تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سیاسی > رکوردهایی که در جریان مذاکرات هسته ای شکسته شد
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • رکوردهایی که در جریان مذاکرات هسته ای شکسته شد

  record-that-was-broken-during-nuclear-talks

  1394/05/04

  به گزارش آسمونی ،اجرای این توافق از جمله صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، رکوردهای تازه تری هم به جا گذاشته یا در طول مراحل پیش بینی شده اجرای این توافق به جا خواهد گذاشت. این مذاکرات در مجموع نزدیک به ۱۳ سال (در دوره سه رئیس جمهور مختلف ایران) طول کشید و در بیش از ۱۵ شهر مختلف میزبانی شد.

  طولانی ترین اقامت وزیر امور خارجه ایران در خارج از کشور

  در جریان مذاکرات هسته ای ۲۰ ماه اخیر، که سرانجام به حصول توافق نهایی در شهر وین در روز ۱۴ ژوئیه انجامید، رکورد طولانی ترین حضور وزیر امور خارجه ایران و دو معاونش در خارج از کشور پس از انقلاب شکسته شد. در این دور از مذاکرات، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی هم حضور داشتند. دور آخر مذاکرات که به توافق منتهی شد، ۱۸ روز طول کشید.

  record-that-was-broken-during-nuclear-talks(2)

  طولانی ترین مذاکرات وزیر خارجه آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم

  در جریان مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس، که به دستیابی به پارامترهای اصلی توافق جامع اتمی منجر شد، جان کری رکورد طولانی ترین مذاکره بی وقفه یک وزیر امور خارجه آمریکا پس از جنگ جهانی دوم را در شب تفاهم لوزان شکست. این مذاکرات از نیمه شب آغاز و تا صبح روز بعد که تفاهم لوزان اعلام شد، ادامه پیدا کرد.

  مفصل ترین سند یک توافق حقوقی بعد از جنگ جهانی دوم

  متن توافق جامع، یا به اسم رسمی آن “برنامه جامع اقدام مشترک”، مفصل ترین متن یک توافق چندجانبه پس از جنگ جهانی دوم است. این توافق شامل یک متن و ۵ ضمیمه است که مجموعا یک سند ۱۵۹ صفحه‌ای را تشکیل می دهد.

  طولانی‌ترین حضور وزرای خارجه ۵ عضو دائم شورای امنیت در کنار همپ

  در جریان مذاکرات، وزرای خارجه ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت بارها برای مذاکره با مقام های ایرانی و گفت و گو با یکدیگر جمع شدند که یک رکورد از زمان تشکیل شورای امنیت در ۷۰ سال پیش است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همپای وزرای خارجه اعضای دائم شورای امنیت (به همراه آلمان) در این سطح از مذاکرات که نزدیک به ۲۰ ماه طول کشید، حضور داشت و البته به نمایندگی از این قدرت ها، جلسات را هم رهبری می کرد که رکوردی برای این نهاد در جریان مذاکرات است.

  record-that-was-broken-during-nuclear-talks(1)

  مفصل‌ترین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا در تاریخ

  وزرای خارجه ایران و آمریکا از زمان آغاز گفت و گوها برای رسیدن به توافق جامع، مجموعا در ۱۸ تاریخ متفاوت و در ۱۱ شهر مختلف با هم دیدار کردند. در بعضی از موارد وزرای خارجه تا سه بار در یک روز با هم دیدار و مذاکره کردند و دست کم در دو مورد با حضور دیگر همتایانشان مذاکره خود را نیمه شب آغاز کردند و تا صبح ادامه دادند. این میزان دیدار و گفت و گو میان وزرای خارجه ایران و آمریکا، از ۱۳۰ سال پیش که رابطه دیپلماتیک دو کشور آغاز شد تاکنون بی سابقه است.

  لغو قطعنامه‌های سازمان ملل بدون یک روز اجرا توسط کشور تحریم شده

  برای اولین بار از زمان تشکیل سازمان ملل، کشوری با گرفتن قطعنامه های متعدد و تحریم های شدید اقتصادی، نظامی، نفتی و موارد مرتبط با کالاهای با کاربرد دوگانه توانست، بدون حتی یک روز اجرای قطعنامه های پیشین، موفق به لغو همه قطعنامه ها و تحریم های قبلی شود.

  حل یک اختلاف بین‌المللی زیر فصل ۷ با دیپلماسی

  توافق جامع و اجرای آن در ۱۰ سال آینده، برای اولین بار کشوری را که پرونده آن ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل (تهدید صلح و امنیت جهانی) قرار داشت، با مذاکره و گفت و گو از ذیل این فصل خارج می کند که رکوردی در تاریخ سازمان ملل محسوب می شود.

  تایید حق برخورداری از چرخه کامل سوخت در شورای امنیت برای اولین بار

  برای اولین بار شورای امنیت سازمان ملل، حق برخورداری یک کشور عضو معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را از چرخه کامل سوخت و غنی سازی اورانیوم مورد تایید قرار داد. شورای امنیت پیش از این، ایران را به دلیل همین اقدام یعنی عمل به غنی سازی اورانیوم تحریم کرده بود.

  record-that-was-broken-during-nuclear-talks(3)

  لغو تحریم ها علیه ایران برای اولین بار

  برای اولین بار، دولت های آمریکا و اتحادیه اروپا، بخش بزرگی از تحریم های خود علیه ایران را لغو می کنند. بعد از واقعه گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران، تحریم های متعددی علیه ایران اعمال شد اما برای اولین بار، همه تحریم های مرتبط با برنامه اتمی و حتی برخی تحریم های پیشین نظیر ممانعت از فروش هواپیماهای مسافربری، لغو می شود.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=102294
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  انتقاد وزیر خارجه فرانسه از تحریم ها علیه ایران: تحریم ها موقعیت اصولگرایان را تقویت و روحانی را تضعیف می کند

  به گزارش آسمونی:وزیر خارجه فرانسه: تحریم های جدید آمریکا علیه ایران باعث تشدید ناآرامی ها …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.