خانه > دین و اندیشه > اسلام > آیا امام زمان (عج) در جزیره خضراء زندگی می کند؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • آیا امام زمان (عج) در جزیره خضراء زندگی می کند؟

  the-imam-as-khzra-lives-on-the-island

   

  منظور از جزیره خضراء، داستانی است که علامه مجلسی آن را در بحار الانوار[جلد 52 ص 159] نقل کرده است و در ابتدای آن بیان کرده که هیچ سند معتبری برای آن نیافته است.

  شیخ محمد باقر بهبودى در تعلیقه بحار الانوار می نویسد: این داستان، داستانى است ساختگى و تخیّلى، که آن را نویسنده‏اش بر رسم قصّه گویان و داستانسرایان نگارش داده است. و این گونه داستانسرائى در این زمان متداول است و آن را رمانتیک گویند و تأثیر عظیمى در نفوس خوانندگان دارد، بنابراین اشکالى ندارد اگر مردم بدانند این داستان، قصّه‏اى است تخیّلى!

  همچنین علامه حسن زاده آملی در این باره از استاد خویش نقل می کنند که: داستان مرتبط به مهدی فاطمی است که بعضی از عوام در آن تصرف کرده و آن را به امام زمان (عج) مرتبط کرده اند.

   

  خلاصه داستان این چنین است:

  على بن فاضل مازندرانی می گوید: سال‏ها در دمشق نزد شیخ زین الدین على مغربى اندلسى (اسپانیای کنونی) تحصیل مى ‏کردم. روزى شیخ مغربى عزم سفر به مصر کرد. من و عده ‏اى از شاگردان با او همراه شدیم. تا این‏که نامه ‏اى از اندلس آمد که خبر از بیمارى پدر استاد مى ‏داد. استاد عزم اندلس کرد. من و برخى از شاگردان با او همراه شدیم. به اولین قریه اندلس که رسیدیم، من بیمار شدم. به ناچار، استاد مرا به خطیب آن روستا سپرد و خود به سفر ادامه داد.

  سه روز بیمار بودم، پس از آن، روزى در اطراف ده قدم مى ‏زدم که کاروانى از طرف کوه‏هاى ساحل دریاى غربى وارد شدند و با خود پشم و روغن و کالاهاى دیگر داشتند. پرسیدم: از کجا مى ‏آیند؟ گفتند: از دهى از سرزمین بربرها مى ‏آیند که نزدیک جزایر رافضیان (شیعیان) است.

  هنگامى که نام رافضیان را شنیدم، مشتاق زیارت آنان شدم. تا محل آنان، 25 روز راه بود که دو روز بى ‏آب و آبادى و بقیه آباد بودند، حرکت کردم و به سرزمین آباد رسیدم. به جزیره ‏اى رسیدم با دیوارهاى بلند و برج ‏هاى مستحکم که بر ساحل دریا قرار داشت. مردم آن جزیره، شیعه بودند و اذان و نماز آن‏ها مطابق نماز و اذان شیعیان بود.

   

  آنان از من پذیرایى کردند. پرسیدم: غذاى شما از کجا تامین مى‏شود؟ گفتند: از جزیره‏ى خضراء در دریاى سفید که جزایر فرزندان امام زمان (عج) است که سالى دو مرتبه، براى ما غذا مى ‏آورند. منتظر شدم تا کاروان کشتى ‏ها از جزیره ‏ى خضراء رسید. فرمانده‏ى آن، پیرمردى بود که مرا مى ‏شناخت و اسم من و پدرم را نیز مى ‏دانست. او مرا با خود به جزیره‏ى خضراء برد.

  شانزده روز که گذشت، آب سفیدى در اطراف کشتى دیدم و علت آن را پرسیدم. شیخ گفت: این دریاى سفید است و آن جزیره‏ى خضراء . این آب‏هاى سفید، اطراف جزیره را گرفته است و هرگاه کشتى دشمنان ما وارد آن شود، غرق مى ‏گردد. وارد جزیره شدیم. شهر داراى قلعه ‏ها و برج‏هاى زیاد و هفت‏حصار بود . خانه‏هاى آن از سنگ مرمر روشن بود. در مسجد جزیره با سید شمس الدین محمد که عالم آن جزیره بود، ملاقات کردم. او مرا در مسجد جاى داد. آنان نماز جمعه مى‏ خواندند (واجب مى ‏دانستند) از سید شمس الدین پرسیدم: آیا امام حاضر است؟ گفت: نه، ولى من نایب خاص او هستم. به او گفتم: امام را دیده ‏اى؟ گفت: نه، ولى پدرم، صداى او را شنیده و جدم، او را دیده است.

   

  سید مرا به اطراف برد. در آن‏جا کوهى مرتفع بود که قبه‏اى در آن وجود داشت و دو خادم در آن‏جا بودند. سید گفت: من هر صبح جمعه آن‏جا مى‏روم و امام زمان را زیارت مى‏ کنم و در آن‏جا ورقه‏ اى مى‏ یابم که مسایل مورد نیاز در آن نوشته شده است. من نیز به آن کوه رفتم و خادمان قبه (گنبد) از من پذیرایى کردند در مورد دیدن امام زمان (عج) از آنان پرسیدم، گفتند: غیر ممکن است.

  درباره‏ى سید شمس الدین از شیخ محمد (که با او به خضراء آمدم) پرسیدم. گفت: او از فرزندان فرزندان امام زمان است و بین او و امام زمان، پنج واسطه است. با سید شمس الدین، گفت وگوى بسیار کردم و قرآن را نزد او خواندم. از او درباره ‏ى ارتباط آیات و این‏که برخى آیات، با قبل چه ارتباطی دارند، پرسیدم. پاسخ داد.

   

  در جمعه‏ ى دومى که در آن جا بودم، پس از نماز، سر و صداى بسیار زیادى از بیرون مسجد شنیده شد. پرسیدم: این صداها چیست؟ سید پاسخ داد: فرماندهان ارتش ما هر دو جمعه ‏ى میانى ماه سوار مى ‏شوند و منتظر فرج هستند. پس از این‏که آنان را در بیرون مسجد دیدم، سید گفت: آیا آنان را شمارش کردى؟ گفتم: نه. گفت: آنان سیصد نفرند و سیزده نفر باقى مانده ‏اند.

  از سید پرسیدم: علماى ما احادیثى نقل مى ‏کنند که هر کس پس از غیبت ادعا کند مرا دیده است، دروغ مى ‏گوید . حال چگونه است که برخى از شما، او را مى ‏بینید؟ سید گفت: درست مى ‏گویى، ولى این حدیث مربوط به زمانى است که دشمنان آن حضرت و فرعون‏هاى بنى العباس فراوان بودند، اما اکنون که این چنین نیست و سرزمین ما از آنان دور است، دیدار آن حضرت ممکن است.

  سید شمس الدین ادعا کرد که: تو نیز امام زمان (عج) را دو مرتبه دیده ‏اى، ولى نشناخته ‏اى. هم‏چنین گفت که آن حضرت هر سال حج مى ‏گذارد و پدرانش را در مدینه، عراق و طوس زیارت مى ‏کند.

  علامه طهرانی درباره این داستان می گوید: « داستان جزیره خضراء تخیّلى است‏. جزیره خضراء که غالباً جزیره‏ها خضراء هستند (سر سبز از درخت و گیاه) اوَّلًا در مغرب اندلس محل مهدى خلیفه فاطمیّین بوده است که اینک در زیر آب فرورفته است. جزیره خضراء محل مهدى بوده و بعداً به آن کلمه قائم را افزودند و شد: محل مهدى قائم»

   

  khzra-island-story

   
  نکات دیگری درباره این داستان وجود دارد. از جمله اینکه:

  1- مطالبی در مرتبط دانستن این جزیره با مثلث برمودا، سخنانی مطرح شده است که امروزه غلط بودن آن بسیار روشن است.

  2-علاوه بر اشکال سندی  در متن روایت مطالبی وجود دارد که جعلی بودن آن را نشان می دهد، از جمله اینکه:

  الف) پرسنده از مرد درون جزیره خضراء سؤال مى‏ کند: از کجا و به چه طریق این مذهب تشیّع به شما وارد شد؟! وى مى ‏گوید: از طریق ابو ذر غفارى هنگامى که عثمان او را به شام تبعید نمود و معاویه او را به این سرزمین ما تبعید کرد. با آنکه مى ‏دانیم: معاویه ابوذر را به همان نواحى اطراف شام و فلسطین یعنى به نواحى جبل عامل تبعید کرد، نه به اندلس. اندلس در زمان معاویه هنوز فتح نشده بود و میان جبل عامل و اندلس هزارها کیلومتر فاصله وجود دارد.
  ب) در رساله به وضوح تصریح دارد که در قرآن کریم تحریف لفظى واقع شده است و این خلاف حقیقت است.
  ج) درباره عیال داشتن مسافر در دو قسمت داستان تناقض وجود دارد. و … 

  3-  وجود أقدس امام زمان: حجّه بن الحسن العسکرى- عجّل اللّه تعالى فرجه الشَّریف- از روایات متواتره مستفیضه ثابته به اجماع امَّت، به دلیل عقل، مطلبى است برهانى. دیگر شیعه چه نیاز به نقل شواهد و مطالب ضعیف و بدون اعتبار دارد که در کتب خود بگنجاند؟!این گونه روایات جزیره خضراء که مخالف واقع و اعتبار است آیا جز سخریّه به دست معاند و دشمن مگر ثمر دیگرى دارد؟

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33571
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آیا مسواک زدن در ماه رمضان روزه را باطل میکند

  بعضی از افراد، فرصت مسواک زدن قبل از اذان صبح را نداشته باشیم بنابراین مجبورند …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.