تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > نماز > نماز عید قربان
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • نماز عید قربان

  نماز عید نمازی است که مسلمانان در دو روز عید فطر و عید قربان می‌خوانند. این نماز در سال اول هجرت واجب شد و مسلمانان در زمان حضرت محمد(ص) ، به جماعت در این نماز شرکت می‌کردند. این نماز پس از فوت پیامبر، برای مسلمانان سنت موکده دانسته می‌شود. خطبه پس از نماز عید و شنیدن آن سنت است. سایت آسمونی در این مقاله مطالب مفیدی در مورد نماز عید قربان و همچنین آموزش نماز عید قربان را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که با هم می خوانیم.

  eid-al-adha-prayers

  وقت نماز عید فطر از اوّل آفتاب است تا ظهر، ولی مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخواند و در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کند و زکات فطره را بدهد و بعد نماز عید را بجا آورد.

  این نماز در زمان حضور امام شیعه واجب است و باید به جماعت خوانده شود، و در غیر این‌صورت مستحب است.

  روش خواندن نماز عید فطر و قربان

  نماز عید فطر و قربان دو رکعت است در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگرى بگوید و به رکوع رود بعد دو سجده بجا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده بجا آورد و تشهد بخواند و سلام بگوید.

  در قنوت این نماز هر دعایى کافى است ، ولى مناسب است این دعا را به قصد ثواب بخواند.

  اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ وَالْعَظَمَهِ وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَهِ وَاَهْلَ التَّقْوى وَالْمَغْفِرَهِ اَسْئَلُکَ بِحَقِّ هذَا الْیَومِ الَّذى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَلِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ کَرامَهً وَ مَزِیْداً اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُدْخِلَنى فى کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُخْرِجَنى مِنْ کُلِّ سُوَّءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ خَیْرَ ما سَئَلَکَ بِهِ عِبادُکَ الصّالِحُونَ وَاَعُوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُکَ الْمُخلِصونَ

  برخى از مستحبات نماز عید فطر و قربان

  1- در نماز عید فطر و قربان ، خواندن سوره مخصوص شرط نیست ، ولى بهتر است که در رکعت اول ، بعد از حمد سوره اعلا و در رکعت دوم بعد از حمد سوره ((و الشّمس )) را بخواند.

  2- در روز عید فطر مستحب است قبل از نماز عید با خرما افطار کند و در عید قربان بعد از نماز عید قدرى از گوشت قربانى بخورد.

  3- پیش از نماز عید غسل کند.

  برخى از احکام نماز عید فطر و قربان

  اگر در تکبیرهاى نماز و قنوتهاى آن شک کند، چنانچه از محل نگذشته بنا بر کمتر بگزارد و اگر بعد معلوم شود که گفته بود اشکال ندارد.

  اگر از روى سهو فراموشى قرائت ، یا تکبیرها یا قنوتها را فراموش کند و بعد از رفتن به رکوع یادش بیاید، نمازش صحیح است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=199362
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  روش خواندن نماز امام مهدی

  این نماز را در هر زمانی می توانید بخوانید. البته در زمان های شریف مانند …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.