آسمونی
اسلام

چرا محرم ده روز است ؟

ثبت نام لاتاری

why is ten days of muharram چرا محرم ده روز است ؟

آسمونی : عزادارى براى اباعبدالله(ع) یك عزادارى معمولى نیست؛ بلكه تبدیل به یك فرهنگ فراگیر شده است. وقتى كه تبدیل به فرهنگ شد دیگر زمان و مكان نمى شناسد، لذا تا نسیم محرّم به مشام جان می‌‌وزد خود به خود پوشیدن لباس عزا و سیاه پوش كردن كوچه و خیابان ها و مساجد و تكیه ها شروع می‌‌شود.

البته در غیر محرم نیز عزادارى براى امام حسین در فرصت هاى مناسب برگزار می‌‌شود، شیعیان به دستور اولیاى دین مخصوصاً به دستور امامان بعد از امام حسین(ع) براى زنده نگه داشتن اهداف امام حسین و فرهنگ عاشورا تلاش و كوشش می‌‌كنند.

اما اوج عزاداری ها در ماه محرم می باشد، افزون بر آن عزاداری های که امروزه به وجود می آید به اعتبار حادثه کربلا در سال 61 هجری است نه اینکه امروزه حادثه عاشورا به وجود آمده باشد تا گفته شود تا قبل از عاشورا امام حسین و یاران وی به شهادت نرسیده است نباید تا روز عاشورا عزاداری نمایم.

مهمتر از همه این که حادثه عاشورا باید به صورت یک مجمو عه در نظر گرفت، بدین معنا که مصایب امام حسین (ع) از همان حرکت وی از مدینه شروع گردید، چنانکه قبل از عاشورا مسلم (ع) به شهادت رسید وقبل از روز عاشورا آب را به روی اهل بیت بستند، بدینسان حادثه عاشورا قبل از روز عاشورا شروع شد.

در ضمن این مطلب را نباید فراموش کرد، آنچه که مهم است حفظ فرهنگ عاشورا است.یکی از عوامل حفظ فرهنگ عاشورا عزاداری است، حال عزاداری قبل از روز عاشورا باشد یه بعد از آن لذا معصومان در همه زمان ها برای امام حسین (ع) عزاداری نموده و دیگران را به عزاداری سفارش می نمودند.

پس باید خاطر نشان کرد که :

1-  با آغاز مام محرم مصائب امام حسین (ع) ویارانش تداعی می شود وسیره ائمه علیهم السلام نیز احیای دهه محرم بود .

همان طوری که امام رضا (ع) می فرمایند :

کان أبی إذا دخل شهر المحرم لا یری ضاحكا و كانت الكآبة تغلب علیه حتی یمضی منه عشرة

أیام فإذا كان یوم العاشر كان ذلك الیوم یوم مصیبته وحزنه وبكائه ویقول: هو الیوم الذی قتل فیه الحسین صلی الله علیه.

معنی حدیث :

وقتی ماه محرم فرا می رسید در پدرم امام کاظم علیه السلام آثار شادی دیده نمی شد و همواره غمگین بودند ، روز دهم ، روز مصیبت و اندوه و گریه او بود و می فرمود : در این روز بود که حسین علیه السلام را به شهادت رساندند.

2- در عرف رسم براین است که تجلیل از خاطره خوب و یا تلخ به صورت دهه برگذار می شود مانند دهه ولادت رسول اکرم (ص) و دهه فاطمیه و غیره.

3- به خاطر این که در طول ده روز فرصت مناسی باشد برای تبین اهداف عالی حضرت سید الشهداء علیه السلام و فلسفه سوگواری برای آن حضرت مانند :

حیات مجدد اسلام واحیای سنت .

حفظ مکتب و شریعت بود .

تحکیم باورهای دینی مردم با آشنا شدن توده هابا معارف دینی.

 پیوند عمیق عاطفی میان امت والگوهای راستین.

اعلام وفاداری نسبت به مظلوم و مخالفت با ظالم.

تازه های مرتبط

اعمال روز جمعه اول ماه صفر

آسمونی

اعمال ماه صفر در مفاتیح الجنان

آسمونی

ظهور نزدیک است

ندا رحیمی

نحوه شهادت امام زین العابدین (ع)

طاهره رضایی

اسرای کربلا چند نفر و چه کسانی بودند؟

طاهره رضایی

مختار قاتلان واقعه کربلا را چگونه قصاص کرد

طاهره رضایی

درج نظر