تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سیاسی > چرا ترامپ به کاخ سفید رفت؟
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  چرا ترامپ به کاخ سفید رفت؟

  why-trump-goes-to-white-houseبه گزارش آسمونی:

  پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همه به دنبال پاسخی برای چرایی ریاست « ترامپ» بر کاخ‎سفید هستند.

  بالاخره کارزار انتخاباتی ایالات متحده با انتخاب ترامپ به‎عنوان چهل‎و پنجمین رئیس جمهور کاخ سفید به پایان رسید.

  انتخاباتی که بزرگترین ره‎آوردش برای تحلیل‎گران سیاسی آمریکا و حتی همه جهان، حیرتی عمیق از نتیجه بود. اکنون همه در جستجوی پاسخ این سوال هستند که چرا برخلاف تمامی نظرسنجی‎ها، ناگهان « ترامپ» عنان ریاست کاخ‎سفید را به دست گرفت؟

  ماسکوفسکی کامسامولتس که از جمله پرتیراژترین روزنامه‎های روسیه به شمار می‎رود، با اشاره به انتخاب ترامپ نوشت: در حالیکه اکثریت کارشناسان هیچ احتمالی برای موفقیت ترامپ برای ورود به کاخ سفید نمی‎دادند، وی توانست پیروز میدان انتخابات شود.

  به نوشته این روزنامه روس، حتی حزب جمهوری‎خواه نیز از حمایت ترامپ پاپس کشید، به‎علاوه بسیاری از مقام‎های این حزب هم وی را دلقک و بی‎عقل خواندند و حتی از ارائه کمک‎های مالی انتخاباتی به نامزد حزبی خودداری کردند.

  در این گزارش آمده است: ترامپ که به کیسه بوکس هیلاری کلینتون نامزد رقیب از حزب دموکرات در جریان مبارزات انتخاباتی تبدیل شده بود، توانست وی را در حالیکه از پشتیبانی های گسترده برخوردار بود، شکست دهد.

  *نارضایتی مردم آمریکا از عملکرد داخلی و خارجی دولت اوباما

  بعد از 11 سپتامبر و اقدامات دولت بوش در حمله به عراق و افغانستان، این کشور مورد نفرت همگانی در جهان قرار گرفت، تهاجمی که تا به امروز نیز منطقه غرب آسیا را در کانون تنش و بحران قرار داده است.

  بحث مبارزه با تروریسم، سیاست خارجی آمریکا را در چنان باتلاقی فروبرد که در نتیجه‎ای عکس، موجب توسعه و تعمیق این معضل شده و ان را در همه جهان و به ویژه کشورهای غربی نیز کشاند.

  علاوه بر مقوله تروریسم، بحران اقتصادی نیز سیاستمداران این کشور را با رکود و افزایش نارضایتی داخلی مواجه کرد.

  *آمارهای تکان دهنده از معضلات جامعه داخلی آمریکا

  آمارها حاکی از آن است که از آغاز دوران ریاست جمهوری اوباما، حدود 4هزار نفر در شیکاگو هدف گلوله قرار گرفته و کشته شدند. در زمینه مسکن نیز صاحب خانه بودن شهروندان آمریکایی از سال 2008، 51 درصد کاهش یافت و در ادامه رشد اقتصادی این کشور به 1/2 درصد در مقایسه با رشد 8 درصدی چین رسید.

  آمار و ارقام بیکاری نیز عدد 14 میلیون نفر را در دوران ریاست جمهوری اوباما نشان دادند که در مجموع آمار افراد بیکار در ایالات متحده به 94 میلیون و 300 هزار نفر رسید.

  الوقت به نقل از فارین پالیسی نوشت: این توصیف فاجعه‌بار سیاسی که نظام آمریکا را تا بالاترین حد رسوایی کشاند موجب شد تا نهادها و نظام سیاسی طی سه دهه گذشته متوقف شوند.

  در این سه دهه اقتصاد آمریکا بر مبنای اعتماد به دستاوردهای کلان قرار داده شد، اما اکثر آمریکایی‌ها فقط به میزان اندکی از آن بهره بردند.

  در این شرایط ترامپ به میدان آمد و ساختار تصمیم گیری حاکم بر ایالات متحده را برای مشکلات پدید آمده مقصر شناخت؛ اقدامی که تا پیش از او کسی انجام نداده بود، اما ترامپ جسارت بیشتری به خرج داد و فراتر از حزب، کل ساختار را مورد هدف قرار داد.

  *عبارات کلیدی دونالد، اظهاراتی که به جذب آرای جامعه آمریکا منجر شد

  ترامپ برای بازگویی درد مردم بهترین عبارات را بیان کرد و راه حل‎هایی نوین را برای آن‎ها ارائه کرد؛ اظهاراتی که در قالب عبارات زیر مطرح شد:

  -کشور ما در حال مردن است و رشد تولید ناخالص داخلی کشورمان فقط یک درصد است.
  – شغل‎ها و کسب‎و‎کارهایمان را از دست داده‎ایم، ما آمریکایی‎ها دیگر چیزی نمی‎سازیم.
  – کسری تجاری ما سالانه حدود 800 میلیارد دلار بوده، لذا 20 تریلیون دلار بدهی آمریکا فاجعه است.
  -شش تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کرده‎ایم، با این پول می‎توانستیم دوباره کشورمان را بسازیم.
  -تصمیمات ساده لوحانه اوباما و کلینتون جنگ عراق را به راه انداخت و به پیدایش داعش در عراق و سوریه منجر شد.
  – آمریکا از مهاجرین خطرناک پرشده است.
  بنابر همین اظهارات بود که مورد اقبال توده مردم قرار گرفت و جامعه داخلی آمریکا به او پیوستند.

  *ویژگی‎های خاص ترامپ، دیگر عامل پیروزی در کارناوال پرجنجال کاخ سفید!

  ترامپ بدون پشتوانه حمایتی سران حزب متبوعش به کارزار با کلینتون پرداخت، به‎گونه‎ای که دهها تن از کارشناسان این حزب هشدار دادند که مواضع ترامپ، به کاهش امنیت آمریکا و تنزل جایگاه این کشور در عرصه بین‎المللی می‎انجامد.

  ترامپ نشانگر عدم دلبستگی او به ارزش‏های حزب متبوعش بود و مردمی که از نظام دوحزبی خسته شده بودند، وی را برگزیدند. درواقع حزب جمهوری‎خواه نیز از روی ناچاری و با توجه به اقبال مردمی به ترامپ، وی را معرفی کرد.

  الوقت به نقل از فارین پالیسی می‌افزاید: تمامی این موارد منجر به تسلیم حزب جمهوری‌خواه در مقابل دونالد ترامپ شد. در نهایت دیدیم که او خواستار مجازات نخبگان سیاسی (چه دموکرات و چه جمهوری‎خواه) به جرم بی‎توجهی به مردم شد.

  *ضعف بیش از حد کلینتون، فاکتور دیگر پیروزی ترامپ

   

  از همان آغاز نامزدی، هیلاری کلینتون در نظر بسیاری از مردم مشروعیت نداشت. نکته دیگر در بیان ضعف ساختار انتخاباتی دموکرات‎ها و نامزدشان، موضوع ایمیل‎های هیلاری بود که با وجود تلاش نهادهای دولتی

  آمریکا برای کاهش آن، اما این موضوع حکایت از بی‎عدالتی سیستم قضایی ایالات متحده و بی‎کفایتی کلینتون در محافظت از اسرار دولتی بود. نکته سوم این است که زندگی مشترک هیلاری کلینتون، پرده‎هایی از دورویی در دفاع از حقوق زنان و قدرت طلبی وی را برای مردم آشکار ساخت.

  موضوع دیگر بیماری هیلاری بود که ستاد انتخاباتی وی نیز هرگز نتوانست افکار عمومی را پیرامون سلامت جسمی کلینتون اقناع کند.

  *توجه به قشرعظیم میانی آمریکا، برگ برنده ترامپ شد

  «محمد ساجدی» کارشناس مسائل سیاست خارجیبا اشاره به این که همه کارشناسان داخلی و موسسات نظرسنجی خارجی به تحلیل درستی از علت پیروزی ترامپ نرسیدند، اظهار داشت: ترامپ روی دردهایی از جامعه آمریکا دست گذاشت که هیچ کس به آن‎ها توجه نکرد.

  وی گفت: در ادامه مردم احساس کردند که ترامپ می‎تواند مشکلاتی از قبیل؛ بیکاری، فقر، بیمه، شکست آمریکا در مسائل اقتصادی و کنار رفتن ایالات متحده از قدرت اولی جهان را حل کند، اگر چه نتواند همه آنها را انجام دهد.

  ساجدی در ادامه با بیان این‎که جمهوری خواهان معمولا به دنبال جریان تندرو بوده و دموکراتها نیز کندرو بودند، افزود: در این میان یک قشر عظیمی از جامعه آمریکا مغفول واقع شد، لذا ترامپ به دنبال این قشر آمد و برگ برنده‎ای را کشف کرد.

  وی با اشاره به این‎که ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی خود هیچ مبلغی را از کسی دریافت نکرد، گفت: به نظر بنده تمام صحبت‎های ترامپ پیش از انتخابات درخصوص برجام و کشیدن دیوار در مرزهای جنوبی ایالات متحده با مکزیک، همگی ژست‎های قبل انتخاباتی بود که عملی نخواهد شد.

  این کارشناس سیاست خارجی در پایان تصریح کرد: به نظر می‎رسد که ترامپ تا حدودی بتواند خواسته‎های جامعه آمریکا را برآورده کند.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=213389
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  چه کسانی با پول بیت‌المال به روسیه می‌روند؟+ جدول

  به گزارش آسمونی:در شرایطی‌که تا شروع جام جهانی روسیه چندان نمانده، دیدن فهرست توریست‌های اعزامی …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.