تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > حیوانات > از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟

  کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.

  وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختمانی را از هم می دزدند و زمانی که دزد از نظر ناپدید می شود، کلاغی که خیانت دیده است ، به نوبه خود جبران زیان می کند . با این همه روح همکاری و تعاون در کلاغه به منتهی درجه وجود دارد .

   life-crows

  نمونه هایی از همکاری آنها

  اگر پای یکی از کلاغ ها در اثر تصادفی بشکند یا آسیب ببیند، کلاغ های دیگر به محض این که صدایش را شنیدند، به طرفش می آیند،  زخمش را تسکین داده و به او کمک می کنند تا پرواز کند و اگر کلاغی مجروح بر زمین بیفتد، دسته جمعی می رسند و آنقدر بال و پر می زنند، تا دوست مجروح خود را به کنار آب برسانند .

  اگر کسی برای خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزدیک شود، پدر و مادر آنها با فریاد، کلاغان دیگر را به کمک می طلبند . در اندک زمانی، گروهی کلاغ اجتماع کرده و با حمله به متخاصم او را از میدان به در می کنند و گاهی با نوک خود چشم آن شخص را کور کرده یا از حدقه خارج می سازند.

   

  حیله کلاغ از روباه بیشتر است

  کلاغ ، موش را بسیار دوست دارد و برای شکار آن بر پشت بزی که مشغول چریدن ریشه درختان است می نشینند . حیوان با سم های خود خاک را زیر و رو می کند ، در این موقع موش های صحرایی از همه جا بی خبر، از زیر خاک سر بیرون می آورند و کلاغ او را می رباید.

  گاهی اتفاق می افتد کلاغ و روباه یکدیگر را ملاقات می کنند ، حال اگر روباه طعمه ای در دهان داشته باشد،  این برخورد بسیار جالب و تماشایی خواهد بود ، چرا که کلاغ با قار قار خود رفقایش را خبر می کند و بعد دسته جمعی با یک حمله برق آسا بر سر روباه فرود می آیند و او را نوک باران می کنند . روباه نیز چاره ای ندارد ، جز این که طعمه را بگذارد و فرار کند.

  life-crows-2

  کلاغ و تقلید صدا

  کلاغ ها استعداد عجیبی در تقلید صداهای گوناگون دارند و به خوبی قادرند صدای مرغ، سگ و گربه یا آواز خروس را تقلید کنند. گاهی اتفاق می افتد کلاغی در لانه مرغ مخفی شده، صدای مرغ یا خروس را تقلید می کند ، منظورش این است که مرغ را از جوجه هایش دور کند ، تا جوجه را برباید . اگر با این حیله موفق نشود در بالا سر مرغ پر می زند ، یا در اطرافش راه می رود که مرغ از فرط خشم به کلاغ حمله می کند . در این اثنا کلاغ دیگری جوجه را می رباید.

   

  قانون مداری کلاغ

  عدالت در قلب جماعت کلاغ ها باجدی ترین وضع خود حکمفرماست . وقتی یکی از آنها تخلف ورزد، کلاغ ها شورایی تشکیل می دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصمیمی اتخاذ کنند . این بحث و شورا، ساعتها طول می کشد تا این که حکم صادر شود. در حالی که متهم در فاصله ای آن طرفتر با بی صبری منتظر نتیجه محاکمه است.

  وقتی شورا تصمیم به برائت کلاغ گرفت، گروه کلاغ ها به پرواز در می آیند و از نظر ناپدید می شوند، ولی اگر متهم محکوم شده باشد ، آن وقت به سویش حمله ور می شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بیچاره را از حدقه در می آوردند و آن قدر این را ادامه می دهند تا کلاغ بی جان گردد و نقش بر زمین شود.

   

  هوش کلاغ

  کلاغ از حیوانات باهوش و با شعور است و طرز زندگی او از ادراک درستش حکایت می کند . به موارد زیر توجه کنید:

  اگر دو نفر خود را به پرنده کوری نزدیک کنند و بعد یکی از آنها محل را ترک کند، اکثر پرندگان تصور خواهند کرد که هر دو نفر دور شده اند و کار و فعالیت خود را دوباره آغاز می کنند . ولی کلاغ ها به خوبی درک خواهند کرد که یک نفر از آن دو باقی مانده است.

   

  life-crows-3

  رشد و عمر کلاغ 

  کلاغ طی پروسه 3 تا 4 ماه رشد کامل می کنند، باور عمومی در این باره که کلاغ عمری چند صد ساله دارد باوری غیر علمی است.

  بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً ۳۰ سال عمر کرده است. همچنین مرگ مسن‌ترین کلاغ شناخته شده در ۵۹ سالگی ثبت شده است.

   

  کلاغها در موقع پروازهای دسته جمعی ، یک قراول در جلوی خود حرکت می دهند . کلاغ پیشتاز قدرت هوش و ذکاوتش به قدری است که می تواند خطر را به خوبی تمیز دهد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

  اگر کلاغ تکه نان خشکی به چنگ آورد که نتواند آن را خرد کند، بدون تأمل آن را به منقار گرفته، خود را به نزدیکترین جوی آب یا حوض می رساند و با حوصله فراوان آن را آن قدر در آب نگاه می دارد، تا کاملاً نرم و قابل خوردن گردد.

  برای پوست کردن گردو و یا خوراکیهایی که دارای پوست سفت هستند، آن را به منقار گرفته از ارتفاع بر تخته سنگی رها می کند تا به تخته سنگ اصابت کرده ، مغزش از درون پوست خارج شود.

  کلاغ ها اهل تفریح ، عیش و نشاط اند و برای خود، محافل انس مهیا می کنند . برای سرگرمی و تفریح گاهی سایر حیوانات را آزار می دهند . مثلاً به روباه ، خرگوش یا گربه ای که خوابیده ، بی سرو صدا حمله می کنند و او را به وحشت می اندازند و خود ابراز شادی و نشاط می کنند.

  با مشاهده کلاغ مرده ای، جنجال و همهمه عجیبی به راه می اندازند و در مرگ او سوگواری کرده و مرده خود را تشییع می نمایند.

  کلاغ ها قادر به محاسبات ریاضی هستند.

  در سحرگاهان، این پرنده سحر خیز، هر که را خفته بیند، با صدای مخصوص خویش، او را بیدار می نماید.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3٫78 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=23788
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  گوریل ، از زندگی و غذا تا انواع شرقی و غربی

  گوریل از جمله حیواناتی است که جثه بزرگی دارد و انواع مختلفی نیز دارد. آسمونی …

  30 دیدگاه

  1. اگه میشه یک مختصری از این مطلب تو سایت بذارید*

  2. با سلام
   امروز کلاغی رو پیدا کردیم که فقط نفس می کشید و بال بال میزد. گردنش هم شله. مردم می گفتند احتمالا دچار برق گرفتگی شده. ما باید چه اقدامی انجام بدهیم؟ آیا درمانپذیر است؟ با تشکر

  3. با پوزش و خستنه نباشی….یک بچه کلاغ پیدا کرد ه ام یعنی از درخت افتاده و خانواده اش هم در همسایگی هستند ….تا شب منتظر شدم و از دور مراقب کلاغ بچه که شاید خانواده اش کاری بکند و به بالای درخت بازگردانند که نشد … با احتیاط برداشتم آوردم خانه ..نمیدانم غذا چه بهش بدهم …نگران هستم اگر ممکنه راهنمایی کنید با تشکر ….

  4. با سلام خدمت همه
   امروز صبح کلاغی مشکی امد بالکن خونه ظاهرا کور نون خشک و آب گذاشتم ولی چیزی نخورد .امروز بعداز ظهر خوابیده بودم دوستش امد سرو صدای کرد رفت چه کار کنم حیونکی نیاز به کمک داره بلد نیستم چه کار کنم لطفا بگید؟

   • --> آسمونی

    کلاغ اگر گشنه اش باشد، اصولا همه چیز خوار است
    اما غذای اصلیش لار و حشرات و کرم خاکی هستند

  5. سلام درحدود 30 سال قبل من یه کتابی راجع به زندگی کلاغها خوندم که اسم نویسنده یادم نیست فقط این میدونم که حدود 38 سال بطور شب و روز رو زندگی کلاغها تحقیق کرده بود این خیانتی که در متن اومده بود درمورد زناست یعنی کلاغها زمانی که ازدواج میکنن حق ندارند بهم خیانت کنند البته گه گداری پیش میاد که کلاغ خاطی بمرگ محکوم میشه و اگر بیوه باشه از گروه تبعید میشه البته دیده شده که بعدازچندسال تبعید کدخدای گروهی که بهش پناه دادند میره شفاعت میکنه تا کلاغ به گروهش برگرده بعداز برگشت به گروه چندسال از مشارکت در مجالس شادی و غذا خوردن منع میشه و کارهای سخت میدن انجام بده کلاغها اشیاء براق خیلی دوست دارند و دیده شده که زنجیرطلا را به نوبت نگهداری میکنن بعبارتی بهمدیگر قرض میدن یکی از مجازات‌های زنا بعدازمحگومیت خفه کردن خاطی در آب هست البته اگر این کتاب گیربیارید بخونید آدم شرمنده خالق میشه کلاغ با 10گرم مغز چنین نظام پیچیده ای داره بعد آدم با چندکیلومغز به اندازه کلاغم عمل نمیکنه

  6. محمد جان نباید اون کلاغ و اهلی ش میکردی

  7. مطلب جالبی بود خیلی خوشم اومد ممنون

  8. مطنتون عالی بود

  9. سلام من یه کلاغ پیدا کردم الان یه 4ماهی هست دارمش انقدر که شیطون بود همه پراش شکستن نمیتونه بپره دلم میسوزه براش ممنون میشم راهنماییم کنید

  10. سلام دوست ارجمند.نظر بنده بد بود حذف کردین.خواهشنا
   راستش و بگو مشکل از کجا بود؟دوست دارم دیگران نواقص هام
   و بگن تا آنها را اصلاح کنم .ممنون میشم جواب بدین.

  11. سلام.عاشق مستند پرندگان زیرک و باهوش هستم خیلی جالب بود .دمت گرم.
   جمله جالبی به ذهنم اومد خواستم برای دوستان و هموطنان عزیز بنویسم.
   میگه سه چیز را از کلاغ بیاموزید:سحر خیزی برای کسب روزی.احتیاط ورزی.
   پنهان داشتن آمیزش.

  12. سلام . من حدود 1ماه و نیم است که یک بچه کلاغ را در خیابان پیدا کرده و به خانه آورده ام . الان میتونه پرواز کنه ولی هنوز غذا نمیخوره ! تازه یاد گرفته بدون سرنگ آب بخوره . سوالم اینه که الان بعد از گذشت این مدت بهش غذا بدم یا ولش کنم خود بره دنبال غذا؟ اگه بهش غذا ندم نمیمیره؟؟
   لطفا عاجزانه کمک کنید چون خیلی جیغ و داد میکنه چه کارش کنم یا اصلا جایی هست که اینو بگیره از من ؟ یه نکته در مورد کلاغ ها که من پیدا کردم اینه که اونا عاشق ماست هستن

   • --> آسمونی

    اگر میتونه پرواز کنه رها کنید بره

    • من ولش کردم اما موقع غذاش دوباره برمیگرده ! در ضمن هنوز خودش نمیتونه آب بخوره
     چی کارش کنم که دیگه برنگرده ؟ آیا میتونه برای خودش غذا پیدا کنه؟؟دارم باهاش تمرین میکنم که غذا بخوره اما هنوز نمیتونه

     • --> آسمونی

      اگر رشد کافی کرده بله، داخل طبیعت رها کنید که پرواز کنه

      • رشد کلاغ در چند ماهگی کامل میشود یا به عبارتی در چند ماهگی مستقر میشود

      • --> آسمونی

       توضیحاتی به متن اضافه شد
       بین 100 تا 120 روز

      • خیلئ
       ممنون از راهنمایی شما

   • سلام.میشه بپرسم غذا چی بهش دادید؟
    من امروز یه جوجه کلاغ پیدا کردم ولی نمیدونم چی بهش بدم

  13. خیلی جالب بود 😉 بسیارممنونم 🙂

  14. احمدمحمدی

   کاشکی کلاغ بوده ام……/

  15. سلام متن کاملی داشتیداینم اضافی کنم استاد دستبرد زدن به سفره هستندمن توسفرای خارج شهرتجروبشوداشتم

  16. واقعا عالی بود

  17. من عاشق کلاغ هستم و متن شما فوق العاده بود! واقعا مرسی به خاطر این اطلاعات مفید و اون عکس های قشنگ

   • سلام .من یک کلاغ گیر آوردم .اما قسمتی از نوک بالها. قطع شده بود.وقتی بپره هوا میگیره اما یک دفعه به زمین می افته چی کار بکنم که بالهایش کامل شود.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.