تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اجتماعی > دریاچه چیتگر امروز افتتاح می شود
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

دریاچه چیتگر امروز افتتاح می شود

the-first-phase-opened-in-lake-cheetgar
 
 
تاریخ خبر: ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
 
امروز دریاچه شهدای خلیج فارس در پایتخت می خروشد
 
 
گروه توسعه و عمران شهری: فقط چند ساعت دیگر تا بهره برداری از بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور که به پیشنهاد شهردار تهران و تصویب کمیته نامگذاری معابر و اماکن شورای شهر تهران دریاچه شهدای خلیج‌فارس نام گرفته است باقی است،این دریاچه رویای ۴۰ ساله مردم جنوب البرز را محقق می کند.

 

به گزارش آسمونی، ثانیه شماری برای تحقق رویای خروشیدن موج های دریا در تهران آغاز شده است، رویایی که سال هاست مردم جنوب البرز را از راه پرپیچ و خم کوهستانی به آن سوی البرز می کشاند تا لحظاتی کنار دریاچه بنشینند و آرامش را طلب کنند.

دریاچه شهدای خلیج فارس(چیتگر) همان رویای اهالی برپای کوه نشسته البرز است که امروز ۱۵  اردیبهشت ماه روبان افتتاح آن توسط شهردار تهران قیچی و درهای این پردیس بزرگ تفریحی- گردشگری به روی شهروندان گشوده می شود.

 

مازیار حسینی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران هدف اصلی از ساخت این دریاچه را ایجاد یک منطقه گردشگری، تفریحی و تفرجگاهی می داند که علاوه بر این مسائل، امکان بهره‌برداری بهینه از منابع آبی موجود در محدوده طرح و تلطیف هوای بخشی از شهر تهران را نیز تأمین می‌کند.

معاون شهردار تهران می گوید: احداث سازه‌های متعدد مذهبی، تفریحی و خدماتی در محدوده پیرامون دریاچه در زمینی به وسعت ۱۱۰هکتار از دیگر بخش‌های این پروژه است که اجرای آن بر عهده شهرداری منطقه ۲۲است.

هم اکنون احداث دریاچه و ۱۲هکتار از پهنه ساحلی آن در جبهه شمال غربی پروژه به پایان رسیده و به‌عنوان فاز نخست طرح فردا به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

دریاچه ای که به نام شهدا متبرک شد

 

دریاچه چیتگر با پیشنهاد شهردار تهران و تصویب کمیته نامگذاری معابر و اماکن، به نام دریاچه شهدای خلیج فارس تغییر نام یافت.

این دریاچه که ‌عنوان بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی کشور را از آن خود کرده است همزمان با روز ملی خلیج فارس و به افتخار و اقتدار خلیج همیشگی فارس، نام شهدای خلیج فارس را به خود گرفت.

معصومه آباد، رییس کمیته نامگذاری معابر و اماکن عمومی شورای شهر تهران می گوید: دریاچه چیتگر به عنوان یکی از مهم ترین طرح های عمرانی شهر تهران به نام ” دریاچه شهدای خلیج فارس” نام گرفت تا بار دیگر برعظمت نام خلیج فارس در دل پایتخت ایران اسلامی تاکید شود.

 

 

وی با بیان اینکه تاکنون فضایی مشابه این دریاچه نداشته‌ایم و این فضای تفریحی منحصر به فرد در کنار پارک جنگلی چیتگر، بوستان آبشار و دو شبکه بزرگراهی قرار دارد، گفت: دریاچه شهدای خلیج‌فارس کارکرد ملی دارد و هدف مدیریت شهری از ایجاد آن، توسعه فضاهای تفریحی و تفرجگاهی برای شهروندان است.

وی افزود: جزایر مصنوعی داخل دریاچه شهدای خلیج‌فارس نیز به اسم شهدای جزایر سه گانه خلیج همیشگی فارس نامگذاری شده است.

