خانه > اخبار > اخبار سیاسی > برجام خطوط قرمز را زیر پا گذاشته/ حتی دانشگاه‌های ایران هم در معرض بازرسی قرار می‌گیرند
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

برجام خطوط قرمز را زیر پا گذاشته/ حتی دانشگاه‌های ایران هم در معرض بازرسی قرار می‌گیرند

berjam-red-lines-laid-under-the-foot

۱۳۹۴/۰۶/۱۸

یک کارشناس امور بین‌الملل گفت: در مجموع می‌توان گفت اکثریت قریب به اتفاق خطوط قرمز مجلس و مقام معظم رهبری در متن برجام نقض شده و حداقل‌های مورد نیاز کشور برای کسب نتیجه از این مذاکرات در آن وجود ندارد.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری میزان، فواد ایزدی کارشناس امور بین الملل با اشاره به برخی انتقادات مطرح شده از سوی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان به متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: اظهارات آقای جلیلی سخنان غیرکارشناسی و غیر معمولی نیست.

وی افزود: اگر کسی متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را به دقت مطالعه کند متوجه می شود در این متون از خطوط قرمز ما عبور شده و حتی حداقل های منافع ملی کشورمان نیز لحاظ نشده است.

این کارشناس امور بین الملل اظهار کرد: متن برجام در حال فعلی آن، اصل ۱۵۳ قانون اساسی را نقض می کند.

ایزدی تاکید کرد: هرکسی که این متن را به دقت مطالعه کند و از نظر سیاسی نیز دغدغه خاصی نداشته باشد به همین نتیجه می رسد.

وی با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر الزام دولت به حفظ دست آوردهای هسته ای گفت: در متن برجام هر سه اصل این مصوبه (لغو تحریم ها، بازرسی های کنترل شده و ادامه تحقیق و توسعه) نقض شده است.

این کارشناس امور بین الملل افزود: در مجموع می توان گفت اکثریت قریب به اتفاق خطوط قرمز مجلس و مقام معظم رهبری در متن برجام نقض شده و حداقل های مورد نیاز کشور برای کسب نتیجه از این مذاکرات در آن وجود ندارد.

ایزدی با اشاره به انتقادات مطرح شده درباره عدم لغو تمامی تحریم ها گفت: ما بر اساس برجام در حوزه هسته ای محدودیت های بسیار گسترده ای را پذیرفته ایم به صورتی که مراکز هسته ای، نظامی و حتی غیر نظامی و غیر هسته ای ما از جمله دانشگاه ها در معرض بازرسی های گسترده قرار می گیرد، سرعت برنامه هسته ای کشورمان به شدت کند می شود و هیچ ضمانتی برای صنعتی شدن این برنامه در آینده وجود ندارد.

وی افزود: ما تمام این محدودیت ها را پذیرفته ایم تا تحریم های ظالمانه غیرقانونی لغو شود.

این کارشناس امور بین الملل اظهار کرد: این که ما تمامی این محدودیت ها را بپذیریم و درمقابل نیز تحریم ها ساختار خود را حفظ کرده و صرفا تعلیق شوند، اشتباه بزرگی است.

ایزدی در پایان خاطرنشان کرد: برجام در حالت فعلی نیاز به اصلاح دارد و شیوه اصلاح نیز همانی است که در کنگره آمریکا در حال انجام است.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=110655
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  ایران پایان داعش را اعلام کرد

  به گزارش آسمونی:در پی پیروزی جبهه مقاومت اسلامی عراق و سوریه بر فتنه تروریسم تکفیری …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.