تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > علت ازدواج پیامبر (ص) با عایشه
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • علت ازدواج پیامبر (ص) با عایشه

  prophetهمانطور که می دانید پیامبر (ص) در سن 54 سالگی با دختری 9 ساله به نام عایشه ازدواج کرده است. آیا می دانید علت این ازدواج چیست؟ آسمونی در این مقاله دلیل ازدواج پیامبر (ص) با عایشه را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

  مسئله ازدواج یک پاسخ منطقی به نیاز زن و مرد به یکدیگر است که در تمام شرایع و ادیان و جوامع پذیرفته شده است .اسلام نیز بنیاد ازدواج را مبارک ترین بنیانها و بناها شمرده است و پیروان خود را بدان ترغیب و تشویق نموده است و شرایط و حدودی برای آن تعیین نموده است

  پیامبر اکرم ( ص) نیز انسانی است همانند سایر انسانها با همان نیازها  با این تفاوت که بر آن حضرت وحی نازل می شد.

   قرآن می فرماید : « قل انّما انا بشر مثلکم یوحی الیّ»  بگو من بشری هستم مثل شما ، (امتیازم این است که ) به من وحی می شود …» یکی از نیازهای پیامبر اکرم ( ص) نیاز به ازدواج و انتخاب همسر است اما از آنجایی که پیامبر اکرم ( ص) معصوم و خود ساخته است و قوای نفسانی خود را تحت کنترل دارد هیچگاه از جاده اعتدال خارج نشده است .

  نگاهی به زندگی آن حضرت و ویژگیهای همسرانش و تعامل پیامبر ( ص) با آنان، گویای این مطلب است که اگر پیامبر ( ص) همسران متعدد اختیار می کند یا با عایشه 8 ساله ازدواج و در ده سالگی با او زفاف می کند ، همه این امور دارای حکمتی و حکمت هایی بوده است که ما به بعضی از آنها اشاره می کنیم :

  قبل از اسلام در میان اعراب و قریش صورت های مختلفی از ازدواج رواج داشت که بعضی از آنها نظیر نکاح شغار را اسلام منع کرد ولی آنهایی که با روح انسانیت و اسلام سازگار بود تأئید نمود، از جمله نکاح با دختر صغیره با اجازه پدر و ولی او، مشروط به اینکه مراسم زفاف به بعد از بلوغ موکول شود . و این ازدواج امر رایجی در بین مردمان آن زمان بود مخصوصا با توجه به وضعیت خاص آب و هوایی عربستان که باعث رشد سریع دختران می شد .

  در رابطه با ازدواج آن حضرت با عایشه باید گفت: عایشه دختری بوده که از زیبایی ظاهری بهره نداشت و از طرف دیگر پدرش چنین درخواستی از پیامبر ( ص) داشت و دامادی آن حضرت را برای خود افتخاری بس بزرگ می دانست و به علاوه ابوبکر دارای قوم و قبیله بود و این ازدواج می توانست مانع بزرگی بر سر راه مخالفتهای مشرکان با اسلام باشد .

  نکته دیگر اینکه:

   عایشه نقل می کند که: پیامبر ( ص) بصورت مکرر از همسر اولش حضرت خدیجه یاد می کرد تا آن جایی که احساسات زنانگی عایشه تحریک می گردید و به او می گفت ای رسول خدا ، خداوند به تو همسری بهتر داده است اما پیامبر باز از صفات و سجایای اخلاقی حضرت خدیجه یاد می کرد  این نکته بیانگر است که حضرت رسول اکرم ( ص) ، انگیزه اش از ازدواج با همسرانش و بخصوص با عایشه نعوذ بالله شهوترانی و هوا پرستی نبوده است و الا از همسری که( در زمان ازدواج ) 15 سال از خود آن حضرت بزرگتر بود، بخوبی یاد نمی کرد.

  او به یاد ایمان و ایثار و فداکاری حضرت خدیجه بود و دوست داشت دیگر همسرانش نیز اینگونه باشند .

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3٫14 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=222556
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  حکم شکستن روزه واجب و مستحبی

  دو استفتاء از محضر مبارک آیه الله وحید خراسانی (دام ظله) در خصوص باطل کردن …

  5 دیدگاه

  1. با کمی مطالعه یا حتی کمک گرفتن از سایتهای معتبر یا کتابهای تاریخی می توانید بفهمید که عایشه حدود 12 تا 15 و در برخی کتابها تا 19 ساله نیز در زمان ازدواج ذکر شده است نه 9 ساله .
   به طور مثال کتابهای ذیل نمونه های همین مطالب می باشند :
   1- ابن قتیبه دینوری، المعارف، ص 134.
   2- طبقات الکبری، ج 8،ص79.
   3- همان، ص 58.
   4- مشکل الآثار، ج 1، ص 47و52؛ سیره صحیح پیامبر بزرگ اسلام، ج ،ص264.
   5- سیره ابن هشام، ج1،ص234.
   6- طبقات الکبری، ج 8، ص 58.
   7- سیره ابن هشام، ج4، ص 214.
   8- المعارف ، ص 134.
   9- مقدمه ابن خلدون(ترجمه)، ج 1، ص 286.
   10 محمد پیامبری که از نو باید شناخت، ص 207.

  2. یادمون باشه نباید به امهات المومنین توهین کرد، این مشیت الهی است که عایشه (ع) در دامان پیامبر (ص) باشد.
   البته ذکر این نکته ضروریه که حتی زنان پیامبر هم امکان داره در نبود پیامبر اشتباه کنند.
   قضاوت با خداست

  3. صمد از تبریز

   اگر سری به کتابهای محمد پیامبری که باید از نو شناخت و عایشه بعد از پیامبر بزنید ترجمه هر دو از ذبیح الله منصوری
   خواهید فهمید که پیامبر بزرگوار اسلام اگر با عایشه ازدواج نمی کردند صدمات بزرگی به اسلام وارد میشد و خانواده ابوبکر هم تا چندین سال پیش اعراب سرشکسته میشدند بنابراین پیامبر بزگوار اسلام مجبور شدند با عایشه ازدواج کنند

   • بنده خدا از کجا این این حرفارو میگویی چه چیزی پیامبر را میتواند مجبور کرده باشد به این ازدواج کدام شمشیر کدام قدرت؟چرا پیامبر ص را به چشم خودت میبینی؟او ازکدام قدرت میترسید در حالی که با تولدش کاخهای کسرا وفارس شکست ومنهدم شد وهیچ قدررتی جلوی اورا نگرفت وکار دعوتش راپس به قرآن مراجعه کن که میفرمایید ان هو الا وحی یوحی..ازدواج پیامبر با عایشه الهی بوده است برادر

    • مجبور بودن نه به معنی زور بالای سر پیامبر بوده، بلکه از نظر وضعیت قومی و اجتماعی آن زمان عرب لازم بوده (نه مجبور) با عایشه ازدواج کند.
     نفوذی کا ابوبکر در بین اعراب آن زمان داشت پیامبر با زیرکی توانست این موقعیت را به نفع دین خدا تغییر دهد و با ازدواج با عایشه آن را محکم گرداند.
     حالا اسمشو بذاریم ازدواج سیاسی یا قومی یا هر چیز دیگه.
     حتی در زمان کنونی هم برخی از جوانان با دختر و خانواده ای وصلت می کنند که بتوانند به جایگاه بهتری برسند و مستحکم نمایند و این هیچ ایرادی نداره و زیرکی و هوشیاری را نشون میده

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.