در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اسلام > ماه رمضان چند روز است ؟
محل تبلیغات شما

ماه رمضان چند روز است ؟

a few days of ramadan ماه رمضان چند روز است ؟

آسمونی : هر سال گروهی از رصد گرانِ هلال ماه، در ماه های رمضان و شوال به پیشواز رویت هلال ماه می روند.
وظیفه این افراد، اعلام رویت هلال ماه به مراجع مذهبی است.
این مساله بویژه از آن جهت مهم است که زمان آغاز ماه رمضان و پایان آن همیشه در ایران مورد توجه و گاهی هم مورد اختلاف بوده است.
بسیار پیش آمده که کشورهای همسایه ایران آغاز روزه داری یا عید را اعلام می کنند اما ایران در اعلام این روز با آنها اختلاف دارد.
پیش‌بینی می‌شود بر اساس آنچه در تقویم آمده ماه رمضان امسال 30 روزه باشد. 

یکی از اهل علم اشاره می‏کرد که در روایات آمده که ماه رمضان معمولاً سی روز است نه 29 روز. آیا این مطلب درست است، و روایتِ آن چیست و در کجا آمده است؟

پاسخ اجمالی

هر سال قمری دوازده ماه است، امّا بر خلاف ماه های سال شمسی که روزهای هر ماه همیشه مشخص است، ماه های سال قمری ابتدا و انتهایش با دیدن هلال ماه فهمیده می شود و در این بخش تفاوتی بین ماه مبارک رمضان و دیگر ماه ها نیست؛ از این رو است که در روایات ما آمده: صُمْ لِلرُّؤْیَهِ وَ أَفْطِرْ لِلرُّؤْیَهِ؛ یعنی ملاک و معیار در ماه مبارک رمضان دیدن ماه برای اول ماه رمضان و دیدن ماه شوّال برای پایان ماه رمضان است نه چیز دیگر.
البته احادیثی که در ارتباط با سی روزه بودن ماه رمضان وجود دارد که برخی فقهای متقدم شیعه نیز به آن فتوا داده اند، امّا به دلیل آن که این احادیث با روایات بسیار دیگری که از ارزش سندی و اعتباری بیشتری برخوردار بوده و ماه رمضان را ماهی مانند دیگر ماه ها می داند، در تعارض است، بیشتر فقها ویژگی خاصی برای ماه رمضان از این جنبه در نظر نمی گیرند.

پاسخ تفصیلی

علم فقه نیز مانند سایر دانش ها است که برای شناخت آن نیاز به متخصّصانی است که پس از سال ها زحمت در فقه و دانش های پیش درآمد آن؛ نظیر ادبیات عرب، رجال، درایه، اصول فقه و … کارشناسی لازم را به دست آورده باشند. از این رو نمی توان به هر روایتی، بدون توجه به دیگر آیات و روایات استناد کرد.
در همین راستا باید گفت: هر سال قمری دوازده ماه دارد،امّا بر خلاف ماه های شمسی که روزهای آن همیشه مشخص است، ماه های قمری ابتدا و انتهایش تنها با دیدن ماه فهمیده می شود و در این بخش تفاوتی بین ماه ها نیست،از این رو است که در روایات ما آمده: صُمْ لِلرُّؤْیَهِ وَ أَفْطِرْ لِلرُّؤْیَهِ؛یعنی ملاک و معیار در ماه مبارک رمضان دیدن ماه برای اول ماه رمضان و دیدن ماه شوّال برای پایان ماه رمضان است نه چیز دیگر.

این حدیث در مورد سی روزه بودن رمضان نقل شده، که درادامه به بررسی و تحلیل آن می پردازیم:

“عِدَّهٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِیلَ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى خَلَقَ الدُّنْیَا فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ ثُمَّ اخْتَزَلَهَا عَنْ أَیَّامِ السَّنَهِ وَ السَّنَهُ ثَلَاثُمِائَهٍ وَ أَرْبَعٌ وَ خَمْسُونَ یَوْماً شَعْبَانُ لَا یَتِمُ‏ أَبَداً رَمَضَانُ لَا یَنْقُصُ وَ اللَّهِ أَبَداً وَ لَا تَکُونُ فَرِیضَهٌ نَاقِصَهً‏”.

از امام صادق نقل است که … ماه شعبان هیچ وقت کامل نبوده و ماه رمضان نیز هیچ گاه ناقص نیست.

این حدیث، که ظاهراً از مهم ترین احادیث این باب است، در منابع دست اول ما، تنها با سلسله سند فوق در کافی نقل شده است، و کتاب های دیگر نیز از وی نقل کرده اند، امّا اشکالاتی بر این حدیث وارد است که موجب شده ما از آن دست برداشته و به آن عمل نکنیم:

1-این حدیث در اصطلاح علم رجال، حدیث مرسلی است که نمی توان به آن عمل نمود؛ زیرا در انتهای حدیث اسم یا اسامی راویان بیان نشده، بلکه تنها با عبارت “عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ” بسنده نموده است.
در منابع دیگر نیز راوی گاهی بدون واسطه از امام صادق (ع) نقل می کند که مرفوعه محسوب می شود و زمانی نیز از پیش خود فتوا می دهد و به کسی استناد نمی کند.

2- رجال این حدیث ضعیف هستند که نمی توان به آن عمل نمود؛ در سلسله سندش محمد بن سنان است که مورد نکوهش قرار گرفته است، به نحوی که کسی در ضعف او تردید نمی کند. بنابر این نمی شود به این روایت عمل نمود.

3- این روایت با احادیث بسیاری که از نظر سند هم مشکلی ندارند؛ مانند برخی روایات موجود در اول این نوشتار، معارض است که در صورت تعارض این خبر واحد ضعیف مرسل کنار گذاشته شده، به احادیث دیگر عمل می شود.

 پس ملاک و معیار در تعداد روزهای ماه مبارک رمضان مانند ماه های دیگردیدن ماه برای اثبات اول ماه رمضان و دیدن ماه شوّال برای پایان ماه رمضان است نه چیز دیگر.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=67881
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

حوری بهشتی یا حورالعین، راست یا دروغ؟

حور یا حورالعین به عقیده مسلمانان و به تصریح قرآن، زنانی زیبا، سیه چشم و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی