در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار اجتماعی > شکستگی لوله آب، عجیب‌ترین علت برای مسمومیت سه هزار نفر!
کانال تلگرام کوروش

شکستگی لوله آب، عجیب‌ترین علت برای مسمومیت سه هزار نفر!

Broken water pipes strangest reason for poisoning three thousand شکستگی لوله آب، عجیب‌ترین علت برای مسمومیت سه هزار نفر!

1392/10/30

بعد از حادثه عجیب و غریب ماه‌های گذشته در اهواز که بعد از بارندگی نفس مردم شهر می‌گرفت، مسمومیت حدود سه هزار تن از اهالی پردیس، یکی دیگر از اتفاقات عجیبی است که برخی می‌گویند علت آن را یافته‌اند اما به نظر درست‌تر آن است که بگوییم در آستانه بی پاسخ ماندن قرار گرفته است!

سه روز پیش، هنگامی که اعلام شد حدود هزار و پانصد تن از اهالی شهر پردیس (شهر جدیدی که در شرق تهران و در نزدیکی بومهن) به دردی مشترک راهی مراکز درمانی شده‌اند، تقریبا قابل حدس بود که علت رویداد باید از آب آشامیدنی باشد اما کمتر کسی تصور می‌کرد که وعده تمامی مسئولان برای پیگیری ماجرا به «شکستگی لوله» ختم شده و علت رویدادی که به مرور ابعاد بزرگتری یافته بود، به این امر تقریبا محال مرتبط شود.

در شرایطی که همزمان با رسانه‌ای شدن واقعه، رئیس اداره مبارزه با بیماری‏های منتقله از راه آب و غذای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، فرماندار شهرستان پردیس و شماری از مسئولان از بیمارستان شفای این شهر بازدید به عمل آورده و به آلودگی آب شرب مصرفی شهروندان شهر پردیس و بخش جاجرود اذعان کردند و مسئولانی مانند استاندار تهران و فراندار شهر وعده بررسی دقیق ماجرا را دادند، دبیر مجمع نمایندگان تهران پس از بازدیدی که امروز از پردیس انجام داد، علت رویداد را «شکستگی لوله» عنوان کرد تا گره ماجرا کورتر از قبل شود.

حسین طلا گفت: برابر اعلام بعضی از مسئولان، علت اصلی مسمومیت اهالی شهرستان پردیس به دلیل شکستگی لوله‌های آب شرب بوده و این موضوع موجب مسمومیت‌ها شده است ولی هنوز مسئولین توزیع آب این موضوع را قبول نکرده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: از روز دوشنبه هفته گذشته اهالی این شهرستان به چهار مرکز درمانی مستقر به دلیل مسمومیت مراجعه می‌کنند که این روند تا روز پنج‌شنبه ظهر ادامه داشته و در نهایت آمار اصلی مسموم‌ شدگان شهرستان پردیس 2832 نفر گزارش شده است.

نماینده مردم تهران با تاکید بر این نکته اگر قصوری از سوی مسئولان استان صورت گرفته که موجب مسمومیت اهالی پردیس شده، می‌بایست عذرخواهی کنند، گفت: مجمع نمایندگان استان تهران جهت بررسی بیشتر این موضوع از وزیر نیرو برای جلسه روز چهارشنبه دعوت کرده بود که به دلیل اینکه وزیر در مسافرت خارجه بود، این جلسه به تعویق افتاد ولی مصر هستیم که این جلسه هر چه سریعتر برگزار شود.سخنان این نماینده از چند منظر می‌تواند جالب توجه باشد. نخست آنکه ترکیدگی لوله عامل اصلی ماجرا معرفی شده است؛ ادعایی که از پنج شنبه گذشته مطرح بوده و مدافعانی همچون مدیر شبکه بهداشت شهرستان پردیس داشته و خواسته یا ناخواسته مورد تایید مدیر روابط عمومی اورژانس کشور نیز قرار گرفته و مجاورت محل ترکیدگی با فاضلاب، به کمک باورپذیری حکایت می‌آید اما به جهاتی باور پذیر نیست.

کافی است یکبار ترکیدگی لوله را تجربه کرده باشید تا بدانید که با این حادثه، آب مقصد لوله قطع شده و یا به شدت کم فشار می‌شود و این اتفاق دلیلی ندارد جز خروج آب از لوله در محل ترکیدگی؛ حال چگونه قرار است از محلی که آب با فشار فراوان بیرون می‌زند، میکروب مسموم کننده وارد جریان آب شده و به منازل برسد؟، نقص بزرگی است که به این داستان وارد است.

فارغ از این نقیصه که به راحتی قابل اثبات است، مجاورت لوله آب شرب با فاضلاب (دقت کنید که فاضلاب ظاهرا رها شده است و در هیچ مجرایی، نه کانال و نه لوله‌های مخصوص هدایت نمی‌شود!)، ابهام دیگری است که به این حکایت وارد است که البته می‌تواند صحت داشته باشد اما اگر درست باشد، قطعا خطایی است که می‌بایست اعلام و پیگیری شده و قصور کنندگان شناسایی شوند.

تا اینجای کار، با ابهاماتی مواجه هستیم که ظاهرا نماینده تهران هم از آن آگاه بوده و به همین دلیل احتمال قصور مسئولان را داده است اما ابهام بزرگتر ماجرا زمانی است که می‌شنویم از پنج شنبه به این سو، هیچ مسمویت دیگری رخ نداده است؛ اتفاقی خوب اما عجیب که نشانمی‌دهد علت اصلی شیوع این عارضه همه گیر شناسایی شده است.

به عبارت بهتر، در اثر مجموعه اقداماتی که در منطقه صورت گرفته، سرمنشا آلودگی آب پردیس شناسایی و از مدار آب شرب مردم خارج شده که خبر مسرت بخشی به شمار می‌آید اما هیچ نشانه‌ای از خبری شدن این موضوع در دست نیست و همین عامل می‌تواند ناقض دیگری بر تیئوری آلوده شدن آب اهالی منطقه ای وسیع بر اثر ترکیدگی لوله در نزدیکی فاضلاب باشد.

اینجاست که به نظر می‌رسد از یکسو اهمیت ماجرایی که چند هزار نفر را به خود درگیر کرده و موجبات رنجشان را (اگر از هزینه مالی و… صرف نظر کنیم) فراهم آورده به درستی درک نشده و از سوی دیگر، تلاشی برای ترمیم اعتماد خدشه وارد آمده مردم صورت نگرفته تا در شرایطی که ظاهرا همه چیز به روال سابق بازگشته، چیزهایی به غایت ارزشمند فدا شده باشد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=52002
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

عربستان سعودی تامین سلامت و امنیت حجاج ایرانی در حج تمتع را پذیرفته است/ تنها شرط عربستان برگزاری دعای کمیل در فضای بسته است

به گزارش آسمونی:اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس در حاشیه صحن علنی امروز چهارشنبه 30 …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی