تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > آیا مسلمانان در طی تاریخ، بر روی قبرها بنا می ساختند؟
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

آیا مسلمانان در طی تاریخ، بر روی قبرها بنا می ساختند؟

Do Muslims throughout history, built on the graves

 

سیره مسلمانان در طول سال‏ها تا روزى که وهابیان بر حرمین شریفین مسلط شدند بر این بود که گنبد و بارگاه پیامبران و اولیاى الهى و وابستگان آن‏ها را تعمیر و مرمت کنند و یا روى قبور آنان گنبد و سایه‏بانى بسازند . ما در ذیل چند متن تاریخی حاکی از این مساله را نقل می کنیم:

 ۱- مسعودى در کتاب خود قبور امامان را در قبرستان بقیع چنین توصیف مى ‏کند: روى قبر آنان سنگى است که بر آن نوشته شده است: به نام خداى رحمن و رحیم، سپاس خداى را که امت‏ها را نابود و مردگان را زنده مى ‏کند. این قبر فاطمه بنت پیامبر، سرور زنان جهان، و قبر حسن بن على بن ابى ‏طالب و قبر على بن الحسین بن على بن ابى ‏طالب و قبر محمد بن على و قبر جعفر بن محمد است[۱] مسعودى از مورخان قرن چهارم است. سلفى ‏هاى متعصب، این قرن و قرن‏هاى پیش از آن را به عنوان بهترین قرون تاریخ اسلام یاد مى ‏کنند و اعمال رایج در میان مسلمانان آن زمان را نشانه مشروعیت آن‏ها مى ‏دانند. متأسفانه این سنگ بزرگ که مسعودى از آن یاد کرده است، در اثر سلطه وهابیان، زیر خروارها خاک پنهان گشته است.

 

۲- ابن جبیر (جهان‏گردان معروف قرن ششم)، مشاهد انبیا و صالحان و ائمه اهل بیت علیهم السلام را در مصر، مکه معظمه، مدینه منوره، عراق و شام مشاهده کرده و خصوصیات هریک را در سفرنامه خود به تفصیل آورده است. از آن‏چه که وى در سفرنامه مشهور خود نقل مى‏کند به دست مى ‏آید که: تاریخ ساختن بناهاى عظیم بر قبر امامان و اولیا و شهیدان، به عصر صحابه و تابعان بازمى ‏گردد و در آن روزگار، مسلمانان به انگیزه اظهار ارادت و مودت به رهبران و بزرگان دینى، دست به ساختن قبه و بارگاه زده‏ اند و احدى از صحابه و تابعان نیز این عمل را با اصل توحید مغایر نشمرده است. ما گزیده ‏اى از گزارش وى درباره آثار و ابنیه اسلامى را در زیر مى ‏آوریم.

 

وى مى ‏گوید: از مشاهد عظیم در قاهره، رأس‏ الحسین است. محل دفن سر آن حضرت، با ضریحى از نقره پوشانده شده و بناى عظیمى که زبان از وصف، و خرد از درک آن عاجز است بر روى آن قرار دارد و بر دیوارِ مقام، سنگ بسیار شفاف و برّاقى است که به‏سان آیینه‏ هاى هندى حالت صیقلى ‏دارد و تصویر اشیایى را که در برابر آن قرار گیرد نشان مى ‏دهد. من زائران رأس ‏الحسین را مشاهده کردم. آنان با ازدحام عجیبى رو به قبر آورده چشم بر آن مى‏ دوختند و پیوسته با پارچه روى ضریح تبرک مى ‏کردند.

 

۳- «ابن جبیر» از محلى به نام «قرافه» در مصر یاد کرده و آن را از عجایب جهان مى ‏شمارد. به گفته او بسیارى از پیامبران و نزدیکان پیامبر و صحابه و تابعان و عالمان و زاهدان را در آن جا به خاک سپرده ‏اند. فرزند «صالح» پیامبر و «روبیل» فرزند یعقوب بن اسحاق و آسیه- همسر فرعون- در آن جا مدفون ‏اند و از خاندان رسالت نیز قبر دو تن از فرزندان جعفر بن محمد الصادق علیه السلام … و نیز قبر قاسم بن محمد بن جعفر الصادق و قبر فرزندش، عبداللَّه بن قاسم و فرزند او، یحیى بن قاسم و هم‏چنین مزار على بن عبداللَّه بن قاسم و برادر وى، یحیى ابن عبداللَّه در آن جاست.

 

ابن جبیر از آرامگاه صحابه و تابعان و نیز امام شافعى و عظمت حرم او و وسعت مکانش سخن مى ‏گوید و یادآور مى ‏شود که صلاح ‏الدین ایّوبى هزینه برپایى مراسم در حرم شافعى را مى ‏پردازد. نیز وى از وجود ابنیه ‏اى در مکه و قبه‏ هایى بر فراز قبور خبر مى‏ دهد که ذکر آن به طول مى‏ انجامد: مانند مولد النبى صلى الله علیه و آله، مولد الزهرا علیها السلام و دارالخیزران (محل عبادت سرّى پیامبر صلى الله علیه و آله). و نیز از مشاهد رفیع صحابه و تابعان مدینه نام برده و در ضمن آن به روضه عباس و حسن بن على اشاره مى ‏کند که بناى ‏مرتفعى دارند و سپس به ذکر خصوصیات ضریح آن‏ها مى‏ پردازد.  و ..محمد بن محمود معروف به «ابن النّجّار» (۶۴۳- ۵۷۸ ه. ق). ، جهان‏گرد معروف مسلمان در کتاب «اخبار مدینه الرسول» مى‏ نویسد: گنبد بسیار بلندى که از قدمت خاصى برخوردار است در اولِ بقیع موجود است که دو در دارد. هر روز یکى از آن‏ها براى زیارت باز مى ‏شود.

 

۴-  ابن حجاج بغدادى (۳۹۲- ۲۶۲ ه. ق). از شعراى بزرگ عراق مى‏ باشد که در قصیده‏اى به مدح امیرمؤمنان علیه السلام پرداخته و در حرم آن حضرت در محضر جمعى ایراد کرده است. در آغاز قصیده مى‏ گوید:

 

          یا صاحب القبّه البیضاء فى النجف             من زار قبرک و استشفى لدیک شُفِى‏

 «اى صاحب گنبد سپید و روشن در سرزمین نجف! هرکس قبر تو را زیارت کند و نزد تو (از خدا) شفا بطلبد خدا او را شفا خواهد داد»

 

این بیت حاکى از آن است که در اواخر قرن چهارم، قبر امیر مؤمنان علیه السلام داراى قبّه و بارگاهى بوده است.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33751
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  کاشت ناخن مصنوعی ، از حکم مراجع وغسل جبیره تا کاشت ناخن نمازی

  کاشت ناخن در کشور رواج پیدا کرده است. کسانی که به این کار مبادرت می …

  نظرات

  1. مطلب شما در چریغ کار شد.
   با تشکر

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.