در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار اجتماعی > علت قطع کردن درختان دارآباد چه بود ؟
کانال تلگرام کوروش

علت قطع کردن درختان دارآباد چه بود ؟

Because much of what was cut down trees علت قطع کردن درختان دارآباد چه بود ؟

1393/09/23

در هفته‌ گذشته اخباری مبنی برقطع تعدادی درخت و درختچه ارغوان در منطقه دارآباد منتشر شد. این اقدام ظاهرا توسط مالک قطعه زمینی در این محل که پایین تر از موزه دارآباد و در خیابان افتخاری واقع است، به خاطر ساخت بنا انجام شده‌ بود و مالک این مجموعه ادعا کرده بود که با مجوز شهرداری برای جابه‌جایی و بازکاشت درختان اقدام کرده‌ است.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا محمد حسین بازگیر رئیس محیط زیست شهر تهران گفت: در پی اخباری مبنی بر ریشه کن شدن تعدادی درخت، محیط زیست شهر تهران وارد موضوع شد و در این بازدید مالک مجموعه برای این اقدام از سوی بازرسان محیط زیست احضار شد.

رئیس محیط زیست شهر تهران با اشاره به ادعای مالک این مجموعه مبنی بر اخذ مجوز‌های قانونی از دستگاه‌هایی مرتبط همچون شهرداری تهران اظهار کرد: قرار است مستندات و گزارش هایی مبنی بر داشتن مجوز از سوی شهرداری و همچنین انتقال درختان به محل دیگری با نظر شهرداری توسط مالک به کارشناسان ما ارائه شود.

وی افزود: در این منطقه تعداد زیادی درختچه ارغوان وجود داشت که به گفته مالک مجموعه این درختچه‌ها نیز به بوستانی در نزدیکی آن منطقه منتقل شده‌اند.

رئیس محیط زیست شهر تهران با بیان این‌که اگر جا به جایی درختان با مجوز باشد در این فصل به حیات آنها آسیبی نمی زند، گفت: براساس گفته های مالک مجموعه فعلا قرار نیست در این مجموعه ساخت و سازی اتفاق بیفتد اما جا به جایی و انتقال درختان به دلیل اینکه بایستی در فصل زمستان انجام شود، صورت گرفته است.

بازگیر تصریح کرد: اگر مستندات مالک ثابت نکند که این اقدام با مجوز شهرداری بوده و مشخص شود که قطع درختان و نه جا به جایی آنها صورت گرفته، محیط زیست این مسئله را از لحاظ قضایی پیگیری خواهد کرد.

مجوز نمی‌دهیم حتی برای قطع یک درخت

علی محمد مختاری- رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهردای تهران نیز با بیان اینکه قطع حتی یک درخت در پایتخت ممنوع است، گفت: هیچکس مجاز به تخریب فضای سبز و قطع درختان در پایتخت نیست، بنابراین شهرداری و سازمان پارک‌ها نه تنها مجوزی برای این‌کار نداده است؛ بلکه از طریق مراجع قضایی با وی برخورد قانونی خواهیم کرد.

رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با بیان اینکه چنانچه درختی در محل احداث بنایی واقع شده باشد در ابتدا باید با تغییر نقشه آن بنا، درخت را حفظ کرد، اظهار داشت: اگر در نهایت امکان تغییر نقشه وجود نداشت، درخت باید در همان پلاک ثبتی بازکاشت شود.

محمد حقانی- رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه در این زمین 93 درخت با بن 15 تا 82 سانتی متر و همچنین 92 درختچه زینتی همچون ارغوان وجود داشت گفت: براساس اظهارات مالک، وی اقدام به جابجایی درختان کرده است که به نظر من جابجایی فرقی با قطع درختان ندارد.

وی گفت: مالک زمین عنوان کرده است که 40 اصله از این درخت با بن 20 تا 82 سانتی متر و 66 درختچه ارغوان و هشت نهال کوچک را جابجا کرده است.

حقانی با بیان اینکه مالک قبل از صدور پروانه ساخت، اقدام به چنین عملی کرده است، گفت: شهردار منطقه یک عنوان داشته که شورای شهر مجددا این زمین را باغ تعیین کرده‌ است و این زمین مزروعی نبوده است که بررسی اسناد ادامه دارد.

وی همچنین در مورد برخی سخنان مبنی بر رأی کمیسیون ماده 5 و 7 مبنی بر این جابجایی و قطع گفت: اطلاعی از رای کمیسیون ماده 5 ندارم اما در مورد ماده 7 باید بگوییم که این تصمیم در سطح منطقه‌ای اخذ شده است.

 درخت‌هایی که صحبت از کنده شدن آنهاست در ضلع جنوبی قطعه زمینی است که 120 اصله درخت دارد و شهرداری منطقه یک تهران، مجوز مالک برای انتقال و جابه‌جایی درختان را تایید کرد.

انتقال درخت مجوز لازم را داشت

کاظم داوودی- مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه یک تهران نیز درخصوص قطع درختان منطقه دارآباد توضیح داد: قطعه زمینی به مساحت 2400 متر در یکی از خیابان‌های دارآباد وجود داشت که براساس رای دیوان عدالت اداری مجوز احداث بنا به مالک ارائه شده بود. این زمین در سه ضلع شمالی، شرقی و غربی به ساختمان‌های دیگر متصل شده و ضلع جنوبی آن همجوار با حصارهای پادگان اقدسیه بود.

وی با بیان اینکه کاربری این قطعه زمین R122 و مسکونی بوده است، گفت: مالک از سال 85 به دنبال استفاده از حقوق مالکانه خود بود تا اینکه پرونده طبق نظر کمیسیون ماده 12 و سازمان زمین شهری حکم ساخت و ساز می‌گیرد که مالک حکم رفع تصرف عدوانی و اعاده به وضع سابق از دادگاه را اخذ می‌کند.

داوودی با تاکید بر اینکه جابه‌جایی درختان توسط مهندسان فضای سبز شهری انجام شده است، ادامه داد: در این اقدام 31 درخت با بن 20 تا 50 سانتیمتر و 9 درخت با بن 50 تا 80 سانتیمتر وجود داشته که به صورت کاملا تخصصی توسط مالک اقدامات از ریشه کنده شدن آنها انجام شده است.

مدیرروابط عمومی شهرداری منطقه یک با تاکید بر اینکه جابه‌جایی 40 درخت با دریافت مجوز از سوی کمیسیون باغات متشکل از یک نماینده از سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران، یک نماینده از شهرداری منطقه یک تهران و یک نماینده از شورای شهر تهران صورت گرفته است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=82426
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

عربستان سعودی تامین سلامت و امنیت حجاج ایرانی در حج تمتع را پذیرفته است/ تنها شرط عربستان برگزاری دعای کمیل در فضای بسته است

به گزارش آسمونی:اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس در حاشیه صحن علنی امروز چهارشنبه 30 …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی