صفحه اصلی > اخبار > اخبار اجتماعی > مردم تب کریمه کنگو را جدی بگیرند
تبلیغات اینترنتی

مردم تب کریمه کنگو را جدی بگیرند

Crimean Congo fever seriously people مردم تب کریمه کنگو را جدی بگیرند

1394/04/14

به گزارش آسمونی رییس دامپزشکی زابل گفت: افزایش شدت گرما در سیستان و استمرار خشکسالی شرایط مساعدی را برای رشد و تکثیر انگلهای خارجی دام به ویژه کنه ایجاد کرده که می تواند موجب انتقال بیماریهای خطرناکی از جمله بیماری cchf یا تب هموراژیک کریمه کنگو به انسان شود.

دکتر حامد گنجعلی در گفت وگو با ایرنا افزود: این بیماری بعنوان یک بیماری حاد تب دار، خونریزی دهنده و خطرناک است و از طریق گزش کنه منتقل و مهمترین بیماری زئونوز ‘بیماری مشترک بین انسان و دام’ در منطقه سیستان تلقی می شود.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری و کنترل شیوع این بیماری در منطقه از ابتدای سال جاری اقداماتی انجام شده است، اظهار داشت: برگزاری کلاس های آموزشی برای آشنایی بهتر کارکنان و کارگران تمامی واحدهای بسته بندی گوشت و کشتارگاه صنعتی محمدآباد، حضور مستمر کارشناسان در برنامه های رادیو شهری زابل، توزیع بروشورهای بیماری تب کریمه کنگو در مدارس، قصابی ها و دامداری از جمله این اقدامات است.

رییس دامپزشکی زابل گفت: با همکاری ادارات و به ویژه فرماندار زابل پیشنهاد طرح احداث میدان دام این شهرستان برای جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام در دست اقدام است و انتظار می رود به زودی این طرح اجرایی و نخستین میدان دام مجاز در منطقه احداث شود.

دکتر گنجعلی یادآور شد: در صورت ارائه گزارش از احتمال وجود تب کنگو در روستاها توسط مراکز بهداشت نیروهای دامپزشکی بلافاصله وارد عمل شده و پس از بازدید میدانی و سم پاشی اطلاعات لازم را به دامداران ارائه می دهند.

وی از مردم سیستان خواست در خرید دام بیش از پیش دقت کنند، تصریح کرد: از آنجایی که تب کنگو فاقد علایم بالینی است از خرید و کشتار دام های آلوده به کنه خودداری کنند و گوشت دام ذبح شده را قبل از تکه تکه کردن 24 ساعت و جگر و دل قلوه آن را بمدت 48 ساعت در دمای پایین یخچال نگهداری کنند و در هنگام تکه تکه کردن گوشت حتما از دستکس و لباس کار استفاده کنند.

رییس دامپزشکی زابل از کاهش موارد گزارش وقوع بیماری برسلوز «تب مالت» در جمعیت انسانی شهرستان زابل، نیمروز و هامون خبرداد.

وی افزود: انجام واکسیناسیون مستمر، هدفدار و برنامه ریزی شده دامهای سبک و سنگین منطقه علیه بیماری های برسلوز از اقدامات صورت گرفته در این شهرستانها است.

گنجعلی اظهار داشت: برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی برای دامداران به منظور شناخت و پیشگیری از بیماری ها در شهرستانهای زابل، نیمروز و هامون سبب کاهش محسوس گزارش وقوع این بیماری در جمعیت انسانی شده است.

وی تصریح کرد: بیماری برسلوز «تب مالت» یکی از مهمترین و خطرناک ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام است که از طریق فرآورده های لبنی و ترشحات رحمی، بافتی از دام به انسان منتقل می شود.

- همین حالا عضو کانال تلگرام آسمونی شوید: کلیک نمایید

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=98654
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

quintuplets

تولد پنج قلوهای خرامه‎ای در شیراز/ مادر ۵ قلوها: خوشحالم که خدا فرزندان سالمی به من عطا کرده است

به گزارش آسمونی: مادر ۵ قلوهای خرامه‎ای گفت: بزرگ کردن و نگهداری از ۵ قلوها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی