تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > شب سی ام محرم
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

شب سی ام محرم

thirtieth-night-of-muharram

 

قتل جعفر بن یحیی برمکی به دستور هارون الرشید سال ۱۸۹ هجری قمری 

یحیی بن خالد برمکی که ایرانی نژاد و هوادار خلافت عباسیان بود، پس از مرگ هادی عباسی (چهارمین خلیفه عباسیان) و آغاز خلافت هارون الرشید، به مقام عالی وزارت منصوب گردید و امور کشور پهناور اسلامی را بر عهده گرفت. 

علاوه بر یحیی، فرزندانش جعفر، فضل و محمد نیز همانند پدر در خدمت خلافت هارون الرشید قرار گرفته و در استواری حکومت وی، تلاش بلیغی به عمل آوردند. 

 

هر کدام از آنان، یک یا چند استان بزرگ آن زمان را اداره می کردند و حتی در سال ۱۸۲ قمری که هارون الرشید، فرزند خود مأمون را پس از امین، ولی عهد خویش گردانید، جعفر بن یحیی را کفیل وی نمود. 

بدین ترتیب، برمکیان در تمام اجزای حکومت هارون الرشید نقش حساسی بر عهده داشته و چندین سال خلافت عباسیان را با درایت و مدیریت خویش اداره کردند. 

 

اما رقیبان درباری برمکیان، مانند فضل بن ربیع، در نزد هارون بر ضد آنان سعایت می کردند و هارون را از افزایش قدرت آنان بیم می دادند. 

از سوی دیگر، برخی از برمکیان در نهان با علویان و بزرگان آن ها ارتباط داشته و برای آنان احترام ویژه ای قائل بودند و علی رغم درخواست هارون، با آنان بدرفتاری نمی کردند.

 

این ها و عوامل پنهان و آشکار دیگر موجب گردید که هارون به تدریج بر آنان بد گمان شود و بنای ناسازگاری و شدت عمل در پیش گیرد. 

در همین راستا، هارون در آخر محرم سال ۱۸۹ (و یا ۱۸۷) قمری پس از بازگشت از مراسم حج، در شهر “انبار” دستور قتل جعفر بن یحیی برمکی را صادر کرد و در پی آن، “مسرور” خادم هارون با گروهی شبانه بر جعفر هجوم آورد و سرش را از بدن جدا کرد. 

 

هارون از شدت خشم دستور داد پیکر بی جان جعفر را دو تکه کرده و بر جسر بغداد نصب نمایند. 

در شب قتل جعفر، هارون دستور داد برادرش فضل یحیی را نیز دستگیر و به زندان منتقل نمایند و پدرشان یحیی بن خالد برمکی را در یکی از خانه های قصرش محبوس و تمام دارایی ها و بردگان برمکیان را مصادره کنند. 

 

سرانجام یحیی بن خالد در سال ۱۹۰ قمری در زندان کوفه و پسرش فضل در محرم سال ۱۹۳ قمری در زندان رقه با وضعیت ناگواری وفات یافتند. 

بدین ترتیب ستاره برمکیان پس از هفده سال و هفت ماه و پانزده روز درخشندگی، با قتل جعفر برمکی افول و از اوج قدرت به حضیض ذلت و خواری مبتلا گردیدند. 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=22701
 • کانال تلگرام آسمونی
 • تبلیغات اینترنتی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  وقف چیست + انواع وقف و ثواب آن

  وقف یکی از سنت‌های حسنه اسلامی است که درباره ثواب و فضیلت آن نیز به …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.