در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار اجتماعی > بحران بی سابقه کم آبی در تهران
کانال تلگرام کوروش

بحران بی سابقه کم آبی در تهران

Dehydration unprecedented crisis in Tehran3 بحران بی سابقه کم آبی در تهران

به گزارش آسمونی  محسن پیرهادی عضو عضو شورای شهر تهران با اشاره به گزارش‌هایی که شرکت آبفای تهران به تازگی ارائه کرده و نشان می‌دهد که ذخیره آبی سدهای لار و لتیان به مهرماه نیز نمی‌رسد گفت: به عبارت ساده تر باید بیان کرد که تهرانی‌ها تنها تا 40 روز دیگر می‌توانند از آخرین ذخایر آب این سدها برای مصارف خود استفاده کنند. این هشدار جدی است و این بحران شهر تهران را در حالت اضطرار قرار داده است. اگر فکری به حال کم آبی تهران آن هم با جمعیت ساکن 10میلیون نفری نشود، معلوم نیست که باید شاهد چه پیش آمدی باشیم .

پیرهادی در روزنامه ابتکار تاکید کرد: طبق گزارشی که شرکت آبفای تهران ارائه کرده است؛ ‌نیازآبی شهر تهران درسال 93، یک میلیارد و 35 میلیون مترمکعب است. این در حالی است که هر سال مسئولان آبفای تهران با همکاری آب منطقه ای از سدلار آب را به لتیان انتقال داده اند که البته امسال نیز با این مشکلات رو به رو هستند .

ازابتدای سال تا امروز 26 میلیون مترمکعب کاهش برداشت آب از سد لتیان وجود داشته است. درحال حاضرحجم آب لتیان به 50 میلیون مترمکعب رسیده است. این در حالی است که تا امروز 375 میلیون مترمکعب آب در استان از ابتدای سال تولید شده است و کمترین برداشت آب ازسد لتیان بوده است. همچنین درحال حاضر سد لار 50 میلیون متر مکعب و سد لتیان 48 میلیون مترمکعب آب دارد. وی با بیان این که تهرانی‌ها در شهریور ماه با بحران کمبود آب روبه رو می‌شوند، گفت: بحران کمبود آب می‌تواند در شرایط کنونی از بحران‌هایی مانند سیل و زلزله مدیریت به مراتب سخت تری را داشته باشد.

آب مایه حیات است و تحمل کم آبی برای شهر پر جمعیتی مانند تهران واقعا سخت و طاقت فرساست. این عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: تا امروز با کاهش فشار آب سعی شده است تا مشکل کم آبی در تهران کنترل شود اما با توجه به مصرف بالای سرانه آب در کشور و به ویژه در تهران و احتمال نبود بارش باران در فصل پاییز می‌توان به این مساله اشاره کرد که تهران تا شهریور ماه آب دارد و بعد از آن با بحران بزرگ بی آبی رو به رو می‌شود چرا که دیگر امکان برداشت آب از دو سد لار و لتیان وجود ندارد.

Dehydration unprecedented crisis in Tehran2 بحران بی سابقه کم آبی در تهران

 

پیرهادی با بیان این که نمی‌توان پهنه‌های بحران کم آبی را در تهران مشخص کرد اما به نظر می‌رسد که این بحران در پهنه غرب و جنوب غربی تهران بیشتر است، گفت: اگر پروژه بزرگ آبی منطقه بعثت تا دو ماه آینده افتتاح شود، بار تصفیه خانه 3 و 4 جنوب شرقی تهران کمتر شده و می‌توان آب را به غرب تهران انتقال داد. اما باید به این مساله نیز اشاره کرد که شمال شرق تهران نیز با مشکل بزرگ کم آبی روبه رو خواهد شد .

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اگرصرفه‌ جویی 25 درصدی نداشته باشیم دچار جیره‌بندی آب و مشکلات خواهیم شد. همه باید دست به دست هم بدهیم تا از این بحران خارج شویم. پیرهادی با اشاره به این که 3 میلیون و 800 هزار مشترک آب درتهران داریم گفت: از این تعداد 400 هزار مشترک غیر مسکونی و 3میلیون و 400 هزارمشترک مسکونی هستند.

