژنو برگزار کنن و یه قهوه بخورن و آخر هم به هیچ نتیجه ای نرسن ، الانم با صدای بلند میگم که مردم یه ذره هم به فکر حیااااات ووووحش باشییییییییید .
   اگه موافقید نظر خودتونو اعلام کنید .
   امیدوارم این سایت نوشته منو بذاره .

   • دمت گرم بالاخره یک نفر آدم حسابی پیدا شد که به فکر صبیعت حیات وحش باشه و دلش بسوز .

   • امیر مهدی من واقعا با نظر تو موافقم من فقط 14 سالمه ولی خیلی به محیط زیست و طبیعت احترام میزارم و عاشق محیط زیستم قتی این سایتو خوندم واقعا دلم خواست گریه کنم.ایشالله همه چی حل میشه

   • سلام واقعا نمیدونم چی بگم همه ی ما دم از شعور و فرهنگ و از نسل کوروش بزرگ بودیم میزنیم ولی … دیگه کار از مسئولین گذشته فقط باید یه فکری بکنیم که اوضاع از این بدتر نشه نسل شیر ایرانی و ببر مازندران که منقرض شد باید حواسمون باشه تا بقیه ی حیواناتمون منقرض نشن،از همه این جا خواهش میکنم قدر اینارو بدونید این ها فقط برای ما نیستن برای آیندگانمونم هستن وقتی اونقدر قدر نمی دونیم که میریم تخت جمشیدو فقط یادگاری می نویسیم دیگه چه انتظاری میشه داشت آبروی ایران و ایرانی رفت،لطفا قدر اینارو بدونید

   • نظرمن هم همینه

  63. ببخشید اینجوری میگم ولی خااااااااکبرسر مسئولای کشور ما ، یه مشت آدم احمق و بیشعور که فقط فکر منافع خودشون هستند و سرمایه ی ملی کشور رو به باد میدن ، ای کاش فقط و فقط چندتا مسئول دلسوز داشتیم اونوقت وضعیت ما اینجوری نبود
   مثلا چرا باید تخت جمشید به این حال و روز افتاده باشه ؟؟؟ چرا باید یه مشت آدم احمق و بیشعور برن روی سنگهای با ارزش تخت جمشید باستن و عکس یادگاری بندازن ؟؟؟؟ شاید کار درستی نباشه ولی اینجاس که باید سر فحش و کشید به مسئولای ما که دارن سرمایه ی ملی کشور رو به باد میدن ، یکی نیست بگه که نژاد شما برمیگرده به کوروش ، اونوقت شما باید این بلا رو سر یادگارش بیارید ؟ چرا ازش محافظت نمیکنید ؟ چرا میزارید یه عده آدم احمق سنگارو بی ارزش جلوه بدن ؟؟؟
   کاش روزی برسه که عده ای بیان و از سرمایه های کشور محافظت کنن …

  64. امیر عباس

   نظر من اینه که ایران باید مرزهای خودشو محکم کنه که دارن این حیوانات نادر رو از ایران به طور زنده خارج میکنن بهد باید از داخل کشور شروع کنه

  65. خیلی خوب بود ممنون

  66. فائزه رضواني

   این حیوانات خیلی خیلی زیبا هستند و ما باید شرمگین باشیم که محیط زیست این حیوانات را در اشغال بیهوده ی خودمان در اوردیم

  67. واقعا برای مردم ایران و جهان متاسفم

  68. واقعا ما داریم با حیات وحش چی کار می کنیم.

  69. ما باید از حیوانات ایران حفاضت کنیم

  70. سید علیرضارضوی

   با سلام مطلب واقعا ناراحت کننده ای است که دانستن آن برای هر ایرانی دوست دار طبیعت لازم است. منتهی فکر کنم عکسی که برای یوز ایرانی درنظر گرفته بودید، در واقع تصویر یک پلنگ بود نه یوزپلنگ که بنده تذکر آن را لازم دانستم که بیشتر مردم تفاوت ظاهری بین پلنگ و یوزپلنگ را نمی دانند.
   با تشکر

  71. محمد رضا حجازی

   تاسف بار

  72. فاطمه صفریان

   با سلام وبسایتتون به خصوص عکسهاش خیلی جالب هست

  73. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  74. نه نه چرا آخه ما این کارا رو میکنیم ما با طبیعتمان چه کار کردیم

  75. بسیار نارحتم

  76. خیلیییییییییییی عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

  77. واقعا ما انسان ها چه بلایی سر طبیعتمون آوردیم…

  78. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

  79. kheli khoobe mamnoon

  80. عالیییییییییییییییییییی بووووووووووووووووووووووووووووووووود!!!!!!!!

  81. خیلی مطلب خوبی بود ممنون

  82. محسن شکبیایی

   چرا سازمان میحط زیست ازمردم کمک نمی خواهد باور کنید خطر انقراض جلوگیری میکند

  83. محسن شکبیایی

   من ازمحیط خواهش می کنم که برای این حیوانات کاربکنید

  84. ای کاش مسئولین اینقدر که به فکرسیاست واقتصاد بودند کمی هم به فکر محیط زیست وحیات وحش میبودند

  85. واقعا آدم دلش میگیره این حیونای زبون بسته را اینجور میکشن!!!!

  86. خیلی خیلی ممنون سایتتون عالیه خیلی کمکم کرد.

  87. سلام.چه حیوانات قشنگی داریم !! خدا کنه آیندگانمون بتونن لااقل عکس ها و فیلم های زنده ی این حیوانات رو ببینند.
   ممنون از شما

  88. ممنون آسمونی عزیز مطلب جالب والبته مهمی بود.ایشالا که بشه از انقراض این جانواران جلوگیری کرد.فدات آسمونی جون.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.