تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > آیا مسلمانان در طی تاریخ، بر روی قبرها بنا می ساختند؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • آیا مسلمانان در طی تاریخ، بر روی قبرها بنا می ساختند؟

  Do Muslims throughout history, built on the graves

   

  سیره مسلمانان در طول سال‏ها تا روزى که وهابیان بر حرمین شریفین مسلط شدند بر این بود که گنبد و بارگاه پیامبران و اولیاى الهى و وابستگان آن‏ها را تعمیر و مرمت کنند و یا روى قبور آنان گنبد و سایه‏بانى بسازند . ما در ذیل چند متن تاریخی حاکی از این مساله را نقل می کنیم:

   1- مسعودى در کتاب خود قبور امامان را در قبرستان بقیع چنین توصیف مى ‏کند: روى قبر آنان سنگى است که بر آن نوشته شده است: به نام خداى رحمن و رحیم، سپاس خداى را که امت‏ها را نابود و مردگان را زنده مى ‏کند. این قبر فاطمه بنت پیامبر، سرور زنان جهان، و قبر حسن بن على بن ابى ‏طالب و قبر على بن الحسین بن على بن ابى ‏طالب و قبر محمد بن على و قبر جعفر بن محمد است[1] مسعودى از مورخان قرن چهارم است. سلفى ‏هاى متعصب، این قرن و قرن‏هاى پیش از آن را به عنوان بهترین قرون تاریخ اسلام یاد مى ‏کنند و اعمال رایج در میان مسلمانان آن زمان را نشانه مشروعیت آن‏ها مى ‏دانند. متأسفانه این سنگ بزرگ که مسعودى از آن یاد کرده است، در اثر سلطه وهابیان، زیر خروارها خاک پنهان گشته است.

   

  2- ابن جبیر (جهان‏گردان معروف قرن ششم)، مشاهد انبیا و صالحان و ائمه اهل بیت علیهم السلام را در مصر، مکه معظمه، مدینه منوره، عراق و شام مشاهده کرده و خصوصیات هریک را در سفرنامه خود به تفصیل آورده است. از آن‏چه که وى در سفرنامه مشهور خود نقل مى‏کند به دست مى ‏آید که: تاریخ ساختن بناهاى عظیم بر قبر امامان و اولیا و شهیدان، به عصر صحابه و تابعان بازمى ‏گردد و در آن روزگار، مسلمانان به انگیزه اظهار ارادت و مودت به رهبران و بزرگان دینى، دست به ساختن قبه و بارگاه زده‏ اند و احدى از صحابه و تابعان نیز این عمل را با اصل توحید مغایر نشمرده است. ما گزیده ‏اى از گزارش وى درباره آثار و ابنیه اسلامى را در زیر مى ‏آوریم.

   

  وى مى ‏گوید: از مشاهد عظیم در قاهره، رأس‏ الحسین است. محل دفن سر آن حضرت، با ضریحى از نقره پوشانده شده و بناى عظیمى که زبان از وصف، و خرد از درک آن عاجز است بر روى آن قرار دارد و بر دیوارِ مقام، سنگ بسیار شفاف و برّاقى است که به‏سان آیینه‏ هاى هندى حالت صیقلى ‏دارد و تصویر اشیایى را که در برابر آن قرار گیرد نشان مى ‏دهد. من زائران رأس ‏الحسین را مشاهده کردم. آنان با ازدحام عجیبى رو به قبر آورده چشم بر آن مى‏ دوختند و پیوسته با پارچه روى ضریح تبرک مى ‏کردند.

   

  3- «ابن جبیر» از محلى به نام «قرافه» در مصر یاد کرده و آن را از عجایب جهان مى ‏شمارد. به گفته او بسیارى از پیامبران و نزدیکان پیامبر و صحابه و تابعان و عالمان و زاهدان را در آن جا به خاک سپرده ‏اند. فرزند «صالح» پیامبر و «روبیل» فرزند یعقوب بن اسحاق و آسیه- همسر فرعون- در آن جا مدفون ‏اند و از خاندان رسالت نیز قبر دو تن از فرزندان جعفر بن محمد الصادق علیه السلام … و نیز قبر قاسم بن محمد بن جعفر الصادق و قبر فرزندش، عبداللَّه بن قاسم و فرزند او، یحیى بن قاسم و هم‏چنین مزار على بن عبداللَّه بن قاسم و برادر وى، یحیى ابن عبداللَّه در آن جاست.

   

  ابن جبیر از آرامگاه صحابه و تابعان و نیز امام شافعى و عظمت حرم او و وسعت مکانش سخن مى ‏گوید و یادآور مى ‏شود که صلاح ‏الدین ایّوبى هزینه برپایى مراسم در حرم شافعى را مى ‏پردازد. نیز وى از وجود ابنیه ‏اى در مکه و قبه‏ هایى بر فراز قبور خبر مى‏ دهد که ذکر آن به طول مى‏ انجامد: مانند مولد النبى صلى الله علیه و آله، مولد الزهرا علیها السلام و دارالخیزران (محل عبادت سرّى پیامبر صلى الله علیه و آله). و نیز از مشاهد رفیع صحابه و تابعان مدینه نام برده و در ضمن آن به روضه عباس و حسن بن على اشاره مى ‏کند که بناى ‏مرتفعى دارند و سپس به ذکر خصوصیات ضریح آن‏ها مى‏ پردازد.  و ..محمد بن محمود معروف به «ابن النّجّار» (643- 578 ه. ق). ، جهان‏گرد معروف مسلمان در کتاب «اخبار مدینه الرسول» مى‏ نویسد: گنبد بسیار بلندى که از قدمت خاصى برخوردار است در اولِ بقیع موجود است که دو در دارد. هر روز یکى از آن‏ها براى زیارت باز مى ‏شود.

   

  4-  ابن حجاج بغدادى (392- 262 ه. ق). از شعراى بزرگ عراق مى‏ باشد که در قصیده‏اى به مدح امیرمؤمنان علیه السلام پرداخته و در حرم آن حضرت در محضر جمعى ایراد کرده است. در آغاز قصیده مى‏ گوید:

   

            یا صاحب القبّه البیضاء فى النجف             من زار قبرک و استشفى لدیک شُفِى‏

   «اى صاحب گنبد سپید و روشن در سرزمین نجف! هرکس قبر تو را زیارت کند و نزد تو (از خدا) شفا بطلبد خدا او را شفا خواهد داد»

   

  این بیت حاکى از آن است که در اواخر قرن چهارم، قبر امیر مؤمنان علیه السلام داراى قبّه و بارگاهى بوده است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33751
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست و ضرر دارد

  همانطور که می دانید در ماه مبارک رمضان به سر می بریم و بسیاری از …

  نظرات

  1. مطلب شما در چریغ کار شد.
   با تشکر

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.