تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار علمی و پژوهشی > هزینه سفر میمون «پیشگام» به فضا چقدر شد؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • هزینه سفر میمون «پیشگام» به فضا چقدر شد؟

  travel-costs-were-much-monkey

   

  به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، دکتر حمید فاضلی در نشست خبری پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام همراه با موجود زنده که عصر چهارشنبه در پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی برگزار شد، با بیان اینکه سازمان فضایی ایران، ماموریت مهندسی اعزام حیات به فضا را از شورای عالی فضایی کشور دریافت کرده است، گفت: این شورا متشکل از وزارتخانه‌های امور خارجه، علوم، تحقیقات و فناوری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع، صنعت، معدن و تجارت، معاونت راهبردی ریاست جمهوری، سازمان صدا و سیما و سازمان فضایی ایران است که ریاست آن برعهده رییس جمهور است.

   

  وی افزود: در جلسه سوم شورای عالی فضایی مقرر شد که سازمان فضایی ایران مدیریت اجرایی و اکتساب فناوری‌ها و سامانه‌های فضایی را برعهده بگیرد و در این مسیر نیز به این سازمان ابلاغ شد که از تمامی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها در این زمینه استفاده کند. از جمله ماموریت‌های محوله به سازمان فضایی ایران می‌توان به اعزام انسان به فضا، تاسیس پایگاه ملی پرتاب، ایجاد آزمایشگاه ملی فضایی و تاسیس شهرک فضایی اشاره کرد.

   

  به گفته فاضلی، تمامی زیرساخت‌های مذکور مجموعه پیشرفته و مقتدر فضایی است که در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا تجربه شده است که در ایران نیز تاکنون فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

  رییس سازمان فضایی ایران در ادامه با اشاره به اذعان یک موسسه بین‌المللی بر قدرت فضایی ایران گفت: یکی از موسسات معتبر در قالب مقاله‌ای ایران را جزو پنج کشور نوظهور در عرصه فضایی اعلام و تاکید کرده که ایران بالاترین نرخ رشد را در فعالیت‌های فضایی تجربه کرده است.

   

  وی با اشاره به تدوین سند جامع توسعه هوافضای کشور گفت: پس از شش، هفت سال فعالیت دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت علوم، ستاد توسعه هوافضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی، سند جامع توسعه هوافضای کشور به عنوان یک سند بالادستی در این عرصه در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصویب شد که در شرف ابلاغ از سوی رییس جمهور است.

   

  رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به تصویب یک برنامه ۱۰ ساله فضایی در سال ۸۶ در هیات دولت گفت: بر اساس برنامه و با عنایت ویژه رییس جمهور، اعتبارات ویژه‌ای برای فعالیت‌های فضایی کشور، اختصاص یافت که بر این اساس ماهواره‌بر سفیر توسعه یافت و فعالیت کاوشگرهای ایرانی نیز فعال‌تر شدند و به طور کلی پروژه اعزام به فضا شکل گرفت.

   

  به گفته فاضلی، موضوع ارسال فضانورد به مدار زمین و ارسال ماهواره به مدار ژئو (۳۶ هزار کیلومتر) بر اساس سند چشم‌انداز توسعه و نقشه جامع علمی کشور، مورد تاکید قرار گرفته است.

  رییس سازمان فضایی ایران، با تاکید بر اینکه مدیریت تمامی فعالیت‌های فضایی کشور برعهده سازمان فضایی ایران است، گفت: در این راستا از تمامی ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مجموعه‌های کشور مانند وزارت دفاع استفاده خواهد شد.

   

  وی با بیان اینکه کاوشگر پیشگام همراه با موجود زنده به فاصله ۱۲۰ کیلومتری زمین ارسال شده است، گفت: در این فاصله نه بالن و نه ماهواره‌ها نمی‌توانند ورود پیدا کند و کشورها برای اینکه سامانه‌های فضایی خود را مورد آزمایش قرار دهند، از این کاوشگرها جهت دریافت تست دما، تشعشات و شرایط جوی استفاده می‌کنند.

   

  فاضلی در پاسخ به ادعای سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه ارسال کاوشگر پیشگام به فضا برخلاف قطعنامه سازمان ملل است، گفت: ماموریت کاوشگر پیشگام جهت ارسال اولین میمون فضانورد به فضا کاملا صلح‌آمیز و یکی از مصوبات شورای عالی فضایی ایران است. معمولا کشورهای غربی پس از اکتساب اینگونه فناوری‌ها و استفاده سوء از آنها در قالب اتحادی از ورود سایر کشورها جهت دستیابی به این فناوری‌ها جلوگیری می‌کنند که نمونه آن را در بمباران هسته‌یی شهرهای ژاپن مشاهده کرده‌ایم. همچنین کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و میکروبی تمامی کشورها را از دستیابی به این نوع سلاح‌ها منع کرده است، اما اکثر کشورهای غربی با دستیابی به این سلاح‌ها و استفاده سوء از آنها اقدام به تدوین چنین کنوانسیونی کرده‌اند.

