تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سیاسی > درخواست های هاشمی و خاتمی از روحانی
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • درخواست های هاشمی و خاتمی از روحانی

  rafsanjani-and-khatami-calls-for-the-spiritual

   

  تاریخ خبر: 1392/03/30

  نزدیکی حسن روحانی به آیت الله هاشمی رفسنجانی اگرچه تا پیش از برگزاری انتخابات یازدهم ریاست جمهوری یک قرابت سیاسی و کاری بوده است، اما بدون تردید حمایت تمام قد هاشمی از روحانی در انتخابات چند روز پیش و پیروزی قاطع وی بر رقبای اصولگرای خود، این رابطه را به گونه ای دیگر شکل داده است، به گونه ای که برخی هاشمی رفسنجانی را رهبر معنوی دولت یازدهم ارزیابی کرده اند. اگرچه از هم اکنون برخی از اصولگرایان مخالف هاشمی و روحانی مانند اسماعیل کوثری اعلام کرده اند که پیروزی روحانی ربطی به حمایت هاشمی و خاتمی از وی نداشته است.به همین خاطرتوصیه‌های هاشمی به روحانی تنها از جنس سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به رئیس جمهور نیست، بلکه توصیه‌های پدر معنوی برای ترسیم خط ومشی آینده دولت به شمار می‌رود.

   

  از سوی دیگر نیز نمی‌توان نقش حمایت خاتمی و تلاش برای کناره گیری دکتر عارف را انکار کرد. امری که به ائتلافی فراگیر در سراسر کشور به نفع روحانی منجر شد و سبب پیروزی قاطع او گردید. خاتمی نیز در جمع دانشجویان برخی از خواسته‌های مردم ازدکتر حسن روحانی را بازگو کرد.

   

  هاشمی: از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کن!

  به گزارش مهر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای اتحادیه‌های تجاری، صنعتی و تولیدی کشور، از نیروهای ارزشمندی که در بخش‌های صنعت، تجارت و تولید سعی می‌کنند تا نیازهای جامعه را با امکانات محدود تأمین کنند، تقدیر کرد.وی تصریح کرد: شرایط امروز تولیدگران، نیروهای کار و صنعت‌گران سخت است و باید با استفاده مناسب از منابع متعدد ارزشمند انسانی و مدیران مجرب موجود، به تدریج مشکلات بخش‌های تولید و صنعت را رفع و موانع صدور خدمات فنی و تجارت را مرتفع کنیم.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به تأکید سیاست‌های سند چشم‌انداز و برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور بر لزوم کاهش 10 درصدی وابستگی کشور به درآمدهای نفتی گفت: از ابتدا مبنای سیاست‌های اقتصادی بر این بود که درآمدهای نفتی حاصله، صرف تقویت بخش‌های تولیدی، صنعت و کشاورزی شده و بخشی از مازاد درآمدها نیز برای شرایط بحرانی کشور ذخیره شود اما متأسفانه در سال‌های اخیر به جای حمایت از تولید، واردات مورد توجه قرار گرفت.

   

   

  هاشمی رفسنجانی با توجه به تغییر مدیریت اجرایی کشور در حماسه سیاسی 24 خرداد، ابراز امیدواری کرد در دولت جدید، نیروهای کیفی و مجرّب در بخش‌های صنعت و تولید به‌کار گرفته شوند تا مشکلات موجود در این بخش‌ها به تدریج رفع شود.وی خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود رئیس جمهور جدید از فرصتی که در این دوره در اختیار دارند به نحو احسن استفاده کرده و با مطالعه دقیق و استفاده از افراد متخصص و مخلص که پیش شرط تغییر و تحول شرایط موجود است، بتواند همراه با رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی، ارزش‌های دینی، ملی و انقلابی مردم را تقویت کرده و امیدی را که در دل‌های آنان ایجاد شده است، تقویت و تداوم بخشد.

   

  خاتمی:  او باید 8 سال گذشته را جبران کند 

  سید محمد خاتمی نیز در جمع اعضای هیأت رئیسه انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران از دکتر حسن روحانی خواست از همه جریانات استفاده کند به گزارش انتخاب؛ سید محمد خاتمی نیز پس از استماع مطالب دانشجویان، سخنان مهمی را در خصوص انتخابات، آینده گفتمان اصلاح طلبی، سخنان اخیر مقام معظم رهبری، انتظارات از دولت آینده و ضرورت پافشاری بر اجرای قانون توسط رئیس جمهور بیان کرد.خاتمی در این نشست گفت: آقای روحانی شخصیت شناخته شده، توانا، خوب، امتحان داده، مورد احترام و دارای مواضع روشن است که ما هم همین را می‌خواهیم. اگر یکی از کسانی که اصلاح امور را می‌خواست اما اصولگرا بود و می‌دانستیم اهداف ما را پیگری می‌کند؛ از او هم حمایت می‌کردیم.

   

  زیرا ما گفتمان مان را می‌خواهیم، ما می‌خواهیم مملکتمان نجات یاید، ما می‌خواهیم کشورمان در دنیا جایگاه خود را پیدا کند و جایگاه مردم ما در جهان ارتقاء یابد، فضای امنیتی در کشور به فضای سیاسی مطلوب تبدیل شود. به فضایی تبدیل شود که همه حرف بزنند و قانون اساسی بطور کامل اجرا شود که در این زمینه صحبت خواهم کرد.رئیس جمهور سابق افزود: من نمی‌خواهم جامعه را به اصلاح طلب و غیر اصلاح طلب تقسیم کنم؛ اما گفتمان اصلاح طلبی واقعیتی است که بخصوص در این سالها بشدت مورد تخریب قرار گرفت؛ از طریق تخریب شخصیتهای اصلاح طلب یا افراد عاقل. بعد از چند سال بمباران گفتمان اصلاح طلبی، مردم نشان دادند گفتمان اصلاح طلبی را می‌پذیرند؛ البته حرف من فقط اصلاح طلبان نیست، منظورم گفتمان است.

   

   

  در دل این گفتمان اعتدال و بهره گیری از همه نیروها در کشور نهفته است. گفتمان اصلاحات گفتمانی است که می‌کوشید سیاست را اخلاقی کند و نه اینکه دین و اخلاق را سیاسی کند و سیاست را نظرگاه تنگ گروههای خاصی بداند. این گفتمان از نظر اصلاحات درست نیست و بر اساس نظر اصلاحات سیاست باید در خدمت اخلاق و دین باشد. از جمله مسائلی که در جریان انتخابات مشخص شد، وجهه اخلاقی اصلاحات بود. یعنی کاری که آقای عارف کرد و الحمدلله بهره اش را هم برد و در افکار عمومی بروز وظهور بیشتری یافت، از نمونه‌های آن بود.خاتمی افزود: در این انتخابات معلوم شد شد که مردم چه می‌خواهند و راه نجات مملکت کدام راه است. این کار با آرام ترین راه انجام شد؛ ما آرام ترین انتخابات را داشتیم؛ در عین نگرانی‌ها و دلهره‌ها مردم نشان دادند که رشید هستند و راه خودشان را می‌خواهند و نشان دادند نظام را می‌خواهند، نه تغییر نظام را، ولی از اوضاع راضی نیستند.آقای روحانی شخصیت شناخته شده، توانا، خوب، امتحان داده، مورد احترام و دارای مواضع روشن است که ما هم همین را می‌خواهیم.

   

   

  اگر یکی از کسانی که اصلاح امور را می‌خواست اما اصولگرا بود و می‌دانستیم اهداف ما را پیگری می‌کند؛ از او هم حمایت می‌کردیم. زیرا ما گفتمان مان را می‌خواهیم، ما می‌خواهیم مملکتمان نجات یاید، ما می‌خواهیم کشورمان در دنیا جایگاه خود را پیدا کند و جایگاه مردم ما در جهان ارتقاء یابد، فضای امنیتی در کشور به فضای سیاسی مطلوب تبدیل شود. به فضایی تبدیل شود که همه حرف بزنند و قانون اساسی بطور کامل اجرا شود که در این زمینه صحبت خواهم کرد.وی در بخش دیگری افزود: در درجه اول من از جناب آقای دکتر روحانی تشکر می‌کنم که بحث آزادی و بازگشایی و تأسیس انجمن‌ها را مطرح کردند و در درجه اول می‌خواهم که همین انجمن‌هایی که الان هستند به راحتی بتوانند حرفشان را بزنند تا فضا برای دیگران باز شود.

   

   

  رئیس جمهور سابق کشورمان ادامه داد: مواظب باشیم شتاب زدگی نکنیم که توقعات بیجا از دولت ایجاد نشود؛ دولت معجزه نمی‌تواند بکند. فقط می‌گوییم اگر مردم برای حفظ نظام از تغییر می‌گویند، رویکردها تغییر کند و اندک اندک پیش برویم. فردا تورم و بیکاری ویران کننده از بین نخواهد رفت و روابط خارجی اصلاح نخواهد. آقای روحانی باید تلاش کند این قطار را روی ریل خودش برگرداند و جبران 8 سال را کند وسرعت ببیشتری هم بدهد؛ زیرا رقبای ما در منطقه با سرعت در حال حرکت هستند.

   

   

  رئیس جمهور باید در چهارچوب اسناد بالادستی کار کند. من عرض بکنم؛ رئیس جمهوری موفق خواهد بود که با رهبری هماهنگ باشد. خاتمی در پایان گفت: ما چیزی جز آنچه آقای دکتر روحانی در اظهاراتشان گفتند نمی‌خواهیم. اما توقع داریم که با جدیت پیگیری شود و از ملت می‌خواهیم صبور و واقع بین باشند. در میان مطالباتی که هست اولویت‌ها را در نظر بگیرید. اگر دولت یک اولولیتی را تشخیص دهد، هماهنگی و همراهی کنید. انتظار نداشته باشید یک شبه تمام مطالبات ما تحقق یاید. همین که جو عوض شود و مردم بدانند در جهت مطالبات آنها گام برداشته می‌شود مردم صبر و همراهی می‌کنند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35519
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ‏مدرس حوزه: قم به کشوری مستقل مانند واتیکان تبدیل شود

  به گزارش آسمونی:مدیر جامعه المرتضی پیشنهاد تشکیل کشوری به نام قم و تبدیل حوزه علمیه …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.