در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > اخبار > اخبار سلامت و پزشکی > تکنولوژی در خدمت مبتلایان به اوتیسم‌
کانال تلگرام کوروش

تکنولوژی در خدمت مبتلایان به اوتیسم‌

technology at the service of autism1 تكنولوژي در خدمت مبتلايان به اوتيسم‌

1394/05/13

اخیرا محققان به دنبال راهکار‌های درمانی برای رشد تکلم کودکان مبتلا به اتیسم متوجه تاثیر استفاده‌ آی پد در پیشرفت تکلم این کودکان شده‌اند.

به گزارش آسمونی ، مریم جباری-روانشناس در روزنامه آرمان نوشت: اختلال اتیسم، مجموعه‌ای از معلولیت رشدی روانی در مشکلات اجتماعی، ارتباطی و چالش‌های رفتاری را دربرمی‌گیرد. افراد مبتلا به اتیسم از نظر پردازش اطلاعات در مغز از هم‌دیگر متفاوت هستند. کودکان مبتلا به اتیسم در رشد مهارت‌های کلامی و غیرکلامی نیز از هم دیگر متفاوت هستند.

کودکان مبتلا به اتیسم در رشد مهارت‌های کلامی و غیرکلامی نیز از هم دیگر متفاوت هستند. برخی از کودکان مبتلا به اتیسم دایره و دامنه واژگانی محدود و برخی دیگر نیز دایره و دامنه واژگانی گسترده‌تری دارند و درباره جزئیات یک موضوع می‌توانند صحبت کنند.

یک سوم کودکان مبتلا به اتیسم مشکلات تکلم دارند و این مشکلات اغلب از سن پنج‌سالگی بروز پیدا می‌کند؛ درست زمانی که کودک شیرین‌زبانی‌ها و جملات کامل و مهارت ارتباطی و تکلم با دیگران را آموخته و به راحتی می‌تواند با دیگران مکالمه کند، اما با ابتلا به اختلال اتیسم این کودک یا قادر به صحبت کردن نخواهد بود یا جملات طوطی‌وار و الگو‌های تکراری را در محاورات خود با دیگران به کار خواهد گرفت؛ اگرچه درصد کمی از این کودکان نیز قادر به تکلم هستند.

technology at the service of autism تكنولوژي در خدمت مبتلايان به اوتيسم‌

اخیرا محققان به دنبال راهکار‌های درمانی برای رشد تکلم کودکان مبتلا به اتیسم متوجه تاثیر استفاده‌ آی پد در پیشرفت تکلم این کودکان شده‌اند. شبکه معروف CBS نیوز، در این رابطه گزارشی را تهیه کرده است و در این گزارش به استقبال والدین در ثبت‌نام در برنامه مطالعاتی استفاده از ‌آی‌پد اشاره کرده و آورده است: والدین دارای کودکان اتیسمی که کودکانشان اغلب قادر به کاربرد صرفا ١0 کلمه در سن 5 سالگی بوده‌اند، فرزندانشان را در برنامه آموزشی و درمانی استفاده از‌ آی‌پد شرکت داده‌اند.

والدین یکی از کودکان اتیسمی در گفت‌وگو با SCBنیوز سهولت دسترسی به ‌آی‌پد و استفاده آموزشی از آن و تاثیرش در رشد تکلم را یکی از دلایل اصلی ثبت‌نام در این برنامه مطالعاتی دانست.

در این مطالعه محققان دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا، توانایی ارتباطی 6١‌کودک مبتلا به اتیسم با میانگین سنی 6 تا 8 سال که از ‌آی‌پد استفاده می‌کردند را با کودکان غیر اتیسم که به‌ آی‌پد دسترسی نداشتند، مقایسه کردند. در این مطالعه کودکانی که به‌آی‌پد دسترسی نداشتند رشد کلامی کمتری داشتند و تعداد واژگان مورد استفاده آنها کمتر از ٢0 بوده است و همه 6١ کودک در مطالعه وارد شده و به‌طور هم‌زمان به مدت 6 ماه از گفتار درمانی نیز بهره بردند.

کارن اسنایدر دوک، دانشیار و متخصص در زمینه کودکان اتیسم در آمریکا نیز به سوالات والدین کودکان اتیسمی در این مطالعه پاسخ داد. این مطالعه و نتایج حاصل از آن در مجله روانپزشکی علمی آمریکایی کودک و نوجوان منتشر شد و نتایج نشان داد که کودکانی که از‌ آی‌پد استفاده می‌کنند، نسبت به کودکانی که از ‌آی‌پد استفاده نمی‌کنند، قادر خواهند بود واژگان لغات خود را دو برابر افزایش دهند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=104066
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

چاقاله و گوجه سبز را از دستفروشان نخرید/ انتقال انگل و میکروب از راه میوه های دستفروشی

به گزارش آسمونی:محمد حسین عزیزی رئیس انجمن صنایع غذایی ایران اظهار داشت: طبق مصوبه شورای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی