تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سیاسی > چرا هواپیماهای نظامی روس از نوژه رفتند؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • چرا هواپیماهای نظامی روس از نوژه رفتند؟

  95/06/02

  why-did-the-russian-military-aircraft-were-nojeh

  همانقدر که اجرای عملیات هوایی نیروی هوایی روسیه از پایگاه نوژه همدان یک شوک رسانه‌ای به‌حساب می‌آمد، اعلام توقف موقت عملیات نیز یک شوک مشابه به‌حساب می‌آید.

  به گزارش آسمونی به نقل از سرویس سیاسی جام نیـوز، خبرگزاری روسی اسپوتنیک در تحلیل علت اعلام پایان حضور هواپیماهای نظامی روسیه در خاک ایران نوشت:

  همانقدر که اجرای عملیات هوایی نیروی هوایی روسیه از پایگاه نوژه همدان یک شوک رسانه‌ای به‌حساب می‌آمد، اعلام توقف موقت عملیات نیز یک شوک مشابه به‌حساب می‌آید و رسانه‌ها همه در حال کنکاش هستند که چی شد و چه شده؟!

  پرواز هواپیماهای روسیه از پایگاه نوژه از مدتی قبل از اعلام رسمی آن انجام می‌شده و اصلی‌ترین دلیل استفاده از این پایگاه، غافلگیری تروریست‌ها در سوریه بوده؛ چون همه پروازهای هواپیماهای روسیه از داخل سوریه و حتی از خاک روسیه توسط ماهواره‌های امنیتی رصد می‌شده و در بسیاری از موارد قبل از بمباران اهداف، تروریست‌ها مطلع می‌شدند تا خود را به پناهگاه‌های مناسب برسانند.

  خوب با لو رفتن عمدی یا سهوی ماجرا، این عنصر اصلی از بین رفت و این پایگاه بیش از پیش مورد توجه همه قرار گرفت و خوب طبیعتا فعلا بهتر است که فرودگاه دیگری برای انجام چنین عملیاتی استفاده گردد تا این فرودگاه از توجه رسانه‌ها و ماهواره‌های امنیتی و اطلاعاتی دور شود.

  دلیل دوم استفاده از پایگاه نوژه، بررسی وضعیت و امکانات این فرودگاه برای پرواز هواپیماهای فوق سنگین روسیه بود که پس از چندین سورتی پرواز، همه امکانات و توانمندی‌ها و همچنین نواقص این فرودگاه مورد بررسی قرار گرفت تا عملیات لازم جهت ارتقای آن انجام گردد و این فرودگاه برای عملیات آتی که ممکن است در سوریه یا عراق باشد، آماده گردد.

  دلیل سوم، نمایش سطح رابطه سیاسی و نظامی میان ایران و روسیه بود. عملا پرواز هواپیماهای روسیه از خاک ایران نشان داد که رابطه ایران و روسیه بیش از حد تصور بسیاری از کشورهای دیگر “صمیمی و استراتژیک” است؛ به‌گونه‌ای که مقامات نظامی و امنیتی ایران، هواپیماهای روسی را به حدی خودی دانسته‌اند که نیازی به ورود به اصل 146 قانون اساسی نمی‌دیدند. به نظر آن‌ها این قانون مربوط به غیرخودی‌ها بوده و عملیات هواپیماهای روسیه همانا عملیات نیروی هوایی ایران به‌شمار می آمد؛ چون در راستای منافع ملی ایران بوده؛ و به این دلیل هم احتمال دارد هرلحظه مقامات نظامی و امنیتی دو کشور صلاح بدانند این پروازها از سر گرفته شود یا پروازهای دیگر از فرودگاه همدان و یا فرودگاه‌های دیگر ایران انجام گردد.

  دلیل چهارم: چندین نوع جنگنده ایرانی، هواپیماهای روسی را تا رسیدن به مقصد اسکورت می‌کردند؛ امری که نشان می‌دهد ناوگان هوایی ایران چراغ خاموش تجهیز و آماده‌سازی شده و می‌تواند پروازهای دوربرد داشته باشد؛ چیزی که به‌هیچ‌وجه توسط همسایگان دشمن ایران قابل تصور نبود و در این راستا قطعا روس‌ها کمک‌های شایانی -مخصوصا در زمینه بازسازی ناوگان هوایی روسی نیروی هوایی ایران- نموده‌اند.

  این خود پیغامی برای دیگر کشورهای منطقه می‌باشد که ناوگان هوایی ایران مجددا به آسمان بازگشته و نه فقط آسمان ایران دیگر باز نیست، بلکه توانایی رسیدن به عمق استراتژیک دشمنان این کشور را دارد و این فقط موشک‌های ایران نیست که می‌تواند دشمنان این کشور را هدف قرار دهد.

  بلافاصله پس از برملا شدن توانایی جدید نیروی هوایی ایران، شاهد تغییر لحن تهدیدآمیز رسانه‌ای بسیاری از همسایگان ایران بودیم. با توجه به اینکه کلیه پیغام‌های سیاسی که نیاز بود به دیگران برسد رسیده، خوب ظاهرا دیگر وقت آن رسیده که مدتی ایران و روسیه مجددا چراغ خاموش حرکت کنند تا در زمان مناسب بمب‌های خبری دیگر خود را منفجر کنند.

  در پایان باید به این نکته توجه داشت که آقای قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دقیقا گفته: «عجالتا پرواز هواپیماهای روسیه از پایگاه همدان متوقف شده» نه نهایتا؛ به این معنا که این پروازها ممکن است در هر زمانی از سر گرفته شود.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=192958
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  جزئیات جدید از تیراندازی شب گذشته در اطراف کاخ ملک سلمان از زبان افشاگر اخبار آل سعود

  به گزارش آسمونی: مجتهد، افشاگر اخبار آل سعود، در صفحه شخصی خود در توییتر جزئیاتی …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.