در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اسلام > شب بیست و نهم محرم
پیش بینی فوتبال

شب بیست و نهم محرم

twenty ninth night of muharram شب بیست و نهم محرم

 

ورود کاروان اسرا به شام

در این روز اسرای اهل بیت علیهم السلام به حوالی شهر شام رسیدند، ابراهیم بن طلحه بن عبدالله جلو آمد و به امام زین العابدین علیه السلام نزدیک شد، و کینه هایی که از جراحت شمشیرهای جنگ جمل در سینه ذخیره کرده بود ظاهر ساخت و به حضرت گفت: دیدی غلبه با کیست؟ حضرت فرمود: اگر می خواهی بدانی غالب کیست صبر کن تا هنگام نماز اذان و اقامه بگو، آن وقت می دانی آوازه چه کسی تا قیامت باقی است.

ورود اسیران به دمشق و درخواست امّ کلثوم از شمر

گروه دشمن، سر مقدّس امام حسین علیه السّلام را همراه بانوان و اسیران به سوى دمشق مى‏بردند، هنگامى که نزدیک دمشق رسیدند، حضرت امّ کلثوم علیها السلام که جزو اسیران بود، نزد شمر آمد و فرمود: «من درخواستى دارم.» شمر گفت: آن چیست؟

امّ کلثوم علیها السلام فرمود: «وقتى که ما را وارد شهر دمشق مى‏کنى، ما را از دروازه‏اى وارد کن، که تماشاچى کمترى داشته باشد و به این سپاه پیشنهاد کن که سرها را از بین محمل‌ها بیرون ببرند و از ما دور کنند؛ زیرا از بس ما را در حال اسارت دیدند که رسوا شدیم.» شمر از روى ناپاکى و ظلمى که داشت در پاسخ به درخواست امّ کلثوم علیها السلام به عکس دستور داد؛ سرهاى شهدا را بر بالاى نیزه‏ها کردند و در میان محمل‏ها عبور دادند و در نتیجه اهل بیت امام‏ حسین علیه السّلام را به صورت اسیر در میان تماشاگران حرکت دادند تا آنان را کنار دروازه دمشق آوردند و آنها را در روى پله‏هاى مسجد جامع، در همان جا که اسیران را نگه مى‏داشتند، سر پا نگه داشتند.

مجلس یزید و گریه همه حاضران‏

سپس اسیران آل محمّد صلى اللَّه علیه و آله و سلم که از کنیزان و زنان و بازماندگان حسین علیه السّلام بودند و آنان را در ردیف همه به ریسمان بسته بودند، وارد مجلس یزید کردند، وقتى که آنها در آن وضع در برابر یزید قرار دادند، امام سجّاد علیه السّلام رو به یزید کرد و گفت: انشدک اللَّه یا یزید! ما ظنّک برسول اللَّه صلى اللَّه علیه و آله و سلم لو رءانا على هذه الصّفه؛ تو را به خدا سوگند اى یزید: به گمان تو اگر رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله و سلم ما را با این وضع مشاهده مى‏نمود چه مى‏کرد؟

[NEWS] خبر فوری، اسکار 2017 برای: اصغر فرهادی

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=22693
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تاریخ تولد و شهادت امامان و چهارده معصوم

آسمونی در این مقاله تاریخ تولد و وفات چهارده معصوم علیهم السلام را برای شما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی