تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > پزشکان بزرگ جهان از فوائد روزه می گویند
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • پزشکان بزرگ جهان از فوائد روزه می گویند

  doctors-say-the-days-of-the-great-benefits

   

  دکتر ژان فرموزان در باره فواید روزه داری چنین می گوید:

   در آغاز روزه داری، زبان باردار است، عرق بدن زیاد می شود، دهان بو می گیرد، گاه آب بینی را می افتد و همه، علامت شستشوی کامل بدن است. پس از سه، چهار روز، بو برطرف می شود، اسیداُوریک ادرار کاسته می شود و شخص احساس سبکی و خوشی خارق العاده ای می کند و در این حال اعضا هم استراحتی دارند.

   

   

   

  دکتر کارلو آمریکایی در مورد فواید روزه می گوید:

  * روزه درمانی دراز مدت برای موارد زیر تجویز می شود:

  1- فشار خون زیاد،

  2-تَصَلُّب شرائین که تازه آغاز شده،

  3-گرفتگی مجاری خون و لنف،

  4-آسم قلب،

  5-آنژین قلبی،

  6- سرطان خون،

  7- امراض عصبی،

  8-اختلالات دستگاه متابولیسم (چاقی، نِقرِس، ورم مفاصل، رماتیسم،

  9-امراض کبد،

  10- ورم کیسه صفرا،

  11-امراض معده و روده،

  12-یبوست مزمن،

  13-ورم لوزه مزمن،

  14-زکامهای حلق و بینی،

  15-زکامهای نای و نایژه،

  16-ناراحتی های کلیه و مثانه،

  17-امراض زنان (تورم لگن خاصره، اختلالان قائدگی، نازایی، یائسگی)،

  18- اگزما،

  19-دمل،

  20-کورک و کهیر،

  21-امراض چشمی مثل آب سبز،

  22-سر درد مزمن،

  23-افسردگی،

  24- ضعف جنسی،

  25-هیجان شدید،

  26-وسواس،

  27- نوالژی، مخصوصاً میگران،

  28- صعب العلاج،

  29- سرطان قبل از آشکار شدن

   

   

  دکتر کارلو :روزه ای که اسلام واجب کرده، بزرگترین ضامن سلامتی بدن است

  دکتر کارل (فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی) می گوید: لزوم روزه داری در تمام ادیان تأکید شده است. در روزه ابتدا گرسنگی و گاهی نوعی تحریک عصبی و بعد ضعف احساس می شود، ولی در عین حال کیفیات پوشیده ای که اهمیت زیادی دارند، به فعالیت می افتند و بالاخره تمام اعضا مواد خاص خود را برای نگهداری و تعادل محیط داخلی و قلب قربانی می کنند.

   

   

   

  دکتر کودل پا فرانسوی می گوید:

  5/4 بیماری ها از تخمیر غذا در روزه ها است که همه با روزه اصلاح می گردد.

   

   

  دکتر بندیکت :

  در این مدت (ایام روزه) در ترکیب خون، هیچگونه اخلاطی به هم نرسیده و آن نوری که در بعضی از روزه داران دیده می شود، یک حالت جوانی و نشاطی است که برای روزه داران رخ می دهد.

   

   

   

  کلنل درورشا (روانشناس) :

  روزه موجب حالت جزبه روحی می شود.

   

   

   

  دکتر تومانیاس:

  فایده بزرگ کم خوردن و پرهیز نمودن از غداها در یک مدت کوتاه، آن است که چون معده در طول مدت یازده ماه مرتب پر از غذا بوده و در مدت یک ماه روزه داری، مواد غذایی خود را دفع می کند و همین طور کبد، که برای حل و هضم غذا مجبور است دائماً صفرای خود را مصرف کند. در مدت سی روز ترشحات صفراوی را صرف حل کردن باقیمانده غذای جمع آوری شده خواهد کرد.دستگاه هاضمه در نتیجه کم خوردن غذا اندکی فراغت حاصل نموده و رفع خستگی می نماید. روزه یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در مدت معینی از سال و این بهترین راه معالجه و حفظ تندرستی است که طب قدیم و جدید را از این حیث متوجه خود ساخته، مخصوصاً امراضی را که به آلات هاضمه به خصوص کلیه و کبد عارض می شود و توسط دارو نمی توان آنها را علاج کرد، روزه بخوبی معالجه می نماید.چنانچه بهترین داروها برای برطرف کردن سوء هاضمه روزه گرفتن است، مرض مخصوص کبد نیز که موجب یرقان می گردد، بهترین طریقه معالجه اش همانا روزه گرفتن است، چه آنکه ایجاد این مرض اغلب اوقات بواسطه خستگی کبد است، که در مواقع زیادی عمل و فعالیت نمی تواند صفرا را از خون بگیرد.

   

   

  شهید دکتر پاک نژاد :

  در ظرف مدت یک ماه روزه داری، آدمی دارنده یک بدن تازه تعمیر شده و آزاد گردیده و از قید و بند سموم رها شده است.

   

   

  دکتر کلوخ (پزشک مشهور آمریکایی) :

  سرطان از تماس زیاد میکروب های عفونی و سم های آنها با بدن پدید می آید، سرطان ابتدا دمل کوچکی است که در روده یا معده می روید، این دمل ها را می توانیم به آسانی با یکی دو هفته روزه، معالجه کنیم. معالجه کم خونی معمولی، سیلیس، مالاریا، کثافت و چرک ریه، دمل ها ی بسیار بد که بوسیله ترک غذا، ترک خورامهای گوشت دار ممکن می شود.

   

   

  دکتر آلکسی سوفورین(پزشک روسی) : 

  تنها طریق برای قطع ریشه سرطان روزه است و بس.درمان از طریق روزه فائده ویژه ای در بیماری های کم خونی، ضعف روده ها، التهاب بسیط و مزمن، دمل های خارجی و داخلی، سل، نِقرس، بیماری های چشم، مرض قند، بیماری های جلدی، بیماری های کلیه، کبد، و اسکلیرور، روماتیسم، استسقا، نوراستنی، عرق النساء، خراز (ریختگی پوست) و بیماری های دیگر دارد.

   

   

   

  دکتر اتوبو خنگر در کنگره پزشکی بغداد : 

  شخص روزه دار با سوزاندن رسوبات بیمارگونه و چربی های زائد بدن، کوره متابولیسم خود را می افروزد. در مدت پنجاه سال که از تأسیس کلینک اتوبوخنگر می گذرد، بیش از پنجاه هزار بیمار در این کلینیک، توسط روزه درمان شده امد.دانستن فلسفه احکام، سبب معرفت و شناخت بیشتر نسبت به دین می گردد و همین شناخت، باعث تقویت اعتقاد و ایمان انسان خواهد شد.

   

  تذکر مهم: اگر هدف از روزه این باشد که مثلاً روزه بگیرد تا در چاقی و لاغریش اثر کند، و یا در قند و چربی خونش و … مؤثر واقع شود، این روزه نزد خداوند سبحان ذره ای ارزش و ثواب ندارد و چه بسا موجب خشم و غضب خداوند گردد و او را به عذاب الهی مبتلا سازد.

   

   

   

  بر همین اساس حضرت علی (ع) فرمودند:

  با اخلاص (عمل را فقط برای خشنودی خداوند انجام دادن) کارهای انسان نزد خداوند قبول می شود.(غررالحکم، ص 432).بنابراین وظیفه یک فرد مسلمانی که می خواهد روزه بگیرد و یا عمل واجب و مستحبی را انجام دهد، آن است که بگوید:«خدایا! می دانم تو حکیمی و تمام دستوراتت برای خیر و سعادت ما است، و می دانم این عمل فوائد زیادی برای من و حتی جامعه دارد، ولی من این عمل را فقط برای رضایت و خشنودی تو انجام می دهم».و لازم نیست اینها را به زبان بگوید، بلکه در دلش چنین نیتی داشته باشد، کافی است.کسانی که دلشان به حال مردم می سوزد و دوست دارند جوانان این مرز و بوم، جوانانی سالم از نظر روحی و جسمی باقی بمانند، راهی ندارند جز آنکه دلهای پاک جوانان را با دستورات حیاتبخش اسلام عزیز آشنا سازند و مسائل اسلام را با استدلال و منطق برای آنان بیان نمایند.برادران و خواهران عزیر بدانند که آنچه درباره فلسفه احکام گفته می شود، قسمتی از علت احکام می باشد و الا ذهن ما توان درک حقیقت و تمام علت احکام را ندارد، زیرا علم ما در برابر علم بی نهایت خداوند علیم و ائمه اطهار (ع) نا چیز است.

   

   

   

   

  بر همین اساس،رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید:

  «در روزه آنقدر فایده هست، که قابل شمارش نیست». (بحارالانوار، ج 93، ص 254) (کتاب فلسفه روزه).

   

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39405
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ماه رمضان در ترکیه و استانبول

  رمضان از ماه های مقدس تمام مسلمانان جهان می باشد و در طی این ماه …

  3 دیدگاه

  1. لطفا مرجع سایت های انگلیسی که دکتر های آمریکایی و فرانسوی و … گفتن و شما ترجمه را نوشتید ذکر بفرمایید
   با تشکر

  2. فواید روزه گرفتن از لحاظ علمی

   1. فواید روزه گرفتن از نظر علمی و پزشکی

   الف) درمان بیماریهای حاصله از چاقی
   1. بعلت کاهش چربی و عدم رسوب در جدار عروق، تصلب شرایین ایجاد نمی‌شود و سکته مغزی یا قلبی را کاهش می‌دهد.
   2. با کاهش پروتئین و گوگرد و ازت، مانع بیماری اورمی ( افزایش بیش از حد اوره در بدن ) می‌شود.

   ب) شوک دهنده طبیعی ـ حیاتی و درمان شبه فلجی در اثر گرسنگی، فعالیتهای سلولی کاهش یافته و حالت ضعف و شبه فلج1 ایجاد می‌شود. موقع افطار با اولین غذا یک شوک2 عمومی در سراسر بدن ایجاد می‌شود. این شوک بدن را از حالت سستی و شبه فلجی خارج می‌کند. و با تناوب یک ماهه، فرصت مناسبی برای دفع سموم جمع شده در سلولها پیدا می‌شود. این عمل مقامت بدن را بالا می‌برد و قدرت حیاتی را زیاد می‌کند.

   ج) پرهیز مطلق، کاهش ذخایر زاید، باز گرداندن تعادل عصبی پرهیز از غذا در حال روزه داری به منظور صرف ذخایر زاید بدن ضروری است. پرهیز از آب نیز لازم است. دکتر پریور می‌گوید
   1. بیشتر عدم تعادل‌های عصبی و تیک‌های مختلف و تشنجات بعلت ازدیاد آبی است که در بین نسوج عصبی ذخیره شده است. روزه سبب دفع این آب زیادی جمع شده و بازگرداندن تعادل عصبی است.
   2. چون آب برای ساختن چربیها بکار می‌رود، پس باید جلوگیری شود.

   د) تعدیل میل جنسی
   روزه از یکطرف با تزکیه نفس و تصفیه روح و تخلیه فکری، و از طرف دیگر با کم کردن مصرف غذا (که خود سرچشمه شهوات است) امیال شهوانی و جنسی را مهار می‌کند. شوک حیاتی روزه در تمام اعضا بخصوص در دستگاه تناسلی، مانع تخدیر این دستگاه به منشأ روانی می‌شود.

   هـ) دفع سموم واردشده به بدن از هوا بدن برای رفع احتیاجات کمی فلزات (قلیایی ـ خاکی) از راه غذا جذب می‌کند و بموقع هم دفع می‌کند. اگر غیر از راه گوارش وارد بدن شوند، دفع آنها مشکل می‌شود. از راه ‌هاضمه یا توسط اسید معده حل و جذب می‌شود و یا در محلی تجمع کرده که اگر مدتی از ورودشان جلوگیری شود، خودبخود بتدریج دفع می‌شوند. ولی اگر ذرات فلزی ناخالص از راه تنفس وارد خون شوند، چون قابل حل نمی‌باشند، بصورت ذرات معلق در اعضایی که قدرت جذب بیشتری دارند، رسوب می‌نمایند و تا PH قلیایی خون (4/7) کاهش نیابد و اسیدی نشود، آنهم بشرطی که مدتی ادامه یابد، نمی‌توانند در خون حل شوند. به گفته گیومن، فلوری و … مدت 12 تا 15 ساعت حالت ناشتا ( غذا نخوردن) ذخیره قلیایی خون را تا 60 ٪ پایین می‌آورد. یعنی خون حالت آسیدوز پیدا می‌کند. پس در حال روزه خون موقتاً اسیدی می‌شود و در طول یک ماه، اسیدیته خون بیشترهم می‌شود. در این حال بدن توسط خون اسیدیته می‌تواند ذرات فلزی قلیایی را حل و جذب کند.

   و) دو شبهه:
   الف: روزه عامل زخم معده روزه عامل تولید کننده نیست بلکه تسریع کنند و مسهل است. فقط بیماری موجود ( مثل زخم معده ) را تشدید می‌کند و گرنه بر شخص سالم اثر سوئی ندارد و خود بیماری را ایجاد نمی‌کند.
   ب: خوف بیجا از گرسنگی روزه برای شخص سالم رفع اختلال می‌کند، مواد زاید را تخلیه می‌کند، ایجاد شوک حیاتی و احیاء اعضا می‌کند. پس بی زیان است.
   1و2: بعضی از اعضای بدن به عللی خارجی ( مثل سرما، میکروبهای هوا، جنابت «خارج شدن منی» و…) یا بیولوژیکی ( اوره و کربن و … در داخل بدن) دچار سستی و خمودی شده که در اصطلاح شبه فلج نام دارد . برای خارج کردن عضو سست شده از عوامل محرک عضوی استفاده می‌شود که شوک نام دارند . شوک می‌تواند طبیعی (عطسه، لرزیدن …) یا طبی ( الکتریکی، درمانی، گرمایی ) یا اسلامی (غسل، وضو، اولین لقمه غذا در افطار و … ) باشد. دکتر فریدون ضرغام – روانپزشک از اصفهان روزه، نه تنها جزو واجبات دین ما است که اثرات روحی آن باعث تقوی و پرهیزگاری انسان می شود، بلکه تاثیر بزرگی نیز بر سلامتی انسان دارد. چرا که برای استراحت سیستم دستگاه گوارش خصوصاً معده و روده، منظم کردم ترشحات معده و نیز مرتب و منظم کردن اعمال هضم غذا بسیار مفید است. خلاصه اینکه روزه تاثیرات روحی، اخلاقی و جسمی فراوانی دارد که بسیاری از پزشکان در قدیم به وسیله آن برخی امراض را درمان می کردند. در طب جدید نام امساک و پرهیز را به نام رژیم غذایی می گذارند و این نوعی روزه است که نام های مختلف دارد.
   امروزه روانشناسان، روزه را یکی از بهترین عوامل سلامتی شمرده اند.
   روزه فواید زیادی دارد که از جمله آنها کمک به بهبود عوارض برخی بیماری ها است، نظیر:
   1– هنگامی که نارسایی های معده و روده، بیمار را دچار دل دردهای شدید می کند.
   2– زمانی که بر اثر پرخوری و کم حرکتی، وزن بدن زیاد می شود.
   3– در بیماران مبتلا به فشارخون.
   4– در بیماری قند

  3. من ک باورم نمیشه!!!!!!!!!!!!!! پس از این ب بعد فقط بشینیم روزه بگیریم خخخخخخخخخخخخخخخ !!!!!!!! چه جااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالب !!!!!! مرسی بابت این مطلب زیباااااااااااااا

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.