 

جزایر سه گانه در دریاچه شهدای خلیج فارس/ساخت زیباترین مسجد جهان اسلام در جزیره شهدای ابوموسی

 

سه جزیره مصنوعی در مرکز کاربری‌های شاخص و پر جاذبه پروژه احداث دریاچه قرار دارند. جزیره “شهدای تنب بزرگ” با مساحت ۱۰ هزار متر مربع با کارکرد فرهنگی مذهبی در شمال دریاچه، جزیره “شهدای تنب کوچک” با مساحت ۴ هزار متر مربع با کاربری فرهنگی اجتماعی و هنری در غرب و جزیره شهدای ابوموسی در شرق دریاچه با مساحت ۱۳ هزار متر مربع با کاربری خدماتی، تفریحی و پذیرایی مجهز به اسکله، قایق برقی، قایق امداد و قایق های تفریحی و پدالی خواهد بود. از ویژگی های این طرح، لحاظ فضای منحصر به فرد در جزیره شمالی برای احداث یک مسجد شاخص و زیبا با معماری ایرانی و اسلامی است.

 

هدف از احداث جزایر مصنوعی، ایجاد کاربری‌های فرهنگی، مذهبی و تفریحی است.هم اکنون طراحی یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام برای احداث در جزیره شهدای ابوموسی در حال انجام است که به عقیده کارشناسان،ساخت و بهره‌برداری از آن می‌تواند نقش قابل ملاحظه‌ای در توسعه شعائر اسلامی با یک نگاه نوین داشته باشد.

در فاز نخست ضمن بهره‌برداری از دریاچه شهدای خلیج‌فارس، جزیره تنب کوچک به همراه محوطه پیرامونی ضلع غربی دریاچه افتتاح خواهد شد.

 

طرحی که ۴۰ سال در پوشه مسوولان مسکوت ماند

 

طرح ساخت دریاچه ای در پایتخت از جمله طرح هایی است که چندین دهه در لای پوشه های مسوولان خاک خورد و کسی زحمت به عهده گرفتن این طرح عظیم را به خود نداد، این عقب افتادگی در اجرای طرح که از سال ۴۹ در دستور کار بود و کسی دنبال نمی کرد بالاخره در سال ۹۰ در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت و هم اکنون خبر از آماده شدن طرح می رسد. دریاچه چیتگر تهران که مساحتی در حدود ۱۳۵ هکتار دارد در شمال غرب تهران و در شمال پارک جنگلی چیتگر واقع است، این دریاچه از جمله طرح هایی است که می تواند توان اکولوژیکی منطقه را از طریق ایجاد و ارتقای قابلیت های تفریحی، چشم اندازهای منحصر به فرد،سرمایه گذاری بخش خصوصی و … بالا ببرد.

 

ایده احداث دریاچه مصنوعی چیتگر، اولین بار به‌صورت قانون شهری در طرح جامع سال ‌۱۳۴۹شهر تهران آورده شد اما به دلایل مختلف فنی هیچ گاه به مرحله اجرا نرسید و از پوشه مسوولان خارج نشد تا اینکه در سال‌های اخیر طرح احداث دریاچه چیتگر، از یک طرح خام خارج و به مرحله عملیاتی شدن رسید. در پیش زمینه مطالعاتی، از سال‌۸۲ تا ۸۹، مطالعات جزئی و دقیقی در مقاطع مختلف از سوی مشاور صورت گرفت و ابهامات طرح بررسی و تکمیل شد به طوری که قالیباف ، شهردار تهران در این باره گفت: چگونگی آبگیری دریاچه، نفوذپذیری آب آن، تأثیراتش بر آب‌های زیرزمینی و دغدغه‌های مربوط به آب‌ پشت‌سد در طرح مطالعاتی دیده شده و با وجود این که خاک این منطقه، سستی ندارد، تحکیم زمین، لایه‌برداری و مطالعات ژئوتکنیک انجام و خاک مناسب به این محل حمل شد تا در قشرها و لایه‌های مناسب با تراکم فشرده کار شود. در طرح نخست حتی مجاری تخلیه آب نیز برای این طرح دیده شد تا در زمان وقوع زلزله خطری برای پایتخت‌نشینان ایجاد نشود.

 

the-first-phase-opened-in-lake-cheetgar (2)

 

اجماع تمامی اهداف در یک طرح شهری

 

بسیاری از کارشناسان شهری و زیست محیطی بر این باورند که ایجاد دریاچه های مصنوعی در کلانشهرها علاوه بر جذب گردشگر می تواند به بالاتر بردن سرانه فضای سبز و تلطیف هوا نیز کمک کند. به گفته کارشناسان دریاچه چیتگر با اهداف محیطی- کالبدی، اقتصادی و اجتماعی و چشم انداز مشخص به عنوان یکی از بزرگترین قطب های گردشگری تفریحی و جهانگردی کشور و بنگاه اجتماعی اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.

در شهری همچون تهران با جمعیتی در حدود ۱۲ میلیون که معادل ۲۰ درصد جمعیت کشور است و با توجه به اینکه سرانه فضای تفریحی آن بسیار کمتر از حد استاندارد است بی شک ساخت دریاچه های مصنوعی می تواند در افزایش سرانه فضای تفریحی و  تمدد اعصاب شهروندان موثر باشد.

 

راههای دسترسی به دریاچه

 

طرح دریاچه چیتگر که قرار است عنوان بزرگترین قطب گردشگری پایتخت را از آن خود کند از شمال و شرق به محور ویژه چهارباغ و از جنوب و غرب به بوستان جنگلی چیتگر تحت عنوان حوزه دریاچه شامل محدوده آبگیری ، امکانات ساحلی و جزایر مصنوعی محدود می شود. دریاچه مصنوعی چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به آزاد راه تهران-کرج، شمال آن به بزرگراه همت و شرق آن به بزرگراه آزادگان می رسد.

دریاچه چیتگر پس از بهره برداری از بزرگراه شهید خرازی، بزرگراه شهید حکیم و آزادراه آزادگان دسترسی خواهد داشت و ورود به محدوده آن از ۸ ورودی شامل ۳ ورودی در شمال دریاچه، ۳ ورودی در شرق و ۲ ورودی در غرب و شمال غرب آن میسر می شود.

رود دره کن و همچنین بخش دیگری از آب مورد نیاز دریاچه چیتگر به وسیله احداث سد در بالادست رودخانه تأمین می‌شود و حوضه آبریز شمال منطقه و نیز چاه‌های عمیق موجود از دیگر منابع تأمین آب هستند.به گفته مازیار حسینی، معاون شهردار تهران برابر با پروتکلی که برای آبگیری دریاچه چیتگر با همکاری سازمان آب منطقه ای تدوین شده است بهمن، اسفند ، فروردین و اردیبهشت ماه هایی بودند که شهرداری تهران اجازه برداشت آب از رودخانه کن را داشت و اولین مرحله آبگیری در همین دوره زمانی انجام می شود به طوری که تا چند روز آینده روبان قرمز افتتاح در این طرح قیچی خواهد شد.

 

یک دریاچه و کلی امکانات تفریحی و رفاهی

 

این دریاچه با توجه به ویژگی هایش همچنین عناصر اطراف، شاهد حضور مراجعه کنندگان فراوانی خواهد بود و افزون بر شبکه های بزرگراهی،  قطار سبک شهری به عنوان طرح حمل و نقل عمومی از ضلع شرقی و شمالی آن عبور خواهد کرد.

دریاچه مصنوعی چیتگر شامل جزایر تفریحی، جزایر حیات وحش، جزایر آموزشی، اسکله قایقرانی، پارک آبی، باشگاه ورزش های آبی، اسکله تفریحی، امکانات خدماتی رفاهی، شهربازی و امکانات اقامتی خواهد بود که با ایجاد واحداث این امکانات، منطقه۲۲ شهرداری تهران به بزرگترین قطب گردشگری پایتخت تبدیل می شود.

عملیات اجرای این دریاچه با وسعت کلی بالغ بر ۲۵۰ هکتار ، که پس از ۴۰ سال به همت مدیریت شهری در محدوده شمال غرب از ۲ سال پیش آغاز شده است، فردا در فاز اول اجرا، به پایان می رسد و طی آن، ۱۳۴ هکتار حوزه آبگیر و ۱۱۲ هکتار حوزه پیرامونی و فضای سبز اطراف به بهره برداری خواهد رسید.

