تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار علمی و پژوهشی > نرخ رشد تولید علم کشور به ۱۶ درصد رسید/ بالاترین نرخ رشد تولید علم در چهار سال اخیر
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • نرخ رشد تولید علم کشور به ۱۶ درصد رسید/ بالاترین نرخ رشد تولید علم در چهار سال اخیر

  rate نرخ رشد تولید علم کشور به 16 درصد رسید/ بالاترین نرخ رشد تولید علم در چهار سال اخیربه گزارش آسمونی:

  محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: کمیت تولید علم تنها یکی از ابعاد تولید علم است و هدایت مقالات به سمت نیازهای کشور مهمترین مسئله فعلی در علم کشور است، اما در عین حال انتشار نتایج پژوهش در معتبرترین مجلات بین المللی از قدرت و توان علمی بالای محققان حکایت می نماید. 

   

  دهقانی اظهار داشت: بررسی ۲۵ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) تولید کرده اند نشان می دهد که رشد کمیت تولید ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۴میلادی به ۱۶% رسیده است. بدین ترتیب جمهوری اسلامی ایران در جمع کشورهایی که بیشترین کمیت تولید علم دنیا را تولید می کنند از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است.

   

  سرپرست ISC اظهار کرد: در سال ۲۰۱۴ میلادی در پایگاه استنادی آی.اس.آی تعداد ۲میلیون و ۳۴۸ هزار و ۶۵۸ مدرک از تمام دنیا نمایه شده است که در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم به ۲ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۲۴۶ مدرک رسید.

   

  وی افزود: بدین ترتیب متوسط تولید علم دنیا در حدود ۶درصد رشد داشته است که در طی سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی تعداد مدارک ثبت شده برای جمهوری اسلامی ایران به ترتیب برابر با  ۲۸ هزار و ۴۶۴، ۳۰ هزار و ۹۴۱، ۳۰ هزار و ۳۵۱، ۳۲ هزار و ۱۵۵ و ۳۷ هزار و ۲۶۱  مورد بوده است که بنابراین میزان رشد علمی در این سالها نسبت به سال های قبل از آن به ترتیب برابر با ۷، ۲، ۴ و ۱۶ درصد بوده است.

   

  دهقانی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۴ میلادی ایران با تولید ۳۲ هزار و ۱۵۵ مدرک از لحاظ کمیت تولید علم در بین ۲۱ کشور برتر دنیا قرار دارد که در سال ۲۰۱۵ رشد کمیت تولید علم کشور قابل ملاحظه بود و از این بابت ایران هم اکنون در جایگاه ۱۹ دنیا قرار دارد.

   

  وی اعلام کرد: سهم ایران از تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۱.۴درصد بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱.۵ درصد رسید. 

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح کرد: ایران، ترکیه و لهستان سه کشوری هستند که در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی هر کدام دو رتبه از لحاظ کمیت تولید علم، افزایش رتبه داشتند که در این میان ایتالیا و برزیل نیز هر کدام یک پله رشد کردند، اما کانادا، هلند، سوئد و سوئیس هر کدام یک پله کاهش رتبه داشتند و همچنین تایوان نیز ۴ پله رشد منفی داشته است. 

  وی بیان کرد: کمیت تولید علم دنیا در حال افزایش است و به جز ژاپن و تایوان تمامی ۲۵ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را تولید می کنند در سال ۲۰۱۵ به نسبت سال ۲۰۱۴ میلادی علم بیشتری را تولید کرده اند.
   
  دهقانی گفت: برخی کشورها از لحاظ تعداد مدارک نمایه شده در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی رشد داشته اند، اما سهم آنها از کل کمیت علم دنیا کاهش یافته است. آمریکا، آلمان، فرانسه، کره جنوبی، هلند و سوئد در این دسته قرار می گیرند.
   
  وی تصریح کرد: هر چند کمیت تولید علم یکی از عوامل رشد علمی محسوب می شود، اما نگاه تک بُعدی به این عامل باعث خواهد شد تا علم کشور در مسیر صحیحی قرار نگیرد، در همین راستا سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری کسب مرجعیت علم و فناوری در سطح بین الملل، تعاملات علم و فناوری و اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولید شده را مورد توجه قرار داده اند. بنابراین، علاوه بر افزایش کمیت بایستی به اثرگذاری تولید علم در عرصه های مختلف نیز توجه کافی کرد.
   

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • طراحی 
سایت
 • ویزای کانادا
 • اینم جالبه !

  پس از مریم میرزاخانی فقید ، یک ریاضیدان ایرانی دیگر برنده جایزه فیلدز شد

  به گزارش آسمونی:کوچر بیرکار ریاضیدان ایرانی‌تبار متولد شهر مریوان استان کردستان موفق شد به عنوان …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.