تازه های آسمونی
صفحه اصلی > دین و اندیشه > نماز > نماز وحشت شب اول قبر چگونه است ؟

نماز وحشت شب اول قبر چگونه است ؟

Horror-prayer

نماز شب اول قبر (وحشت) :

آسمونی : و سید بن طاوس از حضرت رسول صلّی الله علیه و آله روایت کرده که فرمود: نمی گذرد بر میّت ساعتی سخت تر از شب اول قبر، پس رحم نمایید مردگان خود را به صدقه، و اگر نیافتی چیزی که صدقه بدهی، پس یکی از شما دو رکعت نماز بخواند و در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره ی توحید دو مرتبه، و در رکعت دوم حمد یک مرتبه و سوره ی تکاثر ده مرتبه، و سلام دهد و بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان بن فلان ».

پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی قبر آن میت با هر ملکی جامه ای و حلّه ای ، و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفع صور عطا کند به نماز کننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند حسنات، و بالا برده می شود برای او چهل درجه.

مستحب است در شب اوّل دفن ، دو رکعت نماز وحشت براى میّت بخوانند :

 به این صورت :

در رکعت اول ، بعد از حمد یک مرتبه (آیت الکرسى)

و در رکعت دوّم ، بعد از حمد ده مرتبه سورهٴ قدر (إنّا أنزلنا)

و بعد از سلام نماز بگویند : (اللّهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها إلىٰ قَبْرِ فُلانٍ)

نکته : به جاى کلمهٴ (فُلان) اسم میّت را بگویند

1- نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر می‏شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود.

2- اگر بخواهند میت را به شهر دوری ببرند، یا به جهت دیگر دفن او تاخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر او تاخیر بیندازند.

امام صادق ـ علیه السّلام هر شب برای فرزندش و در هر روز برای پدر و مادر خود دو رکعت نماز می گزارد، در رکعت اول سوره ی قدر و در رکعت دوم سوره ی کوثر می خواندند.

نماز وحشت هدیه ای است از شما به کسی که از دنیا رفته است، این نماز را برای آشنایان بخوانید تا دیگرا ن هم برای شما بخوانند.

اینم جالبه !

salavat-in-Prayer

اهمیت صلوات فرستادن در نماز

صلوات بر پیامبر (صلی الله علیه و آله ) ذکر بسیار مبارک و با عظمتی …

14 نظرات

 1. دل ارام

  واقعا ممنونم از مطالب ارزنده تون.خدا خودش یار و یاورتون باشه

 2. پرویز سلمانیار

  با عرض ادب و احترام
  بسیار مختصر ومفید ، استفاده کردم خداوند به شما خیر دنیا و آخرت عنایت بفرماید.

 3. خیلی ممنونم از سایتتون واقعا ب دردم خورد

 4. مجید سعیدیان

  مقدمه
  مـیـلیـون هـا نـفـر زیـر خـاک ،بـزرگ تـریـن آرزویـشـان بـازگـشت بـه دنـیـاست تـا سجـده کـنـنـد … ولـو یـک سـجـده !اما نمی توانند!
  و این شاید آرزوی بسیاری از ما نیز خواهد بود.
  اما خداوند مهربان است و راهی را برای بندگان فراموشکار خود قرارداده است تا بتوانند هر چند اندک، مقداری از نافرمانی های خود را جبران کنند، و اینگونه بعد از مرگ هر کسی، می شود برای او نماز و عبادت های دیگر بجا آورد، بازماندگان او می توانند خود اینکار را انجام دهند و یا اینکه دیگری را اجیر کنند و به او مزد بدهند و اگر هم بدون مزد باشد چه نیکوتر.

  پرسش
  اما آیا راه حلی وجود دارد که بعد از فوت هر کسی بتوان میلیون ها رکعت برایش نماز فرستاد، میلیون ها رکعت برایش نماز میت خوانده شود، میلیون ها رکعت نماز وحشت شب اول قبر برایش فرستاده شود و میلیون ها خیرات و برکات دیگر؟
  براستی اگر چنین اتفاقی بیافتد آرزوی هر مسلمانی است.

  راه حل
  اکنون جمعی را در نظر بگیرید که همه با هم قرار می گذارند که هر موقع شخصی از این جمع به دیار باقی شتافت، اعضای دیگر برای او یک روز کامل نماز بقضا گذارند، نماز وحشت بخوانند و همچنین برای بخایش او نزد خداوند متعال دعا کنند تا شاید تنها یکنفر از این خیل عظیم مومنان نزد خداوند باریتعالی آبرویی داشته باشد و بواسطه این انسان شایسته عفو و بخششی شامل حال این نودرگذشته محفل ما شود.
  اگر یکنفر بخواهد این وظیفه را به عهده بگیرد شاید از توان او خارج باشد اما اگر این وظیفه بر گروهی محول شد نه تنها بار سنگینی برای هیچکس نخواهد بود بلکه لذتی نیز برای همه به همراه خواهد داشت.

 5. باعرضسلام.میشه واسه خودمون نماز وحشت بخونیم؟؟؟

  • ناشناس

   سلام.نمیشود،فقط برای مرده میخوانند ان هم باید غروب روزی باشد که میت دفن شد

  • ناشناس

   خیر ممکن نیست.

   با تشکر از نظر شما

  • دکتر سید نیاز محمد ھمدانی

   بسم اللہ الرحمٰن الرحیم ۔ اگر ھر شب یا در بعضی از شبہای مخصوص مثل شب جمعہ و شبہای قدر و امثال آن در رکعت نماز بخوانیم کی در اولین شب قبر بہ درد ما بخورد ھیچ مانعی ندارد۔ بلکہ بسیار بہتر است زیرا غفلت و گناھان را از ما دور و مارا برای آخرت آمادہ می کند۔

  • پرویز سلمانیار

   مطمئن با شید برای دیگران بخوانی براید خواهندخواند

 6. من درک کردم

 7. نماز وحشت یا شب اول قبر رو دشیب برای یکی از دوستانم خوندم اولین بار بود که این نماز رو خونده بودم. وقتی خوندن انگار اطرافم کسانی هستند که انها رو نمیبینم. و احساس ارامش کردم. بنظر من که حتی کسی که این نماز رو میخونه احساس ارامش میکنه. خدا همه از دنیا رفته ها رو بیامورزه

 8. محمد حسین شعبانی

  باعرض سلام
  امروز صبح جمعه ۲۴ بهمن شهرستان سیرچ در ۵۰__۴۰ کیلومتری کرمان زلزله شد, لرزش آن در کرمان و بعضی شهرستان های دیگر هم حس شد,
  آیا نماز آیات فقط برای مردم ساکن سیرچ واجب است, یا هرشهر مجاور که زلزله را درک کرده؟
  کسانی در خواب بودند چه حکمی دارند ؟
  پیروز باشید,
  التماس دعا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.