تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > نائبان امام زمان
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • نائبان امام زمان

  deputy-imam

   

  امـام زمـان (عـج ) در غـیبت صغرى به وسیله چهار سفیر مخصوص خود با مردم مسلمان درحال تـمـاس بـودنـد و بسیارى از نیازمندیهاى مردم را از طریق نمایندگان خود برطرف مى نمودند و مـشـخـصـات آنان به قرار زیر است :

  1 – عثمان بن سعید عمرى ( بر وزن گرمى ) که منسوب به قبیله بنى عمرو بن عامر است و از یازده سالگى افتخار خدمتگزارى به خاندان رسالت را داشت و ازاصـحـاب و یـاران امـام هـادى و حـضـرت عـسـکـرى – عـلـیـهماالسلام – به شمار مى رفت و وکیل مخصوص امام عسکرى بود .

   

   

  او آنـچـنـان مورد وثوق و اطمینان امام بود که حضرت عسکرى درباره وى و فرزندش محمد بن عـثـمـان که پس از درگذشت پدر افتخار نیابت ازحضرت مهدى را پیدا نمود , چنین فرمود : عمرى و فرزند او مورد وثوق من هستند ;هر چه از من براى شما نقل کنند حقیقتى است که از من شـنیده اند و نقل مى نمایند ;هر دو نفر ثقه و مورد اعتماد من هستند , به سخنان هر دو گوش فرا دهید و هر دورا اجرا نمایید .

   

  بـا مـراقـبـتـهـاى شـدیـدى که حضرت عسکرى نسبت به فرزند خود داشت , کمتر کسى را اجـازه مـى داد کـه از حـضـرت مـهـدى دیـدن کند ; وى از افراد مخصوصى بود که حضرت امام زمان (عج ) را در دوران حیات حضرت عسکرى در خانه اش کرارا زیارت کرده بود ; شرح زندگى او در کتابهاى رجال بطور گسترده بیان شده است  و تاریخ دقیق درگذشت وى به دست نیامده است . 

   

   

  2 – مـحـمـد بن عثمان بن سعید , فرزند اولین سفیر و خود او دومین سفیر و وکیل امام زمان است که زمان امام عسکرى را درک کرده و در حدیثى که قبلا نقل شد , امام عسکرى وى و پدرش را به بهترین وجهى توثیق نموده است . دوران سفارت او طولانى و گسترده تربود و همواره نامه هاى شیعیان را به حضور امام مى رسانید و پاسخ کتبى را به آنان باز مى گردانید ; وى در سال 304 و یا 305 درگذشته است .

   

   

  3 – حـسـیـن بـن روح کـه در جـامـعـه آن روز جهان شیعه به عقل و درایت اشتهار داشت و از نزدیکان محمد بن عثمان دومین سفیر امام و رازدار او بود ; وى موضوع سفارت را به فرمان امام به حسین بن روح واگذار نمود و در سال سیصد و بیست و شش درگذشت .

   

   

  4 – عـلـى بن محمد سمرى آخرین سفیر امام (عج ) است که امام در نامه اى به خود اونوشته و دستور داده است که تو آخرین سفیر مخصوص من هستى , دیگر نباید کسى را به جاى خود معرفى کـنـى وى در نـیـمـه شعبان سال سیصد و بیست و نه درگذشت و بادرگذشت او باب سفارت خـصـوصى بسته شد و غیبت کبرى آغاز گردید و از آن به بعدهرگونه ادعاى نیابت خاصه از طرف آن حضرت مردود شناخته شده است .

   

  – منابع : پاسخ به پرسشهاى مذهبى، مکارم شیرازى – ناصر و جعفر سبحانى 1 – العمرى و ابنه ثقتان فما ادیا الیک عنى فعنى یودیان و ما قالاه لک فعنى یقولان , فاسمع لهما و اطـعهما فهما الثقتان المامونان 20 – تنقیح المقال , جلد 1 , صفحه 245 – 246 ; قاموس الرجال , جلد 6 , صفحه235 – 25

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=25632
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  کرامات حضرت ابوالفضل (ع)

  حتما شما تا به حال در مورد کرامات حضرت ابوالفضل (ع) شنیده اید. آسمونی در …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.