   

  وی در پاسخ به دلسوزی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره میمون فضانورد ایرانی، گفت: ایران جهت استفاده از میمون برای ارسال به فضا از کشورهای غربی و به خصوص آمریکا الگو گرفته است، چراکه آنها در سال‌های دور از میمون نژاد رزئوس جهت انجام آزمایشات اولیه اعزام انسان به فضا استفاده کرده‌اند. به نظر می‌رسد که در آن زمان آن میمون‌ها بیچاره نبوده‌اند که در حال حاضر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به استفاده ایران از میمون برای آزمایشات فضایی خود دلسوزی می‌کند.

   

  رییس سازمان فضایی درخصوص نحوه اطلاع‌رسانی این رخداد علمی در کشور گفت: در زمینه اطلاع‌رسانی این دستاورد موفقیت‌آمیز علمی باید تلاش بیشتری صورت بگیرد. چراکه امروز در جلسه هیات دولت حتی وزیر نفت از عدم اطلاع‌رسانی خوب این موضوع گله کرد و گفت در برنامه‌ای که با حضور میهمانان خارجی در روز گذشته داشتم، بارها آنها به من تبریک می‌گفتند اما من از موضوع پرتاب موجود زنده به فضا اصلا اطلاعی نداشتم!

   

  وی افزود: البته دلایل عدم اطلاع‌رسانی مناسب و به موقع از این رخداد علمی به ساختار نو و تازه فضای ایران برمی‌گردد، اما به تازگی کمیته تبلیغات فضایی ذیل شورای عالی فضایی تشکیل شده است که امیدواریم این نواقص برطرف شود. به طور کلی درصددیم که قابلیت اطمینان فعالیت‌های فضایی را آنقدر بالا ببریم که قبل از انجام ماموریت‌های فضایی بتوانیم به طور مستقیم درخصوص آنها اطلاع‌رسانی کنیم.

   

  وی افزود: در این راستا موافق این هستم که باید عدم موفقیت‌ها در ماموریت‌های فضایی را به اطلاع مردم برسانیم، در غیراین صورت تصور می‌شود که اینگونه فعالیت‌ها بسیار آسان است، اما این در حالی است که تنها ۳۰ درصد ماموریت‌های فضایی موفقیت‌آمیز است.

  به گفته فاضلی، هزینه ماموریت کاوشگر پیشگام حدود دو تا سه میلیارد تومان بوده است.

   

  وی با اشاره به برنامه‌های سازمان فضایی در روز فناوری فضایی (چهاردهم بهمن‌ماه) گفت: با توجه به قطع برنامه‌های برون‌مرزی ایران در ماهواره‌های خارجی یک برنامه راهبردی جدید در این زمینه با همکاری سایر سازمان‌ها تدوین شده است. پیش‌بینی ما در ابتدا این بود که تمام فناوری‌های مورد نیاز از جمله ماهواره مخابراتی و پرتابگر با قابلیت حمل محموله‌های چند تن را با هم پیش ببریم، اما بر اساس برنامه راهبردی جدید ما به حداقل‌ها اکتفا کردیم و مقرر شد یک ماهواره مخابراتی با دو ترانسپوندر تا پنج سال آینده به مقدار ژئو (۳۶ هزار کیلومتر) ارسال شود.

   

  وی تصریح کرد: در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی نمونه مهندسی ماهواره قائم و نمونه پروازی ماهواره ناهید و همچنین دستاوردهای حوزه دفاعی در زمینه فضایی نیز رونمایی خواهند شد.

  وی با بیان اینکه ماهواره فجر طی روزها و هفته‌های آینده به فضا پرتاب خواهد شد، گفت: درصددیم ماهواره شریف دانشگاه صنعتی شریف را نیز تا پایان سال به فضا پرتاب کنیم، در غیراین صورت اوایل سال آینده به فضا پرتاب خواهد شد.

   

  رییس سازمان فضایی درخصوص آخرین وضعیت ماهواره آت ست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برای پرتاب این ماهواره منتظر آماده شدن ماهواره‌بر سیمرغ هستیم که امیدواریم که اواخر امسال یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

  وی ادامه داد: نمونه پروازی ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت نیز تا خرداد سال آینده آماده خواهد شد. همچنین ماهواره طلوع نیز جهت پرتاب در حال آماده‌سازی است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=26235
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  حضور ۲۳ دانشگاه از ایران در فهرست “لایدن”

  به گزارش آسمونی:سرپرست ISC گفت: نظام رتبه‌بندی لایدن، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا در سال …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.