تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اجتماعی > توضیحات مدیرعامل آتش‌نشانی درباره حادثه خیابان جمهوری
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • توضیحات مدیرعامل آتش‌نشانی درباره حادثه خیابان جمهوری

  Description-Managing-Fire-incident-Republic-Street

  1392/11/05

  به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، روز یکشنبه گذشته در جریان آتش سوزی در یک کارگاه تولید پوشاک در خیابان جمهوری، دو زن 44 و 60 ساله از طبقه پنجم به پائین سقوط کرده و جان خود را از دست دادند.

  شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری رضا خوشزاد مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران به همراه فتح الله تیموری معاون عملیات این سازمان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری جزئیات حادثه روز یکشنبه در خیابان جمهوری را تشریح کردند. این برنامه د میهمان تلفنی هم داشت؛ معصومه آباد، رئیس کمیسیون ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران و همچنین محمدجواد کولیوند، نایب رئیس کمیسیون شوراها بودند.

   

  فقط اگر ۱۵ ثانیه دوام می آورد…

  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران پیش از توضیح درباره حادثه روز یکشنبه در ساختمان 117 خیابان جمهوری، حرف هایش را چنین شروع کرد: آتش‌نشانان شیرین‌ترین لحظات زندگی‌شان، لحظه نجات انسان‌هاست، تلخ‌ترین زمان نیز برای یک آتش‌نشان هنگامی است که یک وطن جان خود را از دست می‌دهد. جامعه آتش‌نشانان کشور از این حادثه داغ‌ دارند، پس از این حادثه، واقعا روح آتش‌نشانان مرده و تنها جسمشان است که کار می‌کند.

  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های فروتنی و حق‌ نظری، گفت: این مسئله یک مسئله نادر است که سوابق نیز آن را نشان داده است.

  خوشزاد اما درباره جزئیات این حادثه گفت: حریق در یک مجتمع تجاری، مسکونی و کارگاهی رخ داد که در استانداردهای ما وقتی یک ساختمان دارای کاربری ترکیبی می‌شود، آن را در گروه ساختمان‌های پرخطر دسته‌بندی می‌کنیم. این ساختمان 35 سال قدمت دارد. مهم‌ترین آیتم خطر در این ساختمان، راه خروج بود؛ متاسفانه راه خروج دیگری به جز همان یک راهی که حریق آن را مسدود کرده بود، وجود نداشت اما چون سابقه ساخت و پروانه آن به گذشته بازمی‌گردد، باید حداقل‌ها در آن رعایت می‌شد.

  به گفته او کانون حریق این حادثه طبقه چهارم از بالای همکف (پنجم) و پشت در کارگاه بوده است: هنگام وقوع حریق هفت تن مشغول کار در این کارگاه بوده‌اند که انباشت مواد، پشت در این کارگاه و همچنین راه‌پله‌های پشت‌بام و طبقه سوم که مملو از پشم شیشه و مواد اشتعال‌آور بود، خروج این افراد از واحد را غیرممکن کرده بود.

  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی درباره علت این حادثه گفت: وقوع این حریق می‌تواند بر اثر یک بی‌احتیاطی و مانند این باشد. همکاران ما در سازمان آتش‌نشانی در حال بررسی آن هستند.

  او در ادامه درباره حادثه گفت: هفت تن در این ساختمان بر اثر آتش سوزی حبس شده بودند. اولین تماس با عنوان رویت دود از پشت‌بام، به آتش‌نشانی گزارش شد که نخستین ایستگاه آتش‌نشانی سه دقیقه و دو ثانیه بعد از اعلام، خود را به محل رساند و این در حالی است که متوسط استاندارد دنیا چیزی حدود چهار تا شش دقیقه است. عکس‌العمل آتش‌نشانان سریع و به موقع انجام شد، مستندات و تصاویری داریم که می‌توانیم با استناد به آنها، روی این موضوع صحبت کنیم.

  خوشزاد دراین بخش به یکی از ابهامات پیش آمده در این حادثه درباره پاشیدن آب به یکی از قربانیان که پیش از سقوط از پنجره به بیرون آمده بود و همچنین افراد دیگر،‌ گفت: اسپری کردن آب از سوی آتش‌نشانان برای افراد محبوس در حادثه بود.

  او با رد برخی شایعات و اظهارات مطرح شده درباره این حادثه، گفت: زمانی که نردبام اول ساختمان، عملیاتی نشد، مرحوم فروتنی در کارگاه بوده و هنوز حتی از پنجره نیز بیرون نیامده بود. در زمان کمتر از یک دقیقه، نردبام دوم از ایستگاه آماده حرکت به محل شد، فرمانده عملیات باید در محل حادثه تصمیم بگیرد که مهم‌ترین تصمیم فرمانده در این حادثه، پشتیبانی به وسیله نردبام دوم بود.

  به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی، در آن لحظه هنوز مرحوم فروتنی از پنجره آویزان نشده بود: در طول مسیری که نردبام دوم در حال اعزام به محل بود، ایشان این ریسک را انجام داده و از پنجره خارج شده‌اند که متاسفانه منجر به سقوط‌شان شد. همانطور که در تصویر و فیلم‌های منتشر شده، دیده می‌شود، به نظر می‌رسد این فرد قصد داشته از کامپوزیت عمودی نمای ساختمان، برای سر خوردن به پایین استفاده کند و اگر وی 15 ثانیه بیشتر مقاومت می‌کرد یا زیر پایش شکسته نمی‌شد، نردبام دوم آتش‌نشانی، عملیاتی می‌شد و همانطور که در مدت 95 ثانیه، پنج تن را از میان شعله‌های آتش در این واحد نجات داد، این زن نیز نجات داده می‌شد.

  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در پایان گفت: همکارانم که در پی حواشی ایجاد شده در این حادثه دچار ضعف روحی شده‌اند، می‌خواهند که بیشتر از گذشته و با انگیزه بیشتر تلاش کنند.

   

  زنگ خطر برای ۹۹ درصد ساختمان های مناطق ۱۱ و ۱۲ تهران

  در ادامه معصومه آباد رئیس کمیسیون ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران با عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده‌های دو کشته شده در حادثه خیابان جمهوری، گفت: روزانه حدود 160 عملیات از سوی آتش‌نشانی تهران انجام می‌شود و مسئله مهم، کاهش چشمگیر میانگین زمانی رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه و کاهش تلفات و خسارات در سال‌های اخیر است، به طوری که آمار تلفات از 37 تن در سال 90 به 21 تن در سال 91 رسیده و در سال جاری نیز با احتساب دو زنی که کشته شدند، این آمار 12 نفر بوده است که این یعنی به طور متوسط سالانه 30 درصد کاهش تلفات داشته‌ایم.

  او با بیان اینکه این ساختمان پیشتر به دلیل موارد ناایمن، اخطار کتبی دریافت کرده بود، گفت: حادثه خیابان جمهوری زنگ خطری است برای 99 درصد از ساختمان‌های مناطق 11 و 12 شهرداری تهران، چرا که ساختمان‌های این مناطق نیز آبستن چنین حوادثی هستند و این موضوع در شناسنامه ایمنی‌شان نیز وجود دارد.

  رئیس کمیسیون ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در جریان حادثه روز یکشنبه در خیابان جمهوری، خطای انسانی صورت نگرفته، گفت: در بررسی‌های خود متوجه شده‌ام که این نردبام بارها عملیات انجام داده که آخرین عملیات آن مربوط به 18 آذرماه امسال بوده است.

  آباد گفت که در تحقیقاتش مشخص شده که 1300 تن از ابتدای سال جاری به وسیله این نردبام نجات یافته‌اند که خوشزاد، مدیرعامل آتش‌نشانی این اظهارات را تصحیح کرده و گفت که در 10 ماهه امسال آتش‌نشانان 1300 تن را نجات داده‌اند و این آمار مربوط به این نردبام نبوده است.

  او با بیان اینکه این نردبام سنسورهایی با حساسیت خاص دارد، گفت: همچنین نردبام آتش‌نشانی اپراتورهای خاصی دارد که در بررسی‌های مشخص شد که اپراتور این نردبام از مجرب‌ترین پرسنل آتش‌نشانی بوده که قبلا نیز با این وسیله کار کرده است.

  آباد با بیان اینکه گزارشی از این حادثه تا سه‌شنبه آماده شده و به شورای شهر تحویل داده می‌شود، افزود: با تدبیر رئیس شورا، مسجدجامعی، بنده مسؤل پیگیری این حادثه شده‌ام.

  رئیس کمیسیون ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران از صدا و سیما خواست که از قضاوت در این زمینه پرهیز کرده و اقدام کارشناسی را در فضایی آرام انجام دهد تا به دلیل برخی اظهارنظرها، به اعتماد ملی آسیبی وارد نشود.

  او تاکید کرد که گزارش شورای شهر در این باره روز سه شنبه اعلام می شود.

   

  گزارش مجلس، هفته بعد

  در ادامه، نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی از آماده شدن گزارش حریق خیابان جمهوری حداکثر تا هفته آینده خبر داد.

  محمد جواد کولیوند گفت: پس از این حادثه با شهرداری ارتباطاتی داشته و مواردی را بررسی کردیم، کمیسیون این موضوع را دنبال می‌کند و منتظر دریافت گزارش‌های امنیتی و اطلاعاتی در این خصوص هستیم.

  او گفت: تا زمان مشخص شدن علت حادثه، نباید به هر شکلی اظهارنظر کرد و به دنبال مقصر گشت، در همین چند ماه اخیر امید عباسی از آتش‌نشانان تهرانی برای نجات جان یک دختربچه، به شهادت رسید که ما نباید چنین مواردی را فراموش کنیم.

  کولیوند گفت: کمیسیون اطلاعات را گرفته و بررسی می‌کند، گفت: حداکثر تا هفته آینده گزارش را نهایی کرده و نتیجه آن را به مردم اعلام می‌کنیم. نباید تا زمان شفاف شدن نتیجه، دیگران را متهم کرد. پس از اعلام گزارش نهایی، با افرادی که در جریان این حادثه مقصر بوده‌اند، برخورد خواهیم کرد.

   

  روایت معاون عملیات سازمان آتش نشانی از حادثه

  فتح الله تیموری، معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران نیز با تسلیت به خانواده قربانیان این حادثه گفت: طی سال 30 هزار ماموریت اطفای حریق و حادثه در تهران از سوی آتش نشانان انجام می شود که تمام تلاش آتش نشانان برای نجات جان شهروندان در این عملیات ها است.

  او درباره حادثه خیابان جمهوری گفت: اولین تماس درباره مشاهده دود از پشت بام با سازمان آتش نشانی گرفته شد. پس از آن پنج تماس دیگر گرفته شد که در آخرین تماس اعلام شد، افرادی در داخل کارگاه محبوس شده اند.حتی در برخی تماس ها اعلام شد آتش خاموش شده است. نخستین ایستگاه پس از سه دقیقه خود را به محل حادثه رساند و در ادامه آتش نشانان چهار ایستگاه همراه یک گروه نجات ، تشک نجات و نردبام در محل حاضر شدند.

  معاون عملیات آتش نشانی تهران ادامه داد: نخستین ایستگاه که به محل می رسد مقداری دود و شعله در طبقه چهارم دیده می شد. نیروها از راه پله وارد ساختمان شدند که نخستین زن از طبقه چهارم بالای همکف به پائین پرت شد.در ابتدا فردی لبه پنجره نبود. نردبام اول که به محل رسید به دلیل اینکه سیستم آن خارجی و حساس است و لایل فنی عملیاتی نشد. این دستگاهها هر روز ساعت هفت صبح هنگام تحویل شیفت کنترل می شوند.

  به گفته او پس از اینکه نردبام اول عملیاتی نشد، درخواست نردبام دوم شد: تا این لحظه هنوز کسی در مقابل پنجره نبود. آتش نشانان با سه نازل شروع به آب پاشی کردند. ناگهان خانمی از پنجره خارج شده و لبه پنجره ایستاد. مرد جوانی نیز لبه پنجره نشسته و با او صحبت می کرد. همکاران ما از آن زن خواستند برود داخل. این زن حدود 2 دقیقه و 28 ثانیه لب پنجره بود که 15 ثانیه بعد از سقوط وی نردبام به مقابل پنجره رسید.در این عملیات زن 70 ساله ای که بیماری قلبی داشت نجات یافت.

   

  بازداشت دو مامور آتش نشانی

  دو تن از پرسنل سازمان آتش نشانی تهران در رابطه با پرونده آتش سوزی خیابان جمهوری بازداشت شدند. رئیس ایستگاه یک سازمان آتش نشانی تهران، ایستگاه حسن آباد، پس از تحقیق در دادسرای جنایی تهران از سوی بازپرس پرونده بازداشت شد.

  بازپرس جنایی همچنین اپراتور نردبامی که در این عملیات به علت نقص در سیستم کامپیوتر کار نکرده بود را بازداشت کرد.

  تحقیقات جنایی در خصوص این ماجرا همچنان ادامه دارد. این در حالی است که خانواده قربانیان این حادثه نیز با مراجعه به دادسرا به طرح شکایت پرداخته اند.

  محل حادثه نیز با دستور بازپرس پرونده پلمپ شده است. همچنین یک تیم از کارشناسان پلیس آگاهی با حضور در کارگاه خیاطی به بررسی محل پرداختند تا احتمال عمدی بودن آتش سوزی و یا قصور در این ماجرا را بررسی کنند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=52482
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  توضیحات عضو هیأت مدیره برج سلمان درمورد حواشی یک قرعه کشی جنجالی

  به گزارش آسمونی:دبیر هیأت مدیره برج سلمان گفت: مراسم قرعه‌کشی‌ که سه‌شنبه شب برگزار کرده‌ایم …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.