در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار سیاسی > چشم‌انداز تغییر توازن قدرت جهانی و نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران
کانال تلگرام کوروش

چشم‌انداز تغییر توازن قدرت جهانی و نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران

iran چشم‌انداز تغییر توازن قدرت جهانی و نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران
1394/09/17
به گزارش آسمونی نکته بسیار جالبی که موجبات تمسخر بسیاری از تحلیلگران سیاسی را باعث شده است، این موضوع است که دولت جنگ‌طلب و ماجراجوی جورج بوش در سال 2001 (مصادف با حادثه تلخ 11 سپتامبر) ایران را محور شرارت خواند، حال اینکه در آن مقطع حساس دولت ایران بحث گفتگوی تمدن‌ها را در صحنه بین‌الملل به میان آورده بود.به طور کلی آمریکا از سال 2010 میلادی استراتژی نظامی خود را برپایه افزایش حضور در آسیا مدون کرده است. در همین راستا قرار است تا سال 2020 میلادی 60 درصد از ناوهای آمریکایی در اقیانوس آرام مستقر شوند.استراتژی افزایش حضور نظامی در آسیا با هدف مهار کردن قدرت روزافزون چین برنامه‌ریزی شده و آمریکا درصدد است تا با اجرای آن بتواند تا حدی توسعه اقتصادی و نظامی چین را کاهش دهد.کسری تجاری چندین میلیاردی واشنگتن در برابر پکن یکی از چند نمونه بارزی است که می‌توان برای توجیه تقابل اقتصادی چین و آمریکا مثال زد.
 
1-تحولات اخیر منطقه همچون بیداری اسلامی، بحران سوریه و پس از آن حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران که الگوی خاصی را در زمینه انرژی هسته‌ای به جهانیان معرفی کرد، منجر به کاهش نسبی قدرت آمریکا در خاورمیانه و مهمتر از آن گسترش اختلافات میان این کشور با فرزند بیمار خود (رژیم صهیونیستی) و عربستان تکفیری_ صهیونیستی گردید. به نوعی محیط را برای جولان اقتصادی چین بیش از پیش مهیا نمود.از طرفی سقوط دولت‌های وابسته به غرب در منطقه موجب شد این کشورها آزادی عمل بهتری برای مبادلات اقتصادی و سیاسی با جهان پیرامونی خود داشته باشد و لذا اژدهای زرد به گونه‌ای سیری‌ناپذیر درصدد تسخیر بازار این کشورهاست.

2- آنچه که در مورد چین و حل مسالمت‌آمیز پرونده هسته‌ای ایران جای تردید وجود ندارد، این است که رفع تحریم‌های تجاری ایران قطعا به نفع چین خواهد بود، به هرحال امنیت انرژی را باید اصلی‌ترین دغدغه چین قلمداد نمود، چرا که این مسئله به عنوان ستون فقرات اقتصاد چین است.
 
3- گسترش دامنه تروریسم، آن هم از نوع تروریسم بین‌الملل با رویکردهای هالیوودی منطقه را آنقدر ناامن کرده که ما شاهد تسری این ناامنی به قلب اروپا و آمریکا هستیم.
 
امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امن‌ترین مسیرهای ترانزیتی و مبادلاتی در تمامی حوزه‌های مراسلاتی (آبی، خاکی، هوایی) بهترین و مهمترین نقشه را برای انتقال انرژی به اروپا ترسیم می‌کند.لازم است بدانیم پس از مجادله روسیه و غرب بر سر مسئله اوکراین به نظر می‌رسد ایران محل بهتری برای مبادلات نفتی_ گازی به اروپا باشد.
بنابراین مادامی که ایران دارای ثبات و امنیت باشد، که ضرورتا پس از پایان انقضای دستاویز برنامه اتمی ایران، اروپا و آمریکا لاجرم به نقش راهبردی و تاثیرگذار تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران تمکین خواهد نمود و در این راستا ما در آینده نزدیک شاهد تبیین و تاثیر نظام جمهوری اسلامی ایران در تحولات جهانی خواهیم بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=125298
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

نظر روحانی در مورد احتمال رای آوردنش در انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش آسمونی:در مورد احتمال رای آوردنش در انتخابات آینده با خنده گفت:ما نمی‌توانیم پیشگویی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی