تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > شب بیست و دوم محرم
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  شب بیست و دوم محرم

   

  ورود سپاه امام علی(ع) به صفین

  معاویه ابن‌ابو‌سفیان ‌که از زمان خلافت عمر ابن‌خطاب به حکومت شام منصوب شده بود، در عصر خلافت عثمان ابن‌عفان به خاطر رابطه خویشاوندی با وی و اموی بودن هر دو، از موقعیت ممتازی برخوردار و به یک حاکم مقتدر و مستبد تبدیل شد.

   

  پس از آن‌که امام علی(ع) با رأی آزاد و مستقیم مردم به خلافت رسید و درصدد زدودن نابکاری‌‌ها، تبعیضات، و ستمگری‌های حاکمان پیشین برآمد، و برای این منظور بسیاری از عاملان و حاکمان نالایق را برکنار نمود. و هنگام عزل معاویه ابن ابوسفیان از حکومت شام، با مخالفت‌ها و سرپیچی‌های وی روبه‌رو گردید، و ارسال نامه‌های متعدد و رفت‌و‌آمد پیک‌های مختلف، تأثیری بر یاغی‌گری‌های معاویه نگذاشت، تا آن‌که به نبرد و جنگی بزرگ تبدیل گردید.

   

  نبرد بزرگ سپاهیان اسلام به فرماندهی امام علی(ع) و سپاهیان شام به‌سرکردگی معاویه ابن‌ابو‌سفیان، در سرزمینی میان شام و عراق، معروف به صفین، در کنار رود فرات به وقوع پیوست.

   

  امام علی(ع) پس از گردآوری نیروهای رزمنده و جهادگر، در روز بیست و دوم محرم سال ۳۷ هجری وارد سرزمین صفین گردید و به طلایه‌داران سپاه خویش، به فرماندهی مالک اشتر نخعى پیوست.

   

  معاویه ابن‌ابو‌سفیان نیز در همین ماه وارد صفین شد و به طلایه‌داران سپاه خویش به فرماندهی ابوالأعور سلمی ملحق شد.

  به حرمت ماه محرم، طرفین از جنگ و نبرد با یکدیگر در این ماه خودداری کردند، ولی با پایان یافتن محرم و آغاز ماه صفر، نبرد میان طرفین آغاز، و تعداد فراوانی از هر دو طرف، کشته، زخمی، و اسیر گردیدند، ولی تلفات شامیان چند برابر شهدا و زخمیان سپاه امام علی(ع) بود.

   

  سرانجام با دسیسه‌های معاویه و عمرو ابن‌عاص، در واپسین مراحل جنگ، سپاهیان شامی برای گریز از هجوم بی‌امان سپاهیان امام علی(ع)، قرآن‌ها را بر روی نیزه کرده و خواستار صلح و حکمیت قرآن شدند.

   

  همین نیرنگ، موجب فریب‌خوردگی برخی از متحجران و مقدس‌مآبان سپاه امام علی(ع) شد، و اختلاف و پراکندگی آنان را به‌دنبال داشت، و موجب آن شد که نبرد پیروزمندانه سپاه امام علی(ع)، بدون نتیجه پایان پذیرد، و طرفین خاتمه جنگ را به حکمیت واگذارند.

   

  سالروز وفات عالم جلیل القدر شیخ طوسی

  شیخ طوسى(ره) اولین کسى بود که حوزه مبارکه نجف اشرف را پایه‌گذارى نمود و مرکز علم قرار داد.

  ابو جعفر محمد بن حسن بن على طوسى مشهور به شیخ طوسى از اکابر علماى امامیه و از ثقات و اعیان فرقه حقه بود. ایشان فقیه اصولى و محدث و رجالى و کلامى و مفسر و ادیبى کم نظیر بود.

   

  این عالم فقیه، قریب به سى و هفت کتاب نوشته که از آن جمله مى‌توان: تهذیب ـ استبصار ـ تبیان در تفسیر ـ عده الاصول ـ فهرست ـ اختیارات الرجال ـ غیبت شیخ طوسى ـ مبسوط ـ مختصر المصباح در ادعیه ـ ما یعلل و ما یعلل در علم کلام ـ ما لا یسع المکلف الاخلال به در اصول و فروع، را نام برد.

  شیخ طوسى(ره) در رمضان سال 385 هجرى قمرى متولد شد و در 22 محرم سال 460 هجرى قمرى در نجف اشرف وفات نمود و سه تن از شاگردانش او را غسل داده و طبق وصیت خود ایشان وى را در خانه خودشان دفن نمودند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=22425
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  کفاره و قضای روزه چگونه است؟

  کفاره و قضای روزه چگونه است؟ آسمونی در این بخش برای کسانی که روزه قضا …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.