در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اسلام > احکام مسواک زدن روزه دار
پیش بینی فوتبال

احکام مسواک زدن روزه دار

brushing fasting احکام مسواک زدن روزه دار

آسمونی : با توجه به اهمیتی که اسلام برای سلامت اعضای بدن به ویژه دهان و دندان قائل شده و در روایات متعدد به ویژه از پیامبر(ص) حفظ سلامتی دهان و دندان مورد تأکید قرار گرفته است و مراجع عظام عدم وجود اشکال در این کار را با ذکر شرایطی مورد تأکید قرار داده‌اند.

در بخش استفتائات جدید دفتر اطلاع رسانی مقام معظم رهبری در ذیل احکام روزه مسئله مسواک با خمیر دندان در حال روزه مطرح شده است.

دراین بخش در پاسخ به این سؤال که مسواک کردن با خمیر دندان، در حال روزه اشکال دارد؟ آمده است: اشکال ندارد؛ ولى باید از فرو رفتن آب دهان که آغشته با خمیر دندان و آب است جلوگیرى شود.

در توضیح المسائل آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید شیعیان در مسئله 1570 در احکام روزه این مسئله مورد تأکید قرار گرفته است: اگر روزه دار عمداً چیزی بخورد یا بیاشامد ، روزه او باطل می شود ، چه خوردن و آشامیدن آن چیز معمول باشد مثل نان و آب . چه معمول نباشد مثل خاک و شیره درخت و چه کم باشد یا زیاد، حتی اگر مسواک را از دهان بیرون آورد و دوباره به دهان ببرد و رطوبت آن را فرو ببرد روزه او باطل می شود ، بلکه اگر رطوبت مسواک در آب دهان به طوری از بین برود که رطوبت خارج به آن گفته نشودٰ ولی بداند که در دهان باقی است و با آب دهان مخلوط شده است بنابر احتیاط لازم نباید آن را فرو برد .

همچنین در استفتاء از بخش آنلاین پاسخگویی به سىوالات شرعی دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان در پاسخ به این که مسواک زدن با خمیردندان در زمان روزه چه حکمی دارد مشخص شد: مسواک کردن در حال روزه، مانعى ندارد. ولى اگر رطوبت پیدا کند و مسواک را بیرون آورده و به دهان بازگرداند و رطوبت آن در آب دهان مستهلک نشود، جایز نیست و در صورتى که با خمیر دندان مسواک کند، باید دهان را بعد از آن کاملا بشوید.

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=69907
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تاریخ تولد و شهادت امامان و چهارده معصوم

آسمونی در این مقاله تاریخ تولد و وفات چهارده معصوم علیهم السلام را برای شما …

2 نظرات

  1. ماهورا

    من که مسواک رو با خمیر دندان میزنم وچندبار میارم بیرون .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی