در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار سلامت و پزشکی > علت تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور
کانال تلگرام کوروش

علت تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور

The cause of the nations herbal pharmacy established علت تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور

1393/10/08

مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو چرایی ضرورت راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی را تشریح کرد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا دکتر امیرحسین جمشیدی در این باره گفت: ایمان داریم که از این طریق رابطه‌مان با مردم بیشتر می‌شود و اطلاعات بهتری به مردم می‌دهیم. علاوه بر آن می‌توانیم مصرف منطقی داروها و فرآورده‌های گیاهی را ترویج کنیم.

وی افزود: اینکه مصرف داروهای طبیعی ضرری ندارد، تفکر غلطی است؛ بر همین اساس ما مصرف منطقی را مد نظر داریم. برای این مصرف منطقی هم نیاز است یک سری صحبت‌هایی صورت گیرد و فعالیت‌هایی انجام شود؛ چراکه اکنون داروهای گیاهی هم مصرف غیرمنطقی دارند.

جمشیدی تاکید کرد: باید با مردم و همچنین پزشکان صادق باشیم. مگر می‌شود که با دارویی بیماری را کنترل کرد اما مصرف نابجای آن عارضه‌ای نداشته باشد؟ سال‌هاست که راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی جهت ساماندهی عرضه داروها و فرآورده‌های گیاهی را پیگیرم. این موضوع را از سال 85 روی تخته اتاق کارم نوشته‌ام و هنوز پاک نکرده‌ام. به نظرم تا انجام نشود هم نباید آن را پاک کنم.

وی در پاسخ به سوال درباره انتقاد انجمن داروسازان به راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی و اینکه تاسیس این داروخانه‌ها اقتصاد داروخانه‌های فعلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: به هیچ وجه چنین نیست. سیستم فروش این فرآورده‌ها که در شرایط ماکسیمم نیست. میزان فروش در داروخانه‌ها درصد پایینی است. مسلم آن است که توسعه وظیفه ماست و برنامه پنجم توسعه ما را موظف به این امر کرده است. یکی از راه‌های توسعه آن است که با مردم ارتباط بگیریم و اطلاعات صحیح به آنها دهیم.

جمشیدی با بیان اینکه ساماندهی عطاری‌ها نیز در این وادی می‌گنجد، افزود: وقتی فضایی وجود داشته باشد که عرضه را نظام‌مند، قانومند و بهینه کند بی‌تردید مصرف کننده نیز ترجیح می‌دهد نیازش را از جایی برآورده کند که مطمئن باشد اطلاعات صحیحی به او داده می‌شود و خارج از سیستم فرآورده‌های مجوزدار، چیزی به او عرضه نمی‌شود.

وی ادامه داد: هرچند بسیاری از عطاری‌ها فعالیت خوبی دارند اما بسیاری از عطاری‌ها هم موارد را رعایت نمی‌کنند. به همین ترتیب وقتی شرایط بهینه نباشد می‌تواند زمینه بروز فساد ایجاد شود.

جمشیدی تاکید کرد: هرگونه تبلیغ در عطاری‌ها از جمله تبلیغ داروهای مختلفی تحت عنوان چاقی، لاغری و … پشت شیشه عطاری‌ها ممنوع است و عطاری به هیچ عنوان نباید دارو بفروشد.

به گفته وی، در حال حاضر 1082 فرآورده طبیعی در کشور داریم که روند آن به شدت در حال افزایش است. همچنین 330 فرآورده طب سنتی موجود است و این موارد تنها مربوط به داروهای طبیعی و طب سنتی است که لازم است در قالب داروخانه‌های طبیعی و سنتی عرضه شوند. از طرف دیگر این داروخانه‌ها می‌توانند هر مورد دیگری در حوزه طبیعی اعم از عرضه فله و بسته‌بندی را داشته باشند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=82858
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

شیوع آنفلوانزای پرندگان در کشور

رئیس هیات مدیره انجمن مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه آنفلوانزای پرندگان همچنان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی