در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار اجتماعی > ریزگردهای نمکی در راه تهران است
کانال تلگرام کوروش

ریزگردهای نمکی در راه تهران است

salt mist in tehran ریزگردهای نمکی در راه تهران است

1393/04/16

در غرب دریاچه ارومیه غبارهای محلی ناشی از چرای بی رویه دام و شخم زدن زمین وجود دارد، بخشی هم از کشور عراق وارد منطقه می‌شود.

دبیر کمیته راهبری ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه افزایش سقط جنین دام یکی از تبعات منفی خشکی دریاچه ارومیه در حوضه آبخیر این دریاچه است، گفت: به دنبال تداوم خشکی این دریاچه امکان رسیدن ریزگردهای نمکی به پایتخت وجود دارد.

به گزارش آسمونی به نقل از فارس، مسعود تجریشی امروز در نشست ستاد احیای دریاچه ارومیه که در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه به دنبال افزایش میزان خشکی دریاچه ارومیه و تبعات منفی آن سقط جنین دام در منطقه زیاد شده است و کشاورزان محصولات خود را از دست می‌دهند.

دبیر کمیته راهبری ستاد احیای دریاچه ارومیه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی تا 40 درصد را یکی از مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و بیان داشت: این امر در یک دوره 5 ساله اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه مصرف آب کمتر به هیچ عنوان موجب کاهش محصولات و بهره‌وری کشاورزی نمی‌شود، افزود: این امر موجب می‌شود که کشاورزان به سمت تولید محصولات با مصرف آب کم و بهره‌وری بالا بروند.

تجریشی با تاکید بر ضرورت همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط برای احیای دریاچه ارومیه بیان داشت: عزم دولت بر این است که تمام راهکارهای احیای دریاچه ارومیه اثربخش باشد.

دبیر کمیته راهبری ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: در غرب دریاچه ارومیه غبارهای محلی ناشی از چرای بی رویه دام و شخم زدن زمین وجود دارد، بخشی هم از کشور عراق وارد منطقه می‌شود.

وی ادامه داد: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد دریاچه ارومیه مانند صافی عمل می‌کند و گرد و غبار را در بستر مرطوب خود جای می‌دهد.

تجریشی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا امکان ورود ریزگردهای نمکی به پایتخت هم وجود دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: مدل‌سازی‌های اولیه نشان می‌دهد با توجه به کوچک بودن ذرات نمک امکان پراکنده شدن آنها تا شعاع 700 کیلومتری وجود دارد.

وی گفت: بر همین اساس و با در نظر گرفتن اینکه این ریزگردهای نمکی می‌توانند مسیرهای طولانی را طی ‌کنند،انتظار می‌رود که در آینده به دنبال ادامه روند خشکی دریاچه ارومیه ریزگردهای نمکی حاصل از آن به تهران نیز برسد.

دبیر کمیته راهبری ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه این امر پدیده ‌ای است که باید به طور جدی از آن جلوگیری شود، بیان داشت: اگر دریاچه ارومیه احیا نشود بخش زیادی از کشور تحت تاثیر غبارهای نمکی قرار خواهد گرفت.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=68179
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

عربستان سعودی تامین سلامت و امنیت حجاج ایرانی در حج تمتع را پذیرفته است/ تنها شرط عربستان برگزاری دعای کمیل در فضای بسته است

به گزارش آسمونی:اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس در حاشیه صحن علنی امروز چهارشنبه 30 …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی