تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار سیاسی > توضیح سپاه درباره لغو سخنرانی مطهری
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  توضیح سپاه درباره لغو سخنرانی مطهری

  motahariبه گزارش آسمونی:

  در میان حواشی دنباله‌دار لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است نایب‌رئیس مجلس روز ۱۵ آذر به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه کرمان سخنرانی کند.

  چند ساعتی از اعلام این خبر نگذشته بود که تیتر نخست رسانه‌های اصولگرا چنین شد که «مخالفت رئیس دانشگاه کرمان با سخنرانی علی مطهری در این دانشگاه». در دنباله خبر هم نامه‌ای اداری با مهر و امضای رئیس دانشگاه کرمان منتشر شده بود که قید می‌کرد: «رئیس دانشگاه با سخنرانی نایب‌رئیس قوه مقننه» مخالف است! اینکه دلایل مخالفت جناب رئیس با سخنرانی این نماینده ملت چیست، نه تنها در این نامه قید نشده بود که حتی می‌توان گفت از چندان اهمیتی برخودار نیست که محل توجه قرار گیرد، بلکه آنچه در این میان حائز اهمیت است، تکراری شدن رویه لغو سخنرانی‌ها و گرفتن تریبون‌ها از کسانی است که صدای ملتند. اینجاست که صدای زنگ خطری بلند می‌شود، مبنی بر اینکه تلاش آن عده‌ای که نیت دارند تا هزینه‌های سخنرانی یک نماینده را تا حدی بالا ببرند که ترس از سخنرانی نمایندگان تعمیم یافته شود، به ثمر بنشیند و مثلا نتیجه‌اش بشود «مخالفت فلان رئیس دانشگاه» با سخنرانی مطهری یا امثال او. اینجاست که زنگ خطر به گوش می‌رسد و اگر گوش‌هایمان را بر روی این هشدار ببندیم، نتیجه‌ای که حاصل خواهد شد،«شخص‌محوری» به جای «قانون‌محوری» و بستن تریبون‌ها به روی کسانی است که صدایشان منعکس‌کننده خواست و اراده مردم است و بس.

  دستور رئیس قوه قضائیه به محسنی اژه‌ای

  این پرونده سبب شد تا حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم به این ماجرا واکنش نشان دهد. وی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای رسیدگی به موضوع لغو سخنرانی علی مطهری نایب‌رئیس مجلس در مشهد گفت: در شرایط کنونی ابعاد این مساله برای ما مشخص نیست که بتوانیم در این رابطه اظهارنظر کنیم، اما آنچه من می‌دانم، این است که دادستان مشهد بر اساس گزارشی دریافتی از منابع اطلاعاتی سخنرانی مطهری را لغو کرده است. وی تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه به حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول خود دستور پیگیری و بررسی موضوع را داده، حال منتظر بررسی و اعلام نتیجه قوه قضائیه هستیم تا پس از آن تصمیم‌گیری لازم در این حوزه صورت گیرد.

  درخواست ۱۵۰ نماینده

   اعتراض به لغو سخنرانی یک نماینده مجلس و جلوگیری از تکراری‌شدن این رویه، نمایندگان خانه ملت را واداشت تا با صدور بیانیه‌ای برخورد با خاطیان ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد را خواستار شوند. این بیانیه که با امضای ۱۵۰ نماینده ممهور شد، نشان داد که نمایندگان مجلس دهم در دفاع از حق قانونی خود یعنی حق اظهارنظر قانونی مصر هستند و بر این اساس «در این نامه خواستار برخورد سریع و ‌قاطع با خاطیان و جلوگیری از تکرار اعمال قانون و تاکید بر اجرای دقیق قانون شدند.»

  استاندار خراسان: اطلاعات سپاه حکم به لغو سخنرانی داد!

  همچنین علیرضا رشیدیان استاندار خراسان‌رضوی ماجرای ممانعت از سخنرانی علی مطهری در مشهد را روایت کرد و ضمن اینکه این اقدام را اقدامی مذموم خواند، به شرح ماوقع پرداخت. ایلنا نوشت؛رشیدیان تصریح کرد: این مراسم به عنوان برنامه عزاداری با دعوت مداح و تدارک آش‌نذری برای ‌میهمانان بود و هیچ مشکلی به لحاظ قانونی و اخذ مجوز نداشت. دستگاه‌های امنیتی نیز نظر یا پیش‌بینی مبنی بر بروز مساله و تخلف خاصی که مستلزم تعطیلی مراسم باشد، نداشتند. استاندار خراسان‌رضوی گفت: همزمان با اطلاع از ابلاغیه دادستان مرکز استان به نیروی انتظامی مبنی بر ممانعت از برگزاری مراسم در تالار رازی مشهد، معاون سیاسی استانداری به‌عنوان دبیر شورای تامین خراسان‌رضوی برای رفع مشکل تلاش زیادی برای تماس با دادستان انجام داد، اما هیچ‌گونه پاسخی از طرف دادستان مشهد دریافت نشد. وی افزود: با توجه به تاکید وزیر کشور بر حل مشکل، موضوع را شخصا پیگیری کرده و در تماس تلفنی با رئیس‌کل دادگستری خراسان‌رضوی وی عنوان کرد دادستان براساس مکاتبه اطلاعات‌سپاه مبنی بر احتمال بروز برخی تخلفات حکم به لغو جلسه داده است. با این حال قرار شد رئیس‌کل دادگستری موضوع را دوباره با دادستان مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را اعلام کند. در عین حال تاکید شد مشکل خاص و احتمال بروز تخلف در این برنامه وجود ندارد، اما بعد از این تماس دیگر هیچ ارتباطی از سوی وی دریافت نکردیم و تماسی حاصل نشد. استاندار خراسان‌رضوی افزود: پیرو این امر همان شب در تماس و گفت‌وگویی با دادستان کل کشور موضوع به وی اطلاع‌رسانی و حساسیت آن تشریح شد و پس از عدم پاسخ دستگاه‌قضائی در استان با روسای قوای قضائیه و مقننه نیز موضوع را طرح کردم. انتظار می‌رود با توجه به نظرات و سیاست‌های آیت‌ا… آملی‌لاریجانی مبنی بر عدم برخورد سلیقه‌ای با موضوعات مرتبط با حق‌الناس و با پیگیری و بررسی این موضوع شرایطی فراهم شود تا شاهد تکرار موارد مشابه نباشیم. رشیدیان گفت: مبنای عمل دادستانی مرکز استان، نامه واصله از همکاران اطلاعات سپاه بوده، اما با توجه به گزارشات اخذشده از اداره‌کل اطلاعات، نیروی انتظامی استان و نامه معاون اطلاعات‌سپاه که به استانداری‌خراسان‌رضوی نیز ارسال شده بود، وقوع هیچ حادثه و جرمی در این مراسم عزاداری پیش‌بینی نشده بود و درخواستی مبنی‌بر عدم برگزاری یا لغو مراسم در آن درج نشده بود. استاندار خراسان‌رضوی گفت: آیت‌ا… علم‌الهدی از برگزاری این مراسم مطلع نبوده و هیچ‌گونه ارتباطی با موضوع حکم دادستانی نداشت. برخوردهای سلبی با مباحث فرهنگی از جمله مشابه آنچه در این موضوع رخ داد، زیبنده نظام و به‌ویژه مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی کشور و میزبان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی نیست.

  سخنگوی سپاه: اطلاعات سپاه هیچ نقشی در لغو سخنرانی مشهد نداشته است

  در پی اظهارات استاندار خراسان مبنی بر اینکه دادستانی به دستور اطلاعات سپاه اقدام به لغو سخنرانی علی مطهری کرده است، سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران با بیان اینکه در تماسی که با فرمانده سپاه خراسان‌رضوی داشتم او اظهار کرد که اطلاعات سپاه خراسان هیچ‌گونه نقشی در لغو این سخنرانی نداشته است، ارتباط میان اطلاعات سپاه خراسان و لغو سخنرانی مطهری را تکذیب کرد. ایسنا نوشت؛سخنگوی سپاه در ادامه به نامه‌ ارسالی از سوی اطلاعات سپاه خراسان‌رضوی به استانداری و دادستان مشهد درباره برگزاری مراسم سخنرانی علی مطهری اشاره و اظهار کرد: یک هفته پیش از تاریخ برگزاری مراسم سخنرانی نایب‌رئیس مجلس، با توجه به اینکه احتمال طرح بیاناتی که می‌تواند بستری برای جنجال‌آفرینی و سوءاستفاده در استان فراهم کند، وجود دارد، اطلاعات سپاه خراسان‌رضوی طی نامه‌ای به استانداری و دادستانی مشهد توصیه‌ می‌کند که بهتر است به سخنران مدعو یادآور شود با توجه به ایام اربعین حسینی و شرایط مذهبی شهر مشهد، مراسم به‌گونه‌ای برگزار شود که بستری برای سوءاستفاده فراهم نشود. شریف با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه اظهارنظری مبنی بر اینکه سخنرانی لغو یا برگزار نشود، از سوی اطلاعات سپاه خراسان‌رضوی مطرح نشده است، گفت: اطلاعات سپاه استان صرفا براساس سوابق بیانات سخنان مدعو که معمولا مورد توجه بوده و بعضا نیز مورد سوءاستفاده قرار گرفته، این مطلب را توصیه کرده است.

  منبع: روزنامه آرمان

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=216602
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  شورش ملانیـا علیـه پـرزیدنت

  به گزارش آسمونی:عکسی در مقیاس وسیع در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که در آن کودکی …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.