تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اجتماعی > از خرید پرندگان و آبزیان زینتی خودداری کنید / تشدید برخورد با قاچاقچیان گونه های جانوری در آستانه سال نو
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  از خرید پرندگان و آبزیان زینتی خودداری کنید / تشدید برخورد با قاچاقچیان گونه های جانوری در آستانه سال نو

  به گزارش آسمونی:رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن درخواست از شهروندان برای خودداری از خرید پرندگان و آبزیان زینتی در آستانه نوروز، گفت: با متخلفان در زمینه قاچاق گونه های جانوری به شدت برخورد می شود.

  محمدحسین بازگیر روز شنبه اظهار کرد: در سال های اخیر خرید و فروش برخی جانوران به ویژه آبزیانی همچون مار، لاک پشت و سمندر لرستانی در آستانه سال نو و برای استفاده در سفره های هفت سین رواج یافته است.
  وی با هشدار نسبت به قاچاق گونه های جانوری، افزود: برخی افراد سودجو این آبزیان و پرندگان را از زیستگاه های اصلی خود جدا کرده و در بازارهای غیررسمی به فروش می رسانند.
  بازگیر تاکید کرد: یگان حفاظت محیط زیست امسال نیز برنامه ویژه ای برای پایش محل های احتمالی فروش این گونه های جانوری باارزش دارد.
  وی از شهروندان درخواست کرد، ضمن خودداری از خرید و نگهداری این گونه های جانوری، در صورت مشاهده این قبیل تخلفات موارد را به اداره محیط زیست اطلاع دهند.
  بازگیر خرید و فروش گونه های جانوری را بر اساس قانون، جرم دانست و گفت: براساس نوع و تعداد گونه های قاچاق شده، جرایم نقدی و مجازات حبس پیش بینی شده است.
  به گفته وی، سال گذشته و در آستانه ایام نوروز نیز تعداد زیادی مار آبی و لاک پشت از متخلفان کشف و ضبط شد.
  رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران همچنین درباره آسیب های ناشی از خرید و فروش گونه های جانوری اظهار کرد: جدا کردن یک گونه از زیستگاه (اعم از تالاب، جنگل و…)، در وحله اول باعث آسیب رسیدن به آن زیستگاه می شود زیرا این جانوران تعادل را در زیستگاه ایجاد می کنند و خالی شدن محیط از این گونه ها، تعادل آن را بر هم می زند.
  به گفته وی، افراد به دلیل ناآگاهی از گونه ها، نوع تغذیه و بیماری و روش نگهداری به این گونه ها آسیب می زنند.
  وی اضافه کرد: رها کردن این گونه ها در زیستگاه جدید، نیز به محیط آسیب می رساند زیرا در زیستگاه جدید، گونه مهاجم به شمار می رود و خزانه ژنتیکی آن را از بین می برد.
  بازگیر، افزایش ریسک بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان را نیز از دیگر آسیب های خرید و نگهداری گونه های جانوری عنوان کرد و گفت: نگهداری این گونه ها برای برخی افراد ایجاد وابستگی عاطفی می کند که در صورت جدایی و یا تلف شدن گونه منجر به افسردگی آن افراد می شود.
  وی اظهار کرد: در همه جای دنیا مردم بزرگترین حامیان محیط زیست هستند و انتظار می رود شهروندان ایرانی نیز در حفظ گونه های اندمیک کشور و جلوگیری از فعالیت سودجویان همکاری کنند.
  در سال های اخیر خرید و فروش برخی گونه ها به ویژه «سمندر لرستان» رایج شده است. سودجویان این گونه را تحت عنوان«سین هشت» در آستانه نوروز به شهروندان می فروشند. این گونه از گونه های اندمیک و در معرض خطر ایران به شمار می آید.

  منبع: ایرنا

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=308044
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  تجمع فروشندگان کیف و کفش در تهران بخاطر گرانی

  به گزارش آسمونی:جمعی از کسبه ها و بازاریان کیف و کفش خیابان سپهسالار تهران به …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.