در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اسلام > دین اسلام چیست؟
پیش بینی فوتبال

دین اسلام چیست؟

islam دین اسلام چیست؟

 • مشاهده بخش کامل اسلام در لینک زیر:

اسلام

 

اسلام، دینی یکتاپرستانه و از دین‌ های ابراهیمی است. به پیروان اسلام «مسلمان» می‌گویند. هم‌اکنون اسلام از دید شمار رسمی پیروان، در جایگاه دوم در جهان جای دارد.

مسلمانان بر این باورند که خداوند، قرآن را به محمد از طریق فرشته ای به نام جبرئیل فروفرستاده‌است. به باور مسلمانان خدا بر بسیاری از پیامبران، وحی فرستاده و محمد آخرین آنان است. مسلمانان محمد را اعاده‌ کننده ایمان توحیدی خالص ابراهیم، موسی، عیسی و دیگر پیامبران می‌دانند و معتقدند که اسلام کامل‌ترین و آخرین آیین الهی است.

 

به ادامه این مطلب در سایت آسمونی توجه بفرمایید:

اسلام به معنی تسلیم در برابر خداست. اسلام دین قانون و عمل است، نه ریاضت و رهبانیت. اسلام یک دین میانه‌رو است؛ تشویق به کمک فقیران می‌ کند ولی تشویق به ترک دنیا نمی‌ کند. اسلام بر رفتار درست تاکید می‌کند: شراب‌خواری و قمار منع شده‌اند و مسلمان موظف است از خوردن غذای حرام خودداری کند. مسلمان می‌تواند مستقیماً با خدا راز و نیاز کند و لزوماً نیازی به واسطه فیض نیست. مسجد تنها مکان تجمع است و مانند کلیسا دارای قدرت مذهبی نیست. اسلام، برخلاف یهودیت، پس از ظهور به سرعت دینی جهانی می‌شود و مردم را به مسلمان‌شدن تشویق می‌کند ولی اصرار زیادی بر مسلمان‌ کردن ندارد.

 

اسلام آیین حق الهی است و آخرین و کاملترین و بهترین دین در تامین سعادت بشری و جامعترین دین در تامین مصالح دنیوی و اخروی انسانهاست. 

دینی که تمام نیازهای بشر را در امور و نظام های فردی و اجتماعی و سیاسی بر می آورد. دین اسلام آخرین دین است و دیگر انتظار آمدن دین دیگری را نداریم تا بیاید و بشر را از ظلم و فساد و تباهی نجات بخشد به ناچار روزی فرا خواهد رسید که آیین اسلام قوت و نیرو می گیرد و سراسر جهان را تحت سیطره عدالت و قوانین متقن خود در می آورد. 

 

اگر قوانین و دستورات اسلام آن طور که هست در تمام نقاط زمین به صورت کامل و صحیح پیاده شود، صلح و امنیت همه انسانها را فرا می گیرد و تمام انسانها به سعادت واقعی خود نائل می شوند و به آخرین حد رفاه و آسایش و عزت و سربلندی و بی نیازی و اخلاق نیک می رسند و دیگر در دنیا ستم از ریشه قطع می گردد و محبت و برادری بین همه انسانها برقرار می شود، فقر و تهیدستی و فلاکت از صفحه روزگار برچیده می گردد. بنابراین تمسک و پیروی از اسلام علت عقب ماندگی شرم آور مسلمین نشده است بلکه برعکس، دوری از تعالیم سازنده اسلام و سبک شمردن قوانین آن، به وجود آمدن ستمگری ها و تجاوزها در میان زمامداران و زیردستان و خواص و عوام مسلمین، باعث این عقب گردها و ضعف و سقوط معنوی و بیچارگی و فلک زدگی شده است.

 

معارف اسلامی به سه بخش کلی تقسیم می‌شوند:

اصول عقاید: باورهای بنیادین فکری (اصول دین یا عقاید) که توحید، اساسی ترین آنها است.

اخلاق: توصیه‌های اخلاقی که برخی از آنها، عبارتند از: عدالت، شجاعت و عفت.

احکام فقهی: فرامین عملی و عبادی که اساسی ترین آنها (فروع دین یا فقه اصغر) هستند. فرامین عملی آداب، مناسک و عبادات را دربرمی‌گیرد.

عقاید را در علم کلام، احکام را در علم فقه و اخلاق را در علم اخلاق شرح و بسط می‌دهند.

 

اصول دین

از بنیادی‌ترین باورهای مسلمانان تحت عنوان اصول دین یاد می‌شود. اصول دین نزد مسلمانان سه عدد هستند اعتقاد به هر کدام از این اصول، باورهایی را به عنوان زیر شاخه موجب می‌شود.

1- توحید : به معنای یگانگی خداوند متعال است.

2- عدل : به معنای آن است که افعال خداوند متعال از سر دادگری و شایستگی است و به هیچ کس ستم نمی‌کند و هر چیزی را در جای خویش نگه می‌دارد و با هر موجودی، چنانکه شایسته‌است رفتار می‌کند.

3- نبوت : به معنای پیامبری محمد بن عبدالله و دیگر پیامبران الهی است.

4- امامت : بدین معنا که پس از پیامبر اسلام دوازده امام معصوم منصب خلافت و امامت را بر عهده دارند و آنان منصوب خداوند متعال‌اند.

5- معاد : به معنای آن است که روزی همه مکلفان برای بازخواست و حساب در پیشگاه الهی گرد هم می‌آیند و هر کس به پاداش و کیفر خویش می‌رسد. (قیامت)

 

 • مشاهده بخش کامل اسلام در لینک زیر:

اسلام

 

 • برای مشاهده اصول و فروع دین به صورت کامل روی لینک زیر کلیک نمایید:

اصول و فروع دین اسلام

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=25096
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تاریخ تولد و شهادت امامان و چهارده معصوم

آسمونی در این مقاله تاریخ تولد و وفات چهارده معصوم علیهم السلام را برای شما …

58 نظرات

 1. یکی از ...

  بعنوان یه شیعه هیچ وقت نفهمیدم اسلام چیه شیعه کیه چون تا چشم بازکردم بهم گفتن توشیعه ای منم طبق معمول گفتم چون شما میگین باشه….گذشت وگذشت تا یه جایی رسیدم که واسم سوال شد اصن شیعه چیه نماز چیه …چرا خیلی چیزای لذت بخش حرامه…خدا از یه بابای سختگیرم بدتره…تااینکه الان بنا بر رشته تحصیلیم فهمیدم تک تک حرام بودنا دلیل علمی داره…یعنی همه شون…و این برام جالب بود که دین اسلام درفکرسلامت روح وجسممه نه ازار و اذیتم
  و اما فهمیدم خوندن همین نمازم دلیل علمی داره…فهمیدم اسلام از لحاظ علم و اخلاق کامله…و ایراد از اسلام نیس..از من و تو هستش که مسلمون نماییم…اگه اسلام واقعا رعایت میشد که دنیا گلستون میشد…ربطی به دین نداره …این کارای ضد ارزش نشونه بی فرهنگی بعضیامونه….حرف اخرم اینه با سرچ کردن اسلام چیست به چیزی نمی رسین جز چیزای تکراری..برای یه بارم که شده معنی فارس قرانو مث یه رمان بخونین
  والسلام

  • من چیزی از اسلام نمی دونم . حرفای شما باعث شد برم درباره اسلام به صورت علمی تحقیق کنم…. ممنون

 2. ی بنده خدا

  همین که شیعه ها ب شما احترام میزارن شما هم مسیولیت این احترام رو باید به دوش بکشید میتونید مطالعاتتون رو بیشتر کنید بعد متوجه میشید وجود داشته یا ن

 3. من یه مسلمونم ولی هیچ اطلاعات خاصی در مورد دینم ندارم فقط ب دلیل اینکه پدرومادرم مسلمونن اسلامو قبول دارم دنبال منبع های معتبر واسه شناخت دینم هستم اگه میشناسید لدفن ارائه بدید.
  در حد مطالب سایتتون و شایدم بیشتر میدونم دنبال چیزایی فراتر هستم.ممنون.

 4. بنده ی خدا

  چراانقد کم بود من اطلاعات کاملی ندارم امیدوارم یه شیعه ی واقعی بشم با کمک خدای بزرگی که وسعتش تو تخیلات هیچ اهدی نمیگنجه

  • اصلا شیعه از کجا اومد شیعه اصلا وجود نداشته خود ساختگی هست دین فقط اسلام است اهل تسنن دینشون اسلامی تره کامل تره خرافات نداره

   • سلام دوست عزیز

    شیعه ساختگی نیست.
    اگه از مذهب خودت طرفداری میکنی.
    لطفا شیعه ها رو ناقص نکن
    دین تشیع کامله کامل هست.
    خرافات هم نداره.
    این دنیا تموم میشه
    اون دنیا میفهمید که کدوم کامل تر بوده… 😊😊😊

   • شیعه بزرگترین افتخارش حب حضرت علی علیه السلام ک دردلش وجودداره …شیعه ساختگی نیست و لطفاهیچ گاه شما ک اعتقادندارید اعتقادات دیگران هم خراب نکنید گناهان و اعمال دیگرانم بدوش نگیرید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی