تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار علمی و پژوهشی > ایران در رتبه نوزدهم تولید علم شیمی جهان
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

ایران در رتبه نوزدهم تولید علم شیمی جهان

Iran is ranked nineteenth in the world of chemistry

۱۳۹۳/۰۶/۳۱

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ارائه آمار مقالات و رتبه ۱۰ کشور جهان در حوزه شیمی از کسب رتبه ۱۹ در تولید علم رشته شیمی از سوی محققان ایرانی خبر داد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، دکتر جعفر مهراد، سرپرست ISC گفت: یکی از زیرمجموعه های پایگاه استنادی تامسون رویترز، ESI است که در ایران از آن به عنوان «طلایه داران علم» نام می بریم. پایگاه ESI مولفه هایی مانند کشورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، دانشمندان و پژوهشگران و رشته های موضوعی را از نظر تولید علم در یک بازه زمانی ۱۰ ساله اندازه گیری و رتبه بندی می کند.

وی خاطرنشان کرد: ایران از نظر تولید علم در جایگاه ممتازی قرار دارد و در تعدادی از رشته های موضوعی در بین کشورهای تولید کننده علم رتبه ی در خور توجهی را به دست آورده است.

رشته شیمی یکی از رشته هایی است که تولیدات علمی ایران در آن در خور توجه است. در ۱۰ سال گذشته دانشمندان ایران با تولید ۳۰ هزار و ۷۰۱ مقاله رتبه ۱۹ تولید علم را در این رشته موضوعی در بین بیش از ۱۴۰ کشور جهان به دست آورده اند.

مهراد گفت: به این تعداد مقاله در طول ۱۰ سال، ۲۲۸ هزار و ۲۳۵ بار استناد صورت گرفته است که سهم هر مقاله در واقع ۷.۴۳ استناد می باشد.

رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فناوری تصریح کرد: در رشته شیمی و در بازه زمانی ۱۰ ساله، ایالات متحده ۲۳۷ هزار و ۴۴۴ مقاله منتشر کرده است. میزان استنادات صورت گرفته به این مقالات چهار میلیون و ۶۳۵ هزار و ۹۲۱ استناد است.

مهراد گفت: رتبه های بعدی تولید علم شیمی با احتساب دوره زمانی ۱۰ ساله در دست کشور های چین، ژاپن، آلمان و هندوستان است. این کشور ها به ترتیب ۲۸۷ هزار و ۷۱۸ مقاله (دو میلیون و ۷۰۸ هزار و ۹۷۰ استناد)، ۱۱۲ هزار و ۰۱۲ مقاله (یک میلیون و ۴۳۰ هزار و ۶۸۴ استناد)، ۱۰۱ هزار و ۳۷۸ مقاله (یک میلیون و ۵۸۰ هزار و ۹۱۷ استناد) و ۸۹ هزار و ۱۱۸ مقاله (۷۳۳ هزار و ۵۶۳ استناد) تولید کرده اند.

سرپرست ISC اظهار داشت: رتبه های ششم تا دهم تولید علم شیمی به ترتیب به کشورهای فرانسه، روسیه، اسپانیا، انگلستان و کره جنوبی تعلق دارد. میزان تولیدات علم شیمی این کشور ها به ترتیب ۶۸ هزار و ۹۹۷ مقاله (۹۹۸ هزار و ۷۷ استناد)، ۶۱ هزار و ۶۳۸ مقاله (۲۵۳ هزار و ۷۳۱ استناد)، ۵۴ هزار و ۴۴۷ مقاله ( ۷۸۸ هزار و ۹۶۶ استناد)، ۵۴ هزار و ۱۰۸ مقاله (۹۱۵ هزار و ۶۹۹ استناد) و ۴۹ هزار و ۶۲۹ مقاله(۵۵۵ هزار و ۹۸۴ استناد) می باشد.

وی ادامه داد: در فاصله رتبه های ۱۱ تا ۱۹ – که به جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد -، کشورهای، ایتالیا، کانادا، سوئیس، هلند، استرالیا، تایوان، لهستان و سوئد قرار دارند.

مهراد در زمینه رتبه بندی دانشگاه ها گفت: رتبه ۲۰ به برزیل تعلق دارد. کشورهایی مانند سنگاپور، بلژیک، دانمارک، اتریش، فنلاند، نروژ، زلاندنو و بسیاری از کشورهای دیگر بعد از جمهوری اسلامی ایران که رتبه ۱۹ تولید علم شیمی را در بازه زمانی ده ساله در اختیار دارد، قرار دارد.

مهراد افزود: ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی که در منطقه خاور میانه قرار دارد ۱۸ هزار و ۶۴۰ مقاله در رشته شیمی تولید کرده است که با این تعداد مقالات ۱۴۷ هزار و ۶۳۵ استناد صورت گرفته است. این کشور به همراه کشورهای مالزی، مصر، عربستان سعودی، پاکستان، الجزایر، مراکش و تونس سایر کشورهای اسلامی هستند که عموما از نظر تولید علم و رتبه بسیار پاین تر از جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.

سرپرست ISC اظهار داشت: مصر و مالزی به ترتیب ۱۰ هزار و ۴۷۶ و ۱۰ هزار و ۴۸ مقاله تولید کرده اند که یک سوم تولیدات علم شیمی جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: میزان تولیدات عربستان و پاکستان اندک است و کشورهای الجزایر، مراکش و تونس نیز هر کدام در حدود دو هزار مقاله در طول ۱۰ سال تولید کرده اند.

مهراد در پایان گفت: ایران کشوری است که از نظر علمی توسعه یافته بوده و این کشور با توجه به سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ هم اکنون جایگاه ممتازی را در بین بسیاری از کشورهای پیشرفته و نیز کشورهای اسلامی و منطقه به خود اختصاص داده است.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=76223
 • کانال تلگرام آسمونی
 • تبلیغات اینترنتی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  نتایج چهارمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور منتشر شد

  به گزارش آسمونی:نتایج اسامی سه برابر ظرفیت چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور سال …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.