حسین مرادی شهردار منطقه ۲۲ در این باره می گوید: بهره برداری از این پروژه افزون بر اینکه در ابعاد مختلف گردشگری و زیست محیطی کارکردهای بسیاری دارد، در حوزه گردشگری نیز با توجه به امکانات بسیاری که برای آن اندیشیده شده، نقطه عطف فعالیت های تفریحی در کلان شهر پایتخت به شمار خواهد رفت.

وی درباره عناصر و فضاهای کلیدی موجود در دریاچه چیتگر می افزاید: جزایر ۳ گانه، کانال انتقال آب به دریاچه بطول ۶ کیلومتر، ۲ آمفی تئاتر روباز با ظرفیت یک هزار و ۳ هزار نفر، ۸ فضای جمعی (پلازا) ، تصفیه خانه آب و … از جمله این عناصر است و محورهای پیاده به طول ۷ کیلومتر، محور دوچرخه سواری ۸ کیلومتر، کوشک و رواق روی سد، محورهای پیاده فرعی در محدوده جنگلی همچنین ۲ اسکله ویژه قایقهای تفریحی و پدالی و درشکه در محورهای عریض پیاده از مهمترین فضاهایی است که برای دریاچه چیتگر پیش بینی شده است.

وی در تشریح فضاهای فرهنگی و مذهبی موجود در این پروژه بزرگ ملی خاطر نشان می کند: افزون بر جزیره شمالی دریاچه که برای احداث یکی از بزرگترین و کاملترین مجموعه های مذهبی در نظر گرفته شده، باغ هنر زمینی، موزه آب و خاک و غرفه های عرضه محصولات فرهنگی و اطلاعات گردشگری نیز جزو فضاهای فرهنگی این مجموعه محسوب می شوند.

 

به گفته شهردار منطقه ۲۲، فضاهای بازی ساحلی، امکانات مختلف برای بازی های آبی، آبنمای موزیکال ، زمین های بازی پینت بال و فضاهای بازی کودکان در پهنه ساحلی همچنین تجهیزات ورزشی و بدنسازی خاص متناسب با نیاز سالمندان و کودکان و ناتوانان جسمی، آبشارهای مصنوعی ویژه و بزرگترین باغ صخره ای شاخص در پهنه ساحلی دریاچه از دیگر امکاناتی است که این مجموعه را با دیگر مجموعه های تفریحی گردشگری موجود متفاوت خواهد کرد.

 

وی اضافه می کند: احداث ۲۰ هزار پارکینگ در ضلع شمال، غرب و شرق دریاچه، پارکینگ های ویژه دوچرخه، ۲۲۰ چشمه سرویس بهداشتی، آلاچیق های مذهبی و سکوهای اقامه نماز همچنین ایستگاه آتش نشانی و اورژانس و تجهیز مجموعه به سیستم های حفاظتی و هشدار برای غریق و آتش سوزی، فضاهای پذیرایی و اقامت موقت از دیگر امکاناتی است که برای مجموعه تفریحی گردشگری دریاچه چیتگر تدارک دیده شده است.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32198
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ۷۰۰ مدرسه تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند/ شهرداری جز تذکرونامه‌نگاری کاری از دستش برنمی‌آید

  به گزارش آسمونی:ریاست شورای اسلامی شهر تهران،‌ری و تجریش بر لزوم تعامل با دولت به …

  ۲ دیدگاه

  1. وای خدای من چقدرزیبا وقشنگ بایدباشه 😉 🙂 امیدوارم روزی بزرگترها ماروببرند واین فضای زیبا وقشنگ روببینیم و تامیتونیم بازی وشادی کنیم ویک خاطره خوب روبرای دوران بزرگسالی وآینده به یادگارداشته باشیم 🙂 عالی بودممنونم 😉

  2. با سلام از هزینه ی ورودیش میخاستم مطلع شم.
   ممنون

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.