تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > شب بیست و سوم محرم
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • شب بیست و سوم محرم

   

   

  بیست و سوم محرم سال ۱۶۹ هجری: مرگ مهدی عباسی

  مهدی ابن‌منصور دوانقی، سومین خلیفه طایفه بنی‌عباس، در سال ۱۵۸ هجری پس از مرگ پدرش منصور، بنا به وصیت کتبی و شفاهی او، به مقام خلافت اسلامی نایل آمد.

  گرچه ابوالعباس سفاح، نخستین خلیفه عباسی توصیه کرده بود که پس از وی، برادرش منصور، و پس از منصور، پسرعموی‌شان عیسی ابن‌موسی ابن‌علی، به مقام خلافت نایل آیند. اما پس از آن‌که منصور به خلافت رسید، پسرعمویش عیسی را از این مقام محروم و معزول کرد و فرزند خویش مهدی را به ولایت‌عهدی برگزید.

  مهدی عباسی نیز هنگامی که به کرسی خلافت نشست، راه پدرش را ادامه داد و عیسی ابن‌موسی را از ولایت عهدی معزول و فرزند خویش هادی را به این مقام منصوب کرد.

  مهدی عباسی در اواخر عمرش از ولایت‌عهدی فرزندش هادی، دل‌زده و پشیمان شد و تصمیم گرفت فرزند دیگرش هارون را به این مقام منصوب کند، به همین جهت، هادی را که در گرگان به‌سر می‌برد به بغداد فراخواند، تا به‌طور رسمی وی را از ولایت‌عهدی معزول و هارون را ولی‌عهد خود معرفی کند. اما هادی، اعتنایی به پیام پدر نکرد و هم‌چنان در گرگان به‌سر می‌برد و خود را ولی‌عهد می‌دانست.

  چنین رفتاری از وی، موجب نگرانی و رنجش خاطر پدرش گردید و وی را ناگزیر کرد که به‌سوی گرگان حرکت و هادی را در آن‌جا توبیخ و از ولایت‌عهدی معزول کند. ولیکن هنگامی که از بغداد خارج شد و به ماسبذان (از بلاد دینور و حدود کلهر، واقع در غرب ایران) رسید، مرگش فرارسید و در همان جا وفات یافت.

  پس از مرگش، فرزندش هادی از گرگان به بغداد شتافت و لباس خلافت پوشید و از مردم برای خویش بیعت گرفت و برادرش هارون نیز با وی بیعت و اظهار پیروی نمود.

  انتباه اصحاب کهف از خواب 309 ساله خود

  در تاریخ آمده که اهل انجیل تعدى و طغیان آغاز کردند تا اینکه بت پرستیدند و فواحش آغاز نمودند ولى جمعى در دین حضرت عیسى (علیه السلام) ماندند و در زهد و عبادت مى کوشیدند، پادشاهى بود دقیانوس که بت پرست و طاغى و از دین عیسى منع مى کرد و تابعین آن حضرت را مى کشت تا به شهر افسوس رسید که اصحاب کهف در آنجا بود و جائى بنا کرد براى بت ها که معبود او بودند و اهل شهر را تکلیف به پرستیدن مى کرد

  هر کس قبول مى نمود خلاصى مى یافت و گرنه کشته مى شد و شش جوان از بزرگ زادگان از شهر بیرون رفتند و در نمازگاه خود مشغول عبادت گشتند دقیانوس را خبر دادند ایشان را حاضر کردن و تهدید نمود که بدین من آئید وگرنه کشته مى شوید یکى از ایشان گفت ما جز به خدا پرستش نمى کنیم دقیانوس گفت چون شما جوان هستید چند روز مهلت مى دهم تا فکر کنید دقیانوس از شهر خارج شد و آن شش جوان قدرى از خانه پدر مال جهت خرج برداشتند و از شهر بیرون رفتند و در راه چوپانى دیدند با سگى ، چون چوپان از حال ایشان مطلع شد با آنها آمد و سگ را هر قدر راندند نرفت و با ایشان آمد،

  نزدیک آن شهر کوهى بود اینجلوس مى گفتند و غارى بنام رقیم داشت اندرون آن غار به عبادت مشغول شدند و سگ بر در غار خوابید و یکى از ایشان بنام تملین (یا تملیخا) به شهر میرفت و مایحتاج آنها را مى خرید تا خبر رسید دقیانوس بازگشته و در تجسس ایشان است جوانان بر خدا توکل کردند و سر به سجده نهادند خواب غلبه کرد و 309 سال خوابیدند تا دقیانوس هلاک شد و پادشاه مؤ من بنام بناموس به آن شهر آمد و خداوند آنها را از خواب بیدار نمود نشستند و بر یکدیگر سلام نمودند چنان پنداشتند که یک روز یا بعضى از روز را خوابیده اند و تملیخا را براى گرفتن طعام به شهر فرستادند او پول زمان دقیانوس را به فروشنده داد و زبان آنها را نیز درست نمى فهمید سپس قضیّه کشف شد به شاه خبر دادند و بعد از تحقیق از حالات آنها مطلع شد و خداوند را شکر نمود که از آیات خود به ما نشان داد که روز قیامت چطور زنده خواهیم شد.

   

  در مجمع البیان آمده که اصحاب کهف هفت نفر بودند به نامهاى :
  مکسلمینا – تملیخا – مرطولس – نینونس – سارینونس – دربونس – کشوطبنونس (چوپان ) و نام سگ اصحاب کهف قطمیر و رنگش سیاه و سفید بود و غار رقیم نزدیک شهر افسوس که اکنون یا در ازمیر ترکیه یا در نزدیکى پایتخت اردن یعنى شهر عمان مى باشد

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=22504
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بهترین اعمال و اذکار در ماه شعبان

  ماه شعبان ماه رحمت الهی است، ریزش آبشار رحمت، مغفرت و بخشش الهی بر وجود …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.