تازه های آسمونی
خانه > گالری > همه چیز درباره گل ارکیده
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  همه چیز درباره گل ارکیده

  گل زیبای ارکیده .

  خصوصیات : ارکیده ­ها امروزه در تمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه­ها، آپارتمان­ها، رستوران­ها، هتل­ها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو می­گیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گل­هاشان تا ماه­ها زیبا و درخشنده باقی می­ماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
  فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیده­ ها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع می­شود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. در خانواده ارکیده­ ها گونه­های گیاهی بسیار متنوعی وجود دارند. تا به حال حدود 1200 گونه متفاوت از ارکیده‌ها شناخته شده‌اند. در کشور ما حدود 12 تا 15 رقم مختلف از ارکیده­ها کشت می‌شوند.

  برای پرورش و نگهداری ارکیده­ ها شرایط نسبتاً اختصاصی لازم است یعنی نمیتوان آن‌ها را در کنار گیاهان برگ سبز نگهداری کرد، بلکه احتیاج به گلخانه‌های اختصاصی دارند.
  فرمهای قدیمی ارکیده روی یک سرخس به­نام اوسموندا پرورش داده می­شدند. این سرخس یک سرخس اروپایی است که گیاه را بر روی بقایای تخمیر شده آن پرورش می­دادند. امروزه پرورش ارکیده بر روی الف)‌سنگریزه، ب) پشم سنگ ج) پوکه­های معدنی صورت می‌گیرد. هر عاملی را که بتوان از آن به­عنوان یک تکیه‌گاه استفاده کرد برای نگهداری ریشه­های سطحی و ضعیف ارکیده­ ها مناسب است.
  به کمک یک حایل یا نگهدارنده مثل پوکه معدنی یا سنگریزه، عناصر غذایی را برای ارکیده مصنوعاً فراهم کرده و سپس آن‌ها را مورد تغذیه قرار می‌دهیم. کاتلیا گیاهی از خانواده ارکیده است که به راحتی با شرایط محیطی سازگار می­شود. گیاهان خانواده ارکیده بوسیله‌ی اندام جنسی تولید بذر می­کنند. گل‌های این گیاه دارای اندام نر و ماده می‌باشند. اما بذر این گیاهان فوق­العاده کوچک بوده و شباهت زیادی به هاگ دارد و فاقد اندوخته غذایی می‌باشد. بذرها را در محیط­های کشت غذایی نظیر کشت بافت پرورش می­دهند. گیاهان خانواده ارکیده به­وسیله تقسیم بوته تکثیر می­شوند.

  برای نگهداری ارکیده پس از تکثیر و جدا کردن آن ابتدا یک بسته سنگ‌ریزه‌ی استریل یا یک پوکه معدنی را آماده
  می­کنند. از آنجا که بستر باید عاری از هرگونه آلودگی­های قارچی و بیماری باشد، ابتدا آن‌ها را ضدعفونی می­کنند.

  گاهی به منظور جلوگیری از برخی مشکلات مقداری زغال به این سنگ‌ریزه‌ها یا دیگر نگهدارنده­ها اضافه می­کنند.

  بعد از استقرار گیاه در گلدان یا در بستر کاشت اصلی، آنگاه آنرا در معرض نور کامل و غیر مستقیم قرار میدهند.

  نکته مهم و قابل توجه در پرورش ارکیده، وجود درجه حرارت ثابت و کاملاً یکنواخت است. این گیاه به­طور ثابت به درجه حرارت خنک در حدود 18 تا 20 درجه سانتی‌گراد در شبانه روز احتیاج دارد.

  نکته دیگر اینست که گلخانه­های تولید ارکیده باید از تهویه مناسب برخوردار باشند. که بیشتر دارای سیستم فن Fan می‌باشند. بعد از پرورش گیاه،
  گل­های ارکیده با دم‌گل­های نسبتاً کوچک ظاهر می­شوند. گل­ها به صورت چندتایی روی یک دم‌گل 5تا10 سانتی­تری قرار دارند. زمان برداشت ارکیده­ها هنگامی است که گل­ها کاملاً شکفته شده باشند ولی از زمان شکوفایی آن‌ها خیلی نگذشته باشد.
  ارکیده­ ها جزء دسته­هایی هستند که در حالت غنچه قابلیت شکوفایی کامل را ندارند، لذا بعد از برداشت گل­ها در صبح زود و دسته بندی آن‌ها بهتر است که آن‌ها را در کپسول­های خاصی که به این منظور ساخته شده­اند و تا نیمه دارای مواد نگهدارنده هستند قرار بدهند. در این ­صورت است که عمر گل بریده تا حدود 10 روز بالا می­رود.
  بعد از پایان دوره گل دهی یا فاز زایشی، گیاهان را به یک استراحت اولیه می­برند.

  این استراحت باید در درجه حرارت ثابت گلخانه صورت بگیرد و تغذیه نیز به همراه آب آبیاری برای این گیاهان ادامه پیدا کند. نکته قابل توجه اینست که نوع تغذیه و فرمول غذایی را که در این مرحله برای گیاه استفاده می­کنند با عناصر غذایی در مرحله گل دهی یا قبل از آن متفاوت است، و فرمول­های غذایی جداگانه­ای برای مراحل مختلف رویشی گیاه استفاده می‌شود.

  عوارض و درمان

  ×جوانه‌ها در شب صدمه می‌بینند: عامل آن حشره تریپس است، با سم حشره‌کش گیاه را هر هفته یک بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، ممکن است بجای ماندن قطرات آب حاصله از غبار پاشی روی گل­ها همین علایم را بوجود بیاورند.

  ×گل­ها ظاهر نمی‌شوند: گلدان­ها خیلی بزرگ است، در کاشت‌های بعدی حجم گلدان­ها را متناسب با وضع گیاه انتخاب نمایید.

  ×در زمستان گیاه سیاه می‌شود: شب­ها هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا اینکه صدمه مربوط به استفاده از مواد شیمیایی براق کننده است از آن­ها استفاده نکنید.

  ×زخم­های پنبه‌ای شکل سفید رنگ روی برگ­ها و قاعده آن­ها تشکیل شده است: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره‌کش نفوذی هر چهارده روز یک بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند.

  ×اگر چه رطوبت کافی است ولی برگ­ها و گل­ها خشک می‌شوند: عامل آن اشعه مستقیم آفتاب است گیاه را به محلی با اشعه غیر مستقیم ببرید.

  ×غنچه‌ها منقبض شده و خشک می‌شوند: هوا گرم و خشک است، هر دو روز یک‌بار با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی کنید، با قراردادن گلدان­ها در گلدان­ها بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدان­ها را با پیت و یا خزه مرطوب رطوبت دایمی و پایدار ایجاد نمایید.

  ×برگ­ها قهوه‌ای شده و گیاه در حال خشکیدن است: خاک خیلی خشک و گیاه تشنه است، گلدان­ها را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب قرارداده و سپس خارج کنید.، خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، اجازه ندهید آب اضافی در گلدان­ها باقی بماند.

  ×رشد گیاه متوقف است: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

  ×سطح برگ­ها و گل­ها دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با اسفنج و یا پارچه پشت برگ­ها را تمیز و گیاه را طبق دستور با سم کنه‌کش سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

  ×برگ­ها می‌ریزند: آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی شده است، زهکش را بازدید و آب اضافی گلدان­ها و زیر گلدانی را خارج نمایید.

  با تشکر از وب سایت pomod.ir بخاطر توضیحات کامل

  و حالا عکس هایی می بینید از این گل رنگارنگ و زیبا :

   

   

  MINOLTA DIGITAL CAMERA Miltonia_at_the_Pacific_Orchid_Exposition_2010_2 full_517_72844_CymbidiumOrchid_1 Beautiful orchids - Philippine islands orchid orchid 1 orchid1 orchid-magenta

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 2٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=2010
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  تصاویر هواداران تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018 روسیه

  در راستای بازیهای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018 روسیه , بسیاری از …

  No comments

  1. خیلی خیلی ارکیده خوشگله
   باورتون میشه تا حالا از نزدیک ارکیده رو ندیدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.