تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > چگونه جهت قبله را پیدا کنیم ؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • چگونه جهت قبله را پیدا کنیم ؟

  finding-the-qibla-direction

  به عنوان یک مسلمان، برای نماز خواندن باید جهت قبله را بدانیم، از آنجا که جهت قبله خانه کعبه در مکه میباشد، تعیین جهت قبله با قطب نما چندان سخت نیست .اما همیشه که ما قطب نما همراه خود نداریم پس با این مطلب آسمونی همراه باشید.

  ۱-مکه در کجا قرار دارد؟

  اول از همه باید بدانید که مکه نسبت به محلی که هستید در کجا قرار دارد، همیشه مکه در جنوب غربی و یا غرب وجود ندارد، به عنوان مثال در ایالات متحده در شرق است و یا در ترکیه جهت قبله به سمت جنوب میباشد.

  ۲-از خورشید استفاده کنید

  انسان از بدو تولد از خورشید برای تعیین جهت های جغرافیایی استفاده میکرده است، تنها کاری که باید بکنید این است که محل طلوع خورشید را شرق و محل غروب خورشید را غرب در نظر بگیرید، آنوقت با توجه به محل کعبه و دانستن جهت های جغرافیایی فکر نکنیم تعیین قبله کار سختی باشد.

  ۳-ساعت آفتابی

  قبل از طهر شی عمودی با طول تقریبا ۱ متر را روی سطح زمین به صورت عمودی بگذارید. حالا نوک سایه را علامت بزنید و دایره ای به شعاع طول سایه بزنید حالا با گذشت زمان سایه چوب یا شی که قرار داده اید کاهش پیدا میکند و سپس دوباره هر چه زمان میگذرد بلند تر میشود.

  هنگامی که سایه دوباره به اندازه اولیه رسید و با محیط دایره برخورد کرد محل برخورد را علامت بزنید. حال خطی بین دو نقطه مشخص کرده بکشید، نقطه اول نشان دهنده غرب و دومی شرق میباشد. همچنین با کشیدن خط عمودی بر خط شرق-غرب میتوانید شمال-جنوب را نیز مشخص کنید.

  ۴-از ساعت استفاده کنید

  استفاده از یک ساعت آنالوگ با عقربه ساعت شمار و دقیقه شمار شما را برای پیدا کردن جهت ها راهنمایی میکند.

  نیم کرده شمالی :

  در این نیم کره لازم است که ساعت را به طور افقی در دست بگیرید و عقربه ساعت شمار را به سمت خورشید بگیرید، حال جهت بین ساعت ۱۲ و عقربه ساعت شمار جنوب میباشد.

  نیم کره جنوبی :

  در این حالت دوباره ساعت را به حالت افقی نگه دارید، اما در اینجا نشانه گر ساعت ۱۲ را به سمت خورشید بگیرید، در اینجا وسط بین عقربه ساعت شمار و ساعت ۱۲ شمال میباشد.

  ۵-استفاده از قطب نما

  درست است که در این حالت به شما جهت قبله داده نمیشود اما با داشتن موقعیت خودتان نسبت به مکه میتوانید به راحتی جهت قبله را مشخص کنید، با اینحال اگر باز هم سخت است (؟) میتوانید از قبله نما نیز استفاده کنید.

  ۶-استفاده از تکنولوژی

  با پیشرفت تکنولوژی و به لطف فناوری GPS با استفاده از برنامه های موبایل و همچنین برنامه های تحت وب به راحتی میتوان جهت قبله را تعیین کرد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 2٫65 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=82960
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  داستان هایی کوتاه از امام سجاد (ع)

  آسمونی در این بخش داستان هایی کوتاه از امام سجاد (ع) را منتشر می کند. …

  نظرات

  1. Hafez hosseini

   ببخشید عزیز من توی فنلاند زندگی میکنم بعدش ابنجابنظرمیاد که افتاب هرشیش ماه جهتش عوض میشه حال من چچوری قبله روپیداکنم بعدش برنامه های قبله روهم امتحان کردم ولی وارنمیکنن یکی ی جارو نشون میده ی ی جای دیگه رو
   شمامیگی ازGPSمیشه استفاده وپیداکرد خب میشه یادبدی که چجوری میشه پیداکرد.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.