تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > دعا و ذکر > فلسفه ی دعا چیست؟
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  فلسفه ی دعا چیست؟

  Philosophy-of-Prayer

   

   

  دعا در نفس خود اگرچه گفتگو با خداست ولی در ذات خود مبین نیاز و احتیاج بشر به بی نیاز مطلق است و در واقع التجا و پناه بردن به وی در موقعیتی که دست وی از همه جا کوتاه است و فریادرسی جز خدا را نمیشناسد.
  البته بشر در انتهای کار معمولا به این حقیقت میرسد و چه بسا در فاصله احتیاج و نیاز خود به افراد و موقعیتهای نوینی هم رویکرد مثبت نشان می دهد اما وقتی ناامید می شود متوجه قادر مطلق می شود . کسی که علی کل شیء قدیر هست و دعوت به خواندن نموده:

  ادعونی

  و شرط جواب و اجابت را هم مقرر کرده است:

  استجب لکم

  دعا را می توان بر دو نوع دانست :

  یکی راز و نیاز با خداوند به جهت احساس نوعی دلتنگی و یا خلاصی از یک گرفتاری که تعبیر به درخواست از خدا برای توجه به بنده است و جستجو از احوال وی که اثرات تلقینی و حتی عبادی و تاثیرات روحی و قلبی و فکری آن بسیار محدود و گذراست.
  چون مومن به این حقیقت معترف است خدا همیشه به بندگانش آگاهست و صفت علیم و خبیر بودن او را پیوسته در یاد خویش دارد و لذا ضرورتی ندارد با چنین دعایی توجه وی را به خودش جلب کند.

  نوع دوم اذعان قلبی و ذکری به ربوبیت ( صاحب اختیاری مطلق) خداست در همه امور .
  چنین گرایش قبلی و فکری در درخواستها با ایمان به اینکه باقی ابزارها نقشی جز واسطه اتصال ندارند و مجری اوامر و خواست و تحت تاثیر اراده او میباشند موقعبت دعا را در وجود داعی ( دعا کننده) چنان قوی و عظمت خداوند را در خشوع قلبی و رفتاری در پیشگاه او آنچنان بزرگ می نماید که در شکل متعالی داعی ( دعا کننده)و مدعو( خدا) یکی شده و به درجه من اراده فاراد الله میرسد.

  رسیدن به این مقام آگاهی به شدت فقر و نیاز بشری به خداست که نصیب هر انسانی نمی شود ولی به معنای عدم درک این لذت مقام معنوی در موقعیتهای مختلف نیست ( تعبیر به حالاتی از دعا کننده در موقعیتهای خاص)

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=44836
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  دعای وداع ماه مبارک رمضان

  با به اتمام رسیدن سی روز بندگی در ماه مبارک رمضان، در کتاب مفاتیح الجنان …

  6 دیدگاه

  1. ابوالفضل

   سلام ، زمانی که در ارامش هستیم و خیلی اوضا خراب نیس باید بازخدا دوست شد ،

  2. شنیدید که مگن ای خدا من یک مشکل بزرگی دارم به جای این که بگن ای مشکل من یک خدایی بزرگ دارم باور کنید که هرچقدرهم مشکلتون بزرگ باشه به بزرگی و یگانگی خدا نیست بایک دعای کوچک دو سه حرفی هم می شه آن مشکل بزرگ حل بشه قطعا اگه با حضور قلب باشه . داشتن ایمان کامل ،نیت پاک ، ارتباط نزدیک باخدا واعتقادات کامل به خدا وائمه ی اطهار(ع) که ازهمه مهمتره حف اول را میزنه . پس دعا اگه باحضور قلب باشه مطمئنا تاثیرش بیشتره وازهمه مهمتر آرامش بخش وامید بخشه وباعث میشه که لحظه به لحظه خدا را یاد کنیم و یاد خدا باعث آرامش دلها می شه وخدا همیشه ما را دوست خواهد داشت . (ای خدا هزاران بار میگم که عاشقتم خدا هیچ وقت تنهام نذاشتی از این به بعدم تنهام نذار ای خداجون .)

  3. تنها او را خواندن و عشق بازی با اوست که آرامش روح برای بنده محتاج به ارمغان می آورد ولا غیر

  4. دعا به روح انسان آرامش میبخشد خدایا به همه گرفتاران بیماران و…کمک کن

  5. دعابسیارآرام بخش وامید بخش است خدایا به بندگانت سلامتی وشادی وآرامش وموفقیت وعاقبت بخیری عنایت فرماآمین یارب العالمین

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.