ازمیان مشترکان مسکونی دومیلیون و 700 هزارنفر زیر 20 میلیون مترمکعب یا همان حد استاندارد مصرف دارند این در حالی است که 700 هزار نفر بیش از حد استاندارد و تا 42 درصد آب تهران را مصرف می‌کنند. وی با اشاره به مشکلات آبی شهروندان مناطق 18 و 19 تهران گفت: کم توجهی سازمانهای مسئول در قبال تامین آب در برخی از مناطق و محله‌های شهر تهران باعث شده تا شهروندان ساکن در این محله‌ها که عموما از اقشار کم درآمد و ضعیف هستند با مشکل مواجه باشند. نمونه آن نیز محله خلیج فارس شمالی در منطقه 18 تهران است که با مشکل قطع مکرر آب و برق دست به گریبان هستند .

این عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: با پیگیریهایی که شورایاری محله خلیج فارس شمالی انجام داد در سال 88 وزارت راه و شهرسازی 12 هزار و 500 متر مربع زمین به سازمان آب و فاضلاب تهران در جنوب غرب تهران واگذار کرد. هرچند کاربری این زمین فضای سبز بود اما برای رفع مشکلات این محله به کاربری تأسیسات تغییر داده شد.

Dehydration unprecedented crisis in Tehran4 بحران بی سابقه کم آبی در تهران

 

در سال 89 زمان شهردار وقت آقای مداحی کلنگ این پروژه را به زمین زد. در طراحی اولیه مخزن آبی که قرار بود برای این محله ساخته شود 20 هزار متر مکعب در نظر گرفته شد این در حالی است که تا الان که نزدیک به 5 سال می‌گذرد تنها 10 هزار متر مکعب از این مخزن ساخته شده است و برای مابقی آن باید تامین بودجه شود . پیرهادی درباره دلیل بهره برداری نشدن از این مخزن آب گفت: دلیل این عدم بهره برداری نیز نصب نشدن تأسیسات پمپاژ مورد نیاز در این مخزن بوده است . برای نصب تاسیسات دستگاه پمپاژ نیاز به 8.5 میلیارد بودجه است که تاکنون تامین اعتبار نشده است.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: در بخش علی آباد محله اسماعیل آباد منطقه 19 نیز حدود 30 خانوار و 300 واحد تولیدی وجود دارد که بدون آب شرب هستند. البته خود اهالی چند حلقه چاه برای تامین آب محله خود ایجاد کرده اند اما همچنان کم آبی در این محله نیز بیداد می‌کند. از طرفی وضعیت بهداشتی آب چاه‌های مورد استفاده با توجه به وجود چاههای فاضلاب نگران کننده است .
پیرهادی با بیان این که 30 درصد شبکه آب رسانی پایتخت فرسوده است، گفت: مشکل فرسودگی شبکه آب رسانی پایتخت را می‌توان حاکمیتی حل کرد و دولت، مجلس و شهرداری با کمک هم تجهیزات آب رسانی را نوسازی کنند .

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=73288
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

عربستان سعودی تامین سلامت و امنیت حجاج ایرانی در حج تمتع را پذیرفته است/ تنها شرط عربستان برگزاری دعای کمیل در فضای بسته است

به گزارش آسمونی:اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس در حاشیه صحن علنی امروز چهارشنبه 30 …

2 نظرات

 1. ناسر رهیمی

  خبر انتشار را چند روز پش تقدیم کدم، اگار نرسیده. شاد اینها کمک کنند.
  http://kahrizzarza.blogsky.com/1393/09/09/post-5/
  یا
  http://kahrizzarza.blogspot.com/?view=magazine
  یا
  http://www.jadidiha.ir/articles-26723.html

 2. ناسر رهیمی

  سر دبیر گرامی
  مگر میشود بفکر حل مشکلی باشیم بدون این که علت مشکل را بررسی بکنیم؟ مردم که نمیروند شیر آب را باز بگذارند. اگر کسی آب زیاد مصرف میکند، حتما نیاز دارد. سد ها را بد زدن، زیاد زدن؟ چکار بکنند؟ جمعیت شهر ها زیاد شده مردم آب لازم دارند. هیچ کس نمیگوید چرا باران کم شده؟ اشکالی ندارد، من نه تنها دلیل کم آبی را مطرح خواهم کرد، تنها راه عملی با توجه به امکانات میهنمان را نیز زیر نام « پروژه یا طرح کهریز زرزا» در بیش از 330 برگ نمایش در ده روز آینده تقدیم حضورتان خواهم کرد. شاد